Zaterdag <3 VXei. A°. 1833. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leideu, 5 Mei. F"oulll©ton. TWEE VOOR ÉÉN. N°. 10186 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meao ienf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Njmmers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regel# f 1.05. Ieder© regel meer f0.17j. Grootero lottere naar plaatsruimte. Voor hot iucassooren buiten de etad wordt f0.10 berekend. Door de alhier zitting houdende commissie voor bet genooskundig 6taats-examen is hedon tot arts bevorderd de heer P. Ph. M. C Murray, terwyl de heer J. C. M. Timmermans is toe gelaten voor het eerste gedeelte. In de jongst gehouden godsdienstoefe ning der Ned Herv. gemeente te Havelte werd ds. H. R. OfFerhaus, die in de vorige week van Nieuwveen tot die gemeente over kwam, bevestigd door zyn schoonvader dr. Offerbaus, prof. te Leiden, naar aanleiding van 1 Cor. 3 9. Des namiddags trad do nieuwe leeraarzelf op en verbond zich aan de gemeente met eene rede'naar aanleiding van Hand. 6. 2. Bieide keer-en was eene groote schare raenschen opgekomen, om genoemde leeraren te hooren. De verkiezing van een lid voor de Pro vinciale Staten in het hoofd-kie6district Haar lem in de plaats van den heer Jordens, die bedankt heeft, zal plaats hebben op Dinsdag 30 Mei a. s. De hoer Samuel De Lange, gewezen directeur der Haagsche afdoeling der Maat schappij tot bevordering van Toonkunst, heelt hedenochtend, vergezeld van zijne echtgenoote, de residontio verlaten, zich begovendo naar het buitenland. Een groot aantal musici en belangstellen den, waarby ook zeer vele dames, wareu aan het Staatsspoor-station aanwezig om den ver- trokkenden uitgeleide te doen. Tal van bouquetten werden het echtpaar aangeboden. Als advocaat by den Iloogen Raad is heden beöedigd de heer P. H. Scholten. Zooals b\j het uiteengaan dor Twoedo Kamer in de vorige week werd bepaald, zul len do daarvoor reeds aangewezen wetsont werpen in do afdeelingen worden behandeld Dinsdag 16 Mei, des ochtends te 11 uren. Te kwartier voor vieren zal eene korte open- baro zitting worden gehouden om de Bedryfs- belasting tegen Woensdag 17 Mei te halftwee aan de orde te stellen. Naar het „Vad." verneemt, is mr. J. Lublink Woddik, resident van Madoera, met verlof hier to lande, zeer ernstig ongesteld. H\j wordt verpleegd in do ziekenverpleging te Amsterdam, aan de Prinsegracht. De Raad der gemeente Aalsmeer heeft besloten voorloopig voor 600 deel te nemen in de leeninsr, groot ƒ6000, welke door het comité van den Noord-Hollandsch Utrechtschen locaalspoorweg is uitgeschreven voor het i opmaken van oen definitief plan. Mocht de I loening niet volteekend worden, dan is de Raad bereid nog 200 toe te staan. By hunne komst te Ludwigsburg namen de Nederlandsche Voretinnen met haar gevolg intrek in het koninlyke slot. De koninklyke Wurtembergsche familie bewoont de villa Marienwabl. Zondag a. s., dos ochtens te halfelf, zal op plechtige wyze de kerkelijke aanneming van de vijftienjarige prinses Pauline van Wurtem- berg, nicht van onze Koningin Regentes, worden gevierd in de Garnizoenskerk. De „Kamper Ct." verneemt dat de heer D. K. Wiolenga, docent aan de Theol. School, ao benoeming als docent aan de Theol. School te Grand Rapids (N.-A.) thans in ernstige overweging neemt. Aan den heer M. Couvée is door den gemeenteraad van Zieriksee op zyn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslag ver leend als gemeentebouwmeoster, terwyl hy als directeur der gasfabriek werkzaam biyft. Het stoomschip „Kanzler" vertrok 3 Mei van Mozambique via Zanzibar naar Vlie- singen en Hamburg; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Mei van Genua; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 5 Mei te Suez. Gemengd Nlenwu. Een jongen, die hedenmorgen al spelende in het Levendaal geraakte on reeds kopje onder was, word er door twee zyner jeugdige makkers, die zich daartoe op eene schuit hadden begeven, weer uitgehaald. Hedenmorgen om lialftwaalf geraakten een paard en eene brik van J., te Stompwyk, in de Zuidbuurtsche Watering, onder Zoeterwoude. Met behulp van in de nabijheid wonenden haalden de beide zoons van J. paard en voertuig uit het water; beide waren nog in goeden staat. De reis naar Leiden kon worden voortgezet. De muziekuitvoeringen in de Sociöteit in het Haagsche Bosch zullen by gunstig weder Zondagnamiddag aanvangen. Het volgende landbouwbericht I ontvingen wy heden uit Haarlemmermeer: De langdurige droogte heeft een weligen grasgroei tot dusver verhinderd; vele stukken haver, enkele stukjes vlas zyn niet geregeld opgekomen en ofschoon, naar de boeren zesrgen, een dubbele opgang altyd nadeelig is: de Meimaand is pas begonnen, zy heeft oen j malschen regen geschonken, het land is ge- i zond, er kan dus nog veel terechtkomen. De wintergewassen staan over het algemeon zeer goed, de rogge schiet hier en daar echter wat spillig op. Het weinige koolzaad, dat hier verbouwd wordt, heeft ook wel wat van de droogte geleden, waarom dan ook enkele stukken worden uitgeploegd. Yan de gewassen, welke in 't vroege voor jaar gezaaid worden, staan de boonen en erwten uitmuntendden pas gezaaiden bieten komt de gevallen regen goed te pas, daar veel zaad droog in den grond bleef liggen. De droogte heeft ook eene snelle ontwik keling van het onkruid tegengewerkt, zoodat de wieders en wiedsters klagen over gebrek aan werk. Dat aal nu spoedig wel veranderen. Overigens begint het buiten heeïjflk te worden. De boomgaarden, waarvan de opper vlakte langzamerhand wordt uitgebreid, zien er prachtig uit. Vooral de appelboomen bloeien ryk, evenals de kersen en pruimen godoan hebbende pereboomen zyn over bet geheel mindor met bloesem bezet, maar als de nachtvorsten geen kwaad hebben godaan, zal de pluk niet tegen vallen. In den tuin, waar men zich boter kan wapenen tegen kou en langdurige droogte, staan de groenten uitmuntend, vooral in do lage, veenachtige 6treken: Aalsmeer, Roelof- arendsveen en dergelyke. De veestapel is gezondmaar wat verkocht moet worden, gaat voor matige pryzen van de hand; alleen de varkens zjjn pryzig. Al is er dus over de vooruitzichten van don landbouw en de veeteelt nog weinig zekers te zeggen, Mei werkt in dit opzicht meest beslissend; de verwachtingen behoeven nog niet zoo laag te worden gesteld, als sommige berichtgevers willen doen gelooven. Van om ploegen, wat anders in het voorjaar dikwyls moet geschieden, is nu heel weinig vernomen. De karwy, welke in Haarlemmermeer een der meest geteelde handelsgewassen uitmaakt, heeft door de weersgesteldheid nogal geleden. Zy bloeit, maar de akkers zyn nagenoeg allen te yl, de planten zyn onvoldoende uitgegroeid. Het weiland heeft wel kort gras, maar de zode is behoorlyk dicht en de klavervelden staan over het geheel prachtig. Laat ons wenscben dat de gunstige weersgesteldheid aanhoudt, dan kan 1893 nog een goed jaar worden voor den boer, want dit is voor allen heel noodig. Te Katwyk aan Zee zyn van 1 tot 3 Mei aangekomen19 vischschuiten, welke van ƒ17 tot 45 besomden. Pryzen der visch griet 1 a ƒ1.60, tong 40 a 70 ct., gr. zee hanen, 45 a 65 ct. per stuk, schol 4 a ƒ4.60, gr. kokant 2.80 a ƒ3.40, kleinere ƒ2.10 a ƒ2.40 per mand. Voor 30 manden garnalen werd ƒ2.45 a 3.50 per mand besteed. Acht geraamten gevondenl - By de verbouwing van het Oude Ziekenhuis aan do Hoogstraat, te Rotterdam, heeft men gisteren eene griezelige vondst gedaan. De werklieden stuitten onder het werk op een muur, welke biykbaar later was opge trokken om eene gewelfde gang af te sluiten. Een zeer begrypeiyke nieuwsgierigheid bewoog hen toen in dien muur oen gat te maken, om eens te kyken wat er achter was, en of men hier waariyk mot eene dichtgemaakte galery te doen had. En het gat werd- gemaakt groot genoeg, om een menscb door te laten, en een paar man gingen naar binnen, met ontstoken kaarsen, in de stikdonkere ruimte, waaruit eene bedorven lucht hun tegomoex kwam, zóó bedorven, dat de kaarsen uitdoofden Toen men eindeiyk kon rondzien, waar men zich nu eigeniyk bevond, bleek de ruimte achter den muur te zyn eon ongeveer 6 meter diep booggewelf, dat oen paar meter hoog en even zoo brood was. En op den vloer waren, wel ©enigszins yzing- wekkendl 8 geraamten verspreid; hier een schedel, daar eene borstkas, daar een been, allee bruin van ouderdom. Dat lag daar allee onbeweegiyk door elkaar en heeft waarschyniyk al sedert eeuwen zoo gelegen, van den tyd af, toen het gebouw tot Leprozenhuis diende, of nog vroeger, toen het eene andere bestemming hadwie zal 't zoggen Aan het einde van bet gewelf stuitte men weer op een muur, welke nu eveneens doorgebroken zal worden, om te zien wat het verdere van de gang bevat. (R. Nj Een meisje te Sliodrecht is door aanhoudend touwtje springen zóó ernstig on gesteld geworden, dat zy terstond ondei geneeskundige behandeling moest worden gesteld. Te Katendrecht is een meisje van 10 jaar, dochtertje van L. v. L., 's morgens dood to i bed gevonden. Men acht het niet onmogelyk, 1 dat al te druk touwtje springen de oorzaak van haren plotselingen dood is geweest. De mynwerkers van Ohio (V. S.), ten getale van 22,000, hebben het werk ge staakt. Byna alle mijnen zijn gesloten. 42.) „Zum Rose" is volstrekt niet het geringste hotel, al staat het niet opgegeven in Hend- schel, heeft de graaf verzekerd, 'tls minder duur dan „de Jahreszeiten" en overigens even goed, ja, zelfs ruim genoeg om er in te vordwalen. Nadat allen zich wat hebben opgeknapt, besluiten zy terstond naar den „Kurgarten" te gaan, alwaar juist concert is, alzoo ook de tuin verlicht. Trouw bezoeker als de graaf steeds van de speelbank is geweest, kont hy Wiesbaden in al hare woel- en weelderigheid. „Zum Rose" Lgt in de onmiddellykenaby- heid der warme bronnen. In 't voorbygaan moest, het warme water even geproefd, meent hy. Nu, dit hield niet lang op. Tot zyne ergernis lucht meneer Herder inmiddels zyne kennis over rio stad zelve, liever over de oudheid der w rme bronnen, want hy ver zekert dat Piim er reeds van gewaagt. „Nu, r.u, laa: Plinius maar ruston en laten we liever ieder een dame chaproneeren, want ginder is 'i e;voi", valt by hem in de rede. Nanda gelooft wel hare ooren, maar hare oogen niet, toen zy Marianne onmiddellyk de hand op zyn arm ziet leggen en Herder dus heel onwellevend zou zyn, indien hij zich niet over haar ontfermde. De graaf is te veel man van de wereld, om te zeggen of zelfs maar te toonen dat er eene vergissing in het spel is. Hy schikt zich in zyn lot, maar zweert niet eene tweede maal zulk eon voorstel te doen, tenzy hy zeker is van de dame zyner keus. Mariannes knipoogje zegt Nanda wel iets, als zy, naar haar omziende, dit opvangt, maar toch niet alles. Zy komt dit oogenblik dus nog niet te weten, hoe Marianne zich meester heeft ge maakt van den graaf, om Herder vry spel te laten tegenover zijne liefste. Intu8schen geniet zy niet alleen met een dankbaar hart van deze eerste vrucht, die het vertrouweiyk gekeuvel met. Marianne afwerpt, maar neemt zy de wandeling waar, om Herder te vertellen, hoe Mariannes Argus oog haar dierbaar geheim heeft ontdekt. 't Verbaast haar wel, dat hy niet weet, of hy er zi«-h over verheugen moet of 't be treuren, maar er is zóóveel te zien en zóó veel van het beerlyk samenzyn te genieten, dat zy er niet lang by kan stilstaan. Het verschil tusschen het Wiesbaden van '73 met dat van '72 is te opvallend, dan dat do graaf er zich niet pyniyk genoeg door getroffen zou voelen om zyne teleurstelling te vergeten. En waariyk, wie Wiesbaden vroeger had bezocht, moest als verpletterd staan by die verandering door de sluiting van de speelbank. Ofschoon het concert reeds was aangevangen en er geene opera werd uitgevoerd, ziet de „Kurgarten" er ver van gezellig uit door tal van leege tafels en onbezette stoelen. De kellners, die anders de bediening niet konden byhouden, weten zichtbaar geen raad met den tyd. „Laten we, alvorens te gaan zitten, ter bedevaart gaan naar de speelzalen", stelt de graaf voor. Zy treden nu het ,Kurhaus" binnen, maar zien zich den toegang tot de voormalige speelzalen belet. Alleen by betaling van twaalf groschen per hoofd is het geoorloofd ze te betreden. Het gelaat van den portier staat zóó strak, dat Nanda zich onwillekeurig den doodgraver van Bonn herinnert. j Sprakeloos ruilt hy tegen de geldelyke t entrees kaarten. By het ontsluiten van de deur voelen de binnentredenden zich bedwelmd; het is hen, als fluistert de verjaagde spoolgeest, nu men zyne rust waagt te storen „St, st!" De voorheen zoo hoorbare klank der voet stappen sterft weg in de mollige tapyton. De groene tafels zyn door keurige salon dito's vervangenbanken en stoelen evenzeer Maar te midden van meerder pracht heerscht,. in stede van het bartstoehtolykste leven, dat er werd geleefd, de dood. Hier heeft zich de éénloopende bezoeke: op eene sofa neergezet; ginds een clubje. Anderen wandelen heen en weer, maar allen zwygen of fluisteren. 'tls of ieder, die den drempeloverschrydt, in de groote spiegels niet zyn eigen beeld ziet teruggekaatst of dat van andere levende wezens, maar van on gelukkigen, die het graf van hun zyn moesten vinden binnen die zelfde wanden. „Stil toch, still" klinkt het uit elk meu bel; zelfs uit het gas, dat zyn eigenaardig geluid doet hooren by den dwang, dien men het oplegt uit „zuinigheid." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5