Pr U «verlag lus Het publiek ma# er wel de noodige aan dacht aan schenken, dat met 1 Mei de zeep- accyns van 10 ets. per kilo wordt afgeschaft en de zoutacoyns van 9 cents op 3 cents per kilo vermindert. Een ieder eische dus, dat door don winkelier dan ook de zeep voor 10 cents en het zout voor 6 conts minder geleverd worde dan tot nu toe. Hoezeer de winkeliers niet alleen uit af schaffing of verlaging, maar zelfs uit verhoo ging van den accyns eon voordeeltje weten te halen, bleek merkt „de Amsterdammer" op dezer dagen uit eene advertentie, waarby 52 handelaars in gedistilleerd te Leeuwarden kennis gaven, dat zy met 1 Mei hunne waar met 5 Conts per liter in prys verhoogden, wegens de verhooging van den accijns daarop. Als men nu weet, dat die verhooging f 3 per H.L. bedraagt, dus slechts 3 cents per liter, en dat dit betreft gedistilleerd van 50 percent, torwyi de gewoonlijk verkochte aan merkelijk slapper is, dan ziet men, dat die slyters beproeven om uit do verhooging van den aCciJns voor zich eon voordeeltje van minstèns 3 cents per liter te bemachtigen. Nog veel erger is dit met dio tappers, die, zooals uit enkele plaatsen wordt bericht, den prys der borreltjes van 5 op 6 centen willen brengen. "Want die zoudon daardoor ongeveer 17 cents per liter meer verdienen dan tot dusver. Had dit tot resultaat, dat er dan ook 20 percent minder gedroDkon werd, dan zou men er nog vrede moe kunnen hebben. Maar helaas zal dat 't geval niet zijn. En dus is ergeone enkele reden, waarom tappers en slijters deze niet onbeduidendo voordeeltjes, grootondeel6 uit de zakken der minvermogenden, zouden moeten genieten. Haagsche Crt.) BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer begon gisteren met de behan deling der begrooting, golUk dozo door de begrootings-commissie was ingediend. Het voorstel der commissie betreffende de patent-belasting voor do groote magazijnen (in strijd met do beslissing van den Senaat) werd verworpen met 360 tegen 175 stemmen, en daarna werd het stelsel, dat door den Senaat was aanbevolen, zonder hoofdelijke stemming, d. i. door het opstoken der handen, goedgekeurd. Daarna kwam de hervorming der drank belasting aan de orde. By de beraadslaging over artikel dén, dat door den Senaat van de begrooting was afgevoerd, bestree! zoowel de afgevaardigde Jamais als de rapporteur der finantiöole commissie, Salis, deze afscheiding ton sterkste. De minister van financiën Peytral ^eidedat de regeering niet verantwoordelijk Is voor deze afscheiding, en beloofde dat e n nieuw belastingstelsel in de bogrooting van 1894 zal opgenomen worden. [Gemompel] Deminis- ter verklaarde dat hy den tegenstand van den Senaat zooveel mogelijk bestreden heeft, zonder echter te hebben verkregen, dat do hervorming der drankbelasting in de begrooting van 1893 opgenomen werd. Hy verzocht der Kamer te stemmen over de afscheiding. Mot 197 tegen 132 stommen verklaarde de Kamer zich tegen do opneming van de her vorming der drankbelasting in de begrooting van 1893. Vervolgens nam de Kamer de ontwerp- beursbelasting onderhanden. De afgevaardigde Fourde stolde als amendement voor, do wissel makelaars alleen die voordeelen te laten be houden, welke zy nu genieten, want do spreker zou niet gaarno zien, dat coulissiers van allerlei nationaliteiten voordeel trokken van de wet zooals dio nu voorgedragen is. Het amendoment-Fourde werd met 331 tegen 182 stemmen verworpen. De burggraaf De Villebois-Marouil diende een voorstel in, waarby de regeering werd uitgenoodigd een reglement te ontwerpen, dat allo coulissiers vau vreemde nationaliteit zou weren van de beurs. Alle artikelen van do ontwerp-beursbelas- ting werden vervolgens aangenomen. Het voorstol van De Villobois-Mareuil, in rondvraag gebracht, verkreeg niet het ver- eischte aantal stemmen. In eene avond zitting zou er opnieuw overgestemd worden. De Senaatszitting werd gisteravond te zeven uren hervat, tor behandeling van do begrooting zooals dio uit de Kamer was teruggekomen. Do rapporteur der finantiëele commissie verklaarde dat de begrooting, in den vorm I zooals die door de Kamer is aangenomen, lyna in alle opzichten voldoet aan de beslui- l ten van dou Senaat. Hy stolde voor, dat de Senaat weer om negen uren bijeen zou komen, om eeno beslissir g to nemen over het rapport der finantiöole commissie. In die zitting is de begrooting goedgekeurd, zooals zy door do Kamer was vastgesteld. Het goschil tusschen do Kamor en den Senaat is dus by gelegd. Do Kamer hoeft zich, op aandringen van den minister van financiön Peytral, wat de hoofdpunten betreft, veroenigd met de wen- schen van den Senaat? zoodat zelfs de heer Boulanger, de weerspannige rapporteur der Senaats commissie, kon verklaren dat de Soraat nu tevreden kon wezen. Eindelyk is alzoo de achterstallige begroo fiog voor 1893 afgehandeld. Het werdt dan ook hoog tyd; dat de begrooting voor 1894 .ian de orde kome. Hot is te hopen dat het dekken van hot tekort op deze begroo ting niet tot dergelijke moeilijkheden aan- leiuing zal geven. Duitsclilnnd. De onderhandelingen tusschen den rijks kanselier Caprivi on den Centrum-leider Yon Huene over do Legerwot zyn gisteren afge broken. De leden van het Centrum hcuden heden eene party-byeenkorast, ten einde het verslag van den heer Yon Huene to behan delen. De ontbinding van den Ryksdag wordt, nu als onvormydeiyk beschouwd. Gisteren werd in don Ryksdag de woe- korwet behandeld. Ahlwardt verklaarde bij de discussies, dat hy voorheen gepoogd had zaken te doen met do sociaal-democraten, maar zyne poging tot het sluiten eener leening, waarvoor Kunert als bemiddelaar zou optreden by den socia- listischen leider Singer, mislukte. (Algemeone vrooiykheid). By de voortzetting van het dobat kwam hot tot ernstige schandalen tusschen de anti semieten en de sociaal-democraten. Toen de socialist Stadthagen den vader van den anti semiet Böckel eon woekeraar noemde, riep deze afgevaardigde tot Stadthagen: „scha vuit!", waarvoor hij door den voorzitter tot do orde werd geroepen. Böckel riep toen uit: „Ik verklaar Stadthagen \oor een ellen- digen lafaard". Dit incident gaf aanleiding tot eene alge- meene beweging. Do socialisten en anti-se mieten wierpon elkaar de ergste smaadwoor- don naar het hoofd. Zoo o. a. riep de anti semiet Liebormann, toen Stadthagen eene verzekering van hem in twyfel trok: „Onbe schaamde, kom maar eens voor myn pistool." Hiervoor werd hy tot de orde geroepen. De heer Eugen Richtor keurde liet af, dat do voorzitter by hot wisselen van dergelyke woorden niet oerder tusschonbeide kwam. Do voorzitter antwoordde: „Ik kan alleen iemar.d tot do orde roepen wegens uitdruk kingen, welke ik gehoord hob." Onder algemoene beweging werd de zitting gesloten. De voorzitter was dan ook machteloos tegen over het algemeen rumoer; het tumult was zelfs nog erger dan onlangs by het debat over de door Ahlwardt uitgebrachte beschuldi gingen. De „Nordd. Allg. Ztg." zegt in een officieus artikel, dat het noodig wordt eene wet in te voeren tegen het misbraik, dat van de vryheid van spreken en de onschendbaarheid der af gevaardigden gemaakt wordt. Do zoogenaamde „bewysstukken", door Ahlwardt eindelyk omtrent zyne beschuldi gingen van omkooperyen overgelegd, bleken by onderzoek door de Rijksdag-commissie volkomon waardeloos te zyn. Ahlwardt speelt daarby zulk eone treurige rol, dat men gaat twyfelon of do man wel toerekenbaar is. Hy verscheen gisteren voor de commissie in een onbeschryfiyken toestand, met geheel ver scheurde kleederen, hetgeen hom eene strenge berisping van den voorzitter, graaf Von Balie- strem, bezorgde. Italië. Nog zyn de bladen niet uitgepraat over hetgeen de Duitsche keizer met den Paus hoeft verhandeld. Nu weer weet de correspondent van de „Times" te Rome te vertellen, dat het onder houd geloopen zou hebben over de verbete ring van den toestand der werklieden, maar dat de algemoene politiek niet werd aan geroerd. Yermoedelyk zullen nu nog wel meer be- richton van dien aard volgen, want de keuze der onderwerpen, waarover de Keizer en do Paus gesproken kunnen hebben, is natuuriyk ruim genoeg. De waarheid echter zal men i wellicht nimmer vernemon, tonzy deze, moge biyken uit don loop, dien de politieke gebeur tenissen in Duitschland nemen. De koning en de koningin van Italië zyn te Napels gisteren met hunne keizeriyke gasten, do prinsen en gevolg aan boord gegaan van do „Lepanto"; by hun vertrek werden zy begeleid door de oorlogs- en koopvaardy- schopen, onder het geestdriftig gejuich dor menigte. Groot-Britannlë. In het Lagerhuis deelde sir Edward Grey, onder-minister van buitenlandsche zaken, gis teravond mede, dat de slavenhandel aanleiding heeic gegeven tot een oproer aan de Boven- 8 hi re, aan het hoofd waarvan de Arabier Abu Baka staat. Het snelle optreden van den iingnlschen agent Johnston voorkwam eene vordore uitbreiding van het oproer, en nu de iniandsche politie ter plaatse is gekomen, is er in het geheel geene bezorgdheid meer. De minister voor Ierland John Morley deelde byzonderheden mede over de jongste ongeregeldheden in Belfast. Een groot aantal werklieden van beiderlei gezindte hebben ten gevolge der agitatie het werk vrywillig noor- gelegd. Yele katholieken hebben nu hunne betrekking verloren door de handelingen van hunne protestantsche makkers; niettemin zyn vele werklieden weer tot den arbeid terug gekeerd en de minister hoopte dat met eenige dagen de verbittering geheel over zal zyn. In het geheel zyn er drie herbergen vernield, in twintig huizen werden de glazen Ingegooid, één politieagent werd ernstig gekwetst en 45 personen werden in hechtenis genomen. Ik hoop, dat de stryd nu als geëindigd kan worden beschouwd, voegde de minister er ten slotte by. Do begrooting van inkomsten word daarna by eerste lezing aangenomen. In het Hoogerhuis zeide lord Acton, dat de regeering niet voornemens is een wets- ontworp in te dienen, gebaseerd op hot rap port der enquêtte-commissie voor de Iersche pachters, die wegens wanbetaling uit hunne woningen gezet zyn. VoreenlfiT&e Staten. Prosident Cleveland had gisteren teNieuw- York het ongeluk zyn hoofd to stooten,toen hy in zyn rytuig opstond om to danken voor de toejuichingen der meuigte. Door het bloeden der wond was do president genoodzaakt naar zyn hotel terug te keoren, om zich te laten verbinden; daarna kon hy zyn rytoer voort zetten. De wond is niet ernstig en de president kon dan ook nog gistermiddag naar Chicago vertrokken om er de tentoonstelling te openen. Op zyne reis van Philadelphia naar Chicago kreeg de hertog van Veragua (af stammeling van Columbus) te Harrisburg (Pennsylvania) gisteren eene flauwte. By zyn vertrek was hy iets beter, maar het werd toch raadzaam geacht dat een geneesheer hem vergezelde. In eon onderhoud met bankiers ver klaarde gisteren de minister van financiën Carlisle, dat de uitgifte van obligatiën voor de Amerikaansche schatkist op dit oogenblik niet anders.dan een tydelyk hulpmiddel zou zyn. De regeering zal daarom geene obligatiën uitgevon dan door den nood daartoe ge drongen. De wetten des lands op den geld- omloop zyn verkeerd en moeten herzien worden. Die herziening moest beginnen met de opheffing der Sherman-wet. Telegrammen. MELBOURNE, 28 April. De „Standard Bank of Australia" heeft hare betalingen gestaakt. Haar kapitaal bedraagt 1,000,000 pd. st. Het plan bestaat de Bank wedor op te richten. PARIJS, 28 April. Er valt thans overvloe dige regen in de omstreken van Taiascon, Tours en Nimes. KONSTANTINOPEL, 28 April. Het beves tigt zich dat vorst Ferdinand van Bulgarye den sultan geen bezoek zal brongen. Den sultan komt het bezoek ongelegen en vorst Ferdinand heeft er nu van afgezion. KONSTANTINOPEL, 28 April. Op het oogonblik, dat de lykstoet van een aanzieniyk Armeniër voorby de moskee te Caesaroa trok, word de stoet aangevallen door eene bonde Turken, met stokken gewapend. Een groot aantal Armeniërs word doodgeslagen of gewond. De Armenische bisschop zond oen telegram met 300 handteekeningen aan den sultan, waarin hy om bescherming vroeg. Door de officieren van het paleis werd het telegram echter 48 uren ingehouden. RIO DE JANEIRO,28 April. De Brazlliaansche minister van financiën Serzedello heeft zyn ontslag genomen. HIJ zal waarschyniyk op gevolgd worden door Filisbello Fereire. CHRISTIANIA, 29 April. In welingerichte kringen wordt aangenomen, dat de crisis in Noorwegen waarschyniyk in den loop der vol gende week zal eindigen met de benoeming van een ministerie-Stang. Alle loden van don Zweedscben staatsraad zyn hedenochtend vertrokken. HULL, 29 April. Tusschen de werkstakors on de reeders zyn onderhandelingen aar ge knoopt. LEIDEN, 29 AprlL Een der oudste gelegenheden tot ge- zt-lüge byeonkomst hier ter stede: het café „De Gouden Kroon", in de Paardensteeg, heeft in den laatsten tyd eene belangryke verandering niet alleen, maar ook eene uit breiding ondergaan, daar er thans ook een restaurant aan is verbonden, welke Maandag don lsten Mei a. s. wordt geopend. Het sedert onheuglyke jaren bekende vroegere perceel, dat met het oog op zyne tegenwoordige bestemming niet meer aan de eischen dos tyda beantwoordde, is geheel vorbouwd, en dat wel op eone wyze, dat hot er thans net en luchtig is, mot goed dag- en kunstlicht. Achter de tevens van nieuw meubilair voorziene ruime biljart- en koffiekamer be vindt zich nu bovendien een flinke, mot glas omgeven en overdekte veranda, waar m-en een ver uitzicht heeft over het Galgewater, steeds vol beweging wegens de scheepvaart of do spelevarendo roeibootjes. De vorige twee lokalen zijn nu tot één vereenigd, afgescheiden door eene balus trade en gordynen, waardoor er doelmatige gelegenheid is ontstaan om ook aan de straat- zyde met haar drukke passage to zitten. Alles getuigt er van dat de eigenaar, de lieer A. G. Costor, op goen kosten heeft ge zien om zyn inrichting naar de oischen dos tyds te doen hervormeü. Architect er van was de heer D. Yyibrief, en aannemers de heeren Gebroeders Botermans timmerlieden. Metselaar was de heer Yan don Broek, steenhouwer de beer Ossevoort cemeiitwerker de heer Yan der Kaay er schilder de heer Yan der Drift. Allen hebben eer van hun werk. Sinds twee jaren bestaat in het dorj Hazerswoude eene vereeniging tot werkver schaffing aan workloozon uit die plaats ii den wintortyd. In don loop dezer maand dect het bestuur dezer vereeniging rekening er verantwoording aan zyne leder*, over hetjaa 1892, uit welke rekoning bleek dat in dezei winter was uitgegeven f 2123.38'/2, en da do ontvangsten haddon bedragen 2552.347i zoodat or een batig saldo was van 428.90 Dezo gunstige uitkomst werd verkregen doe de medewerking der gemeente. Do vereenigin, verkreeg op aanvrage van het gemeentebestuc vergunning, om alle aan de gemeento toebe hoorende wateren uit to baggeren, wolk bagger daarna onder de leden werd verkocht O k kreeg zy eonig houtgewas, afkomst* van do boomen, staande langs de bermen de wogen dier gemeente, hetgeen werd bewerk en mede verkocht. En hierdoor werd zy i staat gestold, veel geld te doen verdicne door wegruimen van sneeuw, reinhouden vai ys, alsook later door vomietigen van ys, d; de scheepvaart belemmerde; en toch no met zulk een gunstig slot. Waar soortgelyke toestanden in het leve te roepen mogeiyk is, kan dit worden aa; bevolen als een voorbeeld ter navolging. Te Soerabaia is overleden de kapitein t zee J. A. Voning. Marktberichten. Lelden, 29 April. Granen. Tar*e in de bej soorten gevraagd, met minder aanbod. Eogge pri houdeBd. Yoor Gerst, Haver en Dnivenboonen moest bonoodigdon hoogoro piyzen betalen. Witte Tarwe ƒ5.60 a ƒ7.Roode 5.20 a 0.5 Walla-Walla ƒ6.40 a ƒ6.70. Nieuw-Zeelandscho a per 80 KG. Zomergerst ƒ3.10 a ƒ8.65. Winter- ƒ3 60 ft 41 Chevalier- ƒ4.40 a 5.25 per HL. Rogge /4 50 a ƒ5.10 per 74 KG. Haver 3 20 a ƒ4.per 50 KG. Blauwo Erwten ƒ6.— a ƒ6.30 por HL. Paardoaboonen ƒ4.90 a ƒ5.40 per 80 KG. PuivonboonoB ƒ6.25 a /7.10 per 85 KG. Broinoboonon ƒ5.a 7.50. Winter-Koolzaad 8.75 a 9.60. Zomer- ƒ3 a ƒ9.25. Kanariezaad 13.25 a ƒ14.50 per 75 KG. Hennepzaad 6.75 a 7.25 per HL. Botèr: Aanvoer 10190 lt logr. lete qualit. per V, v 48.a 582de qualit. per V; vat 36 ƒ46. 1ste qualit. por kilogr. ƒ1.20 a ƒ145; 1 qualit. per kilogr ƒ0.90 a 1.15. Lange Zwarte Turf, 11000 dubb. EL., ƒ0.18 a ff Londen, 23 April. Frieache Boter 86 a 90 eb.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 10