Finantiëel ©veldzicht. De stemming der beur6 was in de afgeloopen ■week over bet algemeen ongeanimeerd en de handel van weinig belang. Do dalende bewo ging. welke in Amerika niet alleen blyft aanhou den, maar steeds grootere uitgebreidheid aan neemt, houdt allen handel binnen enge grenzen en doet slechts met voorzichtigheid hot eind afwachten. Onder deze omstandigheden waren do omzetten in Europeesche fondsen uiterst kalm, waar by do Nederlandsche fondsen een gelijk lot doeldon. Een sterk contrast werd alleen gevormd door de beweging in de verschillende Tabaks- aandeelen In deze fond3en vond een wild gedobbei plaats, zooals in langen tyd niet op ■onzo beurs hoeft plaats gehad. Verschillende omstandigheden, ieder op zichzelf van betrek- keliik gering belang, gaven daartoe gretig aanleiding, waarbij echter duidelijk de neiging te voorschijn trad om alles sterk te over schatten. Het is een feit, dat men rekening mag houden met taxatie prijzen en opbrengsten der veilingen on op grond van het eerste waren voornamelijk aandeelen D e 1 i-M a a t- s c h a p p ij gezocht. Te oordeolen naar hetgeen tot nu toe ter taxatie werd aangeboden, ver wacht men dat de oogst algemeen, zoowel v/at qualitoit als quantiteit betreft, zeer goede resultaten zal opleveren, doch spoedig kwa men geruchten van nog gunstiger aard, welke molding maakten van taxatiën, die nog gun stiger waren uitgevallen dan men had durven verwachten. Dergelijke opgeschroefdo berich ten waren dan ook oorzaak, dat de koersen belangrijk sfogen, vooral na den afloop der eerste veilingen, waardoor b. v. aandeelen Senembah die over 1892 op een ver lies van f 400,000 kan wijzen tot 225 pet. liepen. Het is echter te vreezon, dat ten slotte de ontnuchtering niet minder sterk zal zyn dan deze ongezonde rijzing. Op de overige Koloniale waarden had deze beweging weinig invloed. De verwachting, dat op de aandeelen Paketvaart-Maatschappij nog eenig dividend zou worden uitgekeerd, men sprak van 2 pet., waardoor de koers dezer waarden belangrijk omhoog liep, zal naar alle waar- schiJnlykheid slechts teleurstelling geven. Er word althans bij gerucht medegedeeld dat geene dividend-uitkeering zal plaats hebben. Evenzoo liepen aandeelen Neder!.- A me rik. Stoomvaartmaatschappij in prijs terug door voortdurend aanbod, waartegen over slechts geringe vraag. In Oostenrjjksche fondsen bestond eenige aandrang tot vorkoopen, in verband met d u steeds toruggaanden florijn n-koers en de berichten, welke omtrent d»< minder gunstige verwachtingen van den oogst wor sen vernomen. Russische Oosterleening wer l tegen lageren koers verhandeld, ton gevolge der daling van den roebel. Onder de vele geruchten, welke omtrent do Portugeesche schuldregeling werden vernomen, wordt ook vermeld dat de regee ring voornemens zou zyn, do rente betaling voor de houders van binnen- on buitonlandsche schuld gelijk te doen zijn. Overigens worden de onderhandelingen op dit oogonblik met kracht voortgezet en hebben verschillende conferenties plaats, waarvan ochter tot nu toe geono onkele officieel met de Portugeesche rogeering. Turksche en Spaansche fondsen doelden in do algemeeno kalmte. De laatsten hielden zich vast, niettegenstaande de opstand op het eiland Cuba eon flink optreden van Spanje noodig maakte, waarom voorloopig een buiteDgewooD krediet ia aangevraagd. Het is evenwel niet onwaarschijnlijk, dat de koersen der Spaansche fondsen door do Parysche beurs in de hoogte wordon gehouden, met het. oog op de aanstaande uitgifte der nieuwe leoning, waarmede in de eerste plaats Frankryk zich zou bezighouden. Het Juli dividend der aandeelen der War- schau-Weenen zal bedragen roebel 5.26, aanwijzende een achteruitgang van roebel 3.65 tegen het vorige jaar, toon het Juli-dividend roebel 8.90 bedroeg. Een later gerucht maakt evenwel melding, dat van de zijde der Rus sische regeering tegen de uitkeering van dit dividend bezwaar zou worden gemaakt. Aandeelen B a 111 s c h e Spoor waren lager ter markt door verkoop orders voor St.-Petors- buig. Tegen de verlaagde koersen werd echter flink voor Duitsche rekening gekocht. Certificaten ZweedschNoorweegsche Spoor worden reeds in bolangrjjke bedragen omgezet, tegen gereduceerde koersen, na aftrek der 10 pet. uitkeering, welke thans betaal baar is gesteld. De markt der Zuid-Amerikaansche fondsen was evenmin van eenig belang en de meeste waarden eer ongeanimoerd. Dit was o. a. het geval met Braziliaansche waarden, welke een oogenblik onder den invloed waren der ongunstige tijdingen, weike uit Valparaiso werden vernomen, waarin van een ernstig govecht tusschen de regeeringstroopen en opstandelingen werd molding gemaakt. Niet alleon schijnen de onlusten in dit land van uhronischen aard te zijn, doch er werd ge vreesd dat de opstand zich over meerdere provinciën zou uitbreiden. Evenzoo waren de berichten uit Peru van dien aard, dat het niet te verwonderen is, dat de koersen der Preferente aandeelen Peruvian Co. eenigen teruggang moesten ondervinden. De verkiezing voor den nieuwen president brengt het land wederom in gespan nen toestand, en wat de gevolgen daarvan kimnen zyn, zal menige vroegere Peruaansche fondsenhouder zich nog zeer goed kunnen voorstellen. Verontrustend ia de toestand zeker nog niet, maar dergelijke verkiezingstwisten zyn niet geschikt om vaste koersen te hand haven. De nieuwe voorstellen betreffende de Ar- gentynsche schuldregeling worden thans te Londen door het comité van houders van Argent jjnsche obligation behandeld. Men schijnt zich niet geheel te kunnen vereenigen met het regeerings aanbod en van oordeel dat Argentinië beter aanbiedingen had kunnen doen. Er zal evenwel nog eenige tijd verloo- pen, alvorens men een definitief besluit zal kunnen mededeelen. Obligation Ecuador waron iets hooger, nu de betaling der Mei-coupon niet alleen zonder moeilijkheden heeft kunnen plaats vinden, doch de inkomende rechten van dit land sterk vooruitgaande zyn en veel meer opleveren dan voor de couponbetaling vereischt wordt. De Amerikaansche Spoorwegmarkt is weer geheel in de war. De bours te Nieuw- York heeft andermaal eene crisis te verduren, zooals er gelukkig slechts weinigen voorko men, en sedert langen tyd hebben de koersen geen zoo sterken achteruitgang ondervonden. De oorzaken daarvan zyn van velerlei aard, waaronder het dure geld te Nieuw-York (a 20 pet.) to noemen, doch ocne der hoofdredenen ligt in de zeer aanzienlijke daling in tal van industriOele waarden. Onder de beschermonde vleugelen van de Mac-Kinley-wet hebben ver schillende industriOele ondernemingen een ver bond gesloten, ten einde een sterk monopolie te verkrygen. Dit nu wordt door de waarschijnlijke her vorming der Mac Kinley-wet in ernstig govaar gebracht, en het gevolg daarvan is eene sterk geforceerde opruiming in verschillende waar den, waardoor de thans heerschendo crisis is ontstaan. Do Spoorwegwaarden ondervinden den druk daarvan thans in hoogo mate en de markt verkeert daardoor in zeer lustelooze stemming. De oneenigheid tusschen de Atchison en de Denver R. G. maakte een ongunsti- gen indruk, hoewol daaraan weinig gewicht wordt gehecht. Alleen in Missouri-, Union- en Atchison-aandeelen was de handel van eenige beteekenis. Atchison-waarden waren tameljjk veel door het buitenland aangeboden. Rijnl-andsche Bank. KOLONIËN. BATAVIA, 5—7 April. (Fransche mail). De nederlaag der Atjehers in Tamiang. Omtrent de Atjehers in Tamiang schryft de „Deli Crt." van 5 April het volgende: Maandag-avond laat (3 April) werden te Medan zeer belangrijke en gelukkig zeer gunstige berichten uit Tamiang ontvangen. De vijand heeft ongemakkelijk klop gehad, en hoewel ook aan onzen kant de verliezen niet gering z\jn, daar een dapper officier (de lste luit. C. Van der Schroeft), in den ouderdom van zes en dertig jaren, zijn leven voor het Vader land liet, terwyl een ander zwaar gewond werd, onze troepen hebben een groot succes behaald, dat voor de Atjehers het genoegen van het doon van uitstapjes naar Tamiang waarschijn lijk wel voor goed zal bedorven hebben. Aan een welwillend tor inzage gegeven schryven van een der deelnemers aan de expeditie ontleent het blad de volgende bij zonderheden „Zondag, 2 dezer, werd togen den vyand opgerukt, die zich bfi Toerapa Tengah, naby Lamboe Batil, een halfuur stroomopwaarts van Seroeway in vier bentings geducht had ver sterk'. Voordat wij deze versterkingen konden aantasten, moesten wy de Atjehers, die onge veer 200 man sterk waren on onzen rechter flank hevig bestookten, verdrijven, by welke gelegenheid zy groote verliezen leden, daar zij stand hielden totdat onze mennekos hen tot op 40 a 50 passen waren genaderd. Daarna werd onder dekking van do artillerie tot het bestormen der bentings overgegaan, die on danks den wanhopigen tegenstand van den vyaud en de zware versperringen, die beklom men moesten worden, weldra genomen waren." W(J kregen by dien aanval 4 dooden en 37 trewonden; onder de laatsten was de lste luitenant der infanterie Van der Schroeff, die, één der eersten op de vijandelijke borstwering, uoodeiyk werd getroffen en in den daarop- volgendon nacht den laatsten adem uitblies. „Ook werd zwaar gewond de luit. ter zee lste kl. Mensert, commandant van Hr. Ms. „Madura", die eene schotwond boven het oog bekwam, terwyl do luit. der infanterie Engelen, en de adj.-onderoff. Arriéns licht gewond werden." „De vyand liet in de verschillende verster kingen 63 dooden, een aantal geweren en blanke wapens achter". „De houding van onze troepen, zelfs van de jonge Javaansche soldaatjes, was voorbeeldig en wekte ook de bewondering der marine op". De meeste gewonden werden per Gouv.- stoomschip „Ternate" en het stoomjacht- „Slamat" naar Belawan vervoerd, waar zy Maandagavond te 8 uren aankwamen; van daar geschiedde het vervoer den volgenden dag naar Deli (Medan) per eersten trein. De resident, de ass.-resident, de gewest, secretaris, controleur Wagner en de eerstaanw. off. van gez. Dr. Vermey waren aan het station aan wezig om hen te verwelkomen. Gisteren is de „Gier" naar Tamiang ge stoomd, ys meenemende voor de zieken on gewonden, hetgeen zeker zeer welkom zal zyn. Ook is de bataljonsmuziek met die gelegenheid vertrokken. Van een ooggetuige verneemt de „Deli Crt." nog nader: De 2de April zal den Atjehers heugen; 't was een warme dag voor hen, zoowel als voor ons. Toempah Tengah ligt op c. a. een half uur aan den tegenover- liggenden oever van Seroeway en do verster king bestond eigeniyk uit vier bentings. Met doodsverachting stormden er onze soldaten tegen in; de Javaantjes zeker niet minder dan de Europeanen en landing-divisies der oorlogs schepen. Van de marine waren de Sambas", „Sindoro",„Flores"en „Madura" voor Tamiang. Luitenant Van der Schroeff was reeds op de borstwering der bonting, toen hy door een kogel getroffen werd en daardoor neerzeeg. Teruggebracht naar Seroeway, ovorleed hy onder hevige pijn des nachts en werd den 3den met militaire honneurs ter aarde besteld. De luitenant der marine Mensert was com mandant van de landingsdivisie van de „Madura" en heeft eene zeer ernstige schot wond in het hoofd. Luitenant Engelen is licht gewond aan zyne hand. Kapitein La Feber raakte tusschen twee der bentings handge meen met een Atjeher, maar had het geluk zyn tegenstander met twee revolverschoten neer te leggen. Als een bewys met welke moeilykhoden men op zulk oorlogsterroin te kampen heeft, deelde mon ons mede, dat alloen met het over de rivior zetten der twee compagnieën meer dan twee uren gemoeid was. Als een staaltje van de brutalitoit der Atjehers, meldt men dat, nadat 's morgens te ongeveer 11 uren de bentings genomen waren, toch 's middags weder op eene marinesloep werd geschoten, welke van daar naar Seroeway terugkeerde. Het vaartuig werd lek en moest op den oever gezet worden. Kolonel v. d. Pol heeft getoond wat by is; bewonderenswaardig was gedurende bet ge vecht zyne kalmte; schoon evengoed als de soldaten aan het vuur blootgesteld, gaf hij zfine bevelen alsof hy op het stationsplein te Medan stond. Alleen reeds zoo'n houding aannemen, als er zooveel op 't spel staat, moet het vertrouwen der soldaten wekken. Dat de tegenstand van beteekenis was, blykt voldoende uit het aantal Atjehers, dood in de versterkingen achtergelaten en behoorlyk hoofd voor hoofd geteld, op specialen last van den kolonel, die niet meedoet aan het Atjehers dooden „op de gis", waarvan men indertyd in Atjeh zoo'n slag had. Uit de confrontatie der lyken bleek, dat het bijna allen lieden waren uit Groot-Aijeh, zoodat do Tamiangers öf niet meegedaan, óf zich achterbaks gehou den hebben. De hoofden in Tamiang, die onzo zyde gehouden hebben, gelooven dat de ge- vluchto bevolking en hunne hoofdon thans wel het gevaar begrijpen, dat zy loopen, als ze nog langer met de Atjehers heulen. Voor loopig is hot plan dat do troepen don 14den te Medan terugkeeren, maar er zal eene com pagnie ter versterking van het garnizoen te Seroeway achterbiyven. Een vriend van den gesneuvelden luitenant v. d. Schroeff schryft r.og het volgende: „Do gesneuvelde was een sieraad voor het h'ger. iemand, die door zyne kalmte onder moeilyke omstandigheden, -en zyne gave om bet vertrouwen te wekken en te behouden, ver boven velen uitstak. Van Atjeh afgelost en op do Oostkust geplaatst, zoo ik het wel heb, met de bemerking in zyn conduite staat: geschikt om met het civiel bestuur to wordon belast" - vertrouwde overste v. d. Pol hem onmiddellijk den meest aan aanvallen blootgestelden post in deze residentie toe, on dat hy dat vertrouwen niet beschaamde, beeft zijn dood ons bewezen." Do „Deli-Crl." van den Ssten April meldt verder het volgende: Do borichten uit Tamiang, gisteren (7 April) te Medan aangebracht, luiden dat er dagelijks van uit Seroeway verkenningen worden gedaan. De bentings, op den 2den genomen, bleken onbezet gebleven en by het bezoek vielen heel uit de verte een paar schoten. Rivier- af svaarts werden geen Atjehers meer bespeurd. Uit berichten, welke binnenkwamen, zoomede uit brieven, by de gesneuvelden gevonden^ blykt meer en meer dat bet verzet uitging van Atjehers, die Tamiang binnengedrongen waren, en dat de bevolking niet noemens waard heeft meegedaan. Voor de toekomst niet zonder belang, daar het eventueel onder handelingen met de weggeloopen hoofden zeer vergemakkelykt. De kapitein van don staf La Feber is met de „Gier" naar Edi, om met do autoriteiten te aboucheeren. Waarschijnlijk als overbren ger Vein het vriondeiyk verzoek om voortaan dergelijke benden niet ongestraft meer te laten doortrekken. Over het terugkeeren der troepen naar Medan valt nog niets zekers te melden. De kolonel is voornemens ze tot het einde der maand te Seroeway byeen te houden. Over aange vraagde versterking, van Java, een praatje, dat hier voortdurend de ronde doet, is ons niets bekend. Gisteren kwam met de „Rei- niersz" de gewone aanvulling van 22 man, die des middags met de „Siak" naar Tamiang doorgezonden werd. Do toestand der gewonden in het- militair hospitaal te Medan is bevredigend. Op verzoek van den resident hebben dr. Klerk De Reus, pastoor Fischer, dr. Vermoy, luit.-adj. Leendertz en de gewesteiyke secre taris, zich belast, als sub comité van het „Roode Kruis," de ter beschikking gestelde f 1000 zoo doelmatig mogelijk te besteden. Met de „Siak" werden 7 April sigaren, tabak, pijpen enz. voor de troepen (marine en landmacht) en versnaperingen voor de gewonden naar Seroeway gezonden. Deli-Spoor en Paketvaart vervoerden die goederen gratis. Ten einde den troepen by hunno terugkomst uit Tamiang eene feestelyke ontvangst te be- I reiden en den achtergebleven manschappen te Seroeway en den landingsdivisies der marine een aangenamen dag te bezorgen, heeft zich te Medan (Deli) eene commissie gevormd, bestaande uit de heeron Van Hasselt, Kolff, Herckenrath, v: Kerbert en Deen. Zy deden pet circulaire een beroep op do geldoiyke medewerking van Deli's ingezetenen. De heer Kerbert beeft zich belast J met het in ontvangst nemen der bydragen. Door don gouveraec.-r-generaal van Nod.-lndiê zyn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig vorlof naar Europa, wegena ziekte. aan den griffier van den landraad te Ngawi (Madioenj H. J. J. Sehomaker; een Jaar vorlof naar Europa, vregens laogdungen dienet, aan den -'den commies bij hel dtpartotmnt van financiën H. C. Burgemecetre. Ontslagen: Op verzoek, eervol de hoofdinge nieur by don aienat van het mijnwezen P. J. A. Recaud; op verzoek, eervol wegens ziekte, de schout voor de politio te Soerabaia J. Petera; op verzoek, eervol de late afslager b(j het vendu-depart6ment to Batavia J. Falok. Benoemd: Tot secretaris der roe. Rioaw en Ondtrhoorigheden, F. H. B. Neumanntot adj. secre tarie mr. D. Beeta, lid dor Weeskamor te Batavia. Ontslagen: Op verzoek eervol als adj.-secre- tarie, mr. C. B. Nederbnrgh. Als buiteügew. anbafi-grifi'. buiten bezwaar van den lande by de rechtb. te Soerabaia H. F. E. De 8evren Jaquet. Ingetrokken: De overplaatsing van den contr. 2do kl A. A A. Van Dijk, van de rc-e. PreaDger- Rogentachappen naar de rea. Cb6ribon. Verplaatst: Van de rea. Preanger-Begent-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 14