HET GEHEIM OM IN 'T LEVEN TE SLAGEN. De Koninginnen te Amsterdam. De beide Koninginnen reden ar ia een open rfltuig la Daumont, mot groot gevolg. Z(j bezochten eerst liet Sint-Jozefs-gezellen- gebouw, waar de Vorstinnen met muziek der Harraoniekapel werden ontvangen. Hoogst vol daan verlieten de Vorstinnen de stichting, by welker -binnenkomst bouquetten werden aan geboden door de jongejuffrouwen Bonnike en Cranenburg. Het nab\j zijnde diaconie-weeshuis werd nu bezocht. Hier boden de weesjes Jansje Reijsing en Arnold Van Opzeeland bouquetten aan. Van hier werd een kort bezoek gebracht aan „Ons Huis" in de Rozenstraat, waar de directeur, de heer Tours, en enkele leden der vereeniging, onder wie de bekende socialist Gerhard, de Vorstinnen ontvingen on de heer Tours aan de Regentes korteiyk het doel en de strekking dor stichting van don heer Janssen uiteenzette. Een vyftal meisjes, van wie twee bloomen aanboden, vergezelde de liooge bezoeksters by de omwandeling door het gebouw. Te 12.45 waren de Vorstinnenin bet paleis terug, na de Willerastraat te zyn doorgereden. Overal langs den weg was een zeer talryk publiek, dat de hooge bezoekers dikwyis met luide hoezeo's begroette. Do eorewacht voor het Paleis werd door de schuttery vervangen. De Regentes reed in den namiddag alleen met groot gevolg uit en bezichtigde eerst de Machinistenschool, waar dochtertjes van den hoer Spakler haar bouquetten aanboden, waarna de voorzitter van hot bestuur, de heer Spakler, do Regentes toesprak en het doel en de strekking der school uiteenzette. Vervolgens vertoefde de Vorstin geruimen tyd in het nieuwt gebouw der vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden, in de Plantage, waar zy door be stuurders, de hoeren Sillem, Hovy, Heemskerk, enz., werd ontvangen en rondgeleid. De blind H zongen „Dat 's Hoeren zegen op u daal". Daarna volgde bezoek aan „Arti," waar do Regentes de tentoonstelling van teeke- ningon on etsen bezichtigde. Des avonds werd ten Hovo een dinor ge geven, bestaande uit 48 couverts, waartoe o. a. waren uitgenoodigd de leden van den Raad. Ditmaal zaten heeron wethouders niet mede aan. Niet aanwezig waren de Raads led» Goertsema, Muller, Nolting, Vas Visser, Gerr'sen, Korthals Altos, Heinokcn, Luden on Moltzer. Het diner, dat gegeven werd in do Mozes- zaal en waarby de kapel der dd. s> huttory onder leiding des heeren Coenen zich deed hooien, word door de beide Koninginnen bijgewoond De beide Vorstinnen wan-n naast ikaar gezeten. H. M. de Koningin Regentes "•vas in 't zwart gekleed, H. M. Koningin "Wilholniina droeg een crème kleedje. Naast H. M. de Koningin-Regentes was gezeten graaf Dumonceau, terwyi naast H. M. Koningin "Wilhelmina zat graaf Schimmel- penninck. Tegenover do Vorstinnen was de burge meester gezeton tusschen jhr. Schorer, Com missaris der Koningin in Noord Holland, en den bevelhebber der stelling Amsterdam, generaal- majoor Van Marle. Te tien minuten over halfzeven nam de maaltyd een aanvang. Na afloop van het diner te halfacht begaf men zich naar de kleino troonzaal, waar de koffie werd gediend en waar eene ongedwon gen en hoogst aangename stemming heerschte. HH. MM. onderhielden zich daar ieder afzonderiyk met do verschillende gasten. De jonge Koningin verliet to kwart voor achten de zaal, terwyi te kwart over achten H. M. de Koningin-Regentes zich verwyderdo, na zich mot elk der Raadsleden afzonderiyk eenige oogenblikken te hebben onderhouden. Om negen uren was het gls'ormorgen (Zondag) al stampvol op den Dam voor „de kleine steentjes"oen dicht opeengedrongen Zondag8publiok wachtte er totdat HH. MM. naar de Nieuwe Kerk zouden ryden. Buiten moeston al dio menschen hun troost vinden, want op dat uur was de kerk reeds geheol ingenomen dooi de belangstellenden, die er opeengepakt waren in het ruim en de banken. Tegen tieu uren traden de beide Koningin nen het kerkgebouw binnen In de vestibule werden zy kort toegesproken door den predi kant J. Brummelkamp, waarna zy hunne zitplaatsen innamen in de Koningsbank, recht tegenover den preekstoel. De kerzovol als zelden voorkomt, en gevuld met een publiek zooals men slechts enkele malen te zarnen ziet, bood een bont en mengd schouwspel aan. waaraan niet temin iels indrukwtkkeuds niet viel te ont zeggen. De Koniugin-Regentes was als steeds in het zwart; de j >nge Koningin wasgotooid in zwart fluweel, mot Schotsche zyde afgezet. De vele uniform n, welke hier aanwezig waren, brachten kleur en afwisseling in het dicht opeengepakte publiek. Voor dit gehoor trad ds. Gronemeyer op by was van 1868 tot 1888 predikant te Apeldoorn nadat als voorzaDg Gez. 50 vs 1, Psalm 68 vs 10 en Psalm 150 vs. 1 en 2 gezongen waren. Het lozen werd by deze gelegenheid vervangen door orgelspel. Tot tekst had «le predikant gekozen 2 Konin gen VI vs. 16: „En hy zoide: Vreest niet, want die by ons zyn, zyn meer dan die by hen zijn." Als russchonzang werd gezongen Gez 268 vs. I en 2 terwyi Psalm 121 vs. 2 en 4 als nazang dienst deed In het gebed smeekte de prediker des Hoogsten zegen af voor het huis van Oranje en het Nederland- scho volk. terwyl hy inet het „Onze Vader" als nagebod besloot Nog valt to vermelden, dat er eene collecte gehouden werd voor noodlijdende kerken en personen. Om elf uren was de dienst in de Nieuwe Kerk afgeloopen. De Koninginnen en de bur gemeester begaven zich in hunne rytuigen; het gevolg ging te voet naar het Paleis. Daar buiten heerschte eene ongekende geestdrift. Even voor tweeèn, het tydstip, dat de majes teiten weer uit zouden rijden, was het in den omtrt-k van het Paleis zóó vol, dat het byna gevaarlijk werd. Toen de Vorstinnen zich ver toonden, klonk weer een daverend hoezee- geroep. Do jonge Koningin had haar toilet verwisseld voor een wit kostuum van ge ribde zyde met Brusselscbe kant afgezet en een witten hoed met groote witte veer. De sioet reed nu langs den bepaalden weg naar „Artis". Het was een aardige tocht. Langs de bocht van do Heerengracht kwamen overal fraaie toiletjes aan de ramen, terwyl in dichte ryen het publiek langs allo wegen stond geschaard en hare majesteiten levendig toejuichte. Van de Hortus-brug tot voor „Artis" hadden zich huzaren opgesteld. Voorts was van af den Artis schouwburg tot aan de Muider- poort alles afgezet. De Koninginnen deden hun entrée in de Middeüaan. In de vestibule werden zy ont vangen door het bestuur en den directeur dr. G. Kerbert. Verder hadden zich in do vesti bule een vyftigtal commissarissen van orde opgesteld. De heer J. E. Veltman sprak HH. MM. een kort woord toe en was de tolk van de inge nomenheid van het bestuur en de leden met dit hooge bezoek. Allereerst vertoefden de vorstinnen eonigen tyd in het museum van opgezette dieren, en bewonderde de jonge Koningin do ryke ver zameling schelpen en ertsen. Daarna bezich tigden zy den tuin, waar zy door de leden daverend werden toegejuicht. Er heerschto wederom een enorm gedrang; dank zy even wel het beleidvol optreden der commissarissen van orde en de oppassers hadden de hooge bezoeksters er volstrekt geen last van. Achter eenvolgens werden de roofdieren, de slangen, de serres enz. bezichtigd. In het Ethnographisch museum, dat hierna aan de beurt kwam, vestigde de heer Pleyte de aandacht der Koninginnen vooral op de woningen, het huisraad en de kleeding, die betrekking hebben op onze koloniën. Mot veel belangstelling werd een en ander door Hare Majesteiten bezichtigd. Toen moest de jonge Koningin nog even eon kykje gaan nemen by hare geliefde ponneys, en een van die mooie paardje6 omhelsde H. M. vroolyk lachend. Vervolgens keerde men terug in de Konings zaal, welke door een r(jken bloomenschat, vooral azalea's, in een waar lusthof was her schapen. Hier werden aan HH. MM. bouquetten overhandigd, de eerewjjn werd aangeboden en do Koningin-Regentes 6prak het bestuur en dr. Kerbert een woord van dank toe. Hier werd ook aan H. M. voorgesteld de tuinman van „Artis" de heef A. A. Lo6. Terwyl HH. MM. daarbinnen vertoefden, stond eene groote menigte op straat hot ver trek af te wachten. Zoodra zy zich vertoonden, werden zy luide toegejuicht en nu reed de stoet langs een grooton omweg Paleiswaarts, waar men te ongeveer 4 uren aankwam. Des avonds halfzeven werd er een klein diner gehouden in de Mozeszaal. Behalve de gewone gasten namen hieraan deel hot geheele gevolg te Amsterdam, de beldo kamerheeren in buitengewonen dienst, de predikant C. F. Gronemyer on do heer J. E. Veltman, lid van het bestuur van „Artis". De jonge Koningin zat mede aan. BECLANEI. Do wensch zich eene positie to scheppen en onder zyne medemenschen uit te blinken, wordt dikwyis verflauwd of geheel gedood door slechte spijsvertering of de eene of andere maag- of leverziekte. Wanneer 't bloed be zwaard is door gal, lykt alles ons even donker i.oo, en 't geringste struikelblok wordt voor ons non unoverkomelyk bezwaar. Sequah's Prairie Flo web doet al deze verschynselen zeker en spoedig verdwynen. Laat de lyder ééns baat uu verlichting door dit middel ondervonden hebben en hij zal er steeds eeno flesch van in huis willen hebben. Vorkrygbaar by: A. J. GROEN P.Jzn., Haar lemmerstraat 70, en Ed. DE RUITER, Hooge woerd 88. 2363 20 KOLONIK X. BATAVIA, 15-17 Maart. Dcli'Cittot 18 Maart.) Do „Atjehsche Courant" van 8 Maart moldt het volgende: Gisterochtend, ongeveer halfacht, had zich eene bende Atjehers genesteld op den buiten weg Kota Pohama-Pakan Krotng Tjoet en beschoot van daar den cerstgenoemdon post. De luitenant Dykstra, commandant van Kota Pohama, rukte onmiddeliyk met een detache ment uit en verdreef weldra den vyand. Twee gesneuvelde Atjehers, benevens eenige wapens, vielen hierby in onze handenonzer zijds leden wy geene verliezen. Toekoe Bait, die gehuwd is met eene zuster van Toekoe Nja Mohamad, hoeloebalang van de IX moekims, is weder aan het stoken, nu echter ten nadeole van zijn zwager. Door Bats stoken is do vrouw van Toekoe Nja Mohamad uit de echteiyke woning ge vlucht naar Lamsoöt, eene kampong by Indra- poeri; zy weigert tot heden torug te komen. Naar wy vernemen, is de beruchte Iman Lamtongah met de vorige westboot nolens volens op reis gegaan naar Bataria. Of hy aldaar als gast zal worden beschouwd in het Grand Hotel do Police weet men ons niette vertellen. Uit Solo seint men, dd. 17 Maart, aan de „Java-Bodo": De keizer van Solo is in den afgeloopen nacht overleden. Morgenochtend te 10 uren zal de begrafenis plaats hebben. De „Java-Bode" voegt by dit bericht, dat ook reeds hier te lande is ontvangon: Pakoe Boesvono Senopati ing Ngalogo Ngabdoer Rahman Sajidin Panoto-Gomo IX, Soesoohoenan van Soerakarta, die volgens het vorenstaande telegram is overleden, kwam 13 Mei 1862 aan de regeering. Hy heeft zich steeds zooveel mogelyk verzet togen besnoeiing van zyn gezag en daardoor ver schillende maatregelen tegengehouden, die de regeoring thans misschien zal kunnen door zetten. Hy was commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw en van do Oos- tenryksche Frans-Jozef orde. De Atjehers aldus meldt do „Pinang Gazetto" van den llden Maart zyn weder in Tamiang verschenen, zoodat de onlangs ge maakte expeditie niets meer dan eene parade dor zee- en landmacht schynt te zyn geweest. De kolonel is weder naar Seroeway geweest, ten einde de zaak te onderzoeken, en mot zyn launch de rivier opvarende, werd deze beschoten. Atjehsche marodeurs beschieten nog stoeds Seroeway, en de Hollanders schynon niet de macht te hebben iets meer te doen dan hunne sterkten te verdedigen. De „Deli-Courant" van den loden meldt: De „Tjantik" is gisteren naar dereede van Tamiang vertrokken, met de post voor de oorlogsschepen. Kolonel Van de Pol vertrekt morgen (den 16den) per „Anna" naar Seroe way. De gewone dienst op Langkat en Koeboe zal weder plaats vinden, nadat do „Tjantik" van een nieuwen ketel is voorzien na terug komst van Tamiang of zoo spoedig als de „Slamat" weder kan varen. Door d«o go a tern e ar-generx*l t»d NetL-Indlë zyn de To&eode beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een jaar verlof naar Earopa, wegens langdurigen dienst, aan den socretaria van het gouvernement van Ned.-Indië D. F. Uhlenbeokid. aan den commiee op hot residentie kantoor te Paeooroean B. Tb. Maurits; zee maanden verlof naar Enropa. bniten bezwaar van den lande, met iugang van 15 April, aan den onderwijzer 2de kl. by het openb. lager onderwijs voor Europeanen en met dezen golykges elden Tb. Luijtjes. Ontslagen: Op verzoek eervol ontslag uit 'elands dieDst, met ingang van 0 April 1*93, aan president van do Weeskamer to Batavi*. H. A. Yan de Pol; eervol uit 'stands dienst, de 3de coiua>i>a bij de Algemeen© Rekenkamer A. A. Doeve, eervol uit hunne betrekking, wegens ziekte, do lste commies by do Alg. Rekonk J. J. Sneep; op verzoek de 2de comm. op het reaid.-kanfoor te Soorabaia J. G F. Wetzol, en zulks ten einde dt n resident van Soerabaia In de gelegenheid te stellen hem te benoemen tot zoutverkooppakhuiemeestor aldaar; wegens overcom pleet de opzichter der 2de kl. bij de exploitatie vaa Staatsspoorwegen op Java H. Kooper, als zoodairg gedetacheerd bij do spoorwegopneminKen tusschm liaiavia on Bantam. Benoemd: Tot secretaris van het gouvernement van NedorlaDdech-Indië, de referendarissen ter alge meen secretarie mr. C. B. Neder urgh en mr. J. vc. Th. Cohen Stuart; tot president van de vVees- k-tuier te Batavia, met ingang van 3 April 18'.'3,het lid van don raad van justitie te Sercareng mr. G. J A. Vau Berckel; tot reaidout vaD Madoerii, de :«"fcistont-res. van Soomenep, P. C. Arende; tot lid der commiesio lot keuriug van stoomsehi pen te Tmdjoug Pandan (Billitonde gezaghebber en de l'-te machinist van het GonvernemMnts-aioomachip v.ior de gewesten B^Lka en OnderhoorigUdon en Bill ioq cn 17. A. Teensma late ^avenmefsUr to Tandjong Pandan; tot commies op het resideetie- kaDtoor te Paeooroeun de 1ste klerk op dat kautoor A. F. Turpyutot 3den commies do late klerk op dat kantoor C. Ten Cate. Tot controleur lete klasse J. J. Ph. Cambicr, ainbtcna r op non-activiteit, las te tel ijk d e betrek kiDg bekleed hebbende; met bepaling, dat bij geplaatst wordt in de residentie Menado. Departement var Marine. Ontslagen: Op ver zoek eervol de lichtopzichter 2de kl. bij het kust licht op Mandalika J. F Yan do Woestijne. Benoemd: Tot hchtopziohter 2de kl. de licht opzichter Sdo kl. A Bulham. belast Met de waarneming d-r betrekking van liohtopzichter 3do kl. Th. M Lemon, part'culier en geplaatst bij het knstlicht op Mandalika (Japara). Overgeplaatst: Yan het kaatlichr Mandalika naar den Bril (Celebes) de lichtopzich'e- 2de kl. J. H. Rogge. Gemengd Nieuws. Steeds meer wordt het de go- woonte, den Zondag uit te kiezen voor ver gaderingen, welke belegd worden om op Zon dagsrust aan te dringen. Ook de „Ned. Bónd voor spoor- en trampersoneel Steeds Voor waartsvolgde gisteren te Amsterdam dit voorbeeld door eene openbare vergadering in „Maison Stroucken" te beleggen, ten einde de opheffing te bepleiten der goederentreinen op Zondag. Als sprekers waren aangekondigd de heeren dr. Schaepman, prof. Pekelharing, uit Delft, dr. Tenthoff en dr. Vitus Bruinsma. Dr. Schaepman werd met applaus en ge juich ontvangen door de zeer talryke aan wezigen, die de groote zaal van „Stroucken" geheel vulden. Kort daarop ontdekte men de aanwezigheid van Dorsela Nieuwenhuis achter in do zaal, waarop een nog sterker gejuich weerklonk. De vergadering had overigens OOk veel van eene gewone socialistische door de vele sociaal-democratische en anarchistische bladen, welke te koop werden geboden. Nadat de verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, werd de volgende motie gelezen „De vorgadering, bestaande zoowel uit per soneel als instemmend publiek, gehoord de gevoerde besprekingen en de debatten, draagt aan het bestuurder vereeniging „Steeds Voor waarts" op, in het belang van het spoorweg personeel en tot bevordering van hunne ver- standelyke en zedelyke ontwikkeling, by de regeering en de verschillende spoor- en tram- wegbesturen aan te dringen op opheffing van de aanneming en het vervoer der goederen op Zondag." Deze motie werd met byna algomeene stem men aangenomen, waarna de vergadering, welke tegen 1 uur belegd was, om kwart over vieren gesloten werd onder het zingen van hot „Vryheidelled." Na het uitgaan der vergadering duurde het eonigen tyd alvorens eenige socialisten zich verzamelden en een optocht trachtten te vormen. Terstond echfer rukten van ver schillende zyden sterke afdeelingen politie aan, die de menigte met stok en sabel uiteen dreven. Een tydlang was het in do Marnix- straat cn op de LflnbaansgracUt zeer woelig. Naar de politie werd met steenen geworpen en by do charges der politie ontvingen som mige personen, meest nieuwsgierigen of wan delaars, min of meer zware slagen. Ten slotte begaf do hoofdmacht zich naar het bureau van het Leidscheplein terug, waarvoor nog geruimen tyd eene zeer talryke menigte zich verdrong, welke zich eindeiyk verspreidde. By de botsingen heeft een burgerman, die toevallig voorbykwam, een sabelhouw over het hoofd bekomen. Ook werd een agent aan het been gewond. Volgens berichten uit Japan via San-Francisco ontvangen, is de stad Tokio den SOsten Maart door een vreeselyken brand ge teisterd geworden. Meer dan 400 huizen werden in asch gelegd.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6