GenOltO TNloavv». In eene bovenwoning op den hoek -van do Lynbaansgracht en Engelantiorastraa te Amsterdam had sedert korten tyd zekere rieter T., oud 36 jaron en van beroep letter zetter, zlin intrek genomen met eene vrouw met wie hl) samenwoonde. Woensdag-avond ruim te elf uren krege deze beiden twist. Deze ruzie liep zoo hoog, aldus meldt bet „N. v. d. D." dat de man mot een mes gewapend op de vrouw aanvloog en haar een aantal verwondingen toebracht. Op het gegil en het hulpgeroep der gewonde, schoten dadelijk de buren toe en brachten de vrouw naar het Binnen-Gasthuis. Hare wonden waren niet ernstig, want zij kon, nadat zij verbonden was, weer naar huis terugkeeren. De man had, onmiddellijk nadat de burende vrouw hadden weggebracht, de deur gesloten en den sleutel in het slot omgedraaid. Toen na eenigen tijd de politie, met hel gebeurde in konnis gesteld, verscheen, kreeg zi) eerst geen gehoor op haar herhaald kloppen. Eindelijk hoorde men oenig leven in de kamer, het slot ging over en de deur werd geopend. Daar stond, tegen don deurpost geleund, bleek als een doode en met moeite adomhalend.de man dien de politie zocht. Hot bloed gutste hem uit eene breedo, gapende wond aan den hals. De agenten namen den zwaar gewonden man mede naar het Binnen-Gasthuis, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Zijn toe stand moet bedenkelijk wezen. Volgens eenparig getuigenis van do buren was do man bij de vechtpartij niet gewond en ook niet op het oogenblik dat men de gewonde vrouw wegbracht. Vermoedelijk heeft dus de man zichzelven die omstige wond toe gebracht. De roode vlag. De milicien, die de roodo vlag op de kazerne „Oranjo- Nassau", te Amsterdam, geplaatst heeft, is ontdekt. De zaak heeft zich op de volgonde wijze toegedragonEen korporaal van de compagnie, waartou de dader behoort, had vermoedens tegen dozen gekregen. Toen hij bemerkte dat do verdachte een brief begon te schrijven, plaatsto de korporaal zich naast hem, voor- govondo in een dienBt-reglement wijzigingen to moeten aanbrengen. Hij copiëerdo ovenwei letterlijk of liever cijfer voor cijfer don gohoelon brief, die in cijfers gestold was. Dezo copie werd door hom aan don kapitein N. van het 4de bataljon ter hand gesteld, die al spoedig den sleutel van dit schrift ontdekt had. De milicien is onmiddellijk in arrest gesteld en in voorloopig verhoor genomen. Hl) heeft bekend hot vergrijp gepleegd te bobben; hy weigert evenwel te vorklaren op welke wijze de zaak zich heeft toegedragen of oenige ver- dore inlichtingen te geven. Aangezien hot feit mot het verbreken der sluitingen van afgosloten lokalen heeft plaats gehad, zal do schuldige waarschijnlijk voor den krijgsraad terechtstaan. {Tel.) Dagelijks wordt het onderzoek in zake don moord en de grafschennis te Os voortgozet; veeltijds duurt dit tot laat inden avond. Alhoowel ook andere autoriteiten zich er aan laten gelegen liggon, wordt dit onder zoek meer bepaald geleld door mr. baron Van Lamsweerde, rochter-commissaris bij de recht bank te 's-Hertogenbosch. Naar mon vernoemt, zal de rijks politie te Os gebracht worden op 12 marechaussees en 4 rijks-veldwachters, die met de 4 gemeente veldwachters 20 man zullon uitmaken. Gistermorgon te 5 uren ont- stond te Zetten brand, welke zoo snel toenam, dat de bowoners, die bijna allen nog te bed lagon, zich slechts met moeite konden redden. Twee huizon werden door het vuur vernield, terwijl van de levende havo een varken reods zooveel geleden had, dat men het onmiddellijk moest slachten. De inboedel van den oenen is geheel, die van den anderen eigenaar go- deelteliJk verbrand. Alles was slechts matig verzekerd. Do oorzaak is onbekend. In Japan heorschen op sommige plaatsen de pokkon hevig, zoo te Osaka en Hiogo. In laatstgenoemde stad zijn reeds onge veer 1500 gevallen van pokziekte voorgokomon. In Januari stierven daar ongeveer 400 per sonen aan dio ziekte en in de eerste helft van Februari ongeveer 150. Te Angers hebben bijna alle werklieden in de fabriek van de firma Bes- eonneau den arbeid gestaakt. Bjj een opstootje is een agent door een steenworp verwond. Een arbeidor, die met een mes een gendarme te ljjf wilde, werd gearresteerd. De werklieden besloten op raad van een anarchist de werk staking voort te zetten. Men vreest eene al gemeens werkstaking, waaraan ook de arbei ders van het naburige plaatsje Trelasé zouden deelnemen. Groot opzien verwekt te Buda- Pesth eene aanklacht, welke is ingediend tegen den vice-president van het Huis van Afge vaardigden, wegens verduistering, gepleegd in zjjne betrekking van bewindvoerder van het fidelcommis der grafelijke familie Banffy. In de gevangenis te Auburn, in Cayuga (V. S.j, heeft verledon Maandag zekere Johnson, een groot mes meester geworden zijnde, vier medo gevangenen daarmede ge wond, van wie sedert twee overleden zyn. Nadat de razende nog een cipier had gekwotst, werd hjj overweldigd. Bjj Ann Asbor (Michigan) zfjn Maandag een goederentrein en een personen trein in botsing gekomen. Twee personen kwamen om, vier werden ernstig, verschoidene lichter gekwetst. Te Monaco hebben twee Franscho dames zich van het leven beroofd. Zij hadden 200,000 fr. verloren aan de speelbank. Bjj een der directeuren der Engel- sche Bank is voor eene waarde van f 25,000 aan juwoelen gestolen. De groote rozenvelden, welke door eene trma te Leipzig in de nabijheid dier stad zjjn aangelegd tot het verkrijgen van rozenolie, hebben in hot afgeloopen jaar zulke goede resultaten opgeleverd, dat ook andere firma's dit voorbeeld zullen volgen. Men was op het eiland Zante nauwelijks van den schrik der laatste groote aardbeving hersteld, toen Maandag onver wachts aan alle hoop op spoedig herstel der aangerichte schade de bodem werd inge slagen. Zonder eonig voorteeken en by helder weder werd het eiland andermaal door een hovigen schok, welke byna eene minuut duurde, aangetast. De stad was plotseling gohcel vervuld met dikke stofwolken der instortende gebouwen en alom weerklonken de angstkreten der bedolven slachtoffers. Enkele blokken huizen verdwenen spoorloos. De schouwburg en het zeer groote club-ge bouw zyn ingestort. De klokketoren, een meesterstuk van Venetiaansche bouwkunst, was éën puinhoop. De straten vertoonden spleten van meer dan 50 Meter. Geen dozyn huizen op het ganscho eiland is meer be woonbaar. Do richting der trillingen was van Oost naar West en zy begonnen juist op dezelfde plaats als de vorige. Zy gingen gepaard met eeno groote vloedgolf, en het oppervlak der zee was na de ramp een voet gedaald. De woningen op het geheele eiland zullen nu weer opgebouwd moeten worden van hout of eenig ander materiaal, dat togen aardbe- vingon bestand is. Echter maakt de alge- moene armoede nu eene landverhuizing op groote schaal van de helft der bevolking noodig om de achterblyvenden te kunnen behouden. Voor zoover bekend, verloren 200 monschen by deze tweede aardbeving hot leven, terwyi een honderdtal min of meer ornstig gekwetst werd. BUITENLAND. Fra nier jjlr. De raad van toezicht en discipline van advocaten te Parys hoeft de advocaten Albert Grévy en Léon Renault (wier naam op de lyst dor Panama-cbèques voorkwam) voor drie maanden in hunne betrekking geschorst, niet tegenstaande beide senatoron door don rechter buiten vervolging gesteld waren. De minister van financiën Peytral is gereed met zyne plannen, waardoor hy don vrodo tusschon Kamer en Senaat hoopt te horstellen. De heer Peytral zal geen nieuw ontwerp tot regeling der beursbelasting indienen, want do behandeling van een dergelyk ontworp door Kamer en Senaat zou te veel tyd kosten. De minister zal echter in do finantiëele commissie uit den Senaat zyne wyzigingen uitoenzetten en het aldus aan den Senaat over laten om deze over te nemen en in den vorm van een amendement aan het oude ontwerp toe te voegen. De Kamer zal zich dan daar mede vereenigon en tevens zal dan do eer van den Senaat gered zyn. Indien dit plan slaagt, zou de begrooting nog in deze maand kunnen worden aange nomen, zoodat geen voorloopig krediet voor de maand Mei meer noodig zal wezen. Duitachlauü* In den Ryksdag waren gisteren geruchten in omloop, dat de gezondheid van prins van Bismarck te wenschen laat, maar byzonder- heden werden niet modegedeeld. Van andere zydo worden daarentegen zelfs ongunstige berichten verspreid, doch die worden over- drevon genoemd. Von Bismarck lydt aan de gevolgen van eene gevatte koude en daaidoor is zun gezondheidstoestand niet bevredigend. De conservatieven beweren, dat het don majoor Von Huehne, den leider van oen gedeelte van het centrum, gelukt is eene schikking met de regeering tot stand te brengen, waardoor de aanneming der leger- wet wordt verzekerd. Een gedeelte der anti liberalen zou stemmen voor de legerwet en daarvoor zou de regeering de Redemptoristen weder in Duischland toelaten. Tevens zou een der Ryks-ministeries door een leider van het centrum worden bezet. De sociaal democraten weigeren het nieuwe voorstel-Alhwardt te steunen. Zy willen niets met hem te maken hebben, zoolang hy de beloofde bewysstukken niet aan den Ryksdag overlegt. Italië. By gelegenheid van de koninklyke zilveren bruiloft te Romo zyn alle winkels en scholen, zoowel als de Beurs ter eere van het feest gesloten. De trein, welke het Duitsche keizerlyk paar er aanbracht, reed te 12 u. 50 m. het station binnen, onder het gejuich der verzamelde menigte. Staande aan het portier van den waggon, wisselden de keizer en de keizerin de eerste groeten met den koning en de koningin van Italië; de begroeting was van weerszyden buitengewoon hartelyk. Do ont moeting had een volkomen intiem karakter. Het geheelo personeel van het Duitsche en het Beiersche gezantschap wa6 op het perron aanwezig. Nadat de keizer de eerewacht geïnspecteerd had en verschillende personen aan hem voor- gestold waren, ging hy de ministers Giolitti, Erin, Ratazzi, Ponzio en den burgemeester van Rome, Gianotti, de hand drukken. Toen de stoot, uit 17 rytuigon bestaande, het station verliet, hief de menigte een ge juich aan. In alle straten, welke de stoet door trok, stond oene dichte menigte opeengepakt. Do militaire muziek, en haie geschaard, speelde het Pruisische volkslied. De aankomst op het Quirinaal was indruk wekkend. Op het binnenplein inspecteerden de vorsten de daar opgestelde troepen, waarna zy zich naar de Zwitsersche zaal begaven. De ministers en de voorzitters der Kamer maakten hunne opwachting in eene belen dende zaal. Na de gelukwenschen der gasten in ont vangst genomen te hebben, vergezelden de koning en de koningin van Italië den keizer en de keizerin van Duitschland naar de voor hen bestemde appartemonten. De keizer droeg de uniform van het regi ment zwarte huzaren met alle Italiaansche ridderorden; koning Humbert droeg eene Duit sche uniform met Duitsche ridderorden. Eenigen tyd na hunne aankomst op het Quirinaal, verschenen do Duitsche en de Itali aansche vorsten op het balkon, waar zy door do menigte werden toegejuicht. Kardinaal Macolli ging te halftwee aan de Pruisische legatie de Duitsche vorsten welkom beeten. De Pruisische gezant Von Bülow was echter niet aanwezig. Het bezoek van het Duitsche keizerspaar aan den Paus is op 23 April bepaald. Na het dójeuner gebruikt te hebben ten huizo van den Pruisischen gezant by don Heiligen Stoel, zullen de keizer en de keizerin zich naar het Vaticaan begeven. Do hertog van York, de zoon van den prins van Wales, is gisteravond te Romo aange komen en werd aan het station door den kroon prins en de ministers ontvangen. De koning en de koningin maakten in den namiddag met hunne keizerlyke gasten een rytoer door de stad. De Italiaansche bladen verzuimen natuurlyk niet don Duitschen bondgenoot van hun vorst een hartelyk welkom toe te roepen. Natuurlyk ziet men in de komst des keizers niet alleen een bewys van belangstelling by koning Humberts zilveren bruiloft, maar vooral ook het bewys voor de gehechtheid van het bond genootschap tusschon Italië, Oostenryk en Duitschland. Te Chiusi, waar de officiéele begroeting van Wilhelm II en zyne gemalin namens den koning van Italië zal plaats vinden, is het spoorwegstation prachtig versierd. Voorts wer den groote toebereidselen gemaakt, om de ver trekken voor de hooge gasten in het paleis te Rome, welke uitzicht geven op het park van het Quirinaal, vorstelijk te verweren. By het verblyf te Napels zal de keizerin in het bed slapen, dat indertyd aan Joachim Murat, den zwager van Napoleon I, tot leger stede diendo. Een telegram van het sBerliner Tageblatt" maakt hiervanbyzonderemelding; het beeld van den vermaarden ruiteraanvoer- der, die door een vonnis van den krygsraad in October 1815 in het kasteel van Pizzo gefusilleerd werd, zal toch vermoedelyk der keizerin geen aangenaam droomgezicht op leveren. België. In België i6 de rust hersteld. Niet alleen to Gont, Antwerpen, Luik en de andere be- langryke groote stedon is de arbeid hervat, maar ook bobben de mynwerkers by Charle roi en in het Centre gehoor gegeven aan de aansporing der leiders te Brussel om de werk staking te eindigen. In de Borinage heorscht nog eenige gisting, vooral ten gevolge van het gevecht, dat tusschen de werkstakers en de schutters vóór eenige dagen by Bergen werd geleverd. Van do werkstakers, die toen gewond werden, zlin er nog twee in het hospitaal overleden, zoodat het geheele aantal der slachtoffers^, die by dit droevig incident het leven lieten' tot zeven is gestegen. De ter aarde bestelling der dooden gaf nog aanleiding tot eenige betoogingen, maar de orde werd daarby niet verstoord. Men vertrouwt dat ook de myn werkers in de Borinage weldra den arbeid zullen hervatten. Het aantal werkstakers bedraagt er 25,000; zy houden zich echter rustig. Gisternacht is een aanslag gepleegd op de stoenkolenmynen te Grisocul-Paturages. Men heeft de machine in beweging gebracht; ter- wyi de machinist afwezig was. De kooi, de dryfriemen en de stangen zyn gebroken. Do schade bedraagt 30,000 franken. De begrafenis van de slachtoffers der on geregeldheden te Borgerhout, by Antwerpen, had gisteren onder een grooten toeloop van volk plaats. Aan het hoofd van den stoet gingen omstreeks 5C0 socialisten, met de vaandels hunner veroenigingen; ook zag men borden met het opschrift: „Ter gedachtenis aan de slachtoffers van het algemeen stem- recht." Voor elk lyk - zegt „De Koophandel" w;s een lykwagon, de eerste die der Viye Gedachte, de overige ontdaan van alle uiter- lyke kehteekens, geheel met zwart behangen. Twee muziekcorpsen vergezelden den stoot het eorste corps was dat der socialisten, het laatste voor den achtersten doodwagen, waarin Herreygers vervoerd werd, dat dor Telephoon- fabriek. De burgemeester van Borgerhout had bevel gegeven do lykon door do gemeente te vervoe ren in de lykwagens; elke wagen werd gevolgd door twee rytuigen voor de familie, de hoeken der baar zyn gedragen door vrienden. Men schat het getal aanwezigen, die den stoet by woonden op eenige duizenden personen, maar er waren krachtige voorzorgen genomen, om de openbare orde niet te storen, die go- handhaafd Is door gendarmen en soldaten. Op Kielkerkhof waren vyf kuilen gegraven naast elkander, waarin de slachtoffers gevallen voor de bottgiefabrlek van Borgerhout naast elkander rusten. De openbare orde werd in Borgerhout ge handhaafd door 20 gendarmen en een bataljon linie-troepen, terwyi aan de grens der stad een honderdtal politie-agenten stonden tot handhaving der orde. Het besluit van den burgemeester, rakende de samenscholingen, was voor deze gelegenheid geschorst tot na afloop der teraardebestelling. Nadat deze laatste plicht was vervuld, werd het besluit weer van kracht en worden allo samenscholingen met goweld belet. Intusschen heeft de Kamer hare gewone werkzaamheden hervat en de beraadslaging over de spoorweg-begrooting voortgezet. De voorzitter begon met een brief voor te lezen van den heer Nothomb, waarin deze afgevaar digde mededeelde, dat hy verhinderd was geweest by de beslissende stemming aan wezig te zyn, maar voor het voorstel-Nyssens zou gestemd hebben, indien hy de zitting had bygewoond. De radicile Róformo," die wegens de werkstaking der letterzetters eerst gisteren kon versehynen, is natuurlyk zeer tevreden met de verkregen oplossing. Het radicale blad dringt er nu op aan, dat, nu de party-stryd is bygelegd, de verzoening worde bekroond

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2