Maandag 1 IV!ei. gleze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van fZpn- en (feestdagen, uitgegeven. Kikeriki. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. No. 10181. A». 1893. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers,0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN VaD 1—6 regols ƒ1.05. Iedere regel meerƒ0.17}. Groot-ere lottere naar plaatsruimte. Voor het incassoeren bulten de stad worth ƒ0.10 berekend. Derde Blad. &an de Abonnó's daarop, wordfc bjj dit Wmmer verzonden No. 32 van Kikeriki. Leiden, 29 April. U'Xi schrijft «as uit Katwijk Binnen ■Gistermiddag nam de heer Goedeljoe, hof- photogoaaf, te Leidsn, een aftrek van de oude pastorie der Ned.-Q.erv. Kerk te Katwijk aan den Ryn, zeker snet het oog daarop, dat, als de pogingen var. den kerkeraad niet in duigen valton, er eene -nieuwo pastorie zat verrijzen, hetgeen ook teer gewenscht is. Mej. F. -Siebenga, te Aardenburg, heeft Yfor de ben.eomiDg tot onderwijzeres aan de er.hool met dan Bijbel te WadbiDgsveenbedankt. Te 's-Sïage werden gisteren geëxamineerd woor de fikte als onderwijaer 12 candidnten. "roegelaten .zijn o. a. de hoeren D. G. Knijnen- "burg, van "Wassenaar, en -ff. M. De Kening, van Leiderdorp. Voor bet examen gymnastiek is ook toege laten de 'heer Knyneoburg. De herijk van maten en gewidhten in de gemeente Alkemade eol gehouden worden van den 15den tot den ISden Mei, resp. te Rypwetsring by J. Zandvliet, te Koelof Arends- voen by T. Wagenaar sn te Oude-Wetering by de wed. T. Vesseur. In'de gisteren gehouden aigemeene ver gadering van aandeelhouders dor 'a-Graven- haageobe Credietvereenigiüg en Denositokas" is, na goedkeuring van -do balans en winst en vefiiesrekening, het -dividend bepaald op 6 pet. Als commissaris werd 'herkozen de heer L. Sillevis, te Leiderdorp, en in de plaats van wijlen jhr. mr. Van derDoeade Willebois gekozen de neer W. J. Van Sandick. Uit het jaarverslag bleek -dat er -wederom geen ver lies geleden is, dat do winstoyfoFshoogerzyn dan in het voorafgegane jasr en dat van den brandvrijen kelder .met saf6s zóóveel gebruik gemaakt wordt, dat er wederom uitbreiding aan moot gegeven worden. £c restaurant „Richel, te Amsterdam, keert 2 pCt. dividend uit. In de op 25 dezer gehouden algemoene vergadering der Maatschappij voor -Brood- en Meelfabrieken te Amsterdam bleek uit de overgelegde balans en winst- en verliesreke ning, dat, wegens de aanhoudende daling der graanpnjeen, over het jaar 1892 geen dividend kan worden uitgekeerd. Het afgeloopen jaar was voor de Maateehappy een der ongun stigste, waarop zij sedert haar optreden te wijzen hoeft. Het 15de jaarverslag van de „Vereeniging j tot verbetering van armenzorg" te Rotterdam is verschenen. De volgende beschouwing wordt daarin ge- wyd aan den algemeenen toestand: Het afgeloopen jaar is voor ons land uit het oogpunt van armenzorg gedenkwaardig. 1892 en vermoedeiyk ook nog verscheidene daarop volgende jaren zullen geeno aangename herinnering achterlaten. Het schrikbeeld werk loosheid heeft in enkele streken scherper schaduwen geworpen dan in de veertig jaren, die achter ons liggen. Hier en daar was de werknood groot; op vele plaatsen echter, waar, ofschoon in menig gezin armoede en gebrek geleden word, de toestand weinig of niet afweek van dien ln vorige winters, heeft men dezen ernstiger voorgesteld dan hy in werkelijkheid was; door goodgezinden en door kwaadgezinden, onwillekeurig en willekeurig, is de kwaal daar door een vergrootglas be keken. En daarby is het niet gebleven. Op ruiingen en oproeren, zooals ze sinds 1848 niet waren voorgekomen, hebben hun ver- derfiyken invloed doen goldende klove tus- schen welgestelden en minder vermogenden is, endanlts de verkondiging van fraaie tbeoriên omtrent gemeenschapszin en verbroedering, eer verbreed dan vernauwd. Het evangelie der ontevredenheid is gepredikt, door hoog en door Jaag, door rjjk en door arm, als ware onte vredenheid der belanghebbenden de onmisbare voorbodo van verhooging voor hun welstand. Sentimentaliteit is getreden in de plaats van eene nuchtere beoordeeling van zaken en per «onen. Eischen zijn gesteld en mot welwil lendheid beoordeeld, die in een kalmer tyd onverbiddeiyk zouden zyn afgewezen. Politieke partydigheid verdringt de onbevangenheid, eender welke geen maatscfc&ppelyk vraagstuk maar zyne waarde kan worden beoordeeld. Dat zyn zeer bedenkelyke toestanden, waar- wan de verdere ontwikkeling onmogelijk is te •voorspeller., bedenkeiyk vooral ook voor eene goede behartiging van de belangen der armen, zedeiyk zoowel als stoffoiyk. Gver Rotterdam in 't byzoeider levert het vorslag het volgende: Rotterdam verkeert nog steeds in eene be- trekkelyk gunstige positie. In het afgeloopen jaar ontstond van tyd tot tijd wel eens de vrees, dat de armoede een meer intensief ka rakter nou verkrygen, en werkoiyk is ook de behoefte aan hulp grooter geworden. Toch hebben wy dezen winter geene aanleiding kunnen vinden om buitengewone maatregelen te nemen. In navolging van andere gemeenten zyn ook hier zonder zorgvuldige voorbereiding commissies aan het werk geweest, om gedu rende den strengen winter de armen met levensmiddelen te bedoelen. Het is nog niet gelukt den weg te vinden om tot overeen stemming met zulke commissies te geraken; wp willen echter geen middel onbeproefd laten om ook in die gevallen eene betere organisatie tot stand te brengen. De moeilijkheid schuilt in hare wyze van optreden. Het is een spon tane beweging, die niet ondordrukt kan worden, en die, juist omdat zy spontaan is, den steun van de liefdadigen verovert, zonder dat dezen naar de uitkomst vragen. Vergeten wordt bjj voortduring dat als men organisatie wil en in don tegenwoordigen tyd is dat groote woord in ieders mond - een onderzoek naar de wyze van ondersteuning en naar de ge zinnen, naar wie helpt en naar wie geholpen wordt, niet achterwege kan en mag blyven, en toch is geven zonder eenig onderzoek eigen aardig verbonden aan al die commissies. Zelfs hebben wy er in dezra winter twee aan het werk gezien, met volmaakt denzelfden werk kring, iedor handelende alsof er geene tweede bestond. Dubbelbedeolirig of overbedeeling scbynt voor die commissies geen bezwaar en geen nadeel te zyn. „Geef goed, als het kan, maar geef," blykt meer en meer het wacht woord te worden voor menig particulier en voor menig genootschap. Van groot belang is het voor de minver mogenden geweest en op deze omstandig heid wordt meestal te weinig gelet dat zy in hunne dagelyksche behoeften op zoo goed- koope wyze konden voorzien. De pryzen van de levonsmiddelen zjjn laag. Brood kan al sinds jaren op hun budget tot een klein bedrag worden uitgetrokken; op aardappelen, enz. is dit jaar aanzienlijk bespaard. De toestand zou eon gehoel andere zyn, indien wy mot do pryzen van twintig jaren geleden te rekenen haddon. Goede voeding en goede kleeding zyn thans veel gemakkelyker dan toen binnen het bereik van do weinig vermogonden. Ter jaarvergadering van de vennootschap tot exploitatie van den Parkschouwburg te Amsterdam bleek, dat de exploitatie in het afgeloopen jaar wederom verlies had opge leverd, dat door tusschenkomst van derden werd gedekt. Het gebouw, in Juni 1892 geveild, werd voor f 120,000 eigendom van den eersten hypotheekhouder, zoodat van het maatschap- peiyk kapitaal, ad f 700,000 plus f 34,466 nadoelig saldo, meer dan 75 pet. verloren was en de vennootschap dus rechtens in staat van liquidatie verkeerde, ingaande 1 Mei. a. s. Tot leden der liquidatie-commissie werden door de vergadering benoemd mr. Trip en J. G- Do Groot. De lyst der hoogstaangeslagenen in 's Ryks directe belastingen, verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer, bevat voor Drente 87 namen. Do hoogste aanslag is die van den heer B. Elevcld, te Hoogeveen 1434.31), de laagste die van den heer E. W. Panman, te Assen) 194.02). Op de lyst der hoogstaangeslagenen in Limburg komen voor als de hoogste graaf René De Geloes, te Eusden, mot een aanslag van ƒ2144.98, en als de laagste do heer H. A. R. Vrancken, te Maastricht, mot een aanslag van ƒ253.98. Naar wy vernemen, zal binnenkort de Staatscommissie voor de Arbeids-Enqudte een onderzoek instellen omtrent de klachten, inge komen over de gedwongen winkelnering in de veenderü van do gemeente Deurne. (Tijd.) By beschikking van den min. van binnen), zaken is, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend aan dr. L. E. O. De Visser, als assistent voor de scheikunde aan de Ryks universiteit te Utrecht. Het stoomschip „Galand" is 28 April Lizard gepasseerd; de „Glaucus" vertrok 26 April van Penang naar Amsterdam. By koninkiyk besluit is de titulaire rang van genoraalmajoor verleend aan den op zyn verzoek eervol en mot behoud van recht op pensioen ontslagen kolonel der inf. van het leger in Ned. In did, M. A. Du Croo. Aan de commies der telegraphic 3de kl., mej. H. C. Theunisse, te Rotterdam, op baai- verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst. In zyn rang overgeplaatst by den generalen staf, de kapt. H. L. Van Oordt, van het lslo reg. vesting artillerie. Benoemd tot ambtenaar by den algemeenen dienst van den Rykswaterstaat, K. Vierkant, Johs. N. C. Beyersbergen van Henegouwen en H. J. Lammers Jr. Aan den off. van gez. der Iste kl. by dc zeemacht W. W. Van der Vogt, op zyn verzoek, een jaar verlof verleend tot het waarnemen van eene particuliere betrekking, ingaande 1 Mei a. s., onder stilstand van non-activiteils- traktement en zonder opklimming in de ranglyst. 31.) Dit eénig museum bevindt zich in eene der zalen van hot zoogenaamd kasteel Poppels- dorf, op een kwartier afstands van de stad. De graaf is rechtschapen genoeg om hem recht te doen wedervaren, althans in zyn hart erkent hy in dien andere zyn meerdere en moet hy toestemmen dat hy dieper indruk op de dame moet maken dan hy, die, ondanks hooge geboorte en „savoir vivre", nagonoeg niets van al dis geleerdheid kan opdisschon, die Nauda's luisterend oor zoo gretig opvangt. Ware Nauda minder natuurlyk geweest, liever een coquetje, zoodat zij den graaf met wat meer voorkomendheid bejegende dan de beleefdheid tegenover een medereiziger voor schrift, dan zou zeker de grafelyke hooghar tigheid hebben gezegevierd boven een ontwa- kenden hartstocht; want liefde, oneen,liefde was het niet te noemen, wat hy voor Nanda in zich omdroeg. H(j had al menige verliefdheid achter den rug, zooals hy den „baron" met zekere ver- trouwelykheid, dank zy eene extra fijne flesch, had verteld. Deze zou hy dus ook we) kunnen verzetten. Maar, zich zoo'n onbe duidend wezen ais een secretaris te zien voórgetrokfcen, by zoo'n jong mooi ding, dat duldt zyne eigenliefde niet. Nu scbynt zelfs zyne graven-eer gemoeid met de verovering van dat hart. Hart? Neen, dacvr vraagt hy niet naar, als hy zichzelven gedurig zweert, by de eer van zyn naam, dat zy h.sm eenmaal toebehooren zal en zy het zich ilan nog wel tot groote eer mag rekenen, als hy zich verwaardigt haar te verheffen tot gr.avin Von Wlenerstein. Gelukkig voor Nanda, dat zy van verre niet vermoedt welke plannen er rijpen in het brein van den ongewenschten en slechts ge- dulden reisgenoot. Gelukkig ook voor Herder, want hy zou zich aan den onwaardige hebben vergrepen. Herders liefde mocht tegenover eene Mina schromeiyk misdadig zyn, toch was ze oprecht. Eerlykheid of rechtschapenheid vorderde dat hy Mina niet langer dupe liet blyven, doch. ai die maren. Kortom, hoezeer ook te veroordeelen, toch kon er allicht iets tot zyne verontschuldiging worden te berde gebracht. Behoort zelfverloochening ook tot de eerste plichten, niet iedereen voelt zich in staat ze in practjjk te brengen. Hy had Nanda zeer zeker moeten ont vluchten, haar trachten te vergeten en Mina getrouw moeten blyven, ware hot slechts uit plichtbesef, maar een Herder was in hooge mate.tegenover den drang zyns harten, zwak. Noemo hem slecht wio wil, maar, dan zyn slechte mannen geeno uitzondering. In elk geval was hy heel wat minder slecht dan do graaf tegenover eene Nanda. In de eerste plaats, omdat zyne liefde liefde was.en die van den graaf, een harts tocht, die eiken edeion grondslag miste en hoofdzakeiyk geprikkeld werd door de onver schilligheid, waarmee by word bejegend. xiir. Na de gebruikelyke uitstapjes als den Drachenfelz, Remagen, Konings winter, Roland- soek niet te vergoten, waatby de graaf en de „baron" zich meer er. meer voorkomend tegenover elkander betoonden en het humeur var. den laatsto werkelyk verbeterde, dank zy Vlla.'ns hofmakery, werd de reis voort gezet naar Coblenz, en wol per stoomboot. Nanda geniet cnuitsprekelyk. Herder denkt en toekomst en verleden weg. Hy moet en zal van het heden ge nieten het heden, dat zoo oneindig schooner is dan by zich had voorgesteld. IVat gaf hy nu om de hooghartige beje gening van een graaf, do nukken van een bankier, de onverschilligheid van eene Vilain, die in den geest van haien „désiró" meent te handelen, door den secretaris nu en dan te doen voelen, dat hij maar secretaris is, en loontrekkend nog well De secretaris, by merkt noch het een noch het ander op. En zoo al, een enkele blik uit de vriendelyke, zoo welsprekende oogen zyner Nanda vergoeden eiken smaad, verdrijven elke opwelling van toorn. Zy kent zyn geheim, ten deele althans. Zy weet wie en wat hy is. Zy' helpt hem zyne rol spelen, eene rol, die, wanneer Zjj straks afgespeeld zal zyn, nog menig oogenbllkjg van scherts zal opleveren. Een frisch avondj'd Ufigt mamsel Vilain naar do kajuit van den „Hu2Tb°M''" Dooi de groote ruiten ziet men toch hetzelftf? op het dek! De graaf is door een bokendo gehee! in „anspruch" genomen. De bankier, liever ie baron „Von Héve- dorf," zooals de graaf, op hem wyzend, juist zyn nevenman toevoegt, dommelt vanlie- verlee in. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 9