IK 10181. Maandag 1 Vlei A0.1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnement per week. Abonné's per week. Lelden, 29 April. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSCH DAGBLAD. PB US DEZER COURANT: ▼•or L«i4«a per S maanden1.10. Franc* par post1A0. Afzonderlek® Nommer®6.06. PSIJB DXB JlDTERTENTIÉN Tu 1—6 rafels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171» Grootere letters neer plaatsruimte. Teer het incaeseereu buiten de stad wordt ƒ0.10 berekond. Eerste Blad. De Uitgever van het Leidsch Dagblad, steeds trachtende dit blad onder ieders bereik te brengen, deelt mede dat thans worden aangenomen Men heeft slechts eiken Maandagavond aan den looper 9 Cents te betalen, waardoor men zich voor eene geheele week van de ont vangst van het Dagblad verzekert. Z\j, die hiervan gebruik wenschen te maken, kunnen zich, hetzjj bij de loopers, hetzij aan het Bureel, Doezastraat 1, aanmelden. Het Dagblad wordt tusschen zes uren en halfacht 's avonds bezorgd. Buiten de Stad, op plaatsen waar Agenten gevestigd zijn, ad 11 Cents per week. DE UITGEVER. De lste Mei a. 8. zal voor den heer J. Langhout, te Ter-Aar, waardig z\jn om her dacht; te worden. Dan is het 40 jaar geleden, dat deze de betrekking van organist in de Ned.-Herv. kerk aanvaardde. Vóór 40 jaren was de gemeente niet in bezit van een orgel, totdat door vrijwillige bijdragen het toen malig kerkbestuur in staat werd gesteld om het gezang der gemeente te doen begeleiden. Den lsten Mei werd het orgel ingewijd, terwijl de heer Langhout toen als organist optrad. Bij de te Alfen aan den R£n gehouden aanbesteding voor het bouwen van eene pastorie ten behoeve der Ned.-Ger. gem. aldaar, is het werk gegund aan L. Gesman, te Oudshoorn, voor 6510. De pastorie wordt gebouwd onder leiding van den architect C. Pannevis Jr., te Ouds hoorn. Stemgerechtigde ingelanden van den Veender-Polder te "Woubrugge hebben in hunne vergadering vastgesteld: de rekening over 1892; aan inkomsten op ƒ2178.965, in uitgaven op ƒ1887.705, batig saldo ƒ291.26; de begrooting voor 1893; aan inkomsten op ƒ1580.735, in uitgaven op ƒ1580.735, batig saldo: nihil; den omslag voor 1893op 1 per hectare. Het bericht, dat het Kamerlid voor Meppel, mr. Smeenge, voor een ander rech terlijk ambt in aanmerking zou komen,, heeft niet betrekking op eene benoeming tot rechter te Zwolle, maar op de vacature van griffier by de rechtbank aldaar. „Arti et Amicitiae" te Amsterdam heeft voor het fonds Willink van Collen een belangrijk concours uitgeschreven, nl. eene muurschil dering voor de vestibule in het te ver bouwen „Arti." De uitgeloofde prijs is ƒ1700 en uitge- noodigd, om aan den wedstrijd deel te nemen, zyn alle jonge kunstenaars. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commission, die in 1893 belast zyn met het afnemen van de examens van apothekers bediende, zullen zitting houden te Utrecht op Zaterdag 3 Juni en te Kampen op Maandag 12 Juni a. s. en volgende dagen. Op 70-jarigen leeftijd is overleden een bekend Amsterdammer, de heer F. J. W. H. Schmitz, lid van de Provinciale Staten en oud lid van den Amsterdamschen gemeenteraad. Er is sprake van, dat het „Heilsleger" dit jaar twee velddagen zal houden en wel de eerste op Middachten, by Arnhem, op het landgoed van gravin Bentinck, en do tweede op het bekende buitengoed „Vogelenzang'', van jhr. Barnaart. In hot jongste nummer van het Onder- wyzers-weekblad „De Sollicitant" worden niet minder dan 120 onderwijzers of onderwyze- ressen gevraagd; wel een bewfis, dat er weder gebrek aan personeel komt. Het stoomschip „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 27 April van Mar seille; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 27 April van Marseille. By koninkiyk besluit is by het depart, van financiën bevorderd tot adjunct-commies J. G. Pontier, thans lste klerk. Benoemd tot notaris binnen het arrond. Zutfen, ter standplaats de gem. Deventer, N. Immink, thans notaris te IJselstein. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Assen mr. L. Offerhaus Jz., adjunct-commies lstekl. ter provinciale griffie van Drente, te Assen. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau, de heer W. F. Versteeg, gepensionneerd luitenant-kolonel der genie van het leger in Nederl.-Indiö, voorzitter der commissie van keuring voor benoodigdheden ten dienste van 'sRyks overzeesche bezittingen. I Gemengd Nlenw Een stel gehuwden, vader en moeder van vyf kinderen, wonende op het Kerkpad te Amsterdam, heeft de echtelyke woning en zyne telgen verlaten. De kinderen zyn voorloopig opgenomen in het gesticht voor vondelingen op de Prinsengracht aldaar. Een man, wonende te Utrecht, heeft zich by de politie beklaagd, dat hy en een vriend eergisteravond te Amsterdam in aanraking zyn gekomen met een Hollander en twee Duitscbers. Na eenig samenzyn in een café had hfl ƒ700 en zyn vriend ƒ600 ver loren, met welk geld de winners ervandoor zyn gegaan. By het vervoeren v an een balk werd een werkman te Vreeswyk eergisteren zóódanig door den boom van een zoogenaamden mallejan aan het hoofd verwond, dat hy be wusteloos ineenzeeg en hevig bloedend uit het oor als dood bleef liggen. Naar huis ver voerd, verviel hy in een staat van verdooving, waaruit hy niet ontwaakte. Gistermorgen overleed hy. Merkwaardig!! Op het erf van den heer A., te Doesburg, is volgens de „Zutf. Crt." een zeldzaam natuurwonder te aanschouwen. Daar bevindt zich eene heg van hagedoorn, die zonder oculatie van jaar tot jaar meer en meer in een appelboom ver andert en zure appelen voortbrengt ter grootte van een pootaardappel. Ook nu weer prykt het vreemdsoortig gewas met tal van appel bloesems en er zyn takken, die, behalve dat ze appelblad en bloesems dragen, ook nog doornen en doornblad vertoonen. Door hot onbesuisd rjjden van een wielrijder is te Nymegen een 6-jarig knaapje zoodanig aangereden en aan het hoofd verwond, dat het leven van het kind in ernstig gevaar verkeert. De justitie heeft de zaak in handen. Onder de opgaven van don Burger- ïyken Stand van Nieuwe Tonge vond „De Tel." Ondertrouwd: Gerrit Jan Van Vliet, 64 j., weduwn. van Cornelia Koekkoek, met Barbera Reedyk, 76 j., weduwe ten eerste van Arie Holster, ten tweede van Johannes Verwey, ten derde van Cornelis Heiboer, ten laatste van Tys Bestman. Voorwaar, zucht de „Dó bats", in onze goede stad Parys is men nergens veilig meer, zelfs niet op de meest bezochte boulevards! Dinsdag-ochtend tegen halfdrie gingen twee zangers, Newsky en De V., naar huis langs den Capucynerboulevard, toen ze ter hoogte van 't Grand Hotel door drie man nen meteen: „de beurs of het levenwerden aangerand. Gelukkig schoten op hun hulp geroep agenten toe, die zich van het drietal meester maakten. Één hunner bleek een Belg- te zyn. Te Berlfin werd gisternacht ingebroken in do villa van den vermogenden sportsman Saloschin, in den „Thiergarten." Men meent hierby aan eene wraakneming te moeten denken. Een groot aantal kunst werken, schildoryen, marmeren beelden, gobe lins en andere oudheden werden stukgesneden en vernield. De villa van don heer Saloschin is een der fraaiste particuliere woonhuizen van Berlijn en heeft ongeveer 2,000,000 Mark gekost. Het voornaamste sieraad der prachtige feestzalen waren de muurschilderingen uit het middoleeuwsche gildenhuis der schip pers te Nantes. Van de 17 bedienden van den heer Saloschin bemerkte niemand iets van de inbraak. Op den spoorweg van Halle naar Dobriluck (Brandenburg) is een reiziger uitgeplunderd. Van Ketflen tot Halle had hy alleen gereisd; daar kwam een heer by hem zitten, met wien hy een gesprek aanknoopte. Spoedig viel de reiziger echter in een diepen slaap, waaruit hy eerst te Dobriluck ont waakte, waar hy tot de onaangename ont dekking kwam, dat zyn onderhoudende reis genoot zyn valies opengesneden had en met de 2000 Mark, die daarin waren, verdwenen was. Uit Athene wordt aan de „Times" gemeld, dat op het eiland Zante, dat onlangs zoo herhaaldeiyk door aardbevingen werd ge teisterd, ernstige ongeregeldheden zyn uit gebroken. De bewoners van het platteland, die beweren dat zy niet het hun toekomende gedeelte der gezonden gelden ontvangen hebben, zyn in verzet gekomen. Een twaalf tal misdadigers is uit do gevangenis bevrijd. De „Times" acht het, met het oog op deze ongeregeldheden, wenscheiyk, dat het Engel- sche oorlogsschip „Inflexible," waarmede levensmiddelen naar Zante zyn gezonden, nog voorloopig daar blyve. Zoo noodig, kunnen de Engelschen dan ter handhaving der orde medewerken. In Kilburn (Londen) zyn de top- gevels van eene tappery en vier andere, vier verdiepingen hoogon huize afgevallen. Drie per sonen werden gedood, waaronder eene vrouw met een zuigeling. By het opruimen van het puin vond men nog een oor26 personen zyn gekwetst, sommigen gevaarlijk. I Te Acton stortte de kroonlijst van drie i groote winkelhuizen naar beneden en richtte grooto verwoesting aan. 29.) Zy zou hem zyne vryheid teruggeven en in hem voortaan een broeder zien. Maar hare familie? Maar dit? Maar dat? Maar.zoo velerlei, dat hy niet onder woorden brengen kon? Zou bet om al die maren niet beter zyn, dat hy haar, Mina altijd, tot inzicht liet komen, dat zy nooit gelukkig met. hem kon zyn, dat.dat.Ja wat? Hy weet het zelf niet. Alleen weet hy, dat hy haren brief niet lezen, voel minder be antwoorden kan. Ook kan hy haar niet bedanken. Wat zou men er van zeggen, dat hy Mina, die geen geld bezat, verruilde met Nanda, die vermogend was, ale eenige dochter en erfge name van een bankiershuis! Maar wat kan hem bet gebabbel schelen! Zeker van Nanda's liefde, en dat was hy, zy had hem innig, onbegrensd lief, kon hy er de school aan geven en deelgenoot worden in het kantoor. Hy wordt kalmer, ja, hy glimlacht zelfs om zyn angst en onrust van daareven, nu hy naar Nanda's vensterraam opziet en eene schaduw, hare schaduw langs het neergelaten gordyn zweeft. Zou zy ook zyner gedenken en zich zoo zalig gevoelen by de herinnering aan dat onvergetelyk oogen- blik, toen zy aan zyn hart lag? Maar Mina? O, die Mina... Waarom had by toch niet vroeger een eind gemaakt aan eene verbintenis, die hem de laatste maanden had gedrukt? Het is of zyne onrust weerkeert. Eene seconde ja, want ziet! Het venster, Nanda's venster, wordt opengeworpen, en de maan omstraalt haar lief kopje, als met een aure ooi van licht. Hy houdt den adem in, zoowel om haar ongestoord te kunnen bespieden, als om zich voor haar schuil te houden. Hare lippen bewogen zich. Prevelt zij zyn naam? En hy zou heengeen, haar ontvluchten, haar naamloos doen lyden en den schyn op zich laden, als had hy met hare ontluikende genegenheid gespeeld, gespeeld uit erkente- ïykheid voor bare tusschenkomst in zake de livrei?! Ha! droeg hy in waarheid livrei, was hy lakei, hy zou haar schaken. Hy zou den bankier wel dwingen hem tot schoonzoon te verheffen.Hy zou. Inmiddels verdwijnt het kopje en hot ven ster wordt weer gesloten. Met kloppend hart merkt hy het op. Eene huivering doet hem rillen. Zy wordt zoowel veroorzaakt door den nachtwind als de ge dachte: „Indien ik myn geluk voor immer achter dat venster had zien verdwynen?" Met looms schreden gaat hy terug, ont kleedt zich en tracht in te dommelen, vast besloten alle zorgen aan de toekomst over te laten en van het verrukkeiyk heden te genieten. En Mina? Haar brief blyft ongeopend. Langzamerhand zal zy aan zyne verkoeling gedroeg hy zich ooit anders dan koel tegenover haar? gewennen en zich het zoo dicht ophanden zynde huwelyk uit het hoofd zetten. XIL Herder is het eerst in de ontbytzaal. Hy had Nanda te Keulen beloofd vroeg op te staan, evenals zy. Mamsel Vilain houdt niet van den morgen dauw. Beide andere heeren evenmin. Een overheerlyk uurtje wacht hun dus, wast Nanda laat ook niet om zich zuchten. Ze komt zelfs reeds met den hoed op bene den; eene byzonderheid, die Herder zeer wel gevallig is en hem, na den gebruikelyken morgengroet in tegenwoordigheid van bedien den, doet voorslaan onmiddellyk te gaan naar den „Alter Zolle", om het standbeeld van „Arndt" te zien. Dank zy het zeer vroege morgenuur, is de heerlyke „Alter Zolle" nog onbezocht. Kon hy iets over „Arndt" ten beste geven, nu hy hare hand op zyn arm voelde en zy zoo vol vertrouwen tot hem opziet, met een dankbaren blik, nu hy haar vertelt, hoe hy haar gisteravond eene zwygende serenade gebracht en haar met ingehouden adem bespied had, toen zy uit het venster keek? Kon zy zich op een afstand houden of haar hoofdje beletten tegen hem aan te leu nen, toen zy, op de bank gezeten, om het Ryngezicht te genieten, hem daar zoo vleiend om hoorde vragen? Eene oudere, meer ervaren vrouw, die eene moeder aan hare zyde had, zeker wel. Maar wie kan het der moedeilooze en arglooze euvel duiden, dat zy de stem der frisch ont loken liefde gehoor geeft en zich nog dichter tegen hem aandringt, om op har» beurt te vleien? „We moeten papa eeriyk. bekennen hoe lief we elkaar hebbent' {Wordt uertioJsd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1