N°. 10178. Donderdag UT Api il. A°. 1893. Se se Courant wordt da. van (Zon- en $ees ■olijks, met uitsondering dagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 26 April. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSCH ft DAGBLAD. j terwijl de solo-zangeres van dezen avond, mej. Joh. Humme, met een fraaien bouquet j prijkte. De dames moesten de Serenade en j Manns koor herhalen en de soliste gaf na de vier eene vijfde voordracht ten beste. De directeur-componist zelf, de heer Mann, ontving twee groote kransen, waarvan een hem door ene der zangeressen werd over handigd. De piano-solist, mr. S. Jules Enthoven, oogstte eveneens ontzaglijk veel bijval. Ook hem vielen onder stormachtig applaus twoe groote kransen ten deel en ook hij werd, wegens de voortdurende terugroepingen, ge dwongen zijne voordrachten met nog eene te vermeerderen. Er heerschto in dubbel opzicht warmte in de zaal, zoowel wat de gemoederen als wat de hooge temperatuur betreft. Ten einde herhalingen te voorkomen, be palen wij ons tot dit vluchtig overzicht en onthouden wij ons van critiek, daar deze van dit concert morgen door Mr. E. zal ge geven worden. De majoor E. D. H. Mac Leod, comman dant van het 4do bataljon, 4de regiment in- fanterio te Loiden, wordt benoemd tot voor zitter der commissie, waaraan het afnemen van het schriftelijk gedeelte van het toelatings examen voor den hoofdcursus, in Juli a. s., zal worden opgedragen. De commies der posterijen 2de kl. H. F. De Bruijn Tengbergen wordt 1 Mei verplaatst van het postkantoor Haarlem naar het post kantoor te Rotterdam, terwijl, in verband hier mede, de commies 2de klasse A. G. Boekwijt, te Leiden, op zün verzoek, mot naar Rotter dam, maar naai ixaaiiem nu.ai - Do vroegere gemeente veldwachter van Zoeterwoudo Uitenbrook, bekend om zijn groe ten ijver en zjjn talent om overtreders te snappen, thans Rijksveldwachter jachtopziener te Andjjk, ia naar Avenhorn (N.-H.) overge plaatst als gekleed Rijksveldwachter. Bedankt voor het beroep naar de Gere formeerde kerk te Maassluis door ds. C. B. Bavink, te Hazerswoude. De minister van marine vertrok heden voor twee dagen uit Den Haag, o. a. ter inspectie van het te Amsterdam nieuwge bouwde schip „Borneo". De begrafenis van graaf Schimmelpon- ninck, te 's-Hage, is thans bepaald op morgen voormiddag elf uren, z(jndo het oogenblik van vertrek van hot sterfhuis naar Eik-en-Duinen. De Commissaris der Koningin in deze provincie, do heer Fock, begon heden zijne jaailijksche dienstreis in het gewest meteen bezoek aan de gemeenten Berkenwoude en Stolwijk. Door den bisschopjto Breda, monseigneur r. Loijten, is bepaald, dat, om rogen af te smeeken, zoo mogelijk onder iedere mis een gebed zal geboden worden en na iedere mis do litanie van O. L. V. van Loiotta, en onder het lof de psalm „Laudate Dominum" met de gebeden in de Vesperale daartoe aangewezon. Gemengd Nieuw*. Wegens het hoorschon dor mazo- len in het gezin van het hoofd der openbare school in het dorp te Zoetervoude, is die school gesloten en hebben de leerlingen dus vacantio. Was hot in 1 892 den5denMei eene bijzonderheid, dat bij den heer Gesink, to Voorschoten, een zwerm bijen was aange komen, grooter is nu de bijzonderheid, dat gisteren, 26 April, bij mej. de wod. Gesink, to Katwgk aan den Rjjn, het eerste zwerm bijen is goarriveord. Toon verleden week in don vroegen morgen balddadigheden werden gepleegd onder Zöeterwoude (uitrukkon van boomen en in eene sloot werpen van eene melkkar), zijn aldaar ook zes eenden en een waard of woerd (mannoljes-eend) ontvreemd ten nadeele van P. Van der S. Men verdenkt do balddadigen van dezen diefstal en zoekt nog steeds naar hen. Een ruim 8 j a r i g knaapje, dat gistermiddag in de Loosduinsche vaart, tor hoogte van de ringvaart, bil Den Haag. wilde koopen. Hij zonk in de diopto weg on niet tegenstaande do pogingen, zoowel door de politie als den sluiswachter aangewend, die den drenkeling spoedig op 't droge brachten, om do levensgeesten op te wekken, mochten zjj hier niet in slagen. Ook in hot ziekenhuis, waarheen de jongen por raderbaar word vor- voerd, wendde men vruchtelooze pogingen aan om het kind te redden. De ouders wonen aan de Bleekerslaan. Gisteren stond voor de arron- dissements rechtbank te Amsterdam terecht A. D. E. ühly, huisvrouw van J. Junge, beklaagd op 13 Maart jl., des avonds te 11 uren, vijf revolverschoten te hebben gelost op een bozoeker van haar bierhuis op don O.-Z.-Achterburgwal, waardoor deze, zekere J. E., getroffen en daags daarna aan de ge volgen dor bekomen verwondingen overleden PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. Ofliciëele Kcnnisffeyingon. DRANKWET. Burgemeester on Wethouders van Leiden breDgon ter algemeone kennis, dat door J. W. OUWERKERK, wonoi.de alhier, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kloinhaDdel iu eterkon drank in het perceel Heerongracht no. 114. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 April 1893. E. KIST, 8ecretarie. Met leedwezen vernemen wjj dat profe63or mr. J. T. Buys heden een onrustigen nacht heeft doorgebracht, daar da patiënt gekweld werd door hoestbuien on de koorts zich meer liet gelden. De toestand is daardoor iets ongunstiger geworden. Er heeft zich hier ter stede eene com missie gevormd tot aankoop van oen gebouw bestemd voor Zondagsschool, bibliotheek, liet houden van bijeenkomsten met fabrieksmeisjes en fabrieksjongen6. De kosten voor aankoop, verbouwing en inrichting worden op hoogstens f 6000 geraamd. Daarvoor worden bijdragen gevraagd. Do commissie heeft zich aangesloten bij do Leidsche afdeeling van don Noderland- schen Protestantenbond en van het bestuur toezegging gekregen van zedelyken steun. De Stadszaal was gisteravond bjj gelegen heid van het Invitatie concert van „Sempro Cres cendo" zóódanig bezet als wij ons niet kunnen herinneren dat nog ooit hot goval is geweest, zelfs niet by het eerste concert tot inwyding van dit nieuwe concertgebouw. Bliikbaar waren er moor kaarten uitgegeven dan er plaatsen beschikbaar waren, in do meening dat van sommige kaarten geen gebruik zou worden gemaakt. Die veronderstelling is niet uitgo- komon. Er kwamen zitplaatsen te kort, terwyl velen van roods vóór halfacht tot olf uren zich met eeno staanplaats vergenoegden, ja zelfs tusschen en achter de deurposten of achter de opgeschoven ramen van het balkon, tegen over hot orkest, zich opstelden. Daarby bowo- gen zich door den hoven-corridor weor anderen, wier voetengeschuifel natuurlyk vry hinderiyk was voor de luisterenden, die zy passeerden. Afgaande op de luide toejuichingen en hot herhaald handgeklap heeft het concert zelf buitengemeen aan de verwachtingen voldaan. Toen de ongeveer vyftig dames, die een drietal liederen en Manns Vrouwenkoor zou den zingen, voor het eerst het orkest betra den, werden hun lieve bloementuiltjes veroerd, 24.) Dezelfde gedienstige lakei overrompelt ook meneer Haverkamp, die, in do meening, dat Herder de dames heeft doen instijgen, zich gewillig overrompelen laat. De graaf glimlacht om de behendigheid van den afgevaardigde van het hotel „Dietz", <ho alle omnibusjagers weet te verschalken. „Nu, je begint royaal 1 Dat moet ik zeggen", lacht de graaf, mee instygend. „Dietz" is het voornaamste hotel en natuurlyk het duurste. Onze rekening zal naar den mosterd riektn. Ik kies altyd een minder, omdat ik me niet wil laten afzetten." „Afzetten... watblief?... Er uit, hoor!" roept Haverkamp, e>. de daad by het woord voegend, wil hy weer uitstygen. „St.toch.man.Wij zitten al en de bagage is al opgeladen." „Dat komt er van, als ge u laat besturen door zoo'n groenen reiziger als uw secretaris." Juist stapt. Herder, dio de bagage liet laden, op den wagen, waarin zgn gezelschap plaats nam, de tree op. „Verdit- en datse-kerel I Waar bob jo ons in gestoptI" buldert meneer hem toe. „Meneer Herder is onschuldig aan 't geval, papa! Die man in livrei... verdient do ooren door u te worden gewasschen", vergoe lykt Nanda. Doch geen uitbrander ter wereld kon wat goschicd was ongedaan maken. De gastenjager uit „Hotel Dietz" voert zjjne vangst in triomf door de stad. De graaf tracht den vertoornden baron te bedaren, door te verzekeren: „We nemen maar onzen intrek au second, dan komt alles weer terecht" Tal van plannen en denkbeelden door kruisen Nanda's hoofdje totdat de schitterende omnibus stilhoudt en een vyftal gegaloneerde knechts aan beide zyden van den ingang doen verscbynen van het grootste hotel in Keulen, dat op zoo origineele wys zyne gasten weet te bemachtigen. „Au second", klinkt het van 's graven lippen. [Authentiek reiziger, wee3 op uwe hoede!) „Au second.Bezet.Au premier.is nog ruimte genoeg!" wil een Fransche knecht beweren, maar de graaf valt even kortaf in: „Au troisiéme." „Das dritten?" De oogen en lippen der gegaloneerde heeron bewegen zich krampachtig. De jager kyktop zyn neus. Hy had gedacht zulke vette hazen gestrikt te hebben en 't bleken maar „dl ittte Stockers." Vilains gezicht betrekt. Op de derde ver dieping. Mon Dieul Als zy eens bekenden ontmoette! Maar nauw had zy een blik op de derde verdieping geslagen en hygden allen uit van honderd vyf en zeventig trappen, welke er moesten bestegen worden, of do horizon klaart op. Kamers met Smirnaasch tapyt, zoo groot als er in heel den huizo Yilain niet één was. En dan, hoe prachtig gemeubeld. Zelfs stond er eene pianino van Fleyel! Neen! Zy voor zich had wel het minste berouw, dat zy zich zoo argloos by den neus hadden laten nemen, zooals do bankier gaan- deweegs nogal eens verweet aan de dames, toen het bleek dat Herder volmaakt onschuldig was. Do bankier begreep dat al die pracht op don dritten Slock zyne beurs zou hengen en de corridor, die wel een museum scheen van zeldzaamheden, van zyn reisgeld een offer zou eischen, om in stand te blyven niet alleen, maar steeds kostbaarder verzameling te worden. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels f 1.05. Icdoro regel meer f 0.171. Grootere letters naar plaatsrulioto. Yoor het iuoiiBhoeren buiten de stad wordt fd. 10 berekend. isk De omstandigheden, waaronder de daad plaats greep, waren van zeer verzachtenden aard, aangezien de overledene met nog een viertal zijner makkers reeds herhaalde malen in het biorhuis van den man van bekl. ver teringen hadden gemaakt zonder te betalen en dit ook weder op den bewusten avond herhaalden, waarbij zij staat van dronken schap glaswerk en meubelen vernielden, den echtgenoot van bekl. met een dolkmes be dreigden en poogden hom te mishandelen, zoodat, afgaande op de verklaringen, door bekl. afgolegd en door verschillende getuigen bevestigd, zij de daad beging in eon toestand van zenuwachtige opgewondenheid en in de hoop door schieton de woestelingen te ver jagen. Er werden in deze zaak 83 getuigen gehoord. Verdediger is mr. B. E. Asscher. Toen het getuigenverhoor was afgeloepen heeft de verdediger uitBtel gevraagd, waarop tot voorloopigo inhechtenishouding is besloten. Daarop is de rechtbank in raadkamer gegaan. De zitting werd tot a. s. Zaterdag geschorst. In den nacht van Zondag op Maandag brandde de woning van den schilder Nefkons, te Housden, totaal af. De brand brak ongeveer halféón uit en zette het huis spoodig in lichterlaaie. De bewoners, pas in hun eersten slaap, bemerkten niets van den brand vóór een buurman, door ruiten in te slaan, hen wekte. Pogingen, om het huis door den winkel te ontvluchten, waren vruchteloos, zoodat zij met moeite door een poortje achter het huis konden ontsnappen. Eene zuster der vrouw, een meisje van 28 jaren, mej. Marie De Hart, die twee dagen b\j de familie kwam doorbrengen, sliep op spoêdig Te" v'rücfilën, b'ifllh JtelJlW- .toe. om waarschyniyk. Enkele men6chen zagen nog even hare gedaante voor het raam en bemerkten hare vertwyfeling, doch waarschyniyk hoeft zy don uitgang niet kunnen bereiken en moest zy dus haar einde door verstikking vinden. Do schrik en ontsteltenis van een ieder, j, en van de famillie in het byzonder, zyn groot. Toen men do vlammen na een paar uren meester was, vond men slechts haar verkoold lichaam. Eene vreeselyko beproeving is het voor hare famillio te Gorkum, die, in plaats van hare dochter thuis te ontvangen, zulk een treurig einde van een geliefd kind moeet vernemen. De inboedel ging geheel verloren; van het huis bleven slechts de muren staan. Ook hier was de oorzaak onbekend Als hy hot niet om die verduivelde trappen had gelaten, hy had er N. B. 175 achter den rug, hy zou verhuisd zyn naar do vyfde. Na zich verfrischt te hebben en in de ge meenschappelijke kamer vereenigd te zyn, stelt Nanda voor, dadeiyk op het pad te gaan. „Uitgaan? Nu nog?... Ben je?..." „Maar, papaatje, 't zou toch zondezijn, bier te blyven zitten." „Wat zonde? Als 'n mensch zich dood loopt, dat's zonde! Doe trouwens wat je wilt, maar ik blyf hier." En zy besloten te doen wat zy wilden, want het viertal daalde terstond de 176 trappen weder af, om de Keuier avonddrukte te zien. De baron bemerkte niets van hunne terugkomst. Op de vraag, of hy meeging naar don Dom, klinkt het antwoord „Laat den Dom by my komen. Ik heb geen oog geloken van dat heidensch geweid den ganschen nacht. De lui scbynen wel van den nacht een dag te maken. Bekreun jelui dus niet om me, maar pas op je tyd! De trein vertrekt.daar! Kyk zelf maar na!" Hy werpt haar een Henschel toe. jH'ordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5