Gemengd Nf«vuw«. Er bewoog zich heden door Lei- dens straten weer iets, dat zeer veel bekijks had: een voertuig met een keuken erop,om reclame te maken voor Nilsons poeder en pudding. In die keuken bevond zich dan ook •een (echter niet brandend) fornuis, waarvoor een vrouwelijke persoon gezeten was, die als keukenmeid moest voorstellen dat fornuis te behandelen. Verder was die keuken zoowel aan do binnen- als aan de voor- en achter zijden, voorzien van veelkleurige opschriften, om Nilsons pudding, waarvan in het midden eene pakjes-pyramide was gevormd, aan te prij zen. Een te paard gezeten jockey reed voorop en een koksjongen, die biljetten uitdeelde, liep er naast. De wagen begon eerst van middag om twee uren door de stad te rijden omdat de heer Jacques Nord, van Amsterdam, toen hy hier aankwam, verzuimd had, vooral daartoe by onze politie vergunning aan to vragen. Om vyf uren vertrok by weer. Een zevenjarig meisje, A. M., is alhier door een rytuig aangereden en werd toen gebracht in de woning van V. aan do Binnenvestgracht, waar het den geneeskun dige bleok dat het kind gelukkig weinig letsel had bokomen. Nadat het eerst een paar dagen geprobeerd had om te gaan regenen, doch zonder het noodige succes, was eindelyk, na de wekenlange droogte, gisteravond laat en hedennacht de uitslag gunstiger. Hedenmorgen •was dan ook aan het gras en aan het groen der boomen reeds eene geheel andere, frissche tint te bespeuren. By eon on weder boven Te6sel is de bliksem in den vuurtoren te Cocksdorp geslagen. Het telephoontoestel werd gehavend. Er viel ook daar eon milde regen, waardoor aan het water gebrek een einde is gemaakt. Door oen der conducteurs van de Noord Zuid-Hollandsche Stoomtram is by den burgomeester van Lisso aangifte gedaan dat men getracht heeft gepasseerd en Zondag avond op de hoogte van de Beekbrug, onder die gemeente, de tram te doen ontsporen door een stuk hout over de rails te leggen. Als vermoedeiyke daders werden genoemd A. F., te Sassenheim, en S. H., te Warmond. Doze beide personen toch waren by een vroegeren rit in de tram gekomen en poogden die later zonder betalen te verlaten, wat evenwel niet h gelukt, waarop zy den conducteur dreigden de tram to zullen doen ontsporen. Hot is den gemeente-veld wachter gelukt de beide verdachte personen aan te houden en ofschoon zy ontkenden evenmin het feit te hebben gepleegd als de bedreiging geuit, zyn zy evenwel hedenmorgen ter beschikking ge steld van den officier van justitie by de arron dissementsrechtbank te Haarlem. Aan den avond van 1 Mei, om streeks elf uren, worden de bewoners van Benthuizen uit hunnen eersten slaap opge wekt door hot geroep van brand en het luiden der brandklok. By onderzoek bleek dat de brand was uitgebroken in het midden-gedoolte eener schuur van den hoor Van Eden Peters man, mr. smid. De brandweor, spoedig op de plaats des onheils aanwezig, was den brand weldra moester en wist hem tot het aange taste gedeelte te beperken. Oorzaak van dozen brand was hot breken van de sport eener ladder, waardoor de heer Van Eden Petersman, eene brandende lamp in de hand hobbondo. viel. Het lampoglas brak, de vlam deelde zich onmiddeliyk aan de ontvlambare stoffon mede en zetto het genoemde gedeelte van de schuur in lichterlaaie. Do schade wordt door assurantie gedekt. Men moldt ons uit Waddings veen, dat er een groote brand heeft gewoed aan het jaagpad, ten gevolge waarvan de boerdery van den beer Romein geheel is vernield. Er is sprake om de gemeente Waddingsveen met Gouda door eene stoom tram te verbindeD. Ongotwyfeld zou dit een groote stap in de goede richting voor de wel vaart van Waddingsveen zyn. De Amsterdamsche roo/b u ur t -de 0udezyd8-Armsteeg, was in den nacht van gisteren weiier in opstand door 't een of ander krakeel. Toon de politie de orde wilde herstellen on daartoe mot sabel en stok de «teeg moest binnendihigen, werden door de bewoners en bewoonsters de loste trappen uit de hengsels gelicht e.n hiermede ging men do agenten te lyf. Toen dit .niet het gewenschte succes had, werd hot straatje opgebroken en do politic met. do steenen bevochten. Menige steen kwam in de Warmoefstraat terecht. Gistermorgen lag de steeg nog opgebroken, i Aangehouden zyn vier personen, die in do O.-Z.-Armsteeg twee gebroeders hadden mis handeld, waarby een zyne portemonnaie met eenig geld Is kwytgeraakt. Levend begraven. Te Oud- Vroonhoven (L.) is de landbouwer Ch. v. d. B. by hot uitgraven van kiezel onder afvallende aarde bedolven geraakt en levenloos daaron der uitgehaald. Door den kantonrechter te Njjmo gen is een inwoner van Zutfen veroordeeld tot eene geldboete van ƒ75 or 15 dagen hech tenis. wegens het invoeren van ongewasschen lijfgoederen uit het buitenland tydens het heerschen van de cholera. Uit Marum schryft men aan öp „P. Gr. C.Op den zoogen. „stillen hoek", onder dit dorp, kwam Vry dag-avond de 'wed Siersma noodlottig om hot leven. Het vriende lijke oude mensch, 89 jaren oud, was nog verbazend krasze zag en hoorde goed, praatte graag een ommezientje met ieder voorby ganger, ciien ze maar oven kende, en proper als ze was hield ze haar eigen kamertje altyd even notjes en zindolyk. Het water om te schrobben en te spoelen haalde zy uit eene dobbe, waarby het vee komt te drinken en die zich vlak voor haar huis over den weg bevindt. Toen men haar Vrydag-avond een poosje miste, vond men haar na eenig zoeken in c'e dobbe, en hoewel ze er levend werd uitgehaald, over leed ze toch een paar uren daarna. Uloord te Echterbosch. Men schryft uit Echt (Limburg) aan „Het Centrum:" Zondag is ter plaatse genaamd „De Sluffert", ongeveer een halfuur van 't gehucht Echter- bosch, to midden van uitgestrekte denne- bosschen, een vreeseiyk drama afgespeeld. Daar is waarschynlyk omstreeks den middag de dochter van den landbouwer en winkelier A. Houben, te Echterbosch, op gruwelyke wyze vermoord. Die dochter, Anna, oud 27 jaren, woonde reeds meer dan twaalf jaren by den wedr. Akkermans, in koloniale waren, op de Swalmerstraat te Roermond. Zy zou Zondag naar huis komen, vooral om eene barer zusters, die reods lang ziek is, te bezoeken. Doch men wachtte haar tevergeefs. Gistermorgen ontvingen de ouders een brief, reeds in handen der justitie, waarvan de inhoud hoofdzakelyk op 't volgende neerkomt: „Ik heb Anna vermoord. Gij wildet niet, dat ik met haar verkeerde. De andere liefste zal ook de kans niet hebben haar te trouwen. In de richting, waar ze lipt, heb ik een boom oritschild; tevens liggen er eenige takken; ook de parapluie heb ik by haar neergelegd Zorg gy nu maar voor de begrafenis. Daniël." De enveloppe van den brief heb ik zoo strakjes ten huize der ouders in handen ge had. Ze is van morgen tusschen 6 en 7 uren te Roermond gestempeld. Op de enveloppe staat: H. L. Hauser, Aan M. Houben, Roermond. I p. a. A. Houben, Fabriek in Zachte, i Echterbosch, Harde en Toiletzeep. naby 't kantoor. Daniël zou zyn Daniël Smeets, knecht van den heer Hauser, geboortig uit Leeuwen, gem. Maasniel, by R., een oud liefste van de vor- moorde. 't Is te begrypen, dat de familie radeloos werd by 't lezen van den brief. De vader snelde onmiddeliyk naar Echt en stelde de marechaussees met het schryven in kennis. Er werd terstond naar Roermond getelegra- pheera, of Anna thuis was, waarop een ont kennend antwoord volgde. Het hoofd der marechaussees reed dadeiyk naar R., om 't parket van de zaak te verwittigen. Op aan- wyzing van den brief is men gaan zoeken, met het treurige gevolg, dat de brief van Daniël maar al te zeer waarheid bleek te be vatten. Tevens lag er nog op korten afstand van het lyk een touw met een strop er aan. Op last van de justitie is't lyk naar't ouder- lyk huis vervoord. Ik ben er vanmiddag om zes uren geweest, 't Lyk was er toen pas eenigen tyd in huis. Ik kan u onmogeiyk de droef heid, de verslagenheid beschryven, welke er in huis heerschte. Verbeeld u, eene moeder, een vader, broeders en zusters, kermende en weenende om hunne zoo geliefde Anna. Ik kan onmogeiyk de ontroering schetsen, welke zich van my meester maakte, toen ik haar aanschouwde mot de schoenen aan, in de Zondagsche kleeren, met eene snede in de linker-hoofdslagader van den hals, den hals en 't hoofd met bloed bespat, de haren wyd hangend. Waarlyk, dat treurig tafereel heeft op my een onuitwischbaren indruk gemaakt. 1 Dinsdag is de justitie ter plaatse geweest, i 't Zou niet onmogelyk zyn, dat we noghoo- j ren, dat de onverlaat zich van't leven beroofd heeft. Het signalement van den verdachte, Daniël Smeets, iszwart uiteriyk, gezet, volle, maar korte baard, vermoedeiyk donker hoedje op. Hy is 51 jaar oud. Zondagavond is de moordenaar nog te Roer mond gezienhet geval was toen echter nog niet bekend. Als vervolg op het bovenstaande verneemt de „N. R. Ct." dat uit het onderzoek, op het lyk verricht, de deskundigen geconstateerd moeten hebben, dat Anna vermoord is ge worden met een zeer scherp mes; het hoofd was by na van den romp af. De dader heeft zich waarschynlyk verdron- Ijoo, althans zyn hoed is op de spoorbrug te Buggenum gevonden. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer interpelleerde de afgevaardigde Dumay (die Maandag by eene betooging in hochtenis genomen werd) de regeering over de maatregelen, tor gelegenheid der Meibe- toogingen genomen. Volgens Dumay had het er veel van, of de regeering al het mogelyke had gedaan om eene herhaling van het. bloedbad als te Fourmies was afgespeeld, uit te lokken. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde dat alle afgevaardigden, die de orde verstoren, in hechtenis zullen worden genomen, De regeering zal niemand ontzien. De eenvoudige motie van orde, waarmede de regeering zich vereenigd had, werd door de Kamer met 319 togen 130 stemmen aan genomen. De heer Delcasse deelde mede dat koning Behanzin, van Dahomey, aangeboden heeft, zich over te geven. Men antwoordde hem dat de regeering bereid is te onderhandelen indien hy aftrad en zich in eene aange wezen residentie vestigde. Behanzin deed weten, dat hy dit zou aannemen, indien mon hem een pensioen verzekerde. Generaal Larbinet deelde mede dat Behanzin alleen zou onderhandelen, als men hem een vrygeleide deed toekomen om naar Abomey te gaan. Behanzin zeide voorts, dat hy noch naar Se negal, noch naar Algiers kon komen, daar zyn godsdienst hem dat verbiedt. Do prefect van het departement Bouches- du-Rhóne heeft de vier adjunct-maires van Marseille geschorst wegens deelneming op den lsten Mei aan samenscholingen op den openbaren weg. Duitschland. De Ryksdag vereenigde zich gisteren met algomeene stemmen mot het besluit, waartoe do commissie van enquête in zake de beschul digingen van Ahlwardt gekomen was, en ver klaarde de Ahlwardt-zaak voor afgehandeld. De rapporteurs der commissie hadden aange toond, dat de door Ahlwardt overgelegde „be- wysstukken'1 in het minst geene bewyzen behelsden voor zyne beweringen. Ahlwardt trok zyne bewering in, dat Miquel door het schry ven van Calinderos betrokken zou zyn by de zaak der Rumeensche spoor- wegmaatschappy. Zyne overige beweringen hield hy echter staande en hy kondigde aan, dat hy de geheele aangelegenheid openbaar zou maken. De Ryksdag heeft dus met Ahlwardt korte metten gemaakt. Toen hy weer op de ge wone onbeschaamde wyze zyne beschuldi gingen volhield, luisterde niemand naar zyne praatjes. Men liet hem echter uitspreken on toen werden de discussies onmiddeliyk ge sloten. Voordat nog de Ryksdag overeen komstig het rapport der commissie zyne be schuldigingen voor ongegrond kon verklarens verliet Ahlwardt de zaal. Buiten werd hy opgewacht door een paar honderd nieuwsgie rigen en partygenooten. Ahlwardt kan nu als voorgoed veroordeeld beschouwd worden. De leden van het centrum hielden gister morgen eene party-vergadering, waarin beraad slaagd werd over de schikking, welke tusschen den heer Von Huehne en den rykskanselier betreffende de legerwet is getroffen. De heer Von Huehne had nog 14 stemmen noodig om eene meerderheid in den Ryksdag voor het ontwerp te verkrijgen. De leden van het centrum waren niet zoo inschikkeiyk meer als eerst, maar daarentegen hadden van do Duitsch-vryzinnigen 15 zich bereid verklaard het aldus gewyzigde ontwerp te steunen. De Duitsch-vry zinnige afgevaardigde majoor Hinze hielp den heer Von Huehne het ver- geiyk tot stand brengen. De keizer had reeds zyne toestemming gegeven tot de wijzi gingen, welke de heer Von Huehne In het oorspronkeiyk ontwerp wil brengen. Indien de verelschte meerderheid voor het vergelyk wordt gevonden, kan deze in geen geval zeer groot zyn. Volgens een later bericht ontbraken aart de meerderheid voor de legerwet nog 20 stem men van het centrum en de vrjjzinnigem Hoewel niet onwaarschyniyk, was het toch nog de vraag of zich zooveel leden vóór de legerwet zullen laten vinden. De rykskanselier Von Caprivi deelde aan den voorzitter van den Ryksdag mede, dat hy heden de tweede lezing over do legerwet wenschte. Komt men heden niet tot het ge wenschte resultaat, dan zou de Ryk6dag da- delyk ontbonden worden. In de gisteravond gehouden partyvergade ring van het centrum stemden slechts 8 leden vóór de schikking. Men beschouwt daarom de legerwet als verworpen. Heden komt de legerwet by den Ryksdag in behandeling. België. De „tentoonstelling van gegiste dranken"., welke in den loop van Juni a. s. te Brussel geopend wordt, zal de volgende afdeelingen omvatten: lo. wynen van allen oorsprong, 2o. binnen- en buitenlandsche bieren, 3o. geestryke vochten in het algemeen, 4o. gas- houdende wateren, limonaden, siropen, 5o. verwante bedryven. In het eero-comité dezer tentoonstelling hebben o. a. zitting de Leidsche professoren dr. Rosenstein, dr. Van Iterson en dr. Zaayer,. en de Utrechtsche professor dr. Van Overbeek de Meyer. (T.) Spanje. Een officieel telegram van Cuba meldt dat zeven kolonnes infanterie en cavalerie de opstandelingen vervolgen. De oproerige bc weging biyft beperkt tot dat deel van het eiland, waar zy zich het eerst vertoonde. De „Herald" verneemt uit Havana, dat do opstand op Cuba den 24sten April begon, toen twee broeders, Sartorius genaamd, aan het hoofd van een 20-tal volgelingen eene oproerige beweging in het leven riepen. Zy vonden omraiddellijk nieuwe aanhangers. Alle troepen worden in Vuelta Ariba saamgetrokken en de Spaansche kanonneerboot „Magallanes" is naar Gibara gezonden om eene landing der opstandelingen to verhinderen. Het eiland verkeerde juist in oen gunstigen toestand; het trok belangryke voordeelen uit het handelsverdrag, met de Vereenigde Staten gesloten. De minister van financión deed aan den ministerraad gisteren mededeelmg van de vast gestelde begrooting van uitgaven. Hy wees op de noodzakelykheid, uitsluitend te rekenen op zekere inkomsten, terwyl alle andere, die twyfelachtig zyn, ter zyde worden gelaten. Hierover werd langdurig beraadslaagd in den ministerraad. Groot»Brltaiml3. In het Lagerhuis deelde de staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, sir Edward Grey, gisteravond mede, dat de regeering op hare herhaalde vraag om inlichtingen van het be stuur van don vryen Congostaat vernomen heeft, dat er te Brussel in het geheel geen rapport is ingekomen van het vestigen van een militairen post in het dal van den Nyl. De regeering van den Congostaat weet hoe Engeland daaromtrent denkt, maar heeft aan de leiders der Belgische expeditie geen be velen laten geven, welke zouden indruischen tegen de zienswijze van Engeland. Het schijnt intussc.hen dat de expeditie, zonder een be paald doel, in do richting van den Nyl is getrokken. Omtrent Pamir deelde sir Edward mede, dat de onderhandelingen met Rusland op vriendschappelyken voet worden voortgezet en, naar hy hoopt, tot eene bovrodigende op lossing der hangende quaestie zullen leiden. De Russische regeoring heeft plechtig verze kerd dat z\j, zoolang de onderhandelingen loopen, geene oxpeditie naar Pamir zal zenden. De begrooting van ontvangsten werd btf tweede lezing goedgekeurd. Oivstouryk-Hon^Mouarcliic. Op het Schmelzerfeld te "Weenen zyn gisteren 200 werklieden met de politie in botsing ge komen. Er werden 4 agenten gewond, terwyl 2 werklieden een klap met de sabel kregen. Een aantal personen we.d in hechtenis ge nomen.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2