N°. 10181 Maandag; 1 Mei. A0.1893. feze cCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Mathesis Seientiarnm Genitrix. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTTÊN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere lettere naar plaatsruimte. Toor het incasseeren buiten do etad wordt ƒ0.10 berekend. De leden van bovengenoemd Genootschap hielden gisteravond in de kleine hoven-achter- zaal der Stadszaal de 108ste algemeene ver gadering dier instelling. Nadat de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den hoer P. J. Groen, waren gelezen en door de vergadering goed gekeurd, werd modedeeling gedaan, dat de rekening en verantwoording over het afge- loopen dienstjaar door twee leden was onder zocht en in orde bevonden, waarna ze door de vergadering werd vastgesteld. Daarna stelde de voorzitter, prof. dr. J. M. Van Bemmelen, aan de orde een voorstel tot wijziging van art. 13, 2de en 3de lid, der wet van het Genootschap, waarvan de bestaande bepalingen luiden: „Het schoolgeld, waarvan de betaling vooruit geschiedt, wordt berekend voor het volle school jaar, aanvangende den eersten September, of voor het half jaar, aanvangende den eersten Maart en eindigendo den laatsten Augustus. „Het schoolgeld bedraagt naar stand of gegoedheid der leerlingen: 4.50 ofƒ8of ƒ10. „Voor leerlingen van de Practischo Ambachts school kan het schoolgeld op 2.50 gesteld worden." De voorgestelde wijzigingen komen op hot volgende neer: „Het schooljaar begint den eersten Septem ber en eindigt den laatsten Augustus. Het schoolgeld wordt bij vooruitbetaling ineens voldaan. Het bestuur kan ook betaling in ter mijnen toelaten met dien verstande, dat het schoolgeld voor het geheele jaar voldaan wordt. Alleen in het geval, dat leerlingen op of na 1 Maart toegelaten worden, wordt voor dit halve jaar de helft van het schoolgeld gevórderd. „Het schoolgeld bedraagt 4.60, ƒ8, ƒ12, ƒ16, 20, ƒ24, 28 of 32 in het jaar en wordt voor iederen leerling door het bestuur bepaald. „Voor leerlingen van de Practische Ambachts school kan het schoolgeld op 2.50 'sjaars gesteld worden." Het voorstel werd namens het bestuur toegelicht door den heer J. A. Van Djjk, die er op wees, dat, waar, zooals ook hier, de uitgaven toenemen, er ook middelen moeten worden beraamd om de inkomsten te ver meerderen. Na nauwgezet beraad kwam het 't bestuur het wenschel(jkst voor dit op het schoolgeld te mooten vinden. Het is evenwel van plan de nieuwe bepaling met do meeste liberaliteit toe te passen en de verhooging niet te doen drukken op ouders, die er niet voor in de termen vallen. De voorgestelde wijzigingen werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de orde de verkie zing van vier bestuursleden in de plaats van de heeren Le Poole, De Boer, Lancel en Du Rieu, van wie de eerste had bedankt, de twee volgenden moesten aftreden en niet herkiesbaar waren en de vierde de op hem in de vorige vergadering uitgebrachte benoe ming niet had aangenomen. In hunne plaats werden thans uit de door het bestuur voorgestelde dubbeltallen gekozen de heeren dr. D. Bierons de Haan, H. Paul, J. Van Dam en dr. J. J. Neurdenburg. Hierna sloot de voorzitter deze huishoude ijjke vergadering, werden de buiten wachtende leerlingen het vergaderlokaal binnengelaten en hield de voorzitter de jaarltjkscbe gebrui kelijke rede als inleiding tot het uitreiken van medailles, enz. Op het welkom volgde de dank voor aller tegenwoordigheid, inzonderheid tot den bur gemeester, den heer L. M. De Laat de Kanter, waarna herinnerd werd aan de voortdurende belangstelling der ingezetenen in het streven van het Genootschap, alsmede aan het legaat van 300, onlangs aan het Genootschap ver maakt door wijlen mej. La Lau, wier vader in het begin en later in de eerste helft dezer eeuw vele jaren mede bestuurder dezer in stelling is geweest. Dank werd gebracht aan de heeren De Boer en Lancel voor do wijze, waarop zjj als bestuursleden zjjn werkzaam geweest, en aan den heer Le Poole voor de behartiging der belangen van het Genootschap gedurende vele jaren als penningmeester. Het aantal leden bedraagt thans 217. De school telt nu 196 leerlingen, waarvan 31 uit de buitengemeenten; hieronder zjjn begrepen 06 nieuwe leerlingen29 werden er dit jaar afgewezen. Aan den dank, welke ook don directeur, don heer P. Dikshoorn, en den onderwijzers voor hunne toewijding werd gebracht, knoopte de voorzitter tevens eenige beschouwingen vast omtrent den aard der door hen gedo ceerde vakken. Aangenaam was het hem mede, er op te kunnen wijzen dat het aantal gipsvoorwerpen belangrijk was vermeerderd geworden (met 33 stuks), als geschenken door tusschen- komst van den directeur van het Ryks- Museum. Mededeeling werd ook gedaan van de over eenkomst, welke er tusschen „Mathesis" en de „Ambachtsschool" heeft plaats gehad. Nu laatstgenoemde een nieuw gebouw heeft, is de band nog strakker aangehaald door de nieuwe regeling in enkele vakken van onder wijs. Maar door het werken der jongens aan die school kunnen zij thans niet aan de jaar- ltjksche tentoonstelling tegelijk met AT. S. G. deolnemen, zooals tot nu gedurende acht jaren het geval was. Ten slotte bracht spreker een heilwensch van „Mathesis" aan de „Practische Ambachts school", hier vertegenwoordigd door den di recteur, voorzitter en secretaris. Moge zjj hon derd jaren en langer groeien en bloeien in haar nieuw gebouw tot welzijn van den am- bachtsstand 1 Een daverend applaus volgde op deze woorden. Overgaande tot mededeeling der eervolle vermeldingen, welke wegens ijver, goed gedrag en vorderingen konden worden toegekend, werden door den secretaris de volgende namen voorgelezen lste Klasse A en B: A. Blansjaar, J. Van Du(jn, P. Eduard, C. J. Frölich, J. Goddyn, D. Hejjmans, J. H. Heus, J. W. J. A. Helven- stoin, P. Ph. Jansen, K. J. Kantebeen, Ph. Boot, L. K. A. Van Duuren, A. C. De Cler, J. Van Leeuwen, W. Mark, J. Van der Mark, A. C. M. J. Van Noort, J. C. Van Putten, J. Van Riet, Cs. Schaap Drkz., B Scherjon, P. G. Spierenburg, J. H. Teeuwen, I. Van Tongeren, H. Vink, H. Zaalberg en H. J. Juta. 2de Klasse A en B: A. Bink, I. Coster, IV. Dusoswa, J. Koudijs, J. N. Van der Mark, H. Van der Meer, W. P. Jagel, D. F. Ligtvoet, L. J. Montie, W. Scherjon, P. J. Segaar, Jan Smit, J. Van der Waals, J. Van Wijk, P. J. Van der Zande, Fr. Do Zwart en J. A. Jacobs. 3de Klasse A en B: A. P. P. Donkers, J. J. P. Driessen, W: T. Engels, P. Hanselaar, P. Jardin, J. Key, P. Ferdyk, L. L. Fontein, A. H. P. Van Duuren, C. H. Van Ulden, N. G. Bink, C. Ligtvoet, J. Nieuwenburg, J. C. Van der Swaagh, J. Vallentgoed, A. Schaart, H. B. Wjjtenburg, P. Van der Kamp, A. H- Van Noort, A. Teljeur, G. J. Verhoeven, P- P. Vreeken en J. Marks. 4de Klasse A en BC. J. Eggink, C. C. Van Egmond, W. A. J. Van Egmond, D. Briejer, J. J. Bekooy, H. De Bruin, G. Buitendijk, N. J. Kenbeek, M. Vallentgoed, P. Huibers, J. Kraay, W. Vos, Ph. Van der Heyden, J. P. Lancel, M. A. Van Rosmalen, J. Carton, J. A. M. Frans en L. L. Wijtenhurg. 5de Klasse: A. Van Akkeren, J. De Best, J. G. De Bolster, P. J. G(jsman, J. Piket, M. Splinter Gz., A. L. Verhoog en J. J. Wamers. 6de Klasse: P. J. Bomli, J. J. Boom, G. H. Cunaeus, H. Van Duuren, J. A. Huibers, M. J. Lafeber, J. J. Nieuwenburg, Ph. Rosdorff, M. P. Splinter, A. Van Buuren en A. Van Houten. Voortgezette klasseP. Brittijn, H. W. Brouwer, Johs. Fles, Abr. Van der Heijden Jrz., J. A. Van Iterson, H. A. Blom, D. Van Lith, G. J. C. Metselaar, J. Oosterlee, J. Van der Wiel, C. Van Heusden en J. Koene. Eind exameni. De leerlingen van het vjjfde jaar, aan wie voor Wis- en Natuurkunde een diploma werd toegekend, waren naar volgorde Adrianus Van Akkeren, Johannes Gerardus De Bolster, Justus De BeBt, Pieter Johannes Gijsman, Maarten Splinter Gz., Abram Leen- dert Verhoog, Jakobus Johannes Warners en Jacobus Piket. Aan het schriftelijk Wis- en Natuurkundig Eind-examen hebben 10 leerlingen deelge nomen, waarvan 1 niet tot het mondeling examen werd toegelaten en 1 bij dit examen werd afgewezen, zoodat aan slechts 8 leer lingen het diploma werd toegekend. Na een voldoend schriftelijk en mondeling examen in Beschrijvende Meetkunde en Door- zichtkunde verwierven de volgende elf leer lingen van hot zesde jaar een diploma: Maarten Pauius Splinter, Johannes Antonius Huibers, Pbilippus Rosdorff, Marinus Jakobus Lafeber, Johannes Jakobus Nieuwenburg, Gerard Herman Cunaeus, Hendrik Van Duuren, Leendert Kruyt, Willem Van Mels, Petrus Johannes Bomli en Johannos Jakobus Boom. Bekroonde prijsvragen. Bouwkundige ontwerpen. lo. Het ont werpen van een enkel Heerenhuis 2 ramen hoog met topgevel en de voornaamste details. MededingersH. W. Brouwer en Joh. Fles. Kleine zilveren medaille behaald door H. W. Brouwer. 2o. Het ontwerpen van eene tochtpui in eene vestibule, breed 2'/s M., hoog 4.5 M., bestaande uit eene doordraaiende deur en de voornaamste details. Mededingers: G. H. Cunaeus, P.J. Verhoog, P. Brittijn, D. Van Lith en J. Van der Wiel. Groote bronzen medaille behaald door D. Van Lith en de kleine bronzen medaille door P. Brittijn. Bouwkundige werkstukken. Het ver vaardigen van een gedeelte eener Engelsche trap, op een half van de ware grootte, be staande uit 7 treden, te maken uit grenen hout. Mededingers: A. Vreugdenburg, J. J. Nieuwenburg en J. Oosterlee. Groote bron zen medaille behaald door J. J. Nieuwenburg en de kleine bronzen medaille door J. Oosterlee. Werktuigkundige prijsvraag. Het opmeten en in teekening brengen van een werktuig: triffard of Injecteur. MededingersM. J. Lafeber, C. v. Heusden, G. J. C. Metselaar en G. Buitend jk. Groote bronzen medaille behaald door C. Van Heusden, kleine bronzen medaille door G. J. C. Metselaar. Een derde prijs, insgelijks kleine bronzen medaille, werd toegekend aan M. J. Lafeber. Ornament-teekenen. Het nateekenen van eene Renaissance-Fries. MededingersP. H. Rosdorff, A. Van Buuren, H. Van Duuren, A. Van Houten, J. J. Nieuwenburg, A. Van der Heyden Jrz. en J. A. Huibers. Kleine ziiveren medaille behaald door Joh. A. Huibers, groote bronzen medaiÜB door H. Van Duuren en nog eene groote bronzen medaille door A. Van dor Heyden Jrz. Bootseeren. Het vervaardigen van eene paneelvulling in Holl. Renaissance-stijl, volgens schetsfeekening. MededingersH. W. Brou wer en P. Brittijn. Kleine zilveren medaille behaald door P. Brittijn en groote bronzen medaille door H. W. Brouwer I De diploma's en medailles werden door den voorzitter aan de bekroonden uitgereikt met eenige hartelijke woorden van gelukwensching, terwijl in het bijzonder tot de laatsten het woord werd gericht, omdat zij het Genoot schap en hun 1 .ermeesters eer hebben aan gedaan, aan hetwelk en aan wie zjj by het voorwaarts streven op hun verder levenspad steeds moeten terugdenken. Eindelyk noodigde de voorzitter de aanwe zigen uit tot bezichtiging der in de groote zaal gerangschikte tentoonstelling, na vooraf allen voor hunne belangstelling dank te hebben gebracht en den wensch te hebben uitgespro ken, dat de burgemeester nog vele jaren by plechtigheden ais deze moge tegenwoordig zyn. Na de tentoonstelling geopend te hebben verklaard, toog men derwaarts en de aanblik, welken de ruime zaal by het binnentreden aanbood, was werkeiyk verrassend, maar nog meer werd de aandacht getrokken als men de voorwerpen en teekeningen van naderby beschouwde. Behalve de koppen en boetseer- of pleisterwerken, zyn er niet minder dan 1247 bouwkundige teekeningen en ongeveer 2000 handteekeniDgenwel eene eerbiedwaar dige collectie dus, op welker bezichtiging wy niet genoeg kunnen aandringen. De tentoon stelling is andermaal een druk bezoek vol komen waard. Gelegenheid bestaat daartoe kosteloos nog morgen, Zondag-namiddag, van twaalf tot vier uren. Gemengd Nlenwa. Onder de merkwaardigheden op de tentoonstelling te Chicago zullen ook toestellen te zien zyn, uitgedacht door den heer Elisah Gray, en waarmede men, geiyk men door de telephoon spreekt, over de grootste afstanden zal kunnen schrijven. In Maart zyn daarmede proeven genomen tusschen Nieuw- York en Chicago. Wat men op de eene plaats schryft of teekent, wordt door eene stift op de andere op hetzelfde oogenblik volkomen gelyk nageschreven of geteekend. Zoo ver zekert de heer Gray, en er moet reeds eene maatschappy zyn opgericht om de telauto- graphie te exploiteeren. Te Le Porreux, by Parys, zyn 9 personen door een dollen hond gebeten zy zyn allen naar Pasteurs inrichting over gebracht. Eene afzichtelyke misdaad is deze week 's nachts gepleegd op den weg van Chaumont naar Ecart-Buxereuilles. Vrouw Durand ging met eene kan petroleum naar huls, vergezeld van haar 4-jarig dochtertje. Een onbekende viel haar aan en mishandelde haar op verschrikkelyke wyze, waama hy moeder en kind met petroleum begoot en in brand stak. Zekere Duraux, een 33 jarig man, snelde op het gesebreeuw der ongelukkigen toe, maar werd door den moordenaar zoedanig doorstoken, dat hy den volgenden dag bezweek, zonder eenige aanwyzing te hebben kunnen doen. Hy had echter een bos haar in de hand, vermoedeiyk van den misdadiger, die daardoor misschien zal worden ontdekt. De lyken van vrouw Durand en haar kind werden geheel verkoold gevonden. Te Tunisheeft een Fransch ge neesheer, dr. Genet, zyne, dochter, die den slechten weg was opgegaan, als bediende in een verdacht koffiehuis aantreffende, haar met een dolk zulke wonder, toegebracht, dat men voor haar leven vroest. Daarop brak hy in tranen uit en liet zich gedwee gevangennemen. Te Bucxacs, in GalliciS, heeft zich weder oen doodelyk geval van cboltra. voorgedaan. Te Lyon is do fabriek van don heer Teste, waar 600 mannen en vrouwen Werk vonden, goh oei door brand vernield. Éón der werklieden en twee brandweermannen werden ernstig gewond. De schade bedraagt 2,000,000 fr.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5