No. 10169 Maandag 17 JLpril. A°. 1893. tQeze (Qeurcnt wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Kikeriki. Feuilleton. TWEE VOOR ÉÉN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leide» per 3 maanden...f 1.10. Frnnao per 1.40. Afzonderlijke Nomnaera0.05. Eerste Blad. Aan de Abonné's daarop, wordt bij dit nommer verzonden No. 30 van Kilceriki. Gemengd Nieuw». Thans hebbon zich 32 firma's bereid verklaard zich aan te sluiten aan liet intercommunaal verkeer per telophoon. Hedennacht te ruim twee uren ontstond to Amsterdam brand in het perceel Langobrug&teeg 5, waarin een sigarenwinkel gevestigd was van den hoer Jaaisveld. De brand schijnt aangekomen to z\Jn in het sousterrain, in do keuken; hoewel de brand weer spoedig met 2 stoomspuiten on eone handspuit ter plaatse was, woedde het vuur met zooveel hevighoid, dat zoowel de winkel als de beide bovenverdiepingen, welke voor kantoren verhuurd waren, in een kwartier tyds geheel uitgebrand waren. In hot sous terrain, waar de brand moet ontstaan zyn, 'is betrekkelijk weinig schade aangericht. Yoorloopig is de oorzaak van den brand niet bekend. PerBootflyke ongelukken kwamen er niet bij voor. De inboedel van den heer Jaarsveld was •oor f 2000 verzekerd b\j de Onderlinge Brandwaarborgraaatschappij De Jong Co. Door de A in sterdamscho justitie is de instructie geopend in zake do aanvaring op den Amatol op den tweeden Paaschdag. Daarbij bleek dat beide partijen een ongolijken koers namen tot het vermijden van eone botsing. Te Gouda heeft zich een ernstig geval van bloedvergiftiging met snel doodelijk verloop voorgedaan, r.a het gebruik van pleisters, tot geneziDg van fijt. Omtrent de ongeregeldheden in Balgiö worden nog de volgende berichten ontvangen Br us 8 el, 14 April: Eenige troepen werk stakers doorkruisen de straten. In de Rue Haute deed do politio eene charge op de menigte, waarbij een jongen gewond werd. Een commissaris van politie met een twintig tal agenten vervoegde zich aan het „Maison du Peuple", om daar huiszoeking te doen. De heer Yolders weigerde hen binnen to laten, waar-op zy onverrichtorzake vertrokkon I..I.I.I' - De menigte wierp hen metsteenen en glazen de agenteu deden eene charge. Hierbij werden eenige agenten en eeuige manifestantengewond. Gent, 14 April: Eene talrijke bende werkstakers doorkruist de straten der stad, met roode vlaggen en banieren. Te Linière en Gantolse wilden de werkstakers de werk plaatsen van twee spinnerijen binnendringen, om bet voortzetten van den arbeid te belet ten zy werden echter door de politie en brandweermannen teruggedreven. In de spin- neiljen van Phénix en Horemans 13 de werk staking algemeen. In de grooto fabriek van Lousberg wordt nog gewerkt. Luik, 14 April: In de kolenmijnen te Luik zijn de arbeiders nog allen aan het werk, niemand hoeft er nog het werk gestaakt. In de fabrioken van Cockerill en de kolen mijnen te Seraing zijn ook nog geeno werk stakers; in die te Kessalos (gemeente Je- mappe) hebben 100 arbeiders het werk ge staakt, in de kolenmijn te Piron (gemeente St.-Nicolaas) 400. In de mijnen in de ge meenten Flemalle, Aue, Herstal ea Angleur werkte nog het geheele personeel. Bergen, 14 April: In de Borinago bedroeg het aantal der werkstakers hedenmorgen 16,000. Men verwachtte de aankomst der troepen. Dezen morgen was de rust nog niet verstoord. Een bataljon jagers is te voet naar Dour en Quaragnon vertrokken. Te Wasmes en Paturagos trekken de werkstakers door de strateD met wapenen, werktuigen en stakon. Eenige huizen zijn geplunderd. De werk stakers dreigen de telegraafdraden door to snijden. Te 11 uren vielen 300 werklieden fto ge bouwen der Mynmaatschappy Grand Bouillon te Paturages aan. Zg drongen door tot do binnenplaats, waar zij alles vernielden. Charleroi, 14 April: In de steenkolen mijnen van Marcenello hebben 150 arbeiders het werk gestaakt. Dit is de eerste werk staking in het bekken van Charleroi; men vroost dat z|j zich zal uitbreiden. Alles blijft rustig. Lalouvióre, 14 April: Gisteren zyn hier door eone bende werkstakers eenige onge regeldheden bedreven. Van eone bijeenkomst te Jolimont terugkomende, verbrijzelden zij de ruiten van eenigo huizen to Morlanwelz en te Mariemont. De werkstakers hebben heden gepoogd in de werkplaatsen van den heer Haine te St.-Pierre het werk te doen 3taken. In de St.-Artbu6inijn te Mariemont heeft een doel der werkstakers liet work hervat. •ttzz&xr,.-:- -1 ugrg Brussel, 14 April: Het was hedenaver.d buitengewoon woelig in de stad. Herhaaldelijk kwam het tot botsingen tusschen het volk en de politie, waarbij velen gekwetst werden. Voor het lokaal „De Zwaan," waar eene protest meeting werd gehouden, kwam hel tot eene hevige vechtpartij. Op het St.-Jans- plein werd eeno bende socialisten, die naar do „Maison dn Peuple" trokken, door de gendar merie en de jagers te paard onder den veet gereden. De lantaarns werden uitgedraaider ontstond in de duisternis een woest tumult. De socialisten maakten zich meeator van de materialen van een in aanbouw zijnd huis, om de straat, op het St.-Jansplein uitkomende, lo barricadeeren. Do ruiterij wist dit. te be letten. Tegen 9 uren hadden de burgerwacht en de gendarmes alle moeite om de orde te handhaven in den omtrok van do „Maison du Peuple." Weldra kwam echter versterking van een dertigtal gendarmes. De menigte hield niet op met haar getier on mot het uitjouwen der gendarmes. Dezen begonnen nu met do kolvou der karabijnen op de betoogers in te slaan; de politieagenten volgden hun voor beeld met de blanke sabel. Er ontstond eeno verschrikkelijke paniekop het trottoir lag over een lengte van 10 meter een streep bloed. Uit een koffiehuis werd met luciferspott.en naar de gendarmes geworpen. Deze drongen het koffiehuis binnen en sloegen met de kolven der karabijnen tusschen do bezoekers rond. Do bezoekers van het koffiehuis namen toen do vlucht, voor het meorendeel aan het hoofJ gewond. By den uitgang werden zy door de daar geposteerde agenten bovendien nog met sabelhouwen ontvangen. By hot opstootje in den omtrek van de „Maison du Peuple" werden oon groot aantal personen gewond, waarvan 9 zeer ernstig. In een naburige apotheok werd hun de eerste hulp verleend; hun toestand maakte echter hunne overbrenging naar het gasthuis noodig. Middernacht: In eene sociulistisclio meeting, te 11 uren in oep der voorsteden van Brussel gohouden, heeft Volders heftig uitgevaren tegen den burgemeester Buis, en den werklieden aaugeraden zich te verdedigen daar zy honderdmaal sterker zyn dan de vijand. De opschudding blijft aanhouden; overal loopen bendon betoogors, die met steenen en stusken ijzer naar de schutters gooien. De schutters maakten eeno charge, waarbij aan weerskanten velen gewond werden. Op dit oogenblik is eenefcbende, 200 per sonen sterk, bezig de lantaarns in het centrum der stad stuk te slaan. PRIJS DER ADVBRTBNTIÈN: Van 16 rogels f 1.05. lottere regel meer ƒ0.17}. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor has incasseoren baken do stad wordt /*0 10 berekend. B(| een opstootje in don omtrek der beere, zjjn uit de menigte twee echoten gelost op de politie. De burgerwacht zal den geheelen nacht op de been blyvon. De rereenlglng „Het Roods Kruis" atelt zich by voortduring beschikbaar tot het verbinden -der gekwetsten. Vei schelden grooto bierlokalen in het centrum der stad zjjn in cantines voor de burgerwacht herschapen. Bén uur: De orde is thans hersteld. Naar men verneemt, heoft de burgemeester hedenavond naar do drukkerij eeneproolama- tie gezonden, om morgen te worden aange plakt, waarin de inwoners worden aangemaand thuis te biUven, daar het openbaar gezag niet kan instaan voor de gevolgen van de aan wezigheid van een groot aantal nieuwsgierigen in de straten. Sedert 1848 was zulk eene waarschuwing niot meer uitgevaardigd. Bergen, 14 April: Eeno vreeselijke op schudding heerschto hedennamiddag te Was- muel, toen meer dan duizend werkstakers een aanval doden op de aardewerkfabriek en de gebouwen in brand trachtten te steken. De politie nam een honderdtal werkstakers in hechtenis. Een later bericht meldt dat de toestand zeer ernstig blyft. Er z(jn nog meer troepen naar de Borinage gezonden om de orde te handhaven. To Hornu waren de werkstakers bezig met het vernielen van gebouwen; de gendarmen maakten toen eene chargo met de blanke sabel en schoten in do lucht. Te Mariemont losten de werkstakers 25 revolverschoten op de werklieden eoner glas- blazery, om hen te dwiDgon oveneens te staken. De .Ridders van den arbeid" hebben een parig tot eone algemeene werkstaking be sloten. Dit besluit is zeer belangrijk, daar de „Ridders" niet by de werklledenparty zy» aangesloten. Gent, 14 April: Het aantal werkstakers bedraagt 20,000. Er werden talryke vergade ringen in de open lucht gohouden; dank zij het optreden dor militairen, werd de orde niet verstoord. Te Verviers hebbon 12,000 arbeiders het werk gestaakt. Luik, 14 April: In de kolenmynon alhier en in do omstreken waren hedenavond alle ploegen voltallig. Men voorziet tegen morgen echter eer.a algomeene werkstaking. 4) Herder gehoorzaamt en zoekt vruchteloos naar eonig wederwoord. Ook Nanda zw|jgt. Zy speelt met de pen. De een noch de ander behoeft zich echter te verontrusten over wederzydscho verlegen heid, want do steller van de advertentie, de fcankior Haverkamp, laat zich niet wachten. „Zoo, zoo, jonkmanInclineer je naar het baantje, dat ik een knappen vent heb toege dacht? Nu, je uiterlijk bevalt me wel. Lang .genoeg!" verzekert by, hem van hoofd tot voet metend. „Je bent wel een kop grooter dan ik. Nu, dat mag ik; vooral op reis is een lange figuur goud waard. En ben je meer dien weg uit geweest? Het is een fameuze reis van hier naar Weenen, is het niet? En spreek je flink Duitsch? Ik kan met dien vreemden poespas niet goed voort. Myn dochter echter te beter. Nu, daar heeft zo ook lang genoeg voor te Brussel school gelegen. Maar een jonge darce is en blyft een jonge dame. Op reis heeft men er, zie! niet zooveel aan I" Middenvinger en duim gifiden klappend over elkaar. Onder dezen woordenstroom heeft Herder zich genoegzaam beboersebt om kalm to kunnen antwoorden „Ik spreek tamelijk goed Duitsch. Ook ben ik meer in Duitschland geweest." „Nu, dat staat my aan. En wat ben je voor een landsman? Ik meen waar hoor je thuis?" „In.Gelderland, meneer." „En.wat doet je vader?" Die vraag verrast don inclinoerende zoo danig, dat hy het antwoord schuldig blyft. „Een vreemde vraag, denk je misschien; maar, man Ik weet gaarno waar mijn lui thuisbehooren." „Myn vader i?is logementhouder to Achterhoek", geeft hy voor. „Zoo! Je zoudt altyd later een goede huis knecht kunnen zij nis ik op rois tevreden over je ben geweest." „Dus... raag ik hopen?" vraagt Hei dor, om een oinde te maken aan oen onderhoud, dat hem vry pynlijk is. „Dat je me bevalt. Ja, zeker, doe je dat. Je heet?" „Herder." „Nu, Herder, je begrijpt dat je m'n livrei aantrekt. Blauw met wil. Een zilvren band om den hoed en korte broek. Witte beenen, hoor jo! Daar sta ik op. Maar te duiker! Jo bent zoo lang, dat je geen stuk van Jan paseen zal en je alles naar het lyf moet ge maakt worden." Hy overreikt hem een adreskaartje, dat by inmiddels uit een zakboek nam. „Daar heb je hot adres van myn kleer maker. Laat je de maat nemen, maar druk hem vooral op het hart, dat alles binnen acht dagen gereed moet zyn." „Binnen echt dagen Herder krabt zich achter het oor, als hy voortgaat: „En als er geen denken aan klaarkomen is?" „Dan ja dan, kyk dat zou een ver duiveld gekke historie zyn, want een knecht zonder livrei". „Knecht? U meent.Ik dacht. Een blik op Nanda en Herder, wien de titel „knecht", nu by dien voor hot eerst op zyne lettorkundigo persoonlykh6id hoort toe gepast, doet wankelen, schikt zich in het onvormydoiyke, want hij denkt: „Er kome van wat wil! Wat je ook bont." Iiy neemt alzoo liet kaartje aan en steekt het bij zich met een schuinschen tweeden blik op het jonge meisje, dat nu juist ook naar hem kykt. Wat uit die oogen straalt bcgrypt hy niet, maar hy vindt het zoo iets byzonders, dat hy een dag van zyn leven zou geven, als zy hem ten tweeden male zoo aankeek. Doch Nanda kykt niet alleen vóór zich, maar vervolgt zelfs haren brief. „Ik heb begrepen" herneemt hy „dat u alleen iemand verlangt gedurende de reis?" „Natuuriyk, natuuriyk! Daarna zullen we verder zien. Maar je zult wel iets van je huur willen weten? Je begrypt, de reis kosten. Herder byt zich op de lippen. Het bloed begint hem te koken, minder om de woor den dan wel om den ruwen toon. Hy ant woordt: „Daar heb ik nog Diet aan gedacht!" „Kyk, je bent waariyk een man naar myn hart; maar zie jo, dat komt er toch by." „Zeker", stottert hij. „Ontsla me van de livrei, dan schenk ik je de rost", wil hy zeg gen, maar by bedenkt zich. Door zulk een antwoord zou hy zich allicht verraden. Alzoo verbotert hy „En geef my dan Yyftig guldon voor de drie maanden." „Vyftig gulden? Dat is tweehonderd per jaar. Nu, dat's niet te veel", verzekert de bankier hem, „maar zie je, op livrei ben ik danig gesteld." Toevallig kykt Nanda weer op. Wordl vervolod.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1