De viorii g van het honderdjarig bestaan van het corps Rydeude Artillerie is te Arn hem aangovangen met de plechtige ontvangst der réunisten en deputation en de aanbieding van onderscheidene geschenken aan hot feest vierend corps. Do gep. kolonel Bejjerraan hield by deze gelegenheid eene feestrede, oen overzicht govonde van de belnngrykste glorieryke daden dor rydende artillorie. In „Musi3 Sacrum" gaven de onderofficieren eene tooneolvoor- s telling. Gisteren hield hot corps eene revue en ma noeuvres op de Kemporheide, welko door de tegenwoordigheid van HU. Mlf. de Koningin nen, wien bouquetton werden aangeboden, werd veroerd. Naar men meldt, had dit raili- tairo schouwspel oen schitterend succes. Dui zenden belangstellenden woonden het by en het weder kon niet prachtiger worden gewenscht. In de tent werden, nadat de kolonel com mandant Do Festers de Koninginnen had toegesproken, de officieren aan HH. MM. voorgesteld, alsook do gep. kol. Von Pestei en de oudste gep. kol. Hooft. Om halféén was alles afgoloopen. Do Vorstinnen gebruikten het diner by den Commissaris der Koningin te Arnhem. Des avonds woonden HH. MM. het Caroussel by en zy vertrokkon om tien uren per extra- trein terug naar bot Loo. De „Vereeniging voor Volksvermaken" te Hoorn heeft besloten oenige foestolykheden te houden ter gelegenhoid der onthulling van Coens standbeeld. Don avond te voren (29 Mei) zal er in den Parktuin concert, illuminatie en vuurwerk zyn, torwyl tableaux-vivants enkele gebeurtenissen uit het leven van J. Pz. Coen zullen te aanschouwen geven. Den SOsten Mei (den jaardag der vorovoring van Jacatra), zal om 1 uur de onthulling van liet metalen beeld plaats vinden, waarby de hoer Schaepman de feestrede zal houden. Tovens zal er dan op het feesttorroin mu- ziek-uitvoering zyn. Daarna harddiavery op do Gedempte Turfhaven, matinee musicalein hot Park, en 's avonds van gemeentewege tot besluit een groot vuurwerk op den Kar perkuil. De Coen-commissio bestaat uit de heeron mr. W. K. baron Van Dedem, minister van koloniën; mr. JE. Mackay, oud-minister van koloniën; de heeren Schaepman, Victor De Stuers, A. C. Werthoim, A. E. Zimmerman, burgomeester; J. Groot on M. Do Jong, wet- houlers; P. J. Kroon en dr. Agbina (de 5 laats'genoemden to Hoorn.; Het standbeeld van Coen zou heden, Zater dag, des namiddags te 3 uren, in do yzer- en metaalgietery derfirma C. J. Harp non. te Breda, worden gegoten. Het stoomschip „Deucalion", van Amster dam via Liverpool naar Java, pas oerde 20 April Kaap Spartel; de „Voorwaaits", van Amsterdam naar Batavia, passeord- 21 April Carvoeiro. Gemengd Nieuws. Ten einde de Zondagsrust zoo- veol mogeiyk te bevorderen, hebben tien banketbakkers to dezer stede besloten godu rende do zomermaanden, dus van Mei tot en met September, des Zondags hunne winkels van 's namiddags twoe uren af te sluiten. Als het proces der gemeente Leiden tegen de Leidsche Duinwater-maat- schappü in bohandoling komt, zal mr. W. Thorbecke, advocaat te 's-Gravenhage, voor de belangon der gemoento optreden, waartoe hy do opdracht heeft aanvaard, terwyl de Duinwater-maatschappy in rechten zal worden bygestaan door jhr. mr. E. N. De Branw, ryks advocaat, eveneens te 's-Gravonhage. Buiten het proces, door do gemeente tegen do Duinwatermaatschappy ingesteld, is de directeur daarvan door den officier van justitie gedagvaard op grond van art. 173 van het Wetboek van Strafreoht, aldus luidende: „Hy aan wiens schuld te wijten is dat in „een pul, pomp, bron, of in eene ton alge- „meenen nutte of tot gezameniyk gebruik van „of met anderen bestomdo drinkwaterinrichting „eenigo stof wordt aangebracht, waardoor „het Wator voor het leven of de gezondheid „schadeiyk wordt, wordt gestraft mot go- „vangenisstraf of hechtenis van ten hoogste „zes maanden, of geldboete van ten hoogste „driehonderd gulden." Als getuigen zullen, onder vermoedelijk tal van anderen, gehoord worden de heoren prof. dr. Mac Gillavry, prof. dr. Noien on dr. E. F. Van Dissel. Dczo zaak zal in ds strafzitting der Ilaag- Sche rechtbank a. s. Donderdag worden be handeld. Het proces met de gemèénte Leiden zolf komt eerst later aan do orde. Hedenochtend struikelde voor den schouwburg in hot Voo'rhout te 's-Graven hage hot paard, bereden door den Ameri- kaanschen gezant. Het ros viel tegen den grond en wierp zyn ruiter af, die daardoor licht aan het been bezeerd werd. Do heer Thayer kon echter te voet naar zyn hotel teruggaan. Aan den Ringdyk der Haarlem- mermoor by Halfweg is gisteravond na eene ware dryfjacht gearrosteerd zokere August Vos, Duitsch deserteur en hoogstwaarschynlyk medeplichtig aan een diefstal van horloges te Apeldoorn. Do man had door zyn spreken 's middags te Haarlem achterdocht verwekt en was, toen by werd achtervolgd, de Haarlemmermeer ingevlucht. De adj-'nct inspecteur Wolfram en de agent-rechercheur Verkerk, per tram naar Halfweg gegaan, hadden, geholpen door de twee veldwachters aldaar, het geluk hom te arresteeren. In den nacht van 20 op 21 dezer is in de Haarlemmermeer afgebrand het woonhuis (vroeger bakkery) van R. Rusting, aan den SpaarnwouderwegIJweg B. 201. Huisraad, bouwerygeroedschappen, 2 kalveren, oenige kippen, granen, enz., zyn mode ver brand Eenig goud en zilver is ook door het vuur verdwenen. De zoon had 's morgens om halfdrie eene brandende lantaarn opgehangen en na het voederen van de paarden (want by moest om drie uren naar de boot) ontwaarde hy dat atles in brand stond. Alles is verzekerd in de Oudkarspelsche maatschappy. Naby Rozendaal (Noord-Brabant) is gisteravond door den trein uit Amsterdam overreden en gedood oen man, die zich ver- moedeiyk op de rails had geworpon. Men had hem des daags in den omtrek van de spoorbaan zien zwerven. Een inwoner van Enschodeo had voor oenige dagen hot ongeluk in een spyker te trappen. Bloedvergiftiging ontstond en ten gevolge daarvan is hy gisteravond overledon. Don bekenden 9-jarigen wielryder Craraor, uit Utrecht, is de eer te beurt ge vallen in do Gewerbesaal te Dresden to rjjden voor de vorstelyko familie aldaar. Hy was op verzoek van den Saksischen wielrijdeisbond da3r tegenwoordig. Als eerepr(|s viel den jeug digen ryder eene kostbaro vruchtenschaal ten dool, benevens oone medaille. Te Vlaardingen ontstond dezer dagen op eene bovenwoning een kleino binnen brand. De bewoonster, eene weduwe, schrikte hiervan zóó hevig, dat zy eenigo oogonblikken daarna overleed. Te Breda is een militairinde barakken aan pokkon overleden. Men schryft aan hot „Hbl". uit IJmuiden van 21 April: Zooeven kwam hier binnen de vischsloep „Pernis No. 7," schipper H. Van Vliet, welke hot volgende rapporteert: Zondagnamiddag 16 April te 4.30 op 55° 30' N.B., by onstuimig weor en hoogo zee, zagen wy eene schoopsboot dryven, welke, naderby komend, bleek te zjjn eene boot van voren en achter scherp, vol water, waarin vier of vyf lykon lagen vastgebonden, met zwem gordels om. De boot was gomerkt „S. S. Noran8lde". Hot slechte woor liet niet toe eigen boot uit te zetten om nador onderzoek in te stellen wy kwamen er dus zoo dicht mogelyk by mot ons schip, zoodat de naam op de sloep golezon kon worden en do lyken gezien. Donderdagmiddag is do 65jarige mej. Puq in hare woning in de rue Boissy d'Anglas in het midden van Parys vermoord. Vele kostbaarheden werdon gestolen. Sneeuw in Rusland.-Uit Koslin wordt gemeld dat hot spoorwegverkeer met Tamboff door een hevigon sneeuwstorm ge staakt moest worden. By Koslin bleef een personontrein in do sneeuw steken, de passa giers werdon in ry tuigen naar Koslin vervoerd. Ook te Nisjni-Nowgorod is veel sneouw go- vallen; men rydt daar woder met sleden. Een telegram meldt dat zelfs in Sebastopol op de Krim sneeuw gevallen is. ItOLONIKN. BATAVIA, 18-24 Maart. Te Padang heerscht, naar men ons moldt, tegenwoordig groot gebrek aan officieren, voosal by het 4de depot bataljon, waarbynog maar 6ón luitenant beschikbaar is. De sterkte van dat bataljon Bedraagt, ten gevolge van het groot aantal reconvalosconten van Atjeh en do recruten van Java, ongeveer 900 man, en dus zal men moeton toegeven dat aan vulling van het getal officieren dringend noodlg is. (Java-Bodc.) Clv'el Dopartcraent a e p 1 ft a t 8 t: To Gombong (Bsgeloc), de hulponderwijeer©© M. E. Kaipere; to ToelooDg-Agoeng (Kediri), do btdpo iderwjjzoree L. E. Coe'or Van Voorhout; to Djokjakarta do holpondor- wjjzoree 8. J. F. Oadehooroto Medan (Sumatra's oostkust), ala hutpoDdorw(Jzcr, da oodorw. 3d© kl. A. J. Roskam. Gemeenteraad van Younlwljk. Openbare Zitting van Vrijdag 21 April. Het verzoek tot aanwyzing van de rooilyn wordt schriftelyk tot B. en Vs. gericht onder ovorlegging van ocno situatie-teekening. Art. 6: De erven, binnen de kommen der gemeente gelegen, waarop binnen 15 Meters van den openbaren weg wordt gebouwd, moeton binnen eene maand nadat hot gebouw in gebruik is genomen, van den openbaren weg worden gescheiden door een yzoren hek op steenen voet, ten genoegen van B. en Ws. Hierna wordt do vergadering, welke over eenkomstig don wonsch van den heer Van der Weyden, in het avonduur werd gehouden, gesloten. Tegenwoordig 10 loden. Afwezig de heer II. lloman, Na opening door don Voorzitter worden aangeboden het verslag van den toestand der gemeente en dat van dien van hot lager ondorwy8, beide betreffende het jaar 1S92. Na eenige discussie wordt besloten aan den hoer J. Plug Cz. eonigen gemeentegrond te Noordwyk aan Zee in koop over te dragen en wei tegen 60 cents per vierk. meter, zoo hy het goheele terrein accopteert, of a 1 voor do eerste 20 M'. en de rest a f 0.50, zoo hy slechts een gedeelte wenscht te koopen.Aan B. en Ws. wordt de bevoegdheid verleend om, zoo by gedeeltelyken koop mocht blyken dat daardoor de overblyvende grond belangryk in waarde zou dalen, dit besluit niet ten uitvoer to loggen. Naar aanleiding van een bericht van de Diaconio der Nod.-Herv. gomeente te Noord wyk aan Zee, welk bericht, naar luid dor indertyd door den minister van binnenl. zaken gegeven wets interpretatie, als bezwaar schrift behoort beschouwd to worden, wordt besloten één persoon af te voeren van de voorloopig vastgestelde kiezerslysten. Burg. en Weths. hadden, op grond eener missive van de Plaatselyke Commissie van Toezicht op het lager onderwys, voorgesteld het onderwyzend personeel aan de school te Noordwyk-Binnen met uitgebreid leerplan, te versterken met één onderwyzer. Uit de medege- deoldo becyfering bleok dat deze versterking kon geschieden zonder bezwaar dor gemoentekas. Uit de gevoerde zeer breedvoerige beraad slaging bleek dat de heeren C. Alkemade, J. Do Groot en G. v. d. Weyden eerst dan lot versterking wenschten over te gaan, wanneer zou zyn gebleken dat het 22 tal leerlingen werkoiyk in afd. B. (uitgebreid leerplan) aan wezig zullen zyn, daar men vreesdo dat de aanwezigheid slechts van zoor korten duur zou kunnen wezen. Bleek het dat werkoiyk zulk oen getal leerlingen het onderwys volgde, dan, zoo verzekerden deze sprekers, zou men zich bereid toonen tot de benoeming mode te werken. Do Voorzitter en de heoren Balkenende en Van Konynenburg trachtten aan te toonen dat op 1 Mei het bedoeld 22-tal leerlingen werkoiyk in afd. B. zoude worden aange troffen het was dozen sprekers niet recht duideiyk wanneer dan wel het tydstip zou zyn aangebroken, dat men zich (overtuigd zou achten van de noodzakelykheidterwyl van deze zyde met nadruk werd gewezen op het groote gewicht der zaak en op deonmo- gelykheid om goed onderwys te geven, zonder toevoeging van hulp. Wordt do zaak op do lange baan gescho ven, zoo betoogde do hoer Balkenende, dan zou het mogelyk z(jn dat do oudere de leer lingen van de school afnamen, omdat hun zou zyn goblekon dat er geen voldoend on derwys kon worden gegeven. In dit geval zou dan versterking van het personeel niet noodig zyn. Nadat over en weder het woord was ge voerd, werd elndelyk de beraadslaging ge sloten en de beslissing tot eene volgende vergadering verdaagd. Burg. en Weths. hadden een voorstel inge diend tot wyziging van do algemeene politie verordening, ten doel hebbende verandering te brengen in de bepalingen nopens het bouwen in de gemeente-kommen. Ook over deze wyziging ontspon zich een geanimeerd debat, dat eindigde met het be sluit om de artt. 5 en 6 der verordening voortaan te lezen als volgt: Art. 6: Het is verboden aan den openbaren weg of binnen drie meters van den openbaron weg te bouwen, to verbouwen of de fundee ringen van gebouwen of muren te vernieu wen anders dan volgons de door of namens B. en Ws. aangogevon rooilyn. BUITENLAND. België. De gevolgeD, welke de aanneming van het voorstel-Nyssons in België zal hebben, geven natuurlyk aanleiding tot velerlei onderstel lingen. De „Gazette" heeft do heeren Bara, Woeste, Graux en Van de Velde laten interviewen. De socialist Van de Velde beschouwt het voorstel-Nyssens als don eersten stap tot het algemeen stemrecht, maar de heer Bara deed uitkomen, dat de radicalen, nu zy zich met het meervoudig kiesrecht hebben vereenlgd, verplicht zyn elke bewoging tegen het nu aangenomen stelsel te bestryden. De heer Graux achtte het nieuwe stelsel zeer zwak en de heer Woeste wilde zich liefst niet uit laten. Evenwel verklaardo de liberale leider toch, dat het nieuwe stelsel gunstig was voor do anti-liboralo party. „Ik geloof', zeide do hoer Woeste, „dat de eerste verkiezingen, welke nu worden ge houden, gunstig voor de anti liberalen zullen uitvallen. Onze party is krachtig georgani seerd en wy zullen met grooten yver aan den arbeid gaan. De anti-liberalen zyn gereed voor den strpd en eonsgezind". Intusschen hebben de mynwerkers in de Borinage den arbeid nog niet hervat. Eene deputatie dor workstakors is naar Brussel gegaan, ten oinde daar met den werklieden- raad over don toestand te beraadslagen. Een gedeelte dor mynwerkers wil de werkstaking voortzetten, tenzy hun oone vermeerdering van loon en vrysfelling der in hechtenis ge- nomon leiders worde toegestaan. Zoolang de arbeid niet hervat is, zullen de schutters te Bruggo onder do wapenen blgven. In do nabyheid van Charleroi zyn de schut ters weor ontslageif. De arbeid in dat district is nu byna algemeen hervat en overal heerscht volkomen rust. Zoo ook te Brussel, te Ant werpen en to Gent, waar geene verdero onge regeldheden verwacht worden. De Senaatscommissie tot onderzoek van het stelsel Nyssens, dat reeds door de Kamer is aangenomen, heeft gisteren daaraan insge lijks hare goedkeuring gehecht. De Belgische regeoring heeft aan de regeoring der Vereenlgde Staten gevraagd, of de Muntconferentie nog weer te Brussel zou gehouden worden. Het antwoord is nog niet ingekomen. Omtrent de overwinning, door luitenant Dhanis in den Congo-staat by Nyangoué op do Arabieren beha&ld, worden nog do vol gende byzonderheden medegedeeld. Het tele gram aan de Congo regeering was gedateerd uit Lagos, dd. 20 April. Na twee gevechten, waarin de Belgische expeditio Sofu, den neef van Tippoo Tlb, op de vlucht dreef en het Arabisch opperhoofd Munie Moharra doodde, dio den moord der expeditie Hodl3ter op zyn ge weten heeft, belegerde Dh3nis de stad Nyangoué, welke hy waarschynlyk tusschen 1 en 16 Februari innam. Deze overwinning is zeer belangryk, want Nyangoué, eene stad met 20,000 Arabioron en negers, die aan de Arabieren onderworpen zyn, beheerscht den weg naar het Tanganyka-moer en was het bolwerk van de macht dor Arabieren. De Belgische bladen verklaren dat de macht der Arabieren voortaan gefnuikt is en de Congostaat nu bevryd van zyn grooter. vyand. De „Indépendance beige" noemt de inne ming van Nyangoué een wapenfeit van niet minder gewicht dan de vorovering van Abomey door do Franschen. Luitenant Dhanis is gesproten uit eene En- gelsche moeder en een Belgischen vader, en is 31 jaar oud. Itnllë. Keizer Wilhelm heeft alle reden tot tevre denheid over de ontvangst, welke hem te Rome ten deel valt. Waar de keizer zich in het openbaar vertoont, wordt hij door de

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 10