TWEE VOOR ÉÉN. Zwcnncn ca cholcra-gcvaar., Een liefhebber van zwemmen vroeg in een ingezonden stuk in het „N. y. d. D." of het, met het oog op de cholera, wel g,oraden is, dezen zomer te gaan zwemmen. Prof. Yan Overboek de Me\j<ir antwoordt hierop het volgende: Het'baden en zwemmen in'een open water, dat kort te vorea uitwerpselen van een cholera- rieke opgenomen zou kunnen hebben, is zon der eenigen twijfel niet geraden, omdat een weinig van dat water allicht in den mond kan dringen en doorgeslikt kan worden. Voor het oogenWik is echter de ziekte nog niet in hot land, en er is dus nog geen voldoen dn gjond om, uit vrees voor die besmetting, het jflemen van een koud stroombad na te laten Er ï-6 veeleer reden om het baden >en zwemmen dringend aan te be weien, als een kostelijk middel om "het «Hebaam gezonder en krachtiger te maken en daardoor beter bestand teg-en ziekmakende invloedon; van •dact middel behoort in het naderende warmere jaargetijde gebruik ge- m-aakt te worden, zoodra de toe «-tand van den dampkring zulks w-e roorlooft. Wanneer de Aziatische cholera ons land «ndermaal mocht komen bezoeken, kan het baden en zwemmen voortgezet worden, zoo- Sang de gemeente, waarin de badplaats ge bogen is, alsmede de naburige, aan denzelfden watorloop grenzende gemeenten nog onbesmet .moeten worden geacht. Is de ziekte daaren tegen tot de gemeente of haro buren doorge -drongen, dan heeft men te beslissen, of en welke kansen van besmetting er zijn ten .aanzien van het water, dat in de badinrichting wordt gebruikt. "Wordt behoorlijk gezorgd voor de ontsmetting van de uitwerpselen, het jyf- en beddegoed, enz. der aangetasten, heeft men in de resp. gemeenten een goed stelsel van verzameling en afvoer van vuil algemem toegepast, wordt op den gezondheidstoestand aan boord van vaartuigen nauwlettend toe .gezien, dan kan het baden en zwemmen wor gden voortgezet; worden die maatregelen ver waarloosd en woont men in eene gemeente, waarin de openbare waterloopen als riolen voor faecaliën worden gebruikt, zooals dat op barbaarsche wijze nog steeds geschiedt in vele buurten van Amsterdam, alsmede te Rotter- -dam, 's-Gravenhage, Utrecht en tal van an dere Nederland8cho gemeenten, dan zal men wijs handelen het baden on zwommen in dat water te staken, totdat het gevaar van be smetting geweken i6. buitenland. FrauUr{jk. Volgens een van Spaansche zii le ontvan gen bericht, heeft het reeds vermei o gebeurde rte Tanger zich als volgt toegeuragen: De agont van de Spaan6che Transatlantische Stoomvaart-Maatschappij bevond zich met den secretaris van het Fransche gezantschap te Tanger aan boord van eene boot, dio hem maar de „Joaquin Pelago" zou brengen, toen een inboorling van de bemanning den agent ^en krachtigen stomp gaf. Om te beletten, -dat hieruit een twist zou ontstaan, hief de ^secretaris zijn wandelstok op, doch raakte bij 30.) ,^laar, mijn lieveling, hoe haalt go 't u in 't«hoofd", antwoordt hij verschrikt. „Hij zond me staandevoets weg. Hij beschouwt mij immers als zijn ondergeschikte? En al ben ik -dat niet, toch is 't noodzakelijk mijn rol stipt te vervullen.** „U>w rol?" vraagt zij verwonderd. En z|j licht zich op. Hij heeft zich deerlijk versproken. Het be rouwt hem echter niet. Het hooge woord moet er toch heden uit. H(g kon tegenover haar niet langer veinzen. „Om kosteloos de Weener tentoonstelling te kunnen zien, getroostte ik my een tijde lijke vernedering, lieve, zonder te vermoeden welken heerlijken prijs ik er mee zou win nen. 't Zal u zeker verheugen te hooren dat m\jn vader geen logement hoeft, maar pre dikant is, en ikzelf doctor in de letteren ben. „Doctor in de letteren?" vraagt zij verrast. „Ja! Ik ben reeds benoemd alsleeraaraan do Burgerschool." „Waarlijk? O, goede, lieve Herder... Hoe heerlijk. Maar al waart ge een een- ©ng6luk den agent, die hem woedend een slag In het gezicht gaf. Men gelooft dat do secretaris geene genoegdoening zal eischen. Generaal Dodds, de overwinnaar van Dahomey, die reeds voor eenige dagen uit Kotonou is vertrokken, zal bij zijno aankomst te Marseille met groot eerebetoon worden ont vangen. Namens de regeering zal de prefect van het departement Bouches du Rhöne den generaal verwelkomen. Eerst wanneer de regeering met generaal Dodds zal hebben overlegd, zal een besluit worden genomen betreffende de inrichting van het bestuur in Dahomey. Blijkens de laatste berichten uit Dahomey houdt de ex koning Behar.zin zich rustig, maar toch zal in het najaar nog eene nieuwe expeditie noodig zijn, om den onttroonden vorst uitzijn laatsten schuilhoek te verdreven. België. De Belgische erfprins, prins Albert, heeft met zijn ordonnance-officier, majoor Jungbluth, uen uitstapje naar Namen gedaan. Hy had plaats genomen, niet in een salonrijtuig, maar op de locomotief, om de behandeling van de machine en den dienst op de baan te bestu- deeren. Hot schijnt dat de jonge prins zich veel met de studie van het spoorwegwezen bezighoudt. Natuurlijk zag hij bij zijne terug komst zwart als een machinist. De toestand van den heer Buis, burge meester van Brussel, is iets beter. De meest mogelijke rust en kalmte is noodzakelijk. De politie gelooft don persoon op het spoor te zijn, die den aanslag op den heer Buis pleegde. Het zou namelijk een in 1891 ontslagen politie agent zijn, die tegen den burgemeester een gloeienden haat had gezworen. Een mandaat is tegen hem uitgevaardigd. Op raad zijner geneesheeren heeft de patiënt Brussel verlaten, ton einde eenigen tijd buiten te gaan doorbrengen. Buis is naar z\jn zwager gegaan, die te Uccle woont. De internationale tentoonstelling te Ant werpen in 1894 zal worden geopend 5 Moi en minstens 6 maanden duren; het comité van uitvoering behoudt zich echter het recht voor dien tormyn te verlengen tot en met 12 Nov. 1894. Het programma omvat 6G groepen, waarin de verschillende vakken zijn verdeeld. Gedu rende do tentoonstelling zal de „Koninklijke Maatschappij tot bevordering van Scboone Kunsten" eene tentoonstelling van schilder en beeldhouwkunst, van bouw- en graveer kunst inrichten, tot deelnoming waaraan zy de kunstenaars van alle landen zal uitnoodigen. Het comité heeft o. a. eene Maritieme tentoon stelling ontworpen, alsmede eene koloniale en eene Afrikaansche tentoonstelling, waaraan het de moest mogelijke uitbreiding zal trach ten te geven. ItnliS. Een officieus verslag van het bezoek van den Duitschen keizer bij den Paus geeft do Vaticaansche berichtgever der „Pol. Corr." Het luidt als volgt: De Duitsche keizerin sprak 16 minuten met den Paus, de keizer was 55 minuten met hem alleen. Het onderhoud was buitengewoon har telijk. De keizer en de Paus drukten eerst hunne gevoelens van wederzijdsche hoogachting en voudigo.niemendal.toch zou ik. Er naderen voetstappen. Beiden staan instinctmatig op en zijn in de aanschouwing van het standbeeld ver diept, oogenschijnliJk althans, maar dat be speuren de naderenden niet. 'tWas een verrukkelijke morgenstond. 't Zevengeborgte, doorgaans in nevelen ge huld op dit uur, vertoont zich in al zijne uit gestrektheid aan hun oog. Arndt heeft niets gemeen met het gren- zenloos geluk, datNanda dreigt te overstelpen. Zij keert het beeld den rug toe en vestigt den blik naar do overzijde. Horder voelt op dit oogenblik evenmin iets voor den klomp metaal. Dra staat hij naast haar. „Zeg eens, Herder..." fluistert zy met ge lukkige oogen. „Nu je van onaen eigen stand bent, zal papa niets tegen je hebben. Hé, ik zou 't zoo idealistisch vinden als ik vry met je kon omgaan. Nu verkeer ik in een angst ons geheim t© zullen verraden. Marianne ziet zoo scherp." „Om 'b Hemels wil nog niet! Tegen eenige onvoorzichtigheid wegeu uurtjes als dit toch op, mijn lieveling." „Ik vind zoon waas van geheimzinnigheid over onze liefde, heel poëtisch." vereering uit en wisselden toen gedachten over den kerkeiyk-politieken toestand van Duitsch- land en over den algemeenen toestand van het pausdom. Hierby werd zorgvuldig alles ver meden, wat aan het gesprek eene voor den een of ander onaangename wending had kunnen geven. Zy namen zeer tevreden afscheid van elkander. Het wordt zeker geacht dat het be zoek eene verdere toenadering tusschen den Paus en den Duitschen keizer ten gevolge zal hebben, maar het zou eene dwaling zyn te veronderstellen, dat nu eene verandering zal komen in de algemeene politiek van het Vaticaan. Het bezoek van keizer Wilhelm II heeft evenwel bygedragen om mogeiyk misverstand uit den weg te ruimen en zal een gunstigen invloed hebben op de verhouding tusschen het Vaticaan en Duitschland. Zy was tot dus ver normaal, maar kan nu in het vervolg van vriendschappelyker aard zyn. De staatssecre taris Rampolla gaf reeds verl. Donderdag den Pruisischen gezant, Von Bulow, schriftelyk zyn leedwezen te kennen, dat hy door een aanval van influenza was verhinderd, dadeiyk den keizer te begroeten, 's Zaterdags ver klaarde Rampolla, ofschoon hy zich nog zeer ongesteld gevoelde, den Paus, dat hy, in 6tryd met den raad van zyn geneesheer, naar het déjeuner by den Pruisischen gezant zou gaan do Paus liet hem evenwel zeggen, dat hy den raad van zyn geneesheer moe6t volgen, waar op Rampolla opnieuw zich by Von Bulow verontschuldigde. GoHteürlik-Hong.-Monarchie. De heer Von Giers, Ruslands minister van buitenlandsche zaken, die nu uit Weenen naar zyn vaderland is vertrokken, heeft daar een bezoek ontvangen van den keizer van Oostenryk. De politieke beteekenis van dit bezoek valt in het oog, wanneer men zich herinnert, dat weinige dagen geleden de Bul- gaarsche minister-president door den keizer was ontvangen. Deze audiëntie had te St.-Petersburg een onaangenamen indruk ge maakt, welke wel niet zal worden uitgewischt door 's keizers beleefdheid jegens Von Giers, maar deze moet toch worden opgevat als een bewys, dat, zooals de „Neue freie Presse" zegt, Oostenryks Oostersche politiek, welke geene vermeerdering van grondgebied beoogt, in hot minst niet vyandig is tegen Rusland. Het bezoek zal de vriendschappelyke stem ming bevestigen en is ook een vriendelyke groet aan den Czaar. Het „Neue Wiener Tagebl." noemt het be zoek een vredesteeken, hetwelk bewyst dat tusschen Oostenryk en Rusland eene verschil lende meening kan bestaan over de wyze van het bevorderen van staatsbelangen, maar dat er geen grond is voor ongerustheid, misver stand of vyandige tegenwerking. Aan do spanning, welke sedert eenigen tyd bestond tusschen Frans Jozef en Hongarye zal waarschyniyk by de gelegenheid der ont hulling van het honvedsgedenkteeken op 21 Mei een einde komen. Den keizer zal een adres worden aangebodende keiz.-kon. armee zal worden uitgenoodigd, zich by die feest- teiykheid te laten vertegenwoordigen en politieke redevoeringen zullen niet worden gehouden. Daarmede zal de keizer, die door eene demonstratie tegen de armee en de be- noeming van Kossuth tot oereburger van Pesth Kon zy van gevoelen verschillen? Wist hy niet alles beter dan zy? De medebezoekers van den „Alter Zolle" hebben scbieiyk genoeg van het uitzicht. Beiden zyn weder alleen. De minuten vliegen om, onder wederzyd- sche verzekering van liefde, trouw en ge heimhouding. Een zware klokslag doet Herder op het horloge zien. 'tls reeds acht uren. Ijlings stappen zy terug. Inmiddels heeft de graaf den „baron" de ongepastheid van wandelingen der freule met den secretaris en dat zoo vroeg in den mor gen, aan 't verstand gebracht. Dientengevolge wordt Nanda met eene boet predikatie begroet. Wat zou zy antwoorden? Herder bespeurt hare verlegenheid. Hy haast zich to verzekeren: „Ik neem alle onwelvoeglijkheid op my, meneer Von WienersteinTerwyl u en meneer Haverkamp, alsook mamsel Vilain, nog te bed waart, heb ik my veroorloofd freule Nanda Arndt te laten zien." Sedert schynt „No. 5" hem een spion. De graaf schynt dit niet, hy is het wer- keiyk. Juist de volslagen onverschilligheid, i waarmee Nanda hem bejegent, is hem een I diep was gegriefd, waarschyniyk zich tevreden stellen. Rusland. Tegelykertyd komt langs twee wegen uit Rusland de tyding van een aanslag op den Czaar. Vooreerst verneemt de „Standard" het vol gende uit St.-PetersburgBy de reis van den Czaar naar het Zuiden verzamelden niet ver van Charkow zich eenige duizenden boeren om aan den Czaar een verzoekschrift tegen sommige locale misbruiken te overhandigen. Zy legden zich op de rails en weigerden op te staan, voordat de keizeriyke trein was aangekomen. Er ontstond een stryd, waarin 15 soldaten werden gedood, terwyl 42 boeren Of door de kogels der soldaten omkwamen óf door den keizerlyken trein werden ver pletterd. Volgens het te Charkow verschynend amb- telyk blad werd op een morgen te 5 uren door optische signalen en het lossen van scheten door de langs den spoorweg opgestelde sol daten de trein tot staan gebracht, nadat ont dekt was dat een rail was opgebroken. Na een oponthoud van acht minuten kon de reis worden voortgezet. Znld-A^flka. De uitvoer van ooft uit de Kaapkolonie naar Engeland wordt voortdurend belangryker. In Maart werden niet minder dan 7910 kisten met tafel vruchten, ter waarde van 2,696 pd. sfc., verzonden. De schepen der Engelsche stoom- boot-maatschappy op Zuid-Afrika hebben tegen woordig zulke voortreffeiyke koelkamers, dat de vruchten uitmuntend geconserveerd over komen. Te Johannesburg heeft een 8mid een zeldzaam buitenkansje. Jaren geleden verliet hy Engeland met zyne vrouw, omdat hy on min met zyn vader had gehad. Sedert hoorde men niets meer van hen. Na velerlei om zwervingen en moeilykheden gelukte 't den jongen man eindolyk, als smid by eene der myn-maatschappyen in zyn onderhond te voorzien. Intusschen werd het gezin in Engeland niet vergeten, althans niet door den oom van de vrouw van den Transvaalschen smid. Op z\jn sterfbed vermaakte hy haar zyn geheel© vermogen ten bodrage van dertig millioen gulden, 't Heeft heelwat moeite gekost, haar juiste adres te vinden, doch ten slotte is dit toch gelukt. De tyd van de verkiezing van een presi dent van den Oranje-Vrystaat begint te naderen. Zooveel is nu reeds zeker, dat de oppositie tegen president Reitz zeer krachtig zal zyn. Zyn voornaamte tegenstander is waarschyniyk de heer De Beer, landdrost van Bloemfontein. UCHTMTKUKTlfi. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 16 22 April. I>4tu m. Uur A&ntil. Gem. Eng. Stmdk. 16 April. 7.SO 9.16 7 16.2 17 7.30 9.15 8 16.2 18 7.30 9.80 7 16. 19 7.80 9.So 8 16.2 20 7.30 9.16 7 16.2 21 7.30 9.16 8 16.2 22 7.30 9.30 8 16.4 prikkel om haar goed- of kwaadschiks een maal de zyne te noemen. Hoezeer zy zich ook tracht te beheerschen en Herder, in tegenwoordigheid van der den, niet de minste voorkeur betoont, ziet yverzucht te scherp, dan dat de graaf niet uit allerlei kleinigheden, die zelfs het Argus oog van eene Vilain ontsnappen, zou bespeuren wolk eene byzondere sympathie zy' voor den secretaris gevoelt. Toch kan hem dit niet verwonderen. Wie toch kon geschikter zyn om eene Nanda te boeien dan juist Herdef, wiens algemeene kennis de bron was, waaraan hare weetgierigheid zich ten allen tyde kon laven I In elk museum wyst hy haar de merkwaardigste voorwerpen aan. In het kabinet van mineraliën vooral hangt zy aan zyne lippen, meer nog haast dan het plafond en de wanden, die als bedekt zyn met schil derwerk; zoo artistiek zyn ontelbare hoornen en hoorntjes, schelpen en schelpjes gerang schikt om de byzonderheden, die hy haar van de wonderen der zee weet te vertellen. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2