Burgerlijke Stand. Gemengd NI eawv, Een man, die sedert jaren geregeld iederen avond met eene schuit, beladen met eeuige tonnon melk, d.oor den Vliet vaart, werd gisteravond door; een jongen, die zich vermaakte mot schkjten met eene catapult, zóódanig aan het noofd verwond, dat men geneeskundige huift voor hem moest inroepen. In den laten avond hoorden wjj zelfs dat zyn toestand, ten gevolge van het bloedverlies, niet gunstig was. Nadat men allerwegen bedenkin gen had ingebracht togen het door de Leidsche notarissen genomen besluit om het tarief van verkoopingen van roerend goed te laten zoo als het was, niettegenstaande de verminde ring der registratierechten op overdracht van roerende goederen, hebben zy thans besloten •om 1 pet. minder te heffen. (Tel.) Een hond gestolen of gekocht? Do landbouwer v. d. L., te Bodegrave, had sedert eenigen t\jd een jongen keeshond, waaraan hy bijzonder gehecht was en dien hy voor geen geld ter wereld had willen missen. Toen hy in den vroegen morgen van 4 Januan zyne woning verliet, was het dier nog op het erf en denzelfden middag by zijne thuiskomst werd het vermist. "Waar de hond gebleven was, wist niemand. Alleen kon v. d. L.'s vrouw meedeelen, dat zekere Arie De J., uit Gouda, op het erf geweest was om te bedelen, zooals hy meermalen deed, maar de komst van dezen man en de ver dwijning van den hond werden niet met elkander in verband gebracht. De hond bleef dus weg, tot een paar maanden later genoemde v. d. L. de herberg van Lafóber, te Gouda, bezocht en daar zyn hond zag, die ook hem dadelyk herkende. Gevraagd hoe hy aan het dier kwam, doelde Laféber mede dat hy den kees voor f 1 van Arie De J. had gekocht, dat het dus zyn rechtmatig eigen dom was, dat hy bovendien de hondenbelasting van f 5 reeds er voor betaald had en het dier niet meor wilde afstaan. Toen nam v. d. L. den ryksveldwachter in den arm, die meer- genoemdon Arie De J. spoedig opspoorde. Wat deze hem verklaarde, kwam op het volgende neer. Het was waar dat hy den hond voor f 1 aan Laféber verkocht had, maar hyzelf was ook eeriyk in het bezit van het dier gekomenimmers hy had het op het y s tusscben Zwammordam en Bodegrave voor f 0.10 van een onbekenden jongen gekocht. Daar het dier Keen halsband om had, zag hy daar niets geen bezwaar in en hy hoeft het los mode- genomen naar Gouda, waar Laféber het uit eigen bewoging van hem kocht. Natuurlyk geloofde de ryksveldwachter weinig van dit verhaal, waarin, ..ooals altyd, een onbekende de hoofdrol speelr en waarbij nog kwam, dat Arie De J. stoktyf bleef vol houden, dat hy den hond niet op 4 Januari, maar reeds vóór Kerstmis geko- ht had, het geen onmogeiyk was, daar Van dor L. nog op 3 Januari den hond op zyn erf had gezien. Dus werd de zaak in handen der justitie gegeven en zoodra Arie De J. daarvan lont rook, begaf hy zich naar den koffiehuishouder Laféber met verzoek den hond terug te mogen hebben, hetgeen deze weigerde. Deze weck alsnu ter zake van diefstal van den keeshond voor de rechtbank te Utrecht terecht 6*aande, hield Arie De J. het verhaal van den on be kenden jongen op het ys vol en evenzoo, dat het reeds vóór Kerstmis was toen hy hom voor f 0.10 kocht. Zoodra hy echter bespeurde, dat deze tydsopgave zyn goheele verhaal zeer onwaarschynljjk maakte, begon hy toe te geven dat bet ook wel op 4 Januari kon geweest zyn. Uit de verklaringen van -enkele getuigen bleek voorts dat de beklaagde dadelyk aan Laféber had gezegd, dat hy den kees van een jongen op het ys had gekocht. Do officier van justitie meende dan ook, •dat deze zaak nog meer moest worden toege licht, en daar de vrouw van don bestolene door ziekte niet had kunnen verejhy'nen, ver docht hy nadere behandeling dezer zaak op 15 Mei, waarmede de rechtbank zich ver een igde. Totsschen Houten en Utrecht heeft Dinsdag een brand veel vernield. Om streeks 1 uur 's nachts ontstaan in een hooi berg, behoorendo by de woning van T. Van Dort, vlogen de vonken over op het rieten dak dor woning, dat, geheel uitgedroogd, weldra ook vlam vatte. Aangewakkerd door den wind, sloogen de vlammen over op de nabijgelegen perceolon van wed. J. Spaan en A. Groenen, zoodat het vuur. zich over eene J.eeio breedto uitstrekte. De brandweer, niet in staat om hot reeds aangetaste nog te be- houden, boperkte zich tot pogingen om het vuur te stuiten, wat haar eerst tegen 4 uren gelukte. Onderscheidene perceelen zyn vernield, welke echter alle met de inboedels verzekerd waren. De bekende sociaïist Poutsma, die te Utrecht zyne gevangenisstraf onder gaat, is, naar men aan de „Amst." mededeelt, ernstig ongesteld. Deze mededeeling berust volgens het „Utr. Dbl." op een misverstand. In het begin was P. zeer zenuwachtig, waardoor zyn gestel aangedaan werd. Ofschoon deze zenuwachtigheid nog niet geheel gewe ken is, is ze toch beterend en van ernstige ongesteldheid is op 't oogenblik geen sprake, fiy verkeert in denzelfden toestand als elk veroordeelde, die 't buiten de gevangenis beter heeft dan daar binnen en die aan zyn gezin gehecht is. Pinkster-Maandag zal te Win schoten een historische optocht worden ge houden, voorstellende de voornaamste personen uit het begin van den tachtigjarigen oorlog. Ongeveer 100 personen zullen daaraan deel nemen. By ongunstig weder zal de optocht later plaats hebben. In de Meimeeting te Leeuwarden las de voorzitter een briofje voor van S. Troelstra, echtgenoote, kinderen en dienst bode, beholzende een Meigroet aan alle Frie- sche arbeiders. Eenige weken geleden overleed iemand in de gemeente Achtkarspelen. Sedert jaren was de overledene in 't bezit geweest van een hond, welke zeer aan zyn meester gehecht was, en dit vooral ook na zyns meesters dood bewees, want niet dan met moeite kon men hom van de lykkist verwyderen. Het dier weigerde meestal voedsel te nemen en is dezer dagen van droefheid en honger ge storven. By den brand te Spannum ver speelde de knecht eene som van pi. m. /T700, zynde o. a. hot bedrag van den verkoop van een huis, welke som zoo pas door hem in ontvangst was genomen. Ofschoon hy wan hopige pogingen aanwendde om zyn schat, welken hy in zyne kist bewaard had, te redden, het mocht hem niet gelukken. Hoofdhaar en wenkbrauwen waren hem afgeschroeid, toenhy uit het brandend gebouw kwam. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. By de politie te Berlijn is uit Luik bericht ontvangen van een belangryken diefstal van juweelen. Onder de gestolen voor werpen, welke, naar men vermoedt, te Beriyn in veiligheid gebracht zyn, bevindt zich eene broche van smaragden, met twee ryen bril janten, de eene uit 20 kleine, de andere uit 14 groote steenen bestaande. De waarde van dit sieraad is 5200 fr. Nog steeds komen berichten over orkanen in Amerika. Nu weder zyn enkele deelon van Texas geheel verwoest. To Eisko werd de storm vergezeld door een brand, waarby 20 personen het leven ver loren. Spoortreinen werden door den wind omvergeworpende verwoesting is onbe- schryflyk groot. Aan de postzegel beurs te Niouw- York werd dezer dagen de beroemde ver zameling van den heer F. De Coppet ver kocht. Deze collectie bestond uitsluitend uit Amerikaansche postzegels, maar bevatte de grootste zeldzaamheden. Het zeldzaamste zegel der Vereenigde Staten, de 2 cent 1850, bracht 1000 dollars op, voor de emissie van 1856 werd 427 dollars betaald. Voor twee zeldzame Britsch-Quyana, 2-cents 1850 en 4-cents 1862 werden resp. 1010 en 300 dol lars besteed. In het dorp Kreuzburg (Bohemen) heeft een hevige brand gewoed, waarby 169 huizon in de asch gelegd werden en veel vee omkwam. De schade is zeer groot. Een per- eoon is verbrand, velen zyn gewond by het reddingswerk. In Zweden heeft do Eerste Kamer met groote meerderheid alle voor stedien tot verlaging van den kiescensus en tot invoering van algemeen stemrecht ver worpen. De runderpest, welke in hetDon- distriet reeds ongeveer 10,000 stuks vee heeft dper. verloren gaan, breidt zich thans over de zuidelyfce provinciën van Rusland sterk uit. In de vorige week moesten te Ekatcrinoslaw alleen 200 beesten worden afgemaakt. Uit Sangaï (China) komen be richten van eene groote overstrooming. De golieele rivier is buiten hare oevers getreden en heeft eene groote uitgestrektheid in twee districten van de provincie Chantong onder water gezet. Meerdere honderden dorpen, waaronder zeer belangryke, zyn verwoest, en talryke inwoners omgekomen. De overstroo ming is een der verschrikkelykste, welke in de laatste twintig jaren dit land geteisterd hebben, te meer, daar in dit jaargetyde door den gewooniyk lagen waterstand zulk een onheil in geen enkel opzicht was te voorzien. In het departement Morava (Serviö) hebben zich voor een paar dagen opnieuw schokken van aardbeving doen ge voelen, waarby tal van huizen zyn ingestort en verscheidene personen zyn omgekomen. BUITENLAND. Fraakryk. Te Toulon is op den zee-prefect, den vice- admiraal Brown de Colstoun, een misdadige aanslag gepleegd. In de vestingwerken is aan het adres van den admiraal een pak ge vonden, dat verscheidene dynamiet-patronen bevatte. Er is een onderzoek ingesteld, dat reeds eenige aanwyzingen heeft voortgebracht, welke doen hopen dat de ontwerper van den aanslag zal worden gevat. De maire van Saint-Denis, de socialist Walter, die door het instellen van een zoo- genaamden „burgerlyken doop" en allerlei plageryen tegen de geestelykheid zich heeft berucht gemaakt, ontvangt als maire 5000 fr. 'sjaars van een revolutionair comité, maar betaalt als gewoon mensch zyne schulden niet, ja, hy verzet zich tegen een beslag op zyne 5000 fr., dat een zyner schuldeischers daarop leggen wil, want, zegt hy, deze som wordt hem uitbetaald om met fatsoen de gemeente te kunnen vertegenwoordigen. Daarop heeft de schuldeischer hem een deurwaarder willen zenden, maar mynheer de maire heeft geen domicilie; hy slaapt nu eens hier, dan weder daar. Men is eindeiyk te rade geworden, hem de dagvaarding te betöekenen ten stadhuize, als het domicilie, zoo niet van den burger Walter, dan van den maire Walter. Gro(»t-Britsinnii). Gladstone heeft weder eene deputatie van kolenmynbezitters ontvangen, die over het vraagstuk van den acht-urendag kwam spreken. Deze deputatie vertegenwoordigde een gezamenlyk kapitaal van 200,000,000 pd. 6t., en de op dit kapitaal betaalde werk- loonen hadden verleden jaar 43,006,000 pd. st. beloopen. Zy betoogde dat eene gedwongen beperking der werkuren allereerst aanleiding zou geven tot overhaasting, tot vermeerde ring van ongelukken en tot verhooging van pryzen. De meerderheid der mynwerkers zei ven verlangde dan ook eene dergel yke be perking niet. Gladstone gaf een ontwykend antwoord; hy zeide, dat de regeering onmo- gelyk iets kon doen, zoolang de meeningen der belanghebbenden zeiven over de quaestie nog zóózeer verdeeld waren. - In Engeland hebben Gladstones uitla tingen over Egypte algemeen voldaan. De „Standard" zegt dat lord Salisbury zelf nooit zoo ernstig en met zooveel nadruk eene te vroege ontruiming van Egypte heeft afge keurd. Gladstones verklaring, dat de gebeur tenissen in Januari de ontruiming niet ge- makkelyker, maar moeiiyker hadden gemaakt, bewyst een gezond politiek inzicht. De „Daily News" zegt dat Engeland in Egypte de Europeesche beschaving vertegen woordigt en verplicht is, daar do orde te handhaven. Voor iedere schade, die uit storing der orde voortvloeit, is het aan de andere mogendheden verantwoording schuldig. Zoo lang do nawerking der jongste gebeurtenis sen voortduurt en te Caïro niet alles weder normaal is geworden, is het nutteloos van ontruiming te spreken. X3elf?ië. De Senaat besloot gisteren het wetsontwerp- De Coninck, strekkende tot verscherping der strafbepalingen op het duel, in overweging te nemen en verzond het voorstel naar de commissie. De voorsteller zeide in zyne toelichting o. a.Eertyds, toen iedereen een degen droeg, bad het duel reden van bestaan; in eene democratische maatschappy, waarin de burgers over het algemeen een stok of eene parapluie dragen, is het onzin. De hertog van Orleans is Zondag te Ostende aangekomen en ontving daar een aantal bekende royalisten, onder wie prins Henri van Orleans, graaf Champeaux en graaf De Biron. Men spreekt van een politieke con ferentie der royalistische leiders. De graaf van Parijs werd gisteren te Brussel verwacht. Ruslaud. Een telegram uit Tam bow meldt dat men, nu de regen opgehouden heeft on het weder warm is geworden, met het bewerken van het geheele zomerveld begint, zonder daarvan slechts een gedeelte te beploegen. Het winter graan staat goed. De berichten der bladen over ongunstige vooruitzichten van den oogst zyn verspreid met het oog op het uitvoerverbod van tarwe en onwaar. Ten gevolge van het late voor jaar is er volstrekt geen grond, reeds van slechte, zelfs van middelmatige vooruitzich ten van den oogst te spreken. In Podoliö, de gouvernementen Kiew en Cherson staat het jonge graan ongunstig; voortreffelyk daaren tegen in den Kaukasus, het Don-gebied, Charkow, Jekaterinoslaw en Poltawa. In het overige Rusland ligt nog sneeuw. In het groote Rusland zyn er steeds streken, waar de oogst mislukt, wat daarom nog geen nadeeligen invloed behoeft te hebben op den geheeïen oogst. Yereenlffde Staten. De „New.-York Herald," die de schepen beschrijft der verschillende nation by de vloot revue, zegt naar aanleiding van de Nederland- scho „Van Speyk:" De Engelsche schepen zyn binnengevallen en hun fraai uiteriyk wordt zeer geprezen. Vroeg in den middag van den 17den dezer wordt de „Van Speyk" door het geschut uit het fort aangekondigd. Dadelyk stroomen de havenhoofden vol en steken een aantal booten van wal. De verwachting is gespannen, men denkt iets buitengewoons te zien, waar- scbynlyk, zegt de „Herald," omdat vele Amerikanen meenen, dat al wat Hollandsch is kluchtig of schilderachtig moet wezen. En verder heet het: „De „Van Speyk" bleek een beel gewoon schip, van oud model en onbe- 1 angryk. Het is een aantal jaren geleden ge bouwd en behoort tot een verouderd type. Het lykt sprekend op een van onze oud& houten schepen, welke grooten opgang in den rebellie oorlog maakten, maar thans waardeloos zyn. Nieuwerwetsch is de „Van Speyk" toch in één opzicht: zy is van yzer. En in éen opzicht is hare komst toch ook van belang zy zal in de revue een schip van de oude school zyn. Men kan kyken naar haar langen, lagen romp, ver uitstekende boegspriet en hare tegen de lucht zich afteekenende masten met hunne menigte rondhouten en touwen,, en eene belangwekkende vergelyking maken met den nieuwerwetschen (Engelschen) kruiser „Blake," welke naast haar ligt. De officieren en matrozen hebben niets interessants." ALFEN. Overleden: G. Gijben, wednr. van E. Moonen, 82 j. Gehuwd: C. Spruitonburg en M. Van den Boa. D. v. d. Akker on A. Oosthoek. AARLANDERVEEN. Bevallen: K. v. Ejjk geb. Oliemans. Overledon: C. H. Bogaard, 5 J. B. Van 't Wout, 8 m. Gehuwd: P. Van Leeuwen, 64 j., en M. C. Zonneveld, 56 j. BODEGRAVE. Bevallen: H. ,T. Van der Louw geb. Verbeek. D. W. Schoo geb. Stekelenburg, D. Overleden: P. Van der Louw, 2d. W. Van Holst, echtg. van P. Koeteier, 43 j. Gehuwd: J. J. Dd JoDg, jm. 27 j en B. De Jong, Jd. 21 j. BOSKOOP. Bevallen: G. Van Klaveren geb. Willemeen, Z. M. Vau Wyk geb. Van Klaveren, D. J. Guldemond geb. Lo Grand, D. Overleden: A. Van den Berg geb. Koblen- zwii, 73 j. IIAZERSWOUDE. Bevallon: C. Van WierinjtB geb. Langeveld, Z. A. Smite geb. Ammerlaan,* Z. Overleden: C. Olierook, Z. 13 j. Gehuwd: A. Gijeonbergh, jm. 28 j., en A. G. Fillekea, jd. 26 j. LEIDERDORP. Bevallen: D. Rietkerk, geb. Rijnebarger, Z. A. 8pek geb. De Roode, Z.' C J. Stuifzand geb. KDyoeuburg, D. C. M. Zwet- eloot geb. Slewe, D. Overleden: J. G. Klein, D. 1 m. Th. J. Bakker, Z. 21 j. Gehuwd: W. Witteman, jm 18 j. en J. Gal- jaard, jd. 19 j. OUDSHOORN. Bevallen: C. Dijna geb. v. Veen, D. J. Rede eld geb. Schyf, Z. N. Van Rgn geb. Spek, Z. W. Stroes geb. v. Houten, Z. 8. A. De Loog geb. Jochemu», Z. Overleden: J. Belt, echtgen. van P. 8cboondtr- woerd, 27 j. P. v. 't Wout, echtgen. van L. Boon, 79 j. -C. Vergunet, echtgen. van J. Koppe, 42 j. Gehuwd: J. H. Van Vliet, jm. 25 j., en L. C. K. Mulder, jd. 24 j. WOUBRUGGE. Bevallen: P. 8enne geb. Van 8tra»ton, D. J. Borat geb. Schram», Z. J. Akerboom geb. Kozijn, D. Overleden: G. Van Heteren, echtg. van A. Mourite, 65 j. W. Los, laatst wednr. van M. Broer, 74 J. NIEUWKOOP. Bevallen: A. Kalehoven geb. Van Zwieten, Z. C. 8cbellingerhont geb. Schel lingerbout, Z. Overleden: C. Kwakkonboe, d. 21 m. Gehuwd: J. Kerjer, Jm. 25 j. en J. Brecwel, jd. 25 j. A. Borst, jm. 29 J. en G. Do Jong, jd. 24 j. J. Winters, jm. 33 j. en D. Otto jd. 35 j. J. Van Dam, jm. 25 j. en H. Ottó, jd. 24 j. ZWAMMpRDAM. Bevallen: G. Boezaar<1 geb. Van Dijk, D. B. Van Dgk geb. R.c.veld, D.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6