C2- e in e n ff d N ion w m. Te kwart voor vieren gisternacht is door agenten van politie in do Vondels'.raat te Botterdam het lijk eener onbekende oude vrouw gevonden, op de straat liggende. Het lijk is naar de loods voor drenkelingen in CrooswiJk overgebracht. Het „N. v. N." deelt mede dat den lieer Louis Bouwmeester te Amsterdam het navolgende is overkomen. Hü liep met zijne vrouw 11. Zaterdag-avond te ongeveer acht uren over de Muntsluis. Vóór hem uit liepen twee meisjes van 14 jaren. Hij zag toen, dat een dier onverlaten, die het tegen woordig in de hoofdstad voor meisjes zoo onveilig maken, een dier meisjes aanpakte. „Dion kerel een slag in hot aangezicht toe te brengen was voor den verontwaardigden Bouwmeester hot work van oen oogenblik, en dat de slag goed gemeend en good aangekomen is. mag blijken uit het feit, dat hij bil die gelegenheid den duim zijner rechterhand brak. De duim is gezet en zit thans in gips-vorband, maar als dank voor zijn flink en kordaat optreden zal de hoer Bouwmeester minstens gedurende vier weken het gebruik dier hand moeten missen. „De onverlaten moeten er wel zeker van ztjn, dat de politie hen ongemoeid laat, wan neer zij zoo iets schandelijks op dat uur en op zoo'n drukke plaats durven ondernemen. „Gelukkig, dat de goedgozinde burgerij dan eens orde helpt houden." In de Engol8cheeteeg te Am- sterdam is gistornamiddag door de politie aangehouden een Duitscber, kleermaker van beroep, oud 32 jaar, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan den horloge-diefstal te Apeldoorn. Bil hom is nl. het grootste ge deelte der aldaar ontvreemde voorwerpen door de recherche in boslag genomen. Waar schijnlijk zijn zU daar achtergelaton door don reeds vroeger ter zake van meergemelden diefstal gearresteerden Duitscher. De thans gearresteerde, die dus vermoedelijk in het koinplot is, word tor beschikking van den officier van justitie te Zutfen gosteld. Een voordeelig varken. Als eene bijzonderheid meldt men het volgende: Een varken van den landman A. A., te Hoogwoud (onder Spanbroek) wierp in het begin van do vorige maand 18 jongen. Acht er van zijn verkocht voor f 12 het stuk en 9 -anderen voor ƒ13 ieder; hot overblijvende biggetje, dat wat achterlijk is, wordt geacht eene waarde te bezitten van 6 a 7 gulden. Alzoo ƒ220 voordeel van één varken! Te Spannum (Friesland) is de groote boerdery van F. S. in asch gelegd. N:ct minder dan 22 koeieD, 17 kalveren, be nevens eenig ander klein vee, zijn in de vlammen omgekomen. Te Eist, bij Amorongon, is do vrouw van P. Roest, toen zij een kind trachtte te rodden, onder de stoomtram geraakt en jnet verbrfizold boen opgenomen. Do beheerder van deboerderi) in het park van Het Loo zal worden gopon- sionnoerd en vervangen door den man, wiens vrouw de min was onzer jeugdige Koningin. Nog steeds ontvangt deze vrouw allerlei biykon van waard eering. De Duitse he rijkskanselier heeft jen regeeringen der Duitsche Staten medege deeld, dat de cholera, volgens bij de Duitsche regeering ingekomen ambtsberichten, zich in Frankrijk ten noorden en ten zuiden van Lorient voortdurend uitbreidt. Dientengevolge wordt aangedrongen op scherp sanitair toezicht op de sc-hepen, komende uit de havens aan de Franscho noord- en westkust, tus9chen Lorient en Havre en tusschen Lorient en St.-Nazaire, wanneer die schepen in Duitsche havens binnenloopen. Twee kolossale en daardoor o p- morkelfike tegenstellingen vormen de beide olgende tegelijkertijd ontvangen berichten Een sneeuwstorm is over St.-Potersburg <1 de omstreken losgebroken. Yele paarden kwamen daarbij om. Dinsdag zijn te Londen de eerste aardbeien .an den kouden grond ter markt gebracht; 'mor bet droge, warme weder zyn ze dit jaar jf weken vroeger dan gewoonlijk. Andere aren kwamen z- eerst in het begin of zelfs de helft van Juni. Tw*o Par ij sc he bankiers, Ja main a DeLigaudièrc die het „Comptoir Parisien" ■•vploitH» rden, zijn verdwenen zonder orde op mue aken g old to hebben. Hot passief bedraagt 400,000 fr. het departement Calvados aijk) kon zeer ontmoedigendo be richten over don toestand van den landbouw. In hot Auge-dal en ia de omstreken van Honfleur en Pont-l'ErGquo hebben de gras velden, de veldvruchten en do vruchtboomen buitengewoon geleden door de aanhoudende droogte, waarbij nu nog de plaag der rupsen is gekomen. Te Chez-Jeantet, in Mirambeau (Beneden Cbarente) heeft oen man van zeventig jaar, Bernard genaamd, wegens zijn heftig karakter algemeen gehaat, eene zeer geachte weduwe Bord van 60 jaar, daar zy volstandig weigerde met hem te trouwen, met een sla gersmes doodgestoken. Te Gresford, tusschen "Wrexham on Chester, heeft een vreeselijke moord plaats gehad. Eene jeugdige vrouw is door haren minnaar, een 40-jarig paardenkooper, dood geschoten en met een scheermes bovendien onthalsd. Daarna schoot h\j zichzelf dood; men vond de lijken, nevens elkander liggende. De moordenaar had, onder bedreiging met moord, de gezelschapsjuffrouw zijner geliefde gedwon gen, b(j het vreeselijk moordtooneel tegen woordig te zijn. Het zilveren feest der Soordwljksche Wer k I n rie h 11 ng. II. Omtrent dit feest schrijft men ons heden het volgende: De feest-avond is volkomen geslaagd. Op uitnoodiging van eeno Foestcommis6io, die zich uit het bestuur der Werkinrichting had gevormd, hadden eonige dames en heeren zich bereid verklaard tot oen concert mede te worken, welks opbrengst zou strekken ten voordeelo der Inrichting; onze vroegere dorps genoot, thans inwoner uwer stad, de heer S. R. Perrin, had zich oveneens tot mede werking op zijn terrein genegen be toond waarborgen te over om een gezolligen avond te mogen verwachten. Do zaal van „hot Hof van Holland" was niet groen en bloemen versierd, en de wand prijkte met een goed gelijkend crayon-portret van wyien den stichter der inrichting, den heer Pickó. Na de uitvoering van Rossini's „Weldadig heid" nam de voorzitter van het bestuur, jhr. mr. Quarles van Ufford, het Woord en schetste goed en duidelijk het ontstaan en doel der Werkinrichting, herdacht de over leden en nog in leven zijnde oprichters en spoorde aan tot voortdurendo belangstelling in do inrichting. De verschillende nummers van het pro gramma werden vervolgens verdienstelijk uitgevoerd, sommige zelfs zeer schoon; het beste wilden ons bevallen„Boven do sterren", koor van Fr. Abt, en „Van twee Konings kinderen", koor van Verhuist. Het woord van dank, door jhr. Quarles van Ufford aan de dames en heeren executanten en de leiders, de heeren Op de Laak en Van Douveren, was dan ook wel vordiend. Den heer S. R. Perrin, die door eene kesl- ongesteldheid niet de volle boschikking over zijne stem had, viel een verbazend succes ten deel; telkens hartelijk toegejuicht bij zijne op komst, schoon hot of bjj hot eindigen zijner voordrachten aan het applaus geen einde zou komen. En dat was alles ruimschoots ver diend: zelden of Dooit hoorden wij schooner voordrachten. Bleek hy in 't komisch genre, Laurillards „Eene moeder" en „Neef Sander en Neef Symen", zich volkomen thuis te ge voelen, ook in Tennyson's aandoenlijke „Dora" toonde hij zich een moester. Gedurende- de voordrachten was het, zooals men 't noemt, doodstil in de zaal: Perrin had zyn gehoor aan zyne voeten gebracht, en dat zegt iets voor ons, Noordwykers. Hartelijk verheugden we ons toen hem een krans als waardeering aan zijn talent werd aangeboden. Tot weerziens, mr. Porrin En nu, het feest is geëindigd. Ieder toone zich zijne roeping bewust: mede te werken tot leniging der armoede en wering van bede larij, door werkverschaffing. BUITENLAND. Frankrijk. In do Kamer worden gisteren de beraad slagingen geopend over hot wetsvoorstel van Castelin on Hubbard betreffende het verbiyf van vreemdelingen en het beschermen van den nationalen arbeid. By do toelichting van het voorstel wees Castelin op het gevaar, om vreemde werklieden zonder controle in Frankiyk te laten komen. In verband met de wetgeving in andere landen stelde hy voor, eene minimum-belasting van vreemdelingen te heifen. De verdere beraadslaging hieromtrent werd tot morgen, Zaterdag, verdaagd. De ministerraad hield zich bezig met de begrooting voor 1894. Do regeering zal pogen, de begrooting op dezelfde grondslagen te vestigen als die van het loopendo jaar, ten einde goedkeuring binnen korten 1 yd mogolyk te maken. De ministers van oorlog en marine worden uitgonoodigd do mogeiyko bezuinigin gen te maken. Overeenkomstig de verplichting, die zy op zich nam, zal de regeering de her vormiDg dor drankbelasting in de begrooting voor 1894 opnemen. Er hebben in de Sorbonne to Parys ergerlijke 6tandjes plaats gehad. Toen de heer Aulard, stedoiyk hoogleeraar, eene voor dracht begon over de geschiedenis van de revolutie, werd hy door geschreeuw en gestamp onder zyne toehoorders in de rede gevallen. Voor- en tegenstanders van den hoogleeraar werden handgomeen en do laatsten door de eersten de deur uit geworpen. De vyandschap tegen den heer Aulard vindt zyne rede in de aanmerkingen, welke hy op het gedrag van het jonge geslacht had gemaakt. Na de verwydering der rustverstoorders kon de heor Aulard zyne voordracht vervolgon. De rondreis van den prosident der Fransche republiek door Bretagne is, behou dens onvoorziene wyzigingen, vastgesteld. De heer Carnot zal Zondag 18 Juni van Parys onmiddellijk naar Nantes sporen, van waar hy een uitstap naar St.-Nazaire zal maken en dat hy den 2l6ten zal verlaten om achtereenvolgens Lorient, Quimper, Brest, St.-Brieux en Rennes te bezoeken. Van deze laatste plaats zal hy den 26sten naar Parys terugkeeren. De commissie voor Algiers uit den Senaat heeft heden ter vervanging van den heer Jules Ferry tot haren voorzitter gekozen den heer Constans. Volgens de „Libre Parole" zal er een duel plaats hebben tusschen den minister Dupuy on den afgovaardigde Baudin, die by de manifestatie op 1 Mei gearresteerd, maar kort daarna losgelaten werd. Tot hiertoe is dit echter niet bevestigd. Maarschalk Mac Mahon lydt aan de influenza. Wegens zyn hoogen loeftyd do maarschalk is 85 jdar is zyn toestand zeer zorgeiyk. Dtiiti*ch lnu<L In de Ryksdagzitting van gistesen zeide Eugen Richter, de leider der vrijzinnigen, by de voortgezette behandeling der Legerwet: „De vrijzinnigen gelooven nooit meer vaderland lievend gehandeld te hebben, dan in hgj; oogenblik dat zy dit ontwerp verwerpen." [Bijval links "Do rykskanselier Von Caprivi betuigde op nieuw zyn dank aan Von Huene, die zyn voorstel in de party vergadering van het Cen trum zoo wakker verdedigd heeft. Uit naam van de regeering verklaarde Von Caprivi dat hy by nieuwe verkiezingen niet haar ontwerp, doch het voorstel-Von Huene tot baar pro gramma zou maken. [Levendige toejuichingen.] De socialist Bobel wees er op, dat het tegen woordige militarisme lynrecht in tegenspraak is met de beschaving eu den vooruitgang-; hy was dan ook overtuigd, dat bet Duitsche volk by de nieuwe verkiezingen blyk zou geven, van hetzelfde gevoelen te zyn. De beraadslagingen ovor de Legerwet, welke heden worden vervolgd, kunnen -nog twee dagen duren, doch op de beslissing zullen zy geen invlood hobben. De verwerping der Legerwet en de ontbinding van den Ryksdag worden als onvcrmydeiyk beschouwd, tenzy er nog geheel onverwacht iets tusschen- beide komt. De keizer kwam gisternacht met een extra- trein van Potsdam te Beriyn aan. In het paleis des rykskanseliers lag alles reeds in diepe rust; een politie agent moest de bedienden opschel len. De keizer had daarna een onderhoud van een uur met Von Caprivi, waarin het besluit genomen werd tot ontbinding van den Ryksdag, en voorts voorgoed word afgezien van het regeerings ontwerp, ton gunste van het voor stel-Von Huene, zooals Von Caprivi gisteren dan ook in den Ryksdag meedeelde. Een ongunstigen indruk maakt de houding der Duitsch-vryzinnige minderheid, die eerst verklaarde vóór het vergelijk te zullen stem men, maar daarna mededeelde dat zy daar tegen zou stemmen. Nog trrootere oi.tstemdheid werd v roorzaakt onder hen, die de regeering steunen door het besluit der Centrum Rden uit Baden. Dezen toch wisten de afgevaar digden uit den Elzas en Lotharingen, die voornemens waren zich van stemming to onthouden, over te halen naar Beriyn te komen en tegen het ontwerp te stemmen. De redevoeringen door den Duitsch-vry- zinnigen leider Richter en den sociaal-demo craat Bebel gistoren gehouden, maakten grooten indruk, maar toch moest by de afge vaardigden de belangstelling in deze redevoe ringen wyken voor do spanning, waarmede de uitslag te gemoet wordt gezien van het geen achter de schermen voorvalt. Men weet dat de kanselier van den keizer reeds het geteekend decreet tot ontbinding van den Ryksdag ontvangen heeft. De belangstelling, waarmede het publiek de beraadslagingen volgt, blykt uit do buiten gewoon talryk bbzette tribunes en de talrijke verzameling van belangstellenden voor het Ryksdag-gobouw. Heden goeft de rykskanselier Von Caprivi een diner aan de leden van den Ryksdag, dat waarschyniyk ook door den keizer zal worden bygewoond. De conservatieve party heeft in den Ryksdag een wetsontwerp ingediend tot in voering van den gouden en den zilveren stan daard, in plaats van den gouden standaard alleen. Portnffal. De dagbladen te Lissabon vermelden dat de heer Andrea, directeur der Duitsche Bank van handel en industrie, als vertegenwoordi ger der Duitsche, en do heer Sprenger van Eyk, vertegenwoordiger der Nederlandsche schuldeischers van Portugal, eeno samenkomst hebben gehad met den minister van financiën, waarby de directeur-generaal der schatkist ook tegenwoordig was. De Nederlandsche gezant had eveneens eene bespreking met de Portu- geesche regeering. Grobt-Brhaniitö. In het Lagerhuis verklaarde gisteravond de onderminister voor koloniën, Sydney Buxton, dat by nu nog niet kan meodeelen, welke besluiten op de conferentie tusschen sir Henry Loch en Paul Krügor ten opzichte van Swaziland genomen zyn, maar in allen gevalle zyn de grondslagen voor eene toe- komstigo overeenkomst gelegd. Er is alle roden om te gelooven dat eene voor beide partyen bevredigende overeenkomst zal wor den gesloten. Er zal geene schikking worden getroffen, waardoor de inboorlingen van Swaziland zonder hunne toestemming tot iets zoudon worden verbonden, en Engeland zal zyne goedkeuring niet hechten aan eenige schikking van dien 3ard, zonder de volkomen zekerheid te hobben, dat de rechten der Swazi's geëerbiedigd en beschermd worden. By elk tractaat met de Transvaal zal de onafhankelykheid van Tongoland gewaarborgd blyven, en zal nadrukkeiyk overeengekomen worden dat de tegenwoordige toestand van Delagoa-baai bestendigd worde. Het Lagerhuis heeft Woensdag het wets ontwerp, waarby de arbeid in de mynen tot 8 uren per dag beperkt wordt, by tweede lezing aangenomen met 279 tegen 201 stemmen. Te Londen werd eergistermiddag in de Guildhall, onder voorzitterschap van den lord- mayor, eene groote meeting tegen het Homè- Rule-ontweqx gehouden. De vergadering werd, behalve door Chamberlain en verscheidene andere Parlementsleden, ook door vertegen woordigers van den handel, de geldmarkt on de nliverheid bygewoond; de zaal was geheel gevuld. Vele beursbezoekers, ten getale van ruim 1200, trokken in optocht met vaandels en onder het >ingen van „Rule Britannia" naar de Guildhall. Zoolang de meeting duurde, hielden zy het gebouw afgezet, omdat, naar men zeide, de liberale aanhangers van Gladstone van plan waren eene tegenbotoo- ging te houden. Chamberlain bield eene redevoering, waarin hy de reeds dikwyis aangevoerde argumenten tegen hot regeeringsontwerp te berde bracht en een somber tafereel ophing van de rampen, welke Home Rule over Ierland zou brengen. Met groote geestdrift werd eenparig eene motie tot veroordeeling van Home-Rule aan genomen. Het comité der werkstakers heeft een manifost uitgevaardigd tot de rnynwerkers, waarin een beroep wordt gedaan op alle „Trade Unionists," om de rechten der dok werkers te \erdedigen tegen do dwingelandy van den Reudersbond. De Engelsclie bladen gew _fen met inge nomenheid van de verloving .ui den hertog van York met prinses May Van Teek, en geen wonder, want zoowel de b/uidegora als

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2