N°. 10180. Zaterdag £20 April. A®. 1893. feze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 28 April. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDBOH gj| DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlgke Nomnier»..0.05. I 1 Burgemeester en Wethouders Tan Leiden brengen ter algemeens kennis, dat ten aan zien der beschrijving van het patentrecht voor het dienstjaar 1893/91, op den lsten Mei a. s. een aanvang zal worden gemaakt met de beschrjjving der patentplichtigen, be doeld by No. 37 40 van tabel No. 14, zijnde de slijters, tappers, kroeg- en koffiehuishou ders, waarvoor de declaratoiren aan de huizen zullen worden rondgebracht en na verloop van drie dagen, vanwege den ontvanger der directe belastingen, tegen reru worden afge haald, terwijl dien patentplichtigen wordt herinnerd de bepaling van art. 2 der Wet van den 24sten April 1S43 (Staatsblad No. 16), dat zjj hun beroep niet mogen uitoefenen dan nadat zij de helft van hun aanslag over het dienstjaar 1893/94 hebben voldaan, en nadat het verschuldigde over het voorgaande jaar ten volle zal zijn aangezuiverd, waarvan zal moeten blijken, alvorens de akten van patent aan hen kunnen worden afgegeven; dat zoo dra mogelijk hunne aanslagbiljetten zullen worden bezorgd en de patentbladen in gereed heid gebracht, terwijl die dadelijk moeten worden afgehaald. Met uitzondering der bedrijven, bedoeld bij ie tabel No. 16 der Wet van den 22sten April 1852 (Staatsblad No. 61), houdende wijzigingen en uitbreidingen van de ordon- ïantie op het recht van patent, van den listen Mei 1819 (Staatsblad No. 34), wordt ie tijd der uitgifte van de door de patent- ilichtigen in te vullen verklaringen van aan- ;ifte, voor den jare 1893/94 vastgesteld op ien Ssten Mei a. s., en zal de wederinzame- ing tegen regu, door den ontvanger of zijn lemachtigde geteekend, acht dagen na de litgifte geschieden. De registers der patentplichtigen zullen literlijk op den 31sten Mei a. s. worden ge- loten en na dien tijd zullen volstrekt geene erklaringen worden aangenomen. Ook zal op den Ssten Mei a. s. een aanvang 'orden gemaakt met de beschrijving der «lasting op het personeel, voor het dienst- lar 1893/94. Zy, die b() het bezorgen der biljetten of uk bi) het terughalen daarvan zjjn overge- lagen, mogen zich in geen geval beroepen „Dat het u dierbaar blyve om hem, die voor u plukte!" Nanda neemt het aan, zonder te antwoor- :n: toch kon geen geschenk ter wereld aar meer welkom zyn. Beiden verkeeren 6f te veel onder don in- uk der plaats, welke zy betreden, óf van .en gedachten, dan dat een gesprok vlotten il. Het laatste hapert stellig 'aan Herders ant; want werkelijk begint hij te worstelen et eene meer en meer ontluikende liefde, s hij tegenover Mina Verdagen misdadig jet noemen, terwijl Nanda in eene toene- snde betoovermg verkeert, in welke bijzon- re omstandigheid zwjjgen het wolkomst is. ;rder heeft nog geen oogenblik berouw ge- eld over den inval, om zich op eene misschien -lig© w(js nog eens recht te verfrisschen :er hij zich aan de belangen der jeugd ging den. Toch was de verfrissching niet van in aard, als hij had verwacht, en achtte hjj t bywylen plicht, onder een of ander irwendsel terug te keeren. Maar plan en voering waren twee. op zoodanig verzuim, maar zjjn integendeel gehouden om de vereischte en behoorlijk ingevulde verklaringen in te dienen ten kantore des ontvangers, alwaar de biljetten tor invul ling steeds verkrijgbaar zijn. Voorts worden belanghebbenden herinnerd aan de verplichting om bi) bezwaarschriften, zoo wat patent- als personeele belasting betreft, over te leggen een duplicaat van het aanslag biljet, togen betaling van 6 cents, bij den ontvanger der directe belastingen verkrijgbaar. Tot tegenschatters voor meergenoemde be lasting z(jn benoemd de heeren J. C. Rijk, W. A. Van Lith en A. Boekwjjt. Naar aanleiding van meermalen inge zonden adressen, stopt trein 57 van de H. IJ.-Sp.-My. bjj den aanstaanden zomerdienst ook te Vogelenzang en Venenburg, terwyl zich aan trein 39 voor eerstgenoemd station weder een sliprytuig bevindt. By de Staatsspoorweg-Maatschappy zullen met 1 Mei de halten „NootdorpLeidsctaen- dam", tusschen Voorburg en Zoetermeer Zegwaard, en „Bleiswyk- Kruisweg", tus schen ZoetermeerZegwaard en Moerkapelle, op de lyn Gouda-Den Haag, voor het publiek verkeer worden opengesteld. De 75 jarige tooneelspeler P. A. Morin, die meer dan 50 jaren de kunst diende, heeft van het Amsterdamsche publiek afscheid genomen. Voor het laatst vervulde hy eene der rollen, waarin men hem zoo gaarne zag optreden, en wel die van dokter Klaus in het blyspel van dien naam. Vele waren de bewyzen van deelneming en belangstelling, hem geschonken. Gemengd Nlenwa. Ongeveer zes uren gisternamiddag viel te Amsterdam een schippersknecht van eene tjalk in het Oosterdok, vóór de Kalkmarkt. Byna op hetzelfde oogenblik, dat hy te water geraakte, voeren twee booten over den onge lukkige, die een half uur later levonloos werd opgevischt. Gisternacht te ruim twaalf uren heeft men in het portaal van perceel 42, Suikerbakkerssteeg by de N.-Z.-Voorburgwal, te Amsterdam, de 52 jarige bewoonster dood gevonden. De aanstonds ontboden geneesheer gaf als oorzaak van den dood op; verstikking, door het misbruik maken van sterken drank. Donderdag 4 Mei a. s. zal de laatste voorstelling in den Circus Carré te Amsterdam plaats hebben. De hoer Carré zal Een lafaard, die den stryd ontvlood I En dan.Hoe zouden de vrienden hem uit lachen, indien hy onverrichterzake terug kwam! Het ging toch waarlyk nog veel minder aan hun te vertellen hoezeer hy de verzoeking had moeten ontvlieden. De ver zoeking, Mina ontrouw te worden. Het ge- heele corps wist dat by verloofd was. Mina had zelve wel te Leiden gelogeerd. Onder dergelyko gedachten, waardoor hy zich zocht te overreden, dat hy een dwaas figuur moest maken, indien hy onverrichter zake terugkeerde, kwam hy zelfs voldoende in vrede met zlchzelven, om zich diets te maken dat hy Nanda slechts lief had als eene zuster en hy haar als broeder moest be schermen tegen den graaf, wien hy instinct matig wantrouwde, en meer en meer, naar gelang hy zich als drong in de vriendschap van meneer Haverkamp, die zich den titel van baron liet aanleunen, zonder door eeDe enkele gelaatsspier den in het geheim be trokkene te verraden, hoedanig hjj zich ge streeld gevoelde door den graaf als mede- edelman bejegend te worden. Neen, zoo Herder iets speet of berouwde, dan was het de onzalige inval van den ban kier zich aldus te verheffen. Immers, zonder dien titel, zou het adellyke heerschap zich den dag daarop met personeel en paarden naar Cassel vertrekken, om daar eene reeks van voorstellingen te geven. Het zesde jaarfeest van het Leger des Heils zal 4 Mei in den „Huize Stroucken" te Amsterdam gevierd worden. Op Zaterdag, Maandag en Dinsdag, 6, 8 en 9 Mei, zal weder naar gewoonte eene tentoonstelling met ver koop gehouden worden in de zaal „Eensge zindheid." De goederen, door de dakloozenin de werkplaatsen van het Leger vervaardigd, alsmede het een en ander, dat door belang stellenden is afgestaan, zal men daar ten bate van de maatschappelyke werkzaamheden trach ten aan den man te brengen. Meer dan 40 boeren in Friesland hebben plan naar Amerika te verhuizen. Dit hun midden is eene commissie benoemd, die derwaarts zal vertrekken tot het doen van onderzoek. Is dit gunstig, dan zullen aldaar landeryen worden aangekocht en volgt de ge- zamenlyke verhuizing. Sommige boeren hebben het voornemen hunne arbeiders, wier werk kracht en vertrouwbaarheid zy kennen, mede te nemen. Al deze boeren zyn greid-boeren: dat is vee boeren. Dure j ene v or. Uit Leeuwarden meldt men dat door 62 handelaren in binnen- en buitenlandsch gedistilleerd besloten en bekendgemaakt is dat, wegens verhooging van den accyns, de prys van het gedistilleerd in hunne winkels met 1 Mei a. s. met 5 cents per liter zal worden verhoogd. Een werkman te Wieringerwaard, vader van een zeer groot gezin, kroeg een splinter in de hand, welke daardoor min of moer opzwol. Om dit te verhelpen, gebruikte hy room met blauwsel, met het gevolg, dat hy binnen zeer korten tyd aan bloedvergiftiging overleed. Tydons de zitting van de arron- dissements-rechtbank te 's-Hertogenbosch' is oen persoon uit het publiek gearresteerd, die in ruwe taal eene bedreiging zou hebben geuit tegen het leven van den nieuwen wachtmeester der marechaussee te Os. De persoon is inwoner van Os. Te Maastricht lieoft een kind van 5 jaren, dat met lucifers speelde, daarby zulke hevige brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen is overleden. Te Breda is de 24-jarige bakkers knecht T. by het zwemmen in het Verlaat verdronken. De Pruisische regeering heeft de uitlevering aangevraagd van August Dasdach, bakker, geboren te Oberscheid, by Asbach, 18 FB.IJB DER, ADVERTENTIÉN: Tu 1—4 regel* f 105. leder* regel meer ƒ0.174. Grootere lettere naar plaatenaimte. Voor het inca6seeren buiten de stad wordt f0.10 berekend. Juli 1861, laatst wonende te Betzdorf, lengte 1.75 meter. Hy is door het Landgericht te Nieuwied terzake van valschheld in geschrifte en. oplichting veroordeeld tot 2 jaren gevange nisstraf en .1090 mark geldboete, en is na 10 maanden gezeten te hebben de gevangenis ontvlucht. Hy heeft zich hier te lande opge houden, o. a. te Rotterdam en te Leiden. Opsporing en aanhouding worden verzocht en onmiddellyk bericht aan het departement van justitie. Eene kat heeft ineene woning te Elsene, onder Brussel, eene lamp omge worpen en zoo een brand veroorzaakt, welke zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Het vuur was zóó hevig, dat men reeds het gerucht verspreidde, dat de Molière-schouwburg in brand stond. De brand duurde anderhalf uur. De schade is aanzienlyk. De tweede kapelmeester van Crystal Palace te Londen, Carl Jung, is als lyk in het gebouw gevonden. Men weet nog niet of hier een moord of zelfmoord in het spel is. Vele boschbranden daargelaten, valt nog mede te deelen, dat een deel van het goederenstation der Hessische Ludwlgsbahn te Mainz eergisteren afbrandde. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat het ma- joraatsgoed Fel6u, waarvan de Pruisische baron v. Scheel Plessen het vruchtgenot heeft, ge heel door 't vuur is vernield. Een aantal paarden, 400 runderen en al het klein vee zyn by deze ramp omgekomen. Het dorp Bietzwyl, in het Zwitsersch kan ton Solothurn, is door 't vuur zwaar geteis terd. Daar zyn by hevigen wind oen 26-tr.I huizen in de vlammen opgegaan. In de Brusselsche voorstad Ixelles is de chocolade fabriek van Faber verbrand. Bovendien zyn in de Belgische gemeenten Landen en Trognóe resp. 3 en 7 woningen in de asch gelegd. Zeven groote boerenwoningen en twee her bergen in het dorp Neuendorf, vorstendom Reusz-Schleiz, zyn almedo door 't vuur ver nield. Te Wladiwostock is een steiger bezweken, waarop een 80-tal personen by het aankomen eener stoomboot uit Odessa ver zameld waren. Er ging een vreeseiyk angst geschreeuw op, toen die saamgedrongen me nigte in het water viel. De meesten werden gered, zegt een St.-Petersburger telegram, zonder nadere byvoeging van het aantal ver ongelukten. minder hebben Ingedrongen uit vrees van burgerlyko besmetting. Terwyl Nanda zich aan droomeryen over gaf en hy de raadzaamheid overwoog.om den gehaten mensch te verdry ven door een kykje in de kaart, waren zy een weinig ter zyde gedwaald en zagen zy zich aan wedeyzydsche aangename of onaangename gedachten ont rukt, door een begrafenisstoet. Een zeer een voudige: van een arme. Toch ontbraken geestelyken noch koor knapen. Nanda heeft nooit zulk eene treurige plech tigheid bygewoond. Ze kampt met hare ontroering, nu haar zoo onverwachts een: „memento mori!" wordt toegeroepen, dat zy op het kerkhof zelf had kunnen vergeten, dank zy de wemelende schare, die zich om en by Schumanns graf verdrong, en daarna, of vooraf, de lanen van den fraaien doodentuin doorwandelde. „Willen wy heengaan?" vraagt Herder, die zich ook ontroerd gevoelt door het onver- hoedsche tafereel. „Heengaan? O neen, laten we blyven! Ik heb nooit een begrafenis gezien; tenzygyhet te naar vindt, meneer Herder." „Oin ze aan te zien? Voor my niet. Voor Ui wel?" Zy blyven. Ja, zy treden zelfs meer naby. De kist is juist neergelaten. Degeestelyke heft eene litanie aan, die somber klinkt tus schen het vriendelijk geruisch der bladeren en het getjilp van ontelbare vogels. Eenige burgermannen, in het beste rak, staan op eene ry. Eindeiyk zwijgt de pastoor. Hy bukt, grypt eene hand vol aarde, werpt ze op de kist en een doffe dreun klinkt boven alle geluiden der natuur; eene enkele seconde maar, en dat gedrulsch wordt verdrongen door een o! zoo hartroerend: „God! O God!" Moed! Moed! Arme vent!" fluistert een grysaard den jonkman in, die den kreet slaakt, en hy duwt hem vooruit. Hy, de naaste, de bruidegom of echtgenoot wellicht van haar, die daar voor immer werd gebor gen, by mocht den tweeden plof niet hooren. Hy waggelt aan den rand der groeve, bukt, grypt met beide banden aarde, wendt het gelaat af en andermaal trilt die ontzettende, doffe toon van het neervallende zand in Nanda's ziel. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1