No. 10184 Donderdag 4 Mei. A®. 1893. gexe gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. ïDlt nommer bestaat nit TWEE Leiden, 3 Mei Feuilleton. i TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSOH DAGBLA PRUS DEZER COURANT: foor L«id«n per S mundenf 1.19. Franco per postm 1.40. Afzonderlijk* Nommers0.06. PRIJS DER AD "VERTE NT IÊN Ta* 1—1 regeli ƒ1.05. Iedere regel meer f0.17|. Qrootere leiters naar plaatsruimte. Voor het ineaeseeren buiten de stad wordt ƒ0.06 berekend. Bladen. Eerste Blad. Aan den gemeenteraad doelen B. en We. mede dat op sommige posten der begrooting voor 1892 het uitgetrokken bedrag niet toe reikend is gebleken, zoodat tot verhooging van die posten zal moeton worden over gegaan. Voor een goed deel kunnen de tekorten worden gevonden uit meerdere ontvangsten, waartoe een suppletoirs staat van begrooting aan den gemeenteraad wordt overgelegd, op welken staat tevens zjjn gebracht: onder Volgn. 99 de kosten der thans afgeloopen herstelling van den Pieterskerktoren ad 677.53' en onder Volgn. 178 de declaration (ad 400) van de deskundigen in zake het onderzoek der berekening van den bouw der Gehoorzaal, voor zoover do post Onvoorziene Uitgaven daartoe niet toereikend isvoor het overige door af- en overschrijving op posten van uitgaaf. De oorzaken der tekorten zijn in hoofdzaak de navolgende Volgn. 77, ad 33.65. Ten gevolge van eene buitengewone verkiezing van een lid van den gemeenteraad. Volgn. 122. Onderdeel I, ad 589.99. Wegens lessen in de Wiskunde, door den heer Gleuns gegeven boven het maximum zijner lesuren, de aanstelling van den heer Van Gelder als leer- aar in de Oude talen op ƒ200 meer dan voor de vacature op de begrooting was uitgetrokken en door de tijdelijke aanstelling van den heer Wansink, leeraar in de Oude talen. Het tekort, dat door een en ander 700 zou hebben be dragen, is tot ƒ589.99 teruggebracht, door dien op de tijdelijke voorziening in de vacature Engelsche taal ongeveer ƒ100 is bespaard. Volgn. 122. Onderdeel V ad 15.55. Door advertentiekosten, waarvoor op de begrooting geen bepaald cijfer is uitgetrokken. Volgn. 145, ad ƒ663.085. Doordien met het oog op een eventueel uitbreken van de cholera, moor geneesmiddelen en hulpmiddelen zijn aan geschaft dan voor de gewone behoeften van de gemeente apotheek noodig zouden zijn. Volgn. 149, ad 2.50. Blijkens inlichtingen van den directeur der Maatschappij van ^e'- dadigheid geschiedt de uitbetaling der verpleeg- gelden wekelijks en wel op Zaterdag. Vermits nu 1892 53 Zaterdagen telde, komt op den post ééne wekelijk&che toelage ad ƒ2.50 tekort. Volgn. 150, ad ƒ32.50 Wegens meerdere verpleegdagen dan w& arop gerekend was. Volgn. 165, ad 3V'-89:. Wegens bijverze kering van sommige ge,meente-eigendommen, welke bleken te laag te f-Un verzekerd. Verder deelen B. en Wk mede dat blijkens bericht van den directeur '.van de brandweer behoefte bestaat aan een slaOgenwagentje bi) de nieuwe bandstoomspnit en dat de kosten van aanschaffing, welke ongeveer 60 a ƒ70 zullen bedragen, kunnen worden gevonden uit den post voor Onderhond der brandspuiten onder Volgn. 113 op de begrooting voor dit jaar uitgetrokken. Voor aanschaffing van verschillende zaken or de brandweer is namelijk onder No. 5 tot en met No. 9 van dat artikel een bedrag uitgetrokken van 4034, terwijl de nota's der aangeschafte zaken ten dienste der brand weer bedragen ƒ3909.75, zoodat nog een bedrag van ƒ124.25, behalve de sommen, be- noodigd voor het gewoon onderhoud, beschik baar is. Vermits nu de aanschaffing van een slan genwagentje niet in de toelichting der begroo ting is vermeld, geven B. en Ws. in overwe ging hen tot de aanschaffing daarvan te machtigen. - Na ingesteld onderzoek is het B. en Ws. gebleken dat voor het leggen van eenige planken en bruggen vóór een stuk land en perceelen aan den Leiderdorpschen weg (Lage Rijndijk), respectievelijk toebehoorende aan P. De Graaf, Haven No. 30 te Leiden, H. He(jkoop te Leiderdorp, K. Van Ees te Rjjnsburg, J. L. Hoos en P. H. Hoos Jzn. en A. Vromesteyn te Leiderdorp, indertijd geeno vergunning zoude zjjn verleend, zoodat B. en Ws. voornoemde eigenaars hebben uit- genoodigd daarvoor aan den Raad dezer ge meente de daarvoor veroischte vergunning aan te vragen, waaraan zjj allen hebben ge volg gegeven. Op grond van het vorenstaande geven B. en Ws., na overleg met de commissie van fabricage, in overweging te besluiten: lo. tot wederopzeggens vergunning te ver- leenen aan P. De Graaf tot het leggen van eene plank vóór een stuk landaan H. Heykoop tot het leggen van eene brug vóór een perceel aan K. Van Ees, tot het leggen van eene plank vóór een perceelaan J. L. Hoos en P. H. I Hoos Jzn., leden der firma J. L. Hoos en Zn., I tot het leggen van 2 bruggen vóór een perceel en aan A. Vromesteyn, tot het leggen van 2 bruggen vóór een perceel; 2o. dat door P. De Graaf, H. Heijkoop en K. Van Ees voornoemd de aansluiting aan den dykberm ten genoegen van den gemeente- architect naar behoorec worde gemaakt en onderhouden, en 3o. dat door P. De Graaf, H. Heykoop en K. Van Ees eene som van ƒ1, door J. L. Hoos en P. H. Hoos Jzn. voor iedere brug eene som van 1 en door A. Vromesteyn voor iedere brug eene som van 1 als jaar- ljjksche recognitie worde betaald, een en ander ingaande 1 Januari 1893. Ten einde eene nadere regeling vast te stellen voor den in gebruik genomen Burg- grond achtor de perceelen Oudo Rijn Nos 27, 15, 29, 31 en 33, 21, 23 en 25, en 19 respec tievelijk toebehoorende aan E. Kruisinga, S. A. LoeberBosman, J. C. Spiecker, N. F. Reyst c. a. en J. N. v. d. Reyden, hebbeD B. en Ws. voornoemden eigenaren gevraagd of zjj genegen waren den door hen in gebruik genomen Burggrond te blijven behouden, waarop allen toestemmend hebben geantwoord. Op grond van het vorenstaande geven B. en Ws. mitsdien den gemeenteraad na overleg met de commissie van fabricage in overwe ging tot wederopzeggens in gebruik te geven lo. aan E. Kruisinga, den achter z(jn per ceel No. 27 gelegen Burggrond ad 12,7 M.1, tegen betaling van eene recognitie van ƒ1.14 per jaar; 2o. aan J. A. LoeberBosman, den achter haar perceel Oude Rijn No. 1-5 gelegen Burg grond ad 12,30 M.1, tegen betaling van eone recognitie van ƒ1.11 per jaar; 3o. aan J. C. Spiecker, den achter zyne perceelen Oude Rjjn Nos. 29; 31 en 33 ge legen Burggrond ad 56,6 M.5, tegen betaling van eene recognitie van ƒ5.10'per jaar; 4o. aan N. F. Reyst c. a., den achter hunne perceelen Oude Rijn Nos. 21, 23 en 25 ge legen Burggrond ad 20,3 M.*, tegen betaling van eone recognitie van 1.83 per jaaren 5o. aan J. N. v. d. Reyden, den achter zijn perceel Oudo Rjjn No. 19 gelegen Burggrond ad 7,4 M.!, tegen betaling van eene recognitie van 0.67, onder bepaling dat: de bovenbedoelde recognitiën gerekend wor den te zijn ingegaan met 1 Januari 1893, door de gemeente het houten hekje om het bedoelde terrein door een ijzeren metsteenen voet worde vervangen, en dat door de ge bruikers de stichtings- en onderhoudskosten aan de gemeente worden gerestitueerd, be dragende de stichtingskosten niet meer dan 6 per meter lengte en 6o. aan J. C. Spiecker voornoemd de ver- p lichting op te leggen het bestaande prieeltje in ,7Un tuin steeds behoorlijk ten genoego van Burg, en Weth. te onderhouden. Op [lo gemeente-begroot ing voor dit jaar werd een bedrag van 225 gebracht voor vernieuwing van zinken goten in de school aan de Van-der- Werfstraat. Evenwel is onlangs bij de opneming van de goten van genoemde school gebleken dat andere dan de op voorstel van de commissie va.n fabricage op de bo- grooting gebrachte gotei.' op den duur belang rijke reparation zullen vorderen en binnen een niet al te lang tijdsverloop tot vernieuwing moet worden overgegaan. Thans wordt voor de vernieuwing van een gedeelte dier goten een bedrag van 164 noodig geacht. Na overleg met de commissie van fabricage geven B. en Ws. den gemeenteraad alzoo in overweging volgn. 129, Kosten van het in stand houden van schoollokalen, der begrooting voor dit jaar met ƒ164 te vorhoogen, te vinden door afschrijving van Onv. Uitgaven. In de gemeenteraadszitting van 6 April jt. werd aangehouden het verzoek van H. W. Hoogeboom inzake den bak tot bewaring van sintels, enz. aan de Oude Heerengracht en het college van B. en Ws. uitgenoodigd nader te overwegen de mogelijkheid van over dekking van den bak, do kosten daarvan, in hoeverre daardoor bezwaren zullen ontstaan voor de gebruikers en bezwaren zullen worden voorkomen voor de omwonenden. Onder mededeeling, dat tegen eene geheele overdekking overwegende bezwaren bestaan, deelen B. en Ws. nu mede, dat thans- zoo danige maatregelen zijn genomen, dat do bak geen hinder kan opleveren voor de omwo nenden. Er is namelijk eene verhooging aan gebracht met ijzeren punten en eeno behoor lijke afsluiting, zoodat wordt voorkomen het weghalen van do sintels uit den bak door de straatjeugd, terwijl streng toeaioht wordt ge houden tegen het nederwerpen van vuil in de buurt van den bak. B. oil Ws. geven alsnu, ondor verwijzing naar hun rapport van 27 Maart jl., in overwe ging adressant, als beschikking op zjjn adres, van het vorenstaande in kennis te stellen. Naar aoaileiding van het desbetreffend verzoek van A. Letsch, geven B. en Ws. in overweging aan adressant, wegens vertrek uit de gemeente met 1 Mei, vrijstelling of terugbetaling te verleenen van schoolgeld voor twee kinderen, leerlingen van de leer school, over de maanden Mei en Juni van dit jaar, tot een bedrag van vier gulden. 37.) „'t Eerste logement het besie in, versta je?" commandeert hjjbarsch; „'k heb genoeg van de pret." Of Herder dit ook had, toen het rijtuig voor „Bellovue" stilhield? Nanda vreest het. De graaf heeft zich in galanterie uitge sloofd. H(j was zóó opgewekt, dat h(j zelfs alleraardigst had gekeuveld met Yilain, die, misschien wel van den weerstuit, ook bij zonder spraakzaam was, terwjjl papa zoo'n schik had in den gefopten indringer, dat by, wat hoogst zelden gebeurde en wel een be- wys leverde van goede luim, van den ge- fopten indringer begon af te wijken op den gefopten communist en het tooneel-concours. De rit door den overschoonen omtrek zou van Nanda stellig een plaatsje onder de hei ligste herinneringen hebben gekregen, indien zy maar een enkeion blik van Herder had mogen opvangen. Maar, of zy al harder lachte dan noodig was, om hem eens te doen omzien, of zy al luider hare bewondering uitte over dit of dat, t baatte niet. Hy keek niet om. Hy staarde strak vóór zich uit, gefolterd door hon derderlei gewaarwordingen. De jaloezie, die Mina voortdurend zou moe ten verteren, wanneer zy in 't bezit van den ring van Gyges was geweest, schynt hem te martelen. Nu drukt zoliemnoor. Dan windt ze hem op, al komt or geen klank over zyne lippen. Eindelyk neemt hy den „Kutscher" de teugels af, legt de zweep over de paarden en rent zóó door, dat de graaf vraagt, wat die aardigheid beteekent. De Kutscher wyst op meneer zyn neven man. Meneer haast zich te zeggen: „Ik wou maar eens zien of ze nog kunnen doorzetten." „Nu, probeer dat liever als wy eerst thuis zyn", krygt hy ten antwoord. „Heerlyk! Heeriyk! Toe, meneer Herder, asjeblieft. 'kVind het dol prettig zoo hard", vergoelykt Nanda. Metéén ziet zy haren innigen wensch vol daan. Hy kykt om. Maar ach! hoe somber ziet hy er uit. Zy verschrikt er van. Alle genot is heen. Eindelyk houdt het rytuig stil en begeeft ieder zich naar zyne kamer, na eerst rond- gegluurd te hebben naar het drietal, maar 't is gelukkig nergens te zien. „Ziezoo!" zegt de graaf voldaan. „Van dat trio zullen wy ten minste geen last meer hebben." In de eetzaal ontmoet Herder academie vrienden, die niet weinig staan te kyken, hem, dien zy op weg naar Weenen wanen, te Coblenz aan te treffen. De oorzaak is hun ras verteld. De beide dames, die hy begeleidt, worden terdeeg opgenomen. Nanda wordt een „snoeperig bekje" ge- heeten; Vilain iemand, die 't aanzien niet waard is. De slotsom der keuring is deze: De vrienden wenschen zich ieder voor zich in Herders plaats. Die geluksvogel! De geluksvogel is met dat al vervanpara- dysachtig gestemd. 't Ontbrak er maar aan, dat hy juist nu vrienden moet ontmoeten, die hem al heel gauw dreigen zekere jonge dame jaloersch te maken. Juffrouw Verdagen mocht waarlyk wel eens op de hoogte worden gesteld van haren brui degom op het tipje. „Ik bid jelui", smeekt hy in zyn angst, „ven-aadt mij niet. Meneer Haverkamp gist niet wie ik ben en door op een juffrouw Verdagen te zinspelen, ruikt hy misschien lont." ,Maar hy heeft oen verduiveld mooie- dochter ,Dat stem ik toe, maar.enfin, ik reken er op dat myn incognito in elk opzicht ge ëerbiedigd wordt." „Dat spreekt vanzelf. Maar je stelt ons. morgen aan den dag aan je Haverkamper- voor. We willen wel eens nader kennismaken met zoo'n aardig wezentje; men kan nooit weten hoe een koe een haas vangt. We zyn alle drie nog zoekende naai onze Eva." Herder verbyt zyne ergernis. Inmiddels hebben de verschillende gasten zich om den avonddisch. geschaard en ziet b\t zyne plaats, die een ocgenblik ledig was ge', bleven, tot overmaat van Tamp, in bezit ner ,en door den bekende vbd den graaf, d'ie den secretaris alzoo bebiMvdig op eenigerafstand had weten te plaadscjn. Er schiet hen* niet andere oïer dan van den nood eene, deugd te rBaken en de uH noodigmg der jongelui air te nemen ÜB2ld, by hen aan te sluiten. Nanda g'-voelt ziobi djep ongelukkig. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1