N«. 10167. Vrijdag "14 April. A0.1893. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweed'e Blad Feuilleton. BAL MASQUÉ. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere lettere naar plaatsrnimte. Voor het incaaseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nlenw Da. "W. Klereq, van Koudekerk, overkwam Zondag middag op zyn terugtocht van Woubrugge, waar hy des morgens de preekbeurt had waargenomen, een ernstig ongeval, dat gelukkig nog betrekkelijk goed afliep. Tegenover den zaagmolen van de heeren Gebrs. Piek schrikte het paard voor eene passeerende stoomboot en nam een zijsprong, waardoor de tilbury, waarin de predikant met den heer Van Egmond, van Koudekerk, gezeten was, omsloeg en van den vrij hoogen dijk in de poldersloot terechtkwam. Geluk kig daagden spoedig reddende handen op en werden beiden uit hunne zeer benarde positie gered, wat zeker niet het geval zou geweest zyn, wanneer het onheil niet zoo dicht bij 's-Molenaarsbrug had plaats gehad. Dank zij de vriendelijke tusschenkomst van de heeren Van Giessen en M. Kloot, werden de beide drenkelingen in de gelegen heid gesteld zich van droge kleederen te voorzien en konden zij later in een ander rytuig huiswaarts keeren. Ds. K. bad eene kwetsuur aan het been gekregen, terwijl de heer v. E. met den schrik vrij kwam. Paard en rijtuig werden nagenoeg ongedeerd op het droge gebracht en later thuisbezorgd. (Rb.) Verleden week is aan de gist fabriek van den heer Van Marken, te Delft, voor het personeel oen schaftlokaal opengesteld. Het lokaal ziet er zoer gezellig uit; aan het nette buffet is bier en koffie verkrijgbaar, terwijl in eene afzonderlijk daarvoor ingerichte ruimte eene soort stoomkachel is aangebracht, waarop het eten kan worden gewarmd. Een breed balkon aan de zijde der spoorbaan zal met warme zonnedagen den bezoekers eene aangename rustplaats aanbieden en hen eenigen tijd van de buitenlucht doen genieten. Maandagavond geraakte een 9 jarig jongetje al spelende in het water van het Achterom, te Delft, en verdronk. Was de aftrek van t,urfultde veenderij te Beets (Fr.) sedert geruimen tijd weinig beteekenend, getuigen zijn de groote turfhoopen op het veld; gelukkig zijn in de laatste dagen de schippers flink komen opdagen, en is de aftrek vrij goed. De verveners maken nu geld voor hunne waar, terwijl de losse arbei ders werk vinden met het laden der schepen. De qualiteit der turf, in 1892 gemaakt, is uit muntend, daar prachtig droog weer de cam pagne begunstigde. Het lijk van den heer Douwes, hoofd der school te Hoogezand, heeft men in eene sloot bij het dorp gevonden. Op eene wandeling zijnde moet hij alzoo den dood gevonden hebben. De brigade der marechaussee te Os zal aanzienlijk versterkt worden. Te Frederiksoord miste de vrouw van H. Peuk ineens haar 5-jarig zoontje. Zy ijlde naar buiten en zag haren lieveling in een veenput dryven. Het jongske was reeds een lyk. Te Steggerda (Fr.) is de jonge- ling S., die rundvee in de weide liet, door de dartele beesten omver geloopen en zóó getrapt, dat er weinig hoop op levensbehoud bestaat. De stoomtram Oldambt-Pekela derailleerde Maandag-middag nabij Finster- wolde op eene bocht. De locomotief kwam in eene sloot, de personenwagen volgde. De machinist zou door het kokend water ver brand zyn, als hy niet vlug over den ketel geklommen ware; de passagiers kwamen met den schrik vrij. Of het harde ryden óf de toestand van den weg, zegt men, is de oor zaak van het ontsporen. Een nieuw nervinum. In de chemische fabriek van Dahl Go., te Barmen, wordt een nieuw „nervinum" bereid, waarvan prachtige resultaten als antifebriel en anti- neuralgicum worden vermeld. Het staat be kend als „Analgeen-dr. Vis", anders gezegd: ortho aethoxy-ana-monobenzoyl amidochinoline en onder dien titel hebben genoemde fabri kanten eene brochure uitgegeven, waarin zy de samenstelling en de aanwending van dit door onzen landgenoot dr. G. N. Vis, van Zaandijk, uitgevonden middel beschrijven. Hoe het is ontstaan wordt in de brochure aange toond, op de wijze zooals wy heronderlaten volgen, waardoor, naar wy hopen, de zaak onzen lezers volkomen duidelijk zal worden. Het Antifebrine (Acetamidobenzol) is zyne eigenschappen, welke het gebruik er van als geneesmiddel mogelijk maken, schuldig aan de amidogroep, gebonden aan de benzolkern, wier toxische werking door invoeren van een zuurradicaal zóódanig is verminderd, dat het gebruikt kan worden. Het Phenacerine is een Antifebrinederivaat, dat in para(stelling) tot de physiologisch werkzame groop van het Antifebrine eene aethoxylgroep bevat. Deze groep vermindert de schadelijke nevenwer kingen van het Antifebrine nog meer, zonder afbreuk te doen aan de goede eigenschappen. Het sprak vanzelf, dat, wanneer een door een zuurradicaal gesubstitueerde amidokern en eene aethoxylgroep (deze in parastelling tot de eerste) in eene aromatische kern werden gevoerd, die in tegenstelling met de indiffe rente benzolkern reeds physiologisch werkt en als therapeutisch middel gebruikt wordt (Chinoline) een lichaam zou ontstaan, dat naast de bekende antipyretische werking misschien geheel nieuwe eigenschappen zou bezitten. Door deze gedachte geleid, werd het ortho- aethoxyana-monobenzoyl-amidochinoline(Anal- geen) gemaakt en de juistheid van deze veronderstelling werd door gunstige thera peutische resultaten bewezen. De directeur-generaal der tentoon stelling te Chicago heeft den termjjn, waarop nog inzendingen aangenomen worden, verlengd van den lOden April tot den 30sten dezer maand. Deze verlenging ia alleen van toepas sing op voorwerpen, voor welke reeds plaats ruimte is toegestaan. Een hevige cycloon teisterde de staten Kansas, Iowa, Nebraska en Missouri en heeft daar aanzienlijke schade aangericht. Vele kleine dorpen zyn geheel verwoest; men vreest dat een groot aantal personen omge komen is. Te Moenen (België) is eene groote boerdery afgebrand, waarbij een knecht, vyf tig runderen, drie paarden en eene menigte hoenders in de vlammen omkwamen. De schade wordt op 800,000 fr. geraamd. Te Deynze, by Gent, is Zaterdagavond eene fabriek afgebrand, waarby een jongmensch, die de boeken wilde redden, door een vallen den balk werd doodgeslagen. Juist was de dochter dos eigenaars de bruid. Er is een onderzoek ingesteld of het onheil ook aan kwaadwilligheid te wyten zy. Het „Fremdenblatt" meldt uit Konstantinopel, dat 300 Russische pelgrims naar Palestina, die te voet van Nazareth naar Jeruzalem gingen, door eene plotseling inge treden hevige koude verrast zyn. 16 zyn dood gevroren, 9 anderen hadden bevroren armen of beenen en 200 kwamen half verstyfd te Ramleh. Turksche soldaten-patrouilles zoeken nu naar de overige pelgrims; men vreest dat zy doodgevroren zyn. Een pachter van St.-Joseph, Missouri, zekere Mac Coy, heeft, terwyi hy op de eendei jacht was in de Missouri, naby eene zandbank eene groote kist vinden dry veji. Hfi sleurde ze op de bank en sloeg het deksel open. Een verpestende reuk verstikte hem byna. De kist bevatte vyf onkenneiyke, geheel in ontbinding zynde menscheiyke lichamen. Men denkt dat de slachtoffers landverhuizers waren, voor eenige maanden op onbegrypeiyke wyze uit het dorp Rulo verdwenen. De ontdekking dezer vyfvoudige misdaad heeft in de streek de grootste opschudding verwekt By volksstemming te Schaff- hausen is met 4920 tegen 1182 stemmen be sloten, de doodstraf in te voeren. Te Courbevoie (onder Parys) zyn Zaterdag-avond een paar groentevrouwen slaags geraakt, waarby eene van haar, drie revolverschoten lossende, hare tegenstandster in( de zyde kwetste. Sedert een kleine veertien dagen heerscht een allerhevigste prairiebrand in het zuiden van Noordeiyk Piatt in Nebraska, ver oorzaakt door vonken van eene locomotief. Het dorp Ashmore is geheel vernield en tal van andere plaatsen liepen groot gevaar. Van Ainsworth verspreidden zich de vlammen naar de Nebraska-rivier met eene snelheid van 40 myien in het uur, en de aangerichte schade is ontzaglyk. Gemeenteraad van Oudshoorn. Vergadering van Dinsdag 11 April. Voorzitter: de burgemeester. Na lezing en goedkeuring der notulen van de laatste vergadering, stelt do voor zitter aan de orde het onderzoek naar de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raads lid, den heer P. A. Wernink, en benoemt daartoe ^e heeren Kloot, Van Vliet en Van Wieringen. By monde van den heer Kloot wordt geadviseerd tot toelating en alzoo door den voorzitter, onder algemeene instemming van den Raad, besloten. Aan den nieuwbe noemde zal hiervan kennis worden gegeven. Hierna volgen de voorstellen van B. en "Ws. om, in de verordening op de heffing der plaatseiyke belasting (naar aanleiding van medegedeelde bezwaren van Ged. Staten) Art. 1 der verordening te lezen als volgt: Er wordt, te beginnen mot 1 Jan. 1894, een hoofdelyke omslag geheven van hoogstens ƒ6000; en Art. 8: Het heffingspercentage wordt jaariyks door den Raad bepaald tot een maximum van 4 pCt. van het belastbaar inkomen, welke lezingen met algemeene stemmen worden aangenomen. Niets meer aan de orde zynde en geen der leden het woord verlangende, wordt de ver gadering gesloten. i) Zaterdag zou er gemaskerd bal zyn in de „Harmonie", de voornaamste vereeniging van het stadje Oberklüngelhausen. Wanneer zulke vereenigingen namen als „Eendracht", „Con cordia" of „Harmonie" dragen, kan men er vry zeker van zyn, dat het daar niet altyd zeer eendrachtig toegaat. Nu is het my altyd een raadsel geweest, hoe de leden van zulke vereenigingen elkaar soms in het haar kunnen zitten. Maar de menscheiyke natuur is onbe rekenbaar en daarom bad ook ik besloten, dit gemaskerd bal in de „Harmonie" by te wonen. De lezer veroorlove, dat ik my voorstel doctor Van Pappe, luitenant der reserve, nog met verloofd, maar ernstige plannen met zich omdragend. Ik had in het eerst het plan, my als Filips II te verkleeden, maar kwam daar van weer terug, wyl die waardigheid my de familiariteit zou hebben ontzegd, welke by verlovingsplannen nu eenmaal onvermydeiyk Is. Do rol van Gretchens broeder Yalentyn beviel my na ryp beraad ook niet meer, want in de eerste plaats zou men misschien niet eens begrepen hebben, wat ik wilde voor stellen, en in de tweede plaats had ik dan met Faust en Mephisto kunnen samengaan, die tot nu toe op geen gemaskerd bal ontbro ken hebben. Faust herkent men in den regel hieraan, dat hy hem niet gelezen heeft, zoo- dra men er toespelingen op maakt, en Me phisto hieraan, dat het masker na een half uur het hinken vergeet, wanneer hy geene erwten in de eene laars gelegd heeit Met Wallenstein had ik vroeger zelf al onaange name ervaringen opgedaan, wyl overmoedige meisjes en die zyn er altyd in grooten getale op gemaskerde bals my de onge manierd wyde laarzen met allerlei snuisteryen volstopten en my uitlachten. Maar als ik naar een gemaskerd bal ga, wil ik om anderen lachen en niet omgekeerd. De lezer zal dat begrypen en ook menige lezeres zal my in dit opzicht geiyk geven. En het is zulk eene zoete zaak, gely'k te hebben. Zoo besloot ik ten leste, ditmaal als Noord- sche bard op te treden en, als het moest zyn, eigen gedichten voor te dragen. Nu hadden de oude barden niet alleen de ge woonte, hunne eigen gedichten zeiven op mu ziek te zetten, maar ze ook op eene steeds voorradige lier te accompagneeren. Maar van die lier wilde ik niets weten, want op |emas- kerde bals moet men in de eerste plaats armen en handen vryhebben. En dan daar te staan met een dom gezicht en eene lier, dat is leelyk, in elk geval is het eerste alleen reeds voldoende. Bovendien zeide ik tot myzelven: als je naar het bal gaat als bard, dat wil zeggen als bard zonder lier, zal niemand durven beweren, dat het kos tuum niet cultuurhistorisch getrouw is. Maar hoe het ook zy, ik ben zonder lier naar de „Harmonie" gegaan. De groote feestzaal der „Harmonie" is eene vry bescheiden, eentonige ruimte, waarin als eenig sieraad twee fraaie lichtkronen han gen, welke zich daar waarschyniyk recht eenzaam zuilen gevoelen. Geene zuil biedt het rondwarende oog een uitgangspunt, geen spoor van nissen of portières; öf eng-tgeeren 6f den moid houden, dat is de koude taal, die deze naakte muren spreken. Een presen teerblad met beschroomde dansers en lieve danseressen. Deze feestzaal heeft voor het overige toch eene bezienswaardigheid, nameiyk den hoogoven. Zoo wordt de kleine galery genoemd, waar de ongelukkige muzikanten zitten. Deze kleine, nauwe orkesigalery is heel boven tegen het plafond geplakt. Eene goede, droge luchtverwarming is wel aan wezig, maar geene ventilatie; de beide licht kronen weten ook niets verstandigere te be ginnen on stralen eveneens in hare verlegen heid eene groote hitte uit. Deze gansche hooge temperatuur nu zet zich vast in den hoogoven by de musici, die beurtelings naar Celsius en Réaumur hunne dansen afzweeten. De stedelyke kapel van Oberklüngelhausen moet vroeger een kleinen, dunnen, tweeden violist gehad hebben, die op een der vroegere bals tegen vier uren 's nachts ternauwernood van een gebraden lyster te onderscheiden was. Ik heb hem wel is waar zelf niet ge zien, maar kameraad Bullerman en collega Kegelschnitt, die ik by dezen aan den lezer voorstel, hebben het my voor waar verteld. Het pendant van den zoogenaamden hoog oven is de druipsteengrot, eene zywaarts van de groote zaal gelegen smalle heerenkamer. Sneeuw en regen slaan hier woedend tegen den langen muur, zoodat het water by be scheiden temperatuur beschaamd naar be neden sypelt, maar tegen Februari naar de onomstootelyke natuurwetten in yskegels ver andert, die, ten gevolge van de luchtverwar ming en de werkzaamheid der naburige schoone lichtkronen, niet kunnon nalaten, hun H, O druppelsgewyze af te geven aan hen, die tegen den muur zitten. [Vervolg ommezijde).

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5