N°. 10161 Yrijdaü»: 7 April. A®. 1893. <Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 6 April. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. Eerste Blad. Den tweeden avond van het Leo-feest in de Stadszaal was de opkomst nog talrijker dan de vorige maal. Thans bleef er niet alloen, zoowel beneden als op het balkon, geene enkele plaats onbezet, maar er kwamen zelfs plaatsen te kort. Sommigen vergenoegden zich daarom met eene staanplaats aan de deuren in den corridor, of in de gangpaden langs den wand. Andermaal waren er «enige roomsch-katho- lieke geestelijken aanwezig, doch niet in zoo grooten getale, terwijl ook de offiefëele autori teiten, waartoe den vorigen avond, behalve den burgemeester, insgelijks de wethouders de heeren H. C. Juta en A. L. De Starier hadden behoord, ontbraken. De feestviering werd ook nu geopend met de uitvoering door 'het gemoogde koor van het indrukwekkende „Alleluja" van Handel, waarna door den weleerw. heer C. A. F. J. M. Lohmeyer de feestrede werd uitgesproken. Met schroom bad hij die taak op zich ge nomen èn mot het oog op den weisprekenden redenaar van don vorigen avond èn met het oog op dé grootheid des Pausen, want om die grootheid naar waarde te schetsen, daartoe is alleen oen groot man in staat. Maar tegelijkertijd had spr. ook met blijd schap de uitnoodiging aanvaard van de wak kere regeüngs-commissie, die zich op zoo uitstekende en waardeerbare wijze van hare moeilijke taak had gekweten, - omdat hy een geestelijke zoon van den Paus is en omdat een zoen vooral in staat kan geacht worden op de verdiensten zijns vaders te wijzen. De redenaar herinnerde aan de stormen, welke er woedden toen Leo XIII den Pause lijken troon besteeg en welk een heerlijke encycliek er kort daarna van Z. H. uitging. Het licht van Leo XIII straalde over die woelige wereldzee, en dat licht zal niet ge doofd worden, -maar blijven stralen. Spr. zette vervolgens in z(jne rede, welke hjj in drie deelen had verdeeld, uiteea dat Paus Leo het licht dezer eeuw is, in de eerste plaats om diens groote gave van vor stand, waarom spr. Leo XIII beschouwde in het licht zjjner wijsheid. Daarna wees spr. op de verdorvenheid dezer wereld en van 'smenschen hart, waartegen over hy stelde den Paus van den rozenkrans, schitterende in het'licht zijner heiligheid. In de derde plaats sloeg spr. een blik op de toenemende verkeerde leiding van het volk, waardoor het socialisme zich uitbreidt en zelfs de hand begon te slaan aan den eigendom van anderen, hetgeen men recht noemde 1 Meer en meer ging men de perken te buiten, ■ook door het stollen van allerlei eischen, ge vaarlijk voor eene goedgeordende maatschappij. Toen verscheen er weer een encycliek des Pausen, waarin hy, wyzende op veler gebreken, ■de oogen voor het dreigende gevaar opende, tal van raadgevingen en voorschriften gaf en er aan herinnerde dat allen, ryken en armen, hoog- en laaggeplaatsen, kinderen van ééne Kerk, mnt dezelfde plichten, zyn, door welk optreden cVe Paus verscheen in liet licht van zyn oppergezag. By gelegenheid van zyn gouden bisschops jubileum we.-d Paus Leo XIII averal gehul digd, ook hier te lande. Vele vorsten lieten Z. H. in onderscheiden vorm hunne g slukwenechen en geschenken aanbieden. Ook or.zo geëerbiedigde.Koningin-K^gentes, als vertegenwoordigster van onze zoo beminde leugdige Koningin IViihelmina, was daarin niet achtergebleven. Oeiijk men immers weet, was graaf Dumonceau gelast met aie even eervolle als schoone taak," wette vooral door de katholieke landgenooten svsri op prys i gesteld. By deze voor hen aangename her innering voegde spr. de beste wenschen voor het welzyn van onze nu nog minderjarige Vorstin, 's Hemels zegen afsmeekende dat haar later levenspad door een even vriendelyk zonnetje moge beschenen worden geiyk tot nu toe, als kind, haar ten deel valt, op welke woorden een stormachtig applaus volgde, ten bewyze hoezeer ze gesproken waren naar ieders hart. Hulde zal den Paus weldra ook gebracht worden door de Nederlandsche en Belgische pelgrims en eere was hem ook nu hier ter stede bewezen op eene wyze, den katholieken en hun Heiligen Vader waardig. Na deze aldus in zyn leven en werken ge schilderd te hebben, eindigde spr. zjjne schoone rede, welke meermalen door toejuichingen onderbroken was geworden, mot een „lang leve Leo-Petrus XHI!" hetwelk natuurlijk eene algemeene instemming vond. Na de rede volgde, evenals den vorigen avond, de pauze en na de pauze de hoogst verdienstelyke uitvoering van de cantate „De Kerk der Nederlanden en hot Pausschap" met de reeds vermelde tableaux-vivants, aan welker pracht kosten noch moeiten waren gespaard en zoo uitstekend 6laagden en voldeden, dank ook zy den bemoeiingen van onzen stadgenoot den heer P. J. Niesten, die do tabloaux heeft in elkander gezet en wien, naar men begrypen kan, het ontzettend veel moeite heeft gekost osi alles zoo vlug en zonder ongelukken te doen afloopen. Zeer zeker mogen alle modewerkenden aan dit feest en de leden der commissie op aller erkentelykheid aanspraak maken. Aanstaanden Zaterdag, den 8stea April, des middags te twaalf uren, zal ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Sophie eene groote parade door het garnizoen ep het Schuttersveld worden gehouden. Mot 1 April is aan de Fractie oho Ambachts school, behoudens goedkeuring can denminister van bicnenlandsche zaken, voor den tjjd van één jaar benoemd aio onderwijzer in liet machine-bank werken de heer A. J. Parmentier alhier, -ierwyl op dien datum aan den onder- wyzor cn dat vak J. (I. De Boevor eervol ontslag is verleend. 'cHyks Ethnographisch Museum te Leiden heeft van mr. iF. J. -3, Van Uye Pieterse, hulptolk en kanselier der Neder- ilandsche legatie te KonetaiitinopoL, de navol gende voorwerpen ten geschenke ontvangen, als: 2 pijpen, 1 barnsteenen mondstuk, 2 k-operen vloerbakjes, 2 lepels, 2 modellen van bcoten, 1 krukje met zilver-en beslag als arm - steunsel, een en ander in Turkye in gebruik. Een en ander werd vervoerd door de vriendelyke tu63chenkomei van den beer Visser, kapitein van het ss. „Caster". G'eïnventariseerd als serie 909, nr. 110. Aan Aan schenker is de dank der Regeering betuigd. Naar bericht werdt, is de toestand van den ireer Zeverjjn, president der Javascbe Bank, die zich onder behandeling heeft gesteld van prof. Van Hereon alhier, zeer bevredigend. Zondag heeft hy in het Höpital Wallon eene operatie ondergaan, welke goed is afgeloopen. Ned.-IIervormde Kerk. Beroepen te Driehuizen, de cand. H. J. Hellema, te heiden. Remonstrantsche Broederschap. Be dankt voor het beroep naar Gouda door ds. H. L. Oort, te Dokkum. Den 16den dezer hoopt de lieer J. H. Houbolt zyn dertigjarig jubilé ais hoofd der openbare school van Benthuizen te gedenken. Gedurende datzelfde tydvak vervulde genoemde heer ook aldaar de betrekkingen van koster, voorzanger en ontvanger by de Ned. Hervormde gemeente. Het reeds in ons vorig nommer opge nomen bericht betreffende eene overwinning onzer troepen in Indië wordt door de „Staats courant" van heden aldus medegedeeld „In een by het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië wordt mel ding gemaakt van een gevecht tegen de Atjehsche benden van Nja Makam in Tami- ang (Oostkust van Sumatra), waarbij het succes aan onze zyde was." In bet groot waterschap van Woerden zyn tot hoofd-ingeiand en plaatsvervanger in het 1ste district (hoofdplaats Woerden) ge kozen de heeren J. Brunt PJz. en Z. Baelde. By de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad van Gouda werden uitgebracht 771 stemmen, waaronder 15 blanco. Volstrekte meordorheid 379 stemmen. Uitgebracht weiden op den heer J. J. Grootendorst, candidaat der anti liberalen, 375 stemmen en op den heer Cl. J. Steens Zynen (lib.) 379 stemmen; zoodat laatstge noemde gekozen is. In de „Soer. Ct." wordt het denkbeeld opgeworpen een standbeeld voor Multatuli in Indië op te richten. Aan het eindexamen van de 1ste afd. der Krygsschool wordt deelgenomen door de 2de luitenants: Prins, Verschoor, Bleokmann, Badings, Van Essen, Jhr. Van der Wyck, B. Van Heerdt, Kuiper, Hirschig,Kaub, Perk, Faassen.Meyners, allen van de art. h. t. 1. Kerkkamp, De Greve, Brewer, allen van de art. O.-I. Van der Steur en Hanegraaff, van de genie h. t. 1. Looff en Tirion, van de genie O.-I. Aan baron Collot d'Escury is by ge legenheid van zyn 25-jarig jubilé als rent meester van het kroondomein in het Rentambt Hulst, door de pachters van genoemd kroon domein een schitterend bewijs van waar deering aangeboden. Eene zinnebeeldige groep met het Koninklyk wapen, kunstig bewerkt in massief zilver, brengt hulde aan de verdienste van den baron, wiens familiewapen, dat op het voet stuk ie aangebracht, door een kindergenie wordt gekroond met den lauwer der erkente lykheid. Keurig geciseleerde versieringen en ■eene fraai uitgevoerde toepasselyke inscriptie voltooien dit waarlijk schoone stuk. Een rjgk mert zilver gemonteerd album be vat de gecalligrapheerde namen der schenkers, ■door eene verdienstelyk geteekende opdracht, als titelplaat, voorafgegaan. Een ea ander is geleverd door do heeren Van Kempen en Zonen, te 's-Gravenhage, en in hunne fabriek te Voorschoten ontworpen ■en uitgevoerd. Woeosdag, 12 April, vergadert de com missie in zake vereenvoudiging van spelling en verbuiging der Nederlandsche taal, in „Maison Stroucken", te Amsterdam. De heer C. H. Den Hertog, Nassaukade 106 aldaar, heeft zich bereid verklaard om bewyzen van adhesie te ontvangen van hen, die zich met de door dr. Kollewyn c. s. voorgestelde wyzigingen in spelling en verbuiging niet kunnen vereenigen. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 April te Padang; do „Obdam", van Rotterdam naar Xieuw-York, passeerde 2 April Wight; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 2 April te Genua; de „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Ba tavia, arriveerde 5 April te Genua; de „Iteichstag" vertrok 31 Maart van Durban via Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de „Rotterdam" vertrok 1 April vaH Nieuw- York naar Rotterdam; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, is 2 April Perim gepasseerd; de „Spaarndam", van Xieuw- York naar Rotterdam, passeerde 5 April Beachyheadde „Antenor", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 5 April Gibraltar; de „Bloemfontein", *an Amsterdam naar Kaap stad, arriveerde 4 April te Londen; de „Deu calion", van Amsterdam naar Java, arriveerde 4 April te Liverpool; de „Berenice" vertrok 5 April van Neufahrwasser naar Amsterdam de „Didam" vertrok 5 April van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Jupiter" arriveerde 5 April van Amsterdam te Stettin; de „Kaïser", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 5 April te Marseille; de „Zaandam" vertrok 5 April van Baltimore naar Rottei dam. - By koninklijk besluit is aan mejuffrouw L. A. Bornand, geboren te Sainte Croix, in Zwitserland, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwys hier te lande, mits zy overigens aan de daartoe by do wet gestelde eischen voldoet. De heer L. Ch. De Nys, gewezen assistent resident van Billiton, thans met verloi hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Mr. R. Z. Dannenbargh, Oost-Indisch ambte naar met verlof, laatstelyk benoemd president van den raad van justitie te Soerahaia, op zyn verzoek, eervol onthoven van hot lid maatschap der Staatscommissie tot herziening van de Indische wetgeving op privaatrechteiyk gebied. Het Leldschc Tooncel. Ik houd niet van pantomime, ten minste niet als uiting van verheven kunst; het is een achteruitgang, een teruggaan tot het primitieve, tot de kunst in hare eerste ont wikkeling. Reeds de Romeinen ten tyde van Augustus en Nero vermaakten er zich mede en het was vooral het ernstige, het dramatische in het gebarenspel, dat hunne bewondering opwekte. Het verhevene ontaardde na eenigen tyd in het platte; het dramatische werd verlaagd, verbasterd tot eene klucht; vandaar do Arle- yuinades in Italic, de Mascarilles en Sgana- relles in Frankryk. In de laatste jaren heeft de Fransche school^ weer het boertige vaarwel gezegd, om hare'*' toevlucht te zoeken by het tragische. Zulk een product der eeuwenoude thans weer nieuwe richting mochten we gister avond in onzen schouwburg aanschouwen. De inhoud van „L'Enfant prodigue", zooals dit kunstgewrocht heet, is genoeg bekend. Een zoon, die zyne ouders besteelt om in overvloed en rykdom en weelde met eene jeugdige schoone te kunnen leven; dan het bedrog, de vlucht der ontrouwe minnares met een ander, die haar nu nieuwe schatten aan biedt, en eindelyk de terugkomst vaD den vorloren zoon in het ouderiyk huis, de ver giffenis der ouders et voila tout. Lucianus schrijft in een zyner talryko werken, dat ten tyde van Nero de pantomime zulk eene volmaaktheid had bereikt, dat een vreemdeling, die voor het eerst zulk eene uitvoering had bygewoond, alles tot in de kleinste byzonderheden had begrepen. Op zulk eenp volmaaktheid kon de voorstelling van gistererf iïich zeker niet beroemen. Wel was' hoofdinhoud te volgen, wel begreep de toesc"'louwer a'8 de zoon 6ene '£a8t opendoet, terwyi zij ae ouders slapen, daaruit geld en bankbiljetten n. ^at ''6 z'c'1 aa" diefstal schuldig maakt; ^an men £'ch den schrik verklaren van den* onbezonnen jongen, als een zwarte knecht <)llonlanBe rekeningen binnenbrengt, maar niet makkeiyk was dat spel te doorgronden, al!;: enkel en alleen aan hartstochten, aan gemoeds- aandoeningen uiting moest gegeven worden. Ik geloof niet dat een der toeschouwers heeft kunnen begrypen, dat Pierrot zich ver veelde, dat de gedachte aan valsch spel in zyn brein was ontstaan, dat zyn geweien ontwaakte, wanneer dit niet alles op het affiche vermeld stond. Over het algemeen kon madame Mathilde Le Roy ais I'iern# iils niet bekoren. Haar spel was los, vlug, bevallig zelfs, maar kunst is het bepaald niet. Voor enkele jaren is deze pantomime ook

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1