Donderdag 13 April. A0.1393. i§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweed'e Blad. Abonnement per week. Abonné's per week. I^onilleton. Cincinnati. M«. 1Ö166. LEIDS0ÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nomraers0.05. PRIJS DER ADVERTENTJÉN: Van 1—6 rebels f 1.05. Iedere regel me or ƒ0.17 Grootero letters naar plaatsruimte. Voor hoi incasseeren binten de stad wordt f0.10 berekend. De Uitgever van het Leidsch Dagblad steeds trachtende dit blad onder ieders bereik te brengen, deelt mede dat thans worden aangenomen Men beeft slechts eiken Maandagavond aan den looper 9 Cents te betalen, waardoor men zich voor eono geheele week van do ont vangst van het Dagblad verzekert. Zy, die hiervan gebruik wenschen te maken, kunnen zich, hetzy by de loopers, hetzy aan het Bareel, Doezastraat 1, aanmelden. Het Dagblad wordt tusschen zes uren eh halfacht 's avonds bezorgd. DE UITGEVER. Lelden, 12 April. Heden is aan de universiteit alhier de hoer Eduard S. Hollander, geboren te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld: „Het brievenvervoer uit een privaat- rechterlik oogpunt beschouwd." Weder is de ry der oud krygers van 1830 met één verminderd. In den oudordom nl. van 81 jaron is gis teravond te 's Gravenhage overleden E. Spiero, ridder van hot Metalen Kruis. Heden is het schildery van H. M. de Koningin-Regentes, vervaardigd door Bis schop, ter-bezichtiging gesteld ten huize van dien schilder aan het Van-Stolkpark, te 's Gravenhage, voor onderscheidene personen uit do diplomatieke en andere kringen. Do vergadering van de Tweede Kamer op Dinsdag, 18 April a. s., is belegd te 1 uur 's namiddags. De beer J. W. Repelius, gemeente secretaris van Velzen, is by keuze benoemd tot adjunct controleur der gemeente-belastingen te Arasterdam. Reeds vroeg in den morgen begon Amster dam gisteren het feesteiyk aanzien te krygen, dat de hoofdstad vertoont wanneer het de jeugdige Koningin Wilhelmina en hare Door luchtige Moeder de Koningin-Regentes als gaston in hot Paleis op den Dam herbergt. Uit de torens en van ae openbare gebouwen werd de vlag gestoken. In de straten werd het door de overheid gegeven voorbeeld al meer en meer gevolgd; zelfs worden hier en daar fraaie bloemversieringen aangebracht. Tegen het uur, waarop de Vorstelyke gas ten verwacht werden, bewogen zich duizenden in de richting naar den Dam of het station. Omstreeks twee uren bevonden zich op het perron van het Centraal Station voor het Koninklijk paviljoen de burgemeester, mr. A. S. Vening Meinosz, in ambtsgewaad, bene vens de heeren F. W. Wosterwoudt en mr. W. Van der Vliet, president en lid van den Raad van commissarissen der Hollandsche Spoorweg-Maatschappü", benevens de heer R. Van Hasselt, administrateur der Maat schappij. Klokslag 2 u. 20 ra. weerklonk het eerste kanonschot, ten bewyze dat de koninklyke trein uit 's-Gravenhage in het gezicht der hoofdstad was en precies te 2 u. .23 m. hield de trein voor de konifiklyke wachtkamer stil. De heer Van Vassen, chef van het Centraal station, wachtte don trein op. Zoodra do beide Vorstinnen waron uitgestegen, werden zy door de heèren Westerwoudt en Van der Vliet gecomplimenteerd en door den burgemeester verwelkomd. Koningin Wilhelmina, als altyd eenvoudig en vlug gekleed, liep dadeiyk op den burgemeester toe en bood hem de hand. De Koningin was gekleed in het lichtbruin grys, japon en mantel van dezelfde stof en droeg een ronden hoed mot witte veer. De Koningin Regentes droeg een zwarto zyden kleed en verder rouwgewaad. Koningin Wilhelmina zag er gezond en blozend uit. Zij is flink gegroeid sedert haar laatste bezoek aan Amsterdam. Nadat de Vorstelyke personen zich eenige oogenblikken ra het smaakvol met bloemen getooid paviljoen hadden opgehouden, alwaar twee kleinkinderen van den heer Westerwoudt, een aardige jongen van vier en oen lief meisje van zes jaar, fraais bloemruikers aan boden, en nadat zy langs do met kostbare planten versierde trappen der vestibule waren afgedaald, word de tocht naar den Dam onder nomen. By het bostygen der rijtuigen en by het afrijden weerklonk eo.i hartelyk gejuich, dat vele malen gedurende den rit naar hot Paleis werd herhaald. Voorafgegaan door den hoofd commissaris van politie, den heer Steenkamp, door den burgemeester en den kamerheer van dienst, reden HH. MM. in een open rytuig met twee paarden bespannen. Naast het rytuig, ter zyde van Koningin Wilhelmina, reed een ordonnance officier, terwyl twee inspecteurs van politie te p^ard het koninkiyk rytuig onmiddeliyk volgden. Zoodra de stoet zichtbaar werd op den Dam, steeg een gejuich op, eenigszins ge temperd door den kouden wind, welke zelfs den hoed met witte veer van de jeugdige Koningin een oogenblik in gevaar bracht. Het gure weer was zekor ook de oorzaak dat de majesteiten zich slechts oen oogenblik op het balkon vertoonden. Daarna werd het publiek toegestaan zich tot aan de „kleine steentjes" te scharen en vandaar kon men de Koningin oen tydlang voor het raam aan den rechtervleugel van het Paleis waarnemen. Van de dubbele ramen werd er één geopend, en met den zakdoek wuivend bleef zy een poos naar de drukte kyken. De muziek deed zich ondertusschen voor het paleis hooren. Den gehoolen middag bleef het natuurlijk druk op den Dam. Wel eomgszins dwaas was het, dat men van het paleis den Koninklyken standaard omgekeerd had uitgestoken, zoodat rood, wit, blauw voor blauw, wit, rood van den stok woei. De vergissing werd echter spoedig op gemerkt, do vlag ingehaald en weder gehoschen zooals het behoort. Een klein, onbeduidend incident heeft zich gedurende den rit van het station naar den Dam voorgedaan. Ter hoogte van de Oudebrugsteeg drong een drietal colporteurs van „Recht voor Allen" door de haag van menschen heen en trachtte een handvol exemplaren van hun blad en van allerlei so cialistische liedjes in het rytuig der Vorstinnen te werpen. Dit gelukte evenwel niet, daar de politie onmiddeliyk toeschoot en twee dezer lieden mede nam naar het bureau aan de Oudebrugsteeg. Ook word gezegd,dat by liet voorhyryden aan den overkant van den koninklyken stoet de roode vlag uit het zolderraam van de drukkery „Recht voor Allen" zou zyn gestoken, doch slechts voor eon oogenblik. Wel daalde uit dat raam een regen van socialistische versjes en propa- ganda-blaadjes neer, wat natuuriyk nogal belemmerend voor de passage was. Maar zoodra de voorraad was uitgeput, was do weg weer vrij. Gisternamiddag te vier uren ontving H. M. de Regentes Prins Eugenius van Zweden in audiëntie. De prins stapte gistermorgen te Amsterdam af in het Doelen-Hotel.' Z. Exc. reist onder den naam van Graaf Rosenthal. Gisteravond te halfzeven was het diner van acht en twintig couverts in de Mozes zaal ten paleizo. Hier zaten onder anderen aan do commissaris der Koningin in de provincie Noord Holland, do burgemeester der hoofd stad, de wethouders, leden van de Gedepu teerde Staten, en militaire autoriteiten, waar onder de generaal-majoor, commandant der stelling Amsterdam, en de vice-admiraal com mandant der marine-werf. Hedenmorgen verleende H. M. de Koningin- Regentes in de Mozes zaal audiëntie aan offi eieren, gezanten en consuls van vreemde mogendheden, Kamerleden, leden van de recb- terlyke macht, burgemeesters, alsmede aan militaire- en particuliere deputatirn.Deze re ceptie werd als. altyd zeer druk bezocht. Te halfdrie zouden de Koninginnen uitryden om een bezoek te brengen aan de brandweer kazerne, aan de De Ruyterkade. De Koningin zou ook in de Raadzaal de oofeningoa volgen, die door de brandweer oj» de binnenplaats van het Raadhuis zullen ge houden worden. Voor het bezoek aan Carré op Donderdag middag halfdrie zal de stoet waarschynlyk den volgenden weg nomenRokin, Reguliers breestraat, Rembrandtplein, Utrechtschestraat, Sarphatistraat, Amstel. By den terugkeer van den circus, zal indien het weder dit toelaat een rytoer gemaakt worden. Het bezoek aan de bewaarschool in do Uilenburgerstraat zal Yrydag-middag om hall twee gebracht worden. Daarna zullen HH. MM. in den „Huizo Couturier" een matinée bywonen van do leerlingen van het Conservatorium. Heden wordt de eerewacht voor het paleis betrokken door een detachement der schutterij, onder bevel van den kapitein Luden. By de firma H. K. Groote, in de Kalver- straat was hedenmiddag een mooie photographic verkrygbaar van den intocht der Koninginnen. Het stoomschip „Gedé", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 11 April to Mar seille; de „Merapi" arriveerde 11 April van Rotterdam te Batavia; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, is 11 April te Port-Said aangekomen; de „Dubbeldam" arriveerde 11 April van Amsterdam te Nieuw- York; de „Edam", van Baltimore naar Rot, terdam, is 11 April Dover gepasseerd; do „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naai de O.-kust van Afrika, vertrok 11 April van Zanzibar; de „P. Galand", van Baltimore naar Amsterdam, is 12 April Scilly gepasseerd, de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 April Colombo; do „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 April van Southampton; do „Soenda" vertrok 12 April van Batavia naar Amsterdam. Slct.) Dos avonds van den vierden dag ontmoet ten de beer Morton en de rechter Symmes elkaar iu een koffiehuis, om daar in stilte een glas whiskey te drinken „Buurman!" begon de rechter: „de vaandrig is 66D net, knap jongmensch!" Morton stemde daarmede in. „Ja, dat is hy", meende hy. „Buurman", ging de rechter voort, „uwe vrouw is ook zeer schoon." „Nu ja!" antwoordde Moiton. „De vaandrig is veel by u thuis", merkte Symmes verder op. „Ja", antwoordde Morton: „hy kent haar oude vriendschap." „Zoo, zool Hm, hm!" Morton antwoordde ditmaal niets. Syrnmes had immers ook niets gezegd „Buurman", zeide de rei htor meesmuilend, toen beiden eenige minu'e daarna 't koffiehuis verlieten, „buurman, ik v, u iets zeggen. Ik ben eemg>zins thuis n de astrologie. Wanneer Mars Venus te dich nadert, kan er een ongeluk ontstaan." Men ziet het, de rechter was een klassiek ontwikkeld man. Het was zyn trots dat hy Vergiliu8 gelezen had. Hy wierp gaarne met geleerde phrasen om zich hoen; dat impo neerde het landvolk. Maar ditmaal had hy zyn mond moeten houden. In elk geval wa ren de gevolgen zeer verpletterend en treurig voor den braven rechter. De heer Morton begreep niet recht, wat buurman Symmes daarmede wilde zeggen, want hy had niets dan een weinig rekenen, schryven en lezen geleerdmaar hy dacht er over na en vond weldra een gedienstigen geest, die een weinig meer ontwikkeld was en hem lachend verklaarde, wat de rechter daarmede had willen te kennen geven. Nu wist ook de heer Morton wat hem te doen stond; hy was een man vau daden,een practisch man, die niet gaarne veel sprak, maar handelde. Hy ging regelrecht naar het slechts eenige kilometers verwijderde Losan- tiville en toen hy na eenige uren te) opge keerd was, zeide hy op zjji e korte, befli-te, maar juist niet onvriendolyke wijze tot E k- „Pak je goed by elkaar,-lieve,- w g naar Losantiville!" „Miar Morton!" antwoord'"- Ellen v rwor; derd„dat gaat niet zoo spoed»-'." „Symmes leent ons zyn wagen on bi m Morris zfine ossen; dan kunnen wy alles in i één keer overbrengen." „Maar waarom? En dan zoo plotseling?" „Ik heb met Jenkins in Losantiville ge ruild; hy geeft ons nog wat toe." Toen Lutz des namiddags op do gewone v.yze naar het huis van Morton wandelde, vond hy alles verlaten en ledig. Hy durfde zijne oogen niet vertrouwen, maar in de nabybeid 6tond eene buurvrouw, de oude vrouw Morris, die hem, geheimzinnig glim lachend, toesprak. „Zoekt gy de familie Morton? Ja, die is naar Losantiville verhuisd 1" Lutz ging droomend weg en dacht langen tyd na. Het resultaat daarvan vras de over tuiging, dat Cleves toch eigeniyk eene ellen dige plaat* was. een dorp, waar men van verveiing kor» sterven. En de familie Symmes? Kon er iets verveleriders zyn Zy hadden zich onlangs zelfs toespelingen veroorloofd, en hy geloofde werkelyk, dat zy bet plan hadden, hem do oude jong»juffrouw Symmes I» d»'.'i hals te schuiven Hy mocht er niet denker. Neen, het was niet uit te houden. Wat hield hem dan in C!ev.dat zich or het bouwen van een fort zoo weinig i- iide? Bovendien was uy verantwoordelijk en moeBb rekening houden met „strategische oogmerken Hij was rood van opgewondenheid gewor den en nam een snel besluit. Hy riep den sergeant. „Sergeant", zeide hy op streng bevelenden toon, „laat tegen morgen negen uren do boot in geleedheid brengen, om alles in te pakken. Wy vertrekken; wy gaan naar Losantiville." De sergeant zag hem verwonderd aan. „Naar Losantiville?" „Naar Losantiville! Ik heb rekening to houden met strategische oogmerken. Als ik de drie dorpen hier beschermen zal, moet ik in het middelste het fort aanleggendat is toch duidelyk. Wy zullen in Losantivillo spoedig eene geschikte plaats uitkiezen en onmiddeliyk met de oprichting van een palis- sadenwerk beginnen!" „Het is wel, vaandrig!" De rechter Symmes wrong zich de handen, hy i- d en smeekte, hy ping zelfs zéé ver, dat hy dt-n vaandrig met klinkende motieven wild bewyzon, dat Cleves de meest goscbikto pi.ais was. Maar tevergeefs: Lutz keerde h-m verachtelyk den rug toe. Hy kende als soldaat zyn plicht by bad als commandant rekening te houden met „strategische oogmerken."

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5