DAGBLAD. N°. 10172. Douderda^ SO Api il. A°. 1893. (Deze (Cement wordt dagelijks, rr.et uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Ticeede Blad. Feuilleton. TWEE VOOR EEN. PRIJS DEZER COURANT: 'oor Leiden per 3 ïnp^ndeuf 1.10. francjp per po»t1.40. Afzondorlgke Nomraers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meerf0.17J. Grootere letterB naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de etad wordt f0.10 berekend. meert van Dyna Beniner met S. Tan Groningen en Jan G. Striening. r I 3et was vol gisteravond in den Foyer der idsgehoorzaal en warmde volheid kwam uitvoerenden goed te pas, de warmte «hts voor zoover z\j zich by hot publiek in estdrift omzette: dat was zeer veel gister- oad. Na ieder nommer bijna eon koortsig etterend handgeklap, vooral natuurlijk als .na Beumer had gezongen. Deze zal trouwens t de volheid ook niet het minst hebben igedragenhaar naam is nog altyd een van 3 klanken, waarop leder concertliefhebber, 3 de soldaat op het al arm-signaal, komt agerend. W(j zeggen met opzet concort- fhebber, want muziek-liefhebbers zullen aarschyniyk thuisbleven. Wy meenen dat deze „chanteuse a roulades'' ongeveer 12 a 14 jaar zingtverscheidene alen is zy in ons land geweest; telkens erd door verslaggevers de opmerking ge laakt, dat zy zulke onbeduidende muziek •ng; telkenmale komt zy met even grooton lleboel terug. Het pleit wel voor hare em en haar zingen, dat er na „Les songes," alse van den heer E. Dell' Acqua (van den- lfden componist zong zy nog een Mémuetto s toegift), door het publiek niet werd ge •tendit was nu toch wel zulke nare muziek rouwens, wat de keuze van hare stukken reft, hebben wy het met den besten wil van wereld nooit verder kunnen brengen dan een „wel aardig!" Dit kunnen we ook u weer zeggen van „Le baiser" van E. Meyer elmund en het „Air suisse" van C. Eckert. Met hare stem is het echter geheel anders ier staan we verbaasd over de wyze, waarop 9 is geconserveerdwel is in het midden gister een enkel toontje wat gevoileerd, wel a de lage tonen niet meer zoo vol als roeger, maar de hooge worden dan ook met jna nog meer zekerheid en klankvolheid an vroeger uitgestootentrillers, gamma's, ebroken akkoorden, kortom al do omhaal coloratuur is nog volmaakt in ordo. Wy «trapten onszelven menigmaal op het bekende ;itten met open mond". Die houding nemen echter dikwyls aan als wy iets moeiiyks En, maar nooit als we genieten Daar werkte op dit concert nog eene vreom- elinge voor ons mee. De accompagnatrice, iej. De H., (het programma vermeldde haren ;aam niet, daarom durven wy het ook niet) is eene jonge pianiste, die ruimschoots een woord van bespreking waard is. Zy had een ondankbaar werk te verrichten gisteravond. De zangeres, die zy had te begeleiden, raakt er reeds in het eerste nommer geheel uit en staat daarbij een monomime te spelen met het heimelyk oogmerk do schuld op de pianiste te werpen. Ook de heer Striening sloeg in de Polonaise van Yieuxtemps (een banaal stuk muziek, dat slecht past by de zeer dichterlijke legende, al schreef Vieuxtemps ze ook by elkaar) de plank eventjes mis. Het zou ons niet ver wonderen of niet onder het publiek de een of ander dacht, dat het te wyten was aan het accompagnement: en dat was toch waar lik in vele opzichten zeer goed. Zeker, er zyn nog foutjes te verbetereneen spaarzamer pedaalgebruik, minder droog accentueeren b. v. zou zeker geon kwaad doen, maar er is reeds veel goeds in dit spel, en in do eerste plaats noemen wy de zekerheid waar mede gespeeld wordt en den waarlyk goeden aanslag. "SVy zouden natuuriyk n et zoo uit voerig over deze accompagnatrice gesproken hebben indien wy niet van de overtuiging waren doordrongen, dat wy hier met een muzikaal meisje te doen hadden, dat by voortgezette studie veel kan worden. "We konden bovendien wel over eenigo ruimte voor haar beschikken, want over Van Groningen en Striening zullen wy zeer kort zyn. Dezen zyn hier zóó overbekend, iedereen weet zóó precies wat zy kunnen en wat zy niet kunnen (dat laatste is vooral by Van Groningen zeer weinig, althans wat techniek aangaat; by den heer Striening weigeren de octaven en andere dubbelgrepen wel eens te zyn, zooals hy dat bedoelt), dat het noodeloos ruimte en tyd verspillen zou zyn om veel over hen te zeggen. Hun spel viel weer zeer in den smaak der aanwezigen, beiden werden gedroDgen tot een toegiftje, beiden gaven toe aan dit onbeschei den, maar flatteerend verlangen, de heer Van Groningen met een „Gaillarde" van Francis Thomé, de hoer Striening met een „Berceuse" van Goelard. Wy zyn overtuigd dat het publiek zich zeer goed heeft geamuseerd, waartoe de ge zelligheid van den Foyer zeker niet weinig heeft bijgedragen. Mr. E. Leiden, 19 April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van hot stoomschip „Spaarndam," van Rot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven, enz. uiterlijk Vrijdagavond om 9 u. (stadstijd 9.20) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk i op het adres vermeld te worden. Bü do te Harlingen gehouden herstem ming voor een lid der Tweede Kamer werden uitgebracht 2730 stemmen. Gekozen is de heer Heemskerk met 1366 stemmen. De heer Bouman had er 1310. De 2do luit. R. F. Kutsch Lojenga, van het 3de reg. vest. artillerie te Gorkum, wordt den lsten September gedetacheerd bij de lsto afdeeling der krijgsschool te Breda. De heer B. L. Tjjdons, lid der Tweede Kamer, is voornemens bjj gelegenheid van zijne interpellatie aan te dringen op Staats pensioenfondsen voor arbeiders. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht dr. Ali Cohen spreekt in zjjn advies aan den Raad der gemeente Groningen de meening uit, dat er geene termen aanwezig zijn om met het oog op cholera gevaar de kermis dit jaar niet te laten doorgaan. De Raad neemt morgen een besluit. Hen schrijft ons heden uit Apeldoorn Gisteravond to 8 u. 53 m. arriveerde alhier prinses Elisabeth van Waldeck Pyrmont. H. H. de Koningin-Regentes, vergezeld van eene hofdame en baron Taets van Amerongen van Natewisch, verwelkomde hare zuster allerhartelijkst by aankomst van den trein. Nopens in do Staatscourant van 6 dezer vermelde krijgsverrichtingen in Tamiang (Oost kust van Sumatra), zijn bij het departement van koloniën nog de volgende mededeelingon per telegram van den gouv.-gen. van Ned.- Indië ontvangen Wegens bemoeilijking der communicatie met Seroeway zijn op 30 Maart 500 man der land en zeemacht onder kolonel Yan de Rol de Tamiang-rivier opgestoomd. Bij Rantau-Pakam werd eene zware versperring opgeruimd en weiden zeven versterkingen genomen. Gesneu veld een mindere militair; negen gewonden. Twee April werden vier bentings by Toempa- Tengah door 2S0 man der infanterie en 90 der landingsdivisie stormenderhand genomen. Do vijand liet 63 dooden, allen Atjeliers, achter. Do houding der expeditie was bewonderens waardig. Behalve luit. Van der Schroeff zjjn gesneuveld of kort na het gevecht aan hunne wonden overleden vijf mindere militairen. Verder gewond luitenant Engelen licht, zee officieren Mensert en Zee, de laatste licht, en 32 minderen. Gemengd Nieuw». Het nieuwe magazijn van den heer M. Cahen, Breestraat, is onder No. 210 aangesloten aan detelephoon.enhetElisabeths- gesticht op de Hooigracht met No. 33. Dat hier ter stedo een druk gebruik wordt gemaakt van de telephoon, blijkt hieruit, dat van hedenmorgen acht tot hedennamiddag drie uren op het centraalbureau 205 aan sluitingen werden aangevraagd. Naar gemeld wordt, zal tusschen Leiden en Don Haag, onder directie van dr. P. H. Eyckman, een huis voor zenuwlijders worden ingericht, waar de behandeling vol gens pastoor Kneipp's methode zal worden toegepast. Van den ploegbaas v. R. der Hollandsche Spoorwegmaatschappij, te Voor hout, van wien eenigen tijd geleden een kindje door den trein werd overreden, is thans do woning geheel uitgebrand. De brand was ontstaan in den schoorsteen. De inboedel werd tijdig gered. Men schrijft ons uit Valkenburg: Worden in de omliggende dorpen dezer dagen allerwegen bloembollenveilingen aangekondigd, tot dusverre had zulks hier niet plaats. Vol gens velen is dat echter slechts eene quaestio van tijd. Naar gelang de teelt van den aard appel vermindert, breidt de bollencultuur zich uit. Werd voor een tiental jaren deze hier ter plaatse nog in 't geheel niet uitgeoefend, thans wordt het oog in alle richtingen aan genaam aangedaan door de vele kleurscha- keeringen, welke de kinderen van Flora vertoonen. Aan de noordzijde van de kom van ons dorp aangevangen, prijkt nu ook de zuidzijde, het Marktveld, met een schat van tulpen. Ja, reeds onder Voorschoten, tot aan do Haag- sche Schouw, zijn verschillende akkers in beslag genomen, om den landman door het aankweeken van bollen te vergoeden, wath.j in de laatste jaren moest missen door den ongunstigen uitslag van den aardappeloogst. Uit Ede meldt men aan het „Vad.": Jhr. Van Borssele, burgemeester alhier, heeft gunstig beschikt op een verzoek van de Ver- eeniging ter bevordering van het vreemde lingenverkeer te Wageningon," om voor leden dier Vereeniging en hun logés vrijen toegang te verleenen tot de bosschen van „Do Oor sprong", bjj Oosterbeek. Aan bedoelde leden zullen hiervoor kaarten worden uitgereikt. Ook vreemdelingen, die Wageningen komen bezoeken, zullen hiervan kunnen profiteeren. to.) Redenen genoeg voor een denkbeeld als: 'tZou nog zoo kwaad niet zyn mevrouw Haverkamp te worden." Aan die gedachte paart zicli onmiddeliyk t besluit, tegenover Nanda een „air mater- iel" aan te nemen. Inmiddels waren de Vlamingers, die met enzelfden trein waren aangekomen, door de loeders, die reeds vroeger afstapten, verwel- •er.den zette de stoet zich in beweging. Nanda stelt voor ze te volgen, om den in- iltuk te zien, dien hun intocht maken zou. I'apa stribbelt niet tegen. Terwijl Herder voor de bagage zorgt, ge- leidt mademoiselle Vilain vader en dochter raar een open rijtuig en vertelt dat de iaminganteD, zooals zy de Vlamingers blyft temen, (liever schelden) met de Hollanders ten tooneelconcours zullen houdeD. In de eening, dat het voor Hollanders niet onaar- zou zyn, zulk een wedstrijd by te wonen, lad zy reeds voor toegangskaarten gezorgd. .Ik weet niet, wat ik liever zou doen dan te komedie te zitten als do tnusschsp op de daken gapen en de spreeuwen (lauw vallen van de hitte", verzekert meneer Haverkamp. In tegenstelling dier meoning glinsteren Nanda's oogen, terwijl zy verklaart er dol- gaarne hoen te gaan. „U zult toch liever niet in het hotel den avond slyten, „monsieur le banquier?"" vraagt Marianne met haar allervriondelykst lachje. „In heel Brussel is nagenoeg niets te doen; of houdt u van muziek?" „Van... muziek?... Ik hoor wel zoo graag trappen schuren." „Nu, dan is het concouis ook de eenige uitgang Wees bly, dat ik u dien ton minste bezorgen kan." Haar toon is zóó beslissend, dat de bankier uit loutere verbazing zwygt Juist komt Herder terug. Mademoiselle Vilain ie hem zóó anti pathiek, dat hy ditmaal de voorkeur geeft aan de plaats naast den koetsier en de Brus- selsche, als spelbreekster, honderdmaal per seconde verwenscht. „Kyk! Dat mag ik zien, Nan", verzekert de bankier, eensklaps gemutst. „Me.neer. Herder weet zyn plaats tocli, als wy niet meer onder ons zyn." Doordien hyzelf spreekt, gaan de schimp scheuten voor hem verloren, die mademoi selle Vilain inmiddels don Vlamingen ten beste geeft, terwyi zy door dezelfde reden niet verstaat wat hy Nanda toevoegt. Immer op de hand van wie verdrukt wordt, trekt Nanda niet alleen party voor een volk, dat, ofschoon de meerderheid in zielental, in de taal der minderheid zich moest laten regeeren, geiyk de Vlamingors door de Walen, maar dreigt Marianne gedurende de geheelo reis „Frankiljon" te noemen (den spot naam, dien de Vlamingen den Walen gaven), indien 2() zoo partydig bleef spreken. „Dat'8 een goede inval", lacht papa, en zich omwendend, vraagt hy„Hoor je'm, Herder?" „Vilain, wie voor den drommel wil ook Vilain heeten, als men vilain is" prevelt hy tor zyde maar luid genoeg dat Marianne het verstaan kan, waarop hy laat volgen, als hy have kleur opmerkt: „Je moet me niet kwalyk nemen als me 't hart op de tong ligt. Reisgenootou moeten niet aan mekaars woorden hangen. Je begrjjpt, mamsel Frankiljon, dat ik de brui geef van Frausch- spreken, al schaar ik me ook niet by de Flaminganten." „Ik versta HoilaDdsch genoeg om u tebe- grypon, meneer Haverkamp, en anders zal Nanda onze tolk wel zyn." „Akkoord! Maar 't heeft er veel van of we achter een lykkoets ryden. Ik hek nu genoeg van die lawaaimakers. Hoor mo dat getier eens aan! Een anderen weg, koetsier!" „Och, papa. „Ik zeg je ik heb er genoeg van. I-Ta zoo'n spoorrit verlangt een fatsoeniyk mensch naar rust. Dus, mamsel Frankiljon, of Herder, naar 't hotel.zeg ik je. Onmiddellijk werd er aan het bevel voldaan. Terwyl Nanda den levendigen stoet nastaart zoo lang zy kan, fluistert Marianne: „Ik dacht dat er een knecht zou meegaan, zoo knap, dat je hem uit een cotillon zoudt knippen." Nanda kleurt by die herinnering. „Meneer Herder... ik... papa... enfin,allo drie hadden we ons vergist, Marianne. Mc-neer Hofder had zich aangeboden als secretaris." „Is liy secretaris van beroep?" „Wat meent ge?" „Of hy al lang dat baantje hec-ft bekleed „Dat weet ik niet." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5