door het Rotterdamse h rooneelgezelschap hier ten tooneele gevoerd. Ik was toenmaals niet in de gelegenheid mijne aandacht er aan te wijden; anderen echter, die dit geluk wel hebben gehad, verklaarden my gisteravond dat mevrouw Philomène Jonker, aan wie toen de rol van den jeugdigen Pierrot was toever trouwd, deze figuur met oneindig veel meer talent en waarheid heeft geschetst. De billijkheid dwingt echter de verklaring af, dat ook gisteravond werkelijk zeer goede tooneeltjes ten beste werden gegevende lezing van het ondeugend berichtje door het ouderon paar werd schalksch, bepaald geestig weor- gogeven; het in slaap vallen van den vader was zeer karakteristiek geschetst; de antithese tusBchen het vrooiyk, opgeruimd middagmaal, hot opgewekt wegnemen van do tafel in het eerste bedrijf en het langzaam, gedwongen eten, het werktuiglijk, zonder eenigen levens lust verwijderen van den disch in het laatste bedryf was diep gevoeld. Hoewel de persoonlijkheid van mad. Brunoy volstrekt niet paste voor de figuur der ver leidelijke Phrynetto, maakte zy door haar spel veel goed; er was gloed en verve in hare actie; de scène tusschen haar en don baron was zeker een der beste momenten van den avond. Wat de muziek aangaat, deze moge tech nisch boven eiken lof verheven zyn, voor een gewoon leekenoor was zy uitermate vervelend. *t Leek my alles verschrikkelijk droog toe, stoot end, saccadó door de drie broeders Hak man op drie piano's gehakkeld. De muziek was volkomon in overeenstem ming met de verschillende gemoedsaandoenin gen der spelers, beweert men misschien, ale men het by voorbaat reeds wist. En dan die „oeuvros inédites" der fröres Hakman! Mijnentwege hadden zy even goed inexecutées kunnen blijven. Mr. L. H. CORRESPONDENTIE. WinkelierMen moet voorzichtig zijn iemand by openbaar geschrift te benadeelen, daar dit aanleiding kan geven tot een proces om schadevergoeding. Hoeft u met slechte betalers te kampen, dan kunt u de namen zichtbaar in uw winkel ophangen dit kan men u niet beletten. Wy denken er over de namen van degenen, die hunne abonne- ments-quitantio niet betalen, elke drie maanden te publiceeren; wellicht kan de lezing van dit lijstje u van dienst zyn. Gemengd Nieuws. Hedennacht omstreeks lialf- twaalf werd brand ontdekt in het perceel achter den koek- en banketbakkerswinkel van do firma Biesiot, thans gedreven door diens behuwdzoon Timp, welk perceel uitkomt aan do Van der-Werfstraat, tegenover de Volders- gracht. Het bleek dat het onheil was ont staan boven de koffiebranderij, op een zolder, waar papier en andere brandbare voer werpen ■werden bewaard. De brandhorens der politie-agonton deden zich weldra hooren en de weesburgors waren de eersten, die water gaven, waartoe zy twee slangen van hunne spuit in verbinding hadden gebracht met de boide in de Van-der-Werf- straat aanwezige, nog van vroeger dag- teekenende brandputton. Kort daarop kwamen ook de politie agenten met den naspel wagen, waarvan zy de slang bevestigden aan de brandkraan der duinwater leiding. Alvorens zy water konden geven, moet er met de weesjongons, naar wy ver namen, het een en ander zyn voorgovallen, dat op hei: tegenovergestelde van ordeiykheid geleek, m. a. w.zy wildon do agenten niet toelaten Later word er nog door twee spuiten, Nos. Se 1, water gegeven, zoodat met vyf stralen i t vuur, waarvan do vlammen in het begi." iiot dak uitsloegen, werd gebluscht, waardoo. do brand alleen tot den zolder werd beperkt Om uur konden de spuiten inrukken en bleef alleen de slang aan de brandkraan over vo< het geval ze nog noodig mocht zyn, daa de verdieping, waar het vuur had gowoed. >g veel rook vertoondo. Do sto inspuit was ook wel uitgerukt, maar behoefde een dienst te doen. Daar brandklok niet had geluid, was het terrein i t door schutters afgezet, maar alleen door pol 10 agenten en infanteristen, welke laatston in den stormpas waren komen aan zetten. Z waren dan ook heel gauw present. Ook d< heor De Sturler, wethouder van fabricage, was op hot terrein' aanwezig. "W y vernemen dat de heeren I Houthuysm en Filippo, stukadoors-firma aan den Nieuwen Ryn 70 alhier, hunne werklieden verzekerd hebben tegen de geldelyke gevolgen van ongelukken. Aan het station der Hollandsche Spoorwegmaatschappij alhier is afgegeven ge durende de beide Paaschdagen het volgonde aantal kaarten: In de richting naar Amsterdam 18S 1ste klasse, 270 2de klasse en 844 3de klasse, totaal 1302. In de richting naar Rotterdam 21*5 1ste klasse, 604 2de Klasse en 2302 3de klasse, totaal 3118. Het aantal afgegeven porronkaarten be droeg 2100. In den avond van den tweeden Pjaschdag had er aan den Ouden Singel, naby de Pauwbrug, eene vechtparty plaats tusschen drie schippers en een sjouwer. Allen waren min of meer beschonken en de schip pers zouden partij voor elkander getrokken hebben, omdat de sjouwer hen had beleedigd en uitgedaagd, hetgeen laatstgenoemde niet tegenspreekt, ma3r zegt zich dit niet te kunnen herinneren. De sjouwer bekwam by die gelegenheid eene hoofdwond en geraakte door de scher mutseling een 75-tal eieren, welke de ver wonde by zich had, stuk. Door tusschenkomst der politie is de sjouwer thans door do schip pers schadeloos gesteld, waarmede de zaak nu is afgeloopen. Te Aarlanderveen is men bezig aan don bouw van eene nieuwe R.-K. kerk en pastorie. By het uitgraven van het terrein worden vele boomen gevonden, die niet onwaarschynlyk by den Kimbrischen vloed of latere overstroomingen zyn bedolven geraakt. Naar men verneemt, heefteen vermogend ingezetene van Den Plaag, voor stander van coöperatie, het plan opgevat eene proef te nomen met dat stelsel op het platte land. Hy moet voornemens zijn, in een der dorpen van het Wostland op goeden stand eene flinke bakkery te doen oprichten, waar brood voornamelyk voor de volksbehoeften zou wor den gebakken en verkocht tegen den pry's, waarvoor de Bakkersbond het levert. De bakker, aan wien de bakkery verhuurd wordt, zou geheel vry wezen in zyn doen en laten en eene matige huur betalen, doch ver plicht zyn by iedere afgeleverde twee pond brood een genummerden bon te geven, welke bons jaarlyks, tegen circa een cent of meer por stuk kunnen worden ingewisseld, zoodat een huisgezin, dat per week 25 pond brood verbruikt (halve kilo's), aan het eind van het jaar f 6.50 zou ontvangen of meer. Hoe grooter prijsverschil er bestond tus schen do meel- eu broodprijzen, zoo veel te meer waarde zou elke bon krygen. De beta ling zou contant zyn. Gelukt de proef, dan zou na een paar jaren de bakkery langzamer hand in aandeelen aan do klanten overgaan. Gelukt zy niet, dan zou de bakkery daarna gewoon worden verhuurd. Voor deze zaak moet het oog op 's-Gravenzando gevallen zyn. Een 11-jarig zoontje van Ter Hoeve, kruidenior in den Zwaanshals te Rot terdam, was gistermiddag mot twee broertjes van 8 en 9 jaren op den zolder aan het spelen. De jongens zagen een takel hangen en zouden elkander daaraan optrekken. Het spel duurde zoo een poosje, tot de kinderen er genoeg van kregen en zy het gezameniyk spel staak ten. De 11-jarige knaap echter bleef zich met het touw bezighouden, terwyi de twee kleinere naar beneden gingen. Geruimen tyd later werd de achtergebleven jongen gezocht en vond de vader zyn kind met het touw om den hals op den zolder hangen. Het was reeds dood. Sedert j.l. November was te Gro ningen eene nog jeugdige vrouw spoorloos verdwenen. Allo pogingen om hare verblyf- plaats te ontdekken hebben niet gebaat, totdat gisteren haar lyk uit het water is opgehaald. Te Deventer legde Zaterdag een meisje van 7 jaren een hoop steenon op do stoep eener woning. Hierover werd eene werkvrouw zóó boos, dat zy bet kind een pak slagon toediende. Hot kind overleed den volgenden dag. De werkvrouw werd in hechtenis genomen, waarna een gerechteiyk onderzoek werd ingesteld, waarvan de uitslag was, dat, volgens den geneeskundige, de dood niet in het minste verband staat met de gepleegde mishandeling. Terstond na de lykschouwing word de vrouw dan ook op vrye voeten gesteld. Te Os zou, naar men verneemt, de brutale streek zijn uitgehaald, dat by aanplakking werd bekendgemaakt, dat do burgemeester, mr. H. J. Fenseling, de pastoor deken, A. v. d. Laar, de fabrikant Jurgens en diens opzichter Koenen aan de beurt zyn en zich mogen gereed houden om een zelfde lot te ondergaan als den wachtmeester der marechaussee te beurt viel. De dader van het feit i3 natuurlijk onbekend. De Schinderhannesbende, die te Os bestaat, blykt niet alleen goed georganiseerd, doch ook terdege ontzien te zyn, want van den genoem den moord lekt maar niets uit. Een jongmensch reed eergisteren op de Nieuwohaven te Rotterdam mo'. zyn rywiel tegen een yzeron ring aan den kant der kade, met het gevolg, dat hy met rywiel pn al midden in de haven plofte. Hy zwom onmiddellijk naar een meerpaal en wist zich daaraan vast te klemmen, totdat matrozen van de aldaar liggende kanonneerboot „Dufin" hem redden en daarna het rywiel ophaaiden. Een uur later zag men hem met droge kleeding weder met z\jn rywiel langs de Nieuwehaven komen. In de wjjk Hasselt, te Tilburg, in do zoogenaamde Kasteelsche bosschen, heeft een landbouwer by het graven gestooten op een kolder, welke de familie-grafkelder bleek te zyn van de vroegere graven van Grabendonk. Doodkisten, waperen en kleederen waren nog aanwezig. Eene grafzerk droeg een moeilyk leesbaar opschrift. Onder do gemeente Fynaart is do boerenhofstede van den landbouwer De Wit afgebrand. De inboedel met 25 stuks vee is eene prooi der vlammen geworden. Aan boord van een Engelsch stoom schip, te Ylissingen liggende, is een stoker door een matroos met een mes gestoken. De dood volgde onmiddellyk. Te Kadier en Keer (L.) is het 4- jarige dochtertje van den landbouwer P. Stein in een mestpoel geraakt en levenloos daaruit opgehaald. In de steonkolenmyn „Nordstein", naby Kerkrade, is de mynwerker H. Jansen, uit laatstgemelde plaats, onder een hoop kolen geraakt en verongelukt. Hy laat eene weduwe met twee kindoren achter. BUITENLAND. Frankrijk. De ontvangst, welke aan het nieuwe minis terie in de Fransche pers ten deel valt, getuigt niet van groote ingenomenheid. Een telegram laat zich als volgt uit: Het nieuwe kabinet wordt met onverschilligheid door de dagbladen ontvangenzy betwij felen of het wel eenigen levensduur zal hebben. In de ministerieele verklaring zal het nieuwe kabinet er op wyzen, dat er voor de Kamer nog veel te doen blyft, en zal hot aandringen op aanneming der tegenwoordige begrooting en het gereedmaken der begrooting voor het volgonde jaar. De Panama-zaak moet het Parlement niet van zijne plichten afleiden. By de aanstaande verkiezingen zal het kabinet de rechtvaardigheid betrachten tegen over alle partyen. Het zal eene beslissing vragen omtrent de hervorming der drank belasting; het zal aan den Senaat vragen de beursbelastiDg goed te keuren, by welke belas ting tevens eenigo voorwaarden van nationali teit zullen gestold worden voor de coulissiers en de geheime beurspraktykon zullon onder drukt worden. De begrooting zou reeds in het einde der week kunnen aangenomen worden; de regeering zou dan niet opnieuw een voorloopig twaalfde behoeven te vragen en de Kamer zou tot 25 dezer op reces kunnen gaan. Duitschloml» De berichten in buitenlandsche bladen, dat de keizer aan Von Bismarck tor gelegenheid van zyn 7Ssten verjaardag een gelukwensch heeft doen toekomen, worden thans bepaal delijk tegengesproken. Daarentegen bevinden zich onder de tienduizend schrifteiyke geluK- wenschen, welke Yon Bismarck ontving, ook die van de keizerin Friedrich, van den prins regent van Beieren, enz. Naar bericht wordt, heeft de keizer dezer dagen met den Rykskanselier eene conferentie gehad over de uitzetting van Brandes uit Frankryk. De uitslag daarvan zou zyn, dat na de door de Franscho regeering gegeven ophelderingen deze zaak, welke de keizer aanvankelyk als zeer ernstig opvatte, zoo goed als uit den weg geruimd is De Reichsanzeigermaakt het keizerlyk besluit openbaar, waarbij de Rykskanselier wordt gemachtigd tot opneming eener Ryks- leening. groot 152,228,147 Mk., waarvan 52 raillioen a 3 pCt. en het overige a 3 of 3*/2 pCt. rente. De „B. B. Z". berekent den koers van uitgifte der Ryksleening en der Pruisische leening op 86.80 pCt. België. De heer De Kerkhoven de Donterghem heeft namens verscheidene leden der gema tigde linkerzyde by de Kamer het voorstel ingediend, om, ingeval geen der andere voor stellen de vereischte meerderheid, van 2/3 der stemmen verkrygt, het algemeen kiesrecht toe te staan aan alle mannelyke ingezetenen van 25 jaar, die volgens de tegenwoordige kieswet kiezer zyn voor den gemeenteraad en de provinciale staten. Dit stelsel zou van kracht biyven totdat voor een nieuw kiesstelsel de vereischte meerderheid is gevonden in do Kamer. In eene party vergadering der radicale linker zijde, onmiddellyk na afloop der Kamerzitting gehouden onder voorzitterschap van Janson, is besloten bovengenoemd voorstel met alle kracht te bestryden. Mprnrnjm. Gisteren werden de zittingen der Cortes geopend met eene troonrede der koningin- regentes, waarin verklaard wordt dat de rust in het binnenland verzekerd is en dat de be trekkingen met het Yatic-aan en de Yereonigde Staton van oprecht vriendschappeiyken aard zyn. Voorts behelst de boodschap de aankondi ging van handelstractaten, waarover onder handelingen met verschillende landen zyn aangeknoopt, en van de tractaten, welke reeds gesloten zyn met Zweden en Noorwegen, Nederland, Zwitsorland en Portugal. Verder wordt een ontwerp tot hervorming van het Crédit Mobilier aangekondigd, en verklaard dat zoowel leger als vloot en al de levende strydkrachton des lands het hunne zullen bydragen tot het brengen van die op offeringen, welke noodig zyn om den finan- tióelen toestand des lands te redden. De uitgaven zullen zoo ver verminderd wor den als de voorzichtigheid zal toelaten, en de inkomsten zullen, zooveel de draagkracht des lands toelaat, verhoogd worden. De betrekkin gen der Spaansche Bank met den handel zullen bevorderd wordetf, maar men zal tegen eene verwarring in den omloop van het papieren geld waken. De koningin-regentes en de jeugdige koning werden zoowol by hunno aankomst als by hun vertrek toegejuicht. De republikeinsche afgevaardigden woonden de zitting niet by. [Volgens een ander bericht zou do troon- rede ook de mededeeling bevatten, dat de koningin-regentes 2 millioen van hare civiele lyst ten behoeve van de schatkist afstaat, maar daarvan wordt in bovenstaand uittreksel, dat werd geseind, niet gewaagd.J Het Kabinet zal voorstellen, de portefeuille van buitenlandsche zaken aan Moret op te dragen. Chili. Eene depec hevan Lloyds bureau uit Iqüique 5 April zegt, dat in Chili groote ongerustheid heerscht en te Santiago de staat van beleg is afgekondigd. De wisselkoers is gedaald tot 15 d., met neiging tot verdere daling. Gemeenteraad van Lelden. Zitting van hedennamiddag te 2 nren. Voorzitter: do hoor De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Juta, Do Sturler, Zillesen, Du Rieu, Van Lidth de Jeude, Verhey van Wyk, Van Hamel, Fockema Andreae, Van der Breggen, Van Reenen, Le Poole, Verster van "Wulvorhorst, Siegenboek van Heukelom, Van Hoeken, Koetser, De Vries, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Was, Cock en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Drucker, Dekhuyzen, Tieleman, Zaayor en Kaiser. Aan de orde kwamen de volgende punten 1° Verzoek van A. Kondijs. ter bekoming in erf pacht van grojd aan den Haarlemmertrekweg (60 en 63). 2°. Voorstel tot vorloDging vaD de pacht der faecale stoffen, verzameld door de exploitatie van het Lierout stelsel (61). 3ft. Idem betrekkelijk een verkoop vaa eenige «tukken vaD het Archief (64). 4°. Verzoeken in zake afschaffing van de kermis (65). 5°. Voorstel ftetrekkolijk naamsverandering van de Armenkerk (65). 6°. Verzoek van R. Fuik, ter bekoming van cenige strookjes grond aan den Nieuwen Rijn en de Uiterstegracht (67). 7°. Voorstel betrekkelijk het geven ia gebruik aan het Rijk van een stuk grond der S'adstiuimc-r- werf (69). 8°. Verzoek van H. W. Hoogeboom, in zake ac-n bak tot bewaring van sintels, e..z. aar. de Oude Heerengracht (70). 9°. Voorstel betrekkelijk de verzekering te., werl:-

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2