HET ZAAD, DAT OP EES STEENAdTIGEN GROND VALT, BRENGT GEEN VRUCHTEN VOORT. O Gin onerd Ni'Aüws. Beklaagd op 21 en 22 Nov. a.p. uit een pet (kuil) op het land van P., te Noordwyk, ongeveer twee H. L. groote kool rapen te hebben ontvreemd en zich toege ëigend, had zich heden voor do arrond.-recht bank te '8 Gravenhage te verantwoorden J. K. v. d. L., arbeider te Noordwyk. De bekl. bekende den diefstal bedreven te hebben, naar hü zeide uit behoefte. Yan die behoefte bleek evenwel niets en evenmin wat bekl. bewogen had van het vonnis, by verstok tegen hom gewezen, in appèl te komen. Het O. M. eischte dan ook bevestiging van het in eersten aanleg gewezen vonnis. De verdediger, mr. Wiersma, uit Leiden, deelde in de eerste plaats mede wat aanlei ding had gegeven tot het appèl van beklaag'le en de reden, waarom hy in eerste instan'io zelf niet was verschenen. Toen toch was K. v. d. L. en niet J. K. v. d. L. gedagvaard. Hoewel dit reeds kon loidon tot vernietiging der dagvaarding, wonschte pleiter hiervan geen gebruik te maken. Hy meende echter dat hot feit, door zyn cliënt bedreven, niet viel onder art. 310 W. v. S., maar onder art. 314 (eenvoudige stroopery) en dus ingevolge art. 218 Strafv. naar den bevoegden rechter moest worden verwezen. Ook van dit middel wenschte pleiter echter geen gebruik te maken, maar hy verzocht der rechtbank aan zijn cliënt, die wel niet uit directo behoefte, maar alleen uit eene soort van wangunst het misdryf had begaan, eene geldboete op te leggen in plaats van 1 maand gevangenisstraf. Ten slotte betoogde pleiter dat men hier niet met twee diefstallen, maar met één voort gezet misdryf had te doen. Het O. M., het vonnis der rechtbank ver dedigende, bestreed de opvatting van den verdediger, dat het misdryf zou moeten ge- qualificeerd worden als stroopery, daar het hier geene vruchten golden, ter nalezing op het veld achtergelaten, maar vruchten, op den akker gekuild, dus bestemd om daar vol gens gebruik voor langeron tyd bewaard to biyven. Uitspraak heden over acht dagen. Gisteravond, omstreeks negen uren, viel te Amsterdam de schuitenvoerder "W. by het hyschen van tin van de Leidsche boot in het IJ. Eenigen tyd later werd hy dood opgehaald. Otto Brandes, de uit Frankrp verbannen correspondent van het „Berliner Tageblatt," werd gisteravond te Beriyn door al de loden der redactie aan het station ont vangen Hy geeft in genoemd blad een uit voerig verhaal van do mishandelingen en be schimpingen, waaraan hy en z'Jne vrouw by hun vertrek uit Asnieres hebben blootgestaan. Hy werd door eene groote volksmenigte achter volgd, onder het aanheffen der kreten: „Weg mot het zwyn! Dood aan de Tiuisen!" Zyne kinderen, die te voet naar het station gingen, worden geworpen met steenen, die hen aan hoofd, rug en beenen troffen. Eenige öteenen, welke het doel misten, verbry zelden de ruiten der huizen aan den overkant. Al vorens van hot Noorderstation te Parys te vertrekken, zond de hoer Brandos een telegram aan den Duitschen gezant, waarin hy hem deze behandeling mededeelde. De ontboden politie, ofschoon van zyn ver trek onderricht, kwam te laat. Naar aanleiding van dit bericht bevat de „Kölnische Zeitung" een uiterst heftig artikel tegen Frankryk en „het wilde volk," waarin wordt verlangd, dat do Duitsche gezant te Parijs wegens dit voorval satisfactie zal vragen. De Pary'6che bladen maken van deze voor vallen zoo goed als geen melding, en deelen niets mede, dan dat Brandes te Parys uit geleide werd gedaan door eenige Duitsche kooplieden. Alleen do „Débats" meldt dat te Asnieres eenige straatjongens met steenen hobben ge worpen. Ook volgens de Engelsche bladen hadden Brandes' dochters en de andore leden van zyn gezin het hard te verantwoorden. Eene dochter van Brandes kreeg eene zware wonde aan het hoofd. Het huis van Brandes was des nachts volgeplakt met papiertjes, waarop boleodigonde opschriften. Geiyk men weet, is hy uit Frankryk ver bannen wegens het bekende bericht .over den zoon van president Carnot. Te Halifax liep gisteravond het gerucht, dat aan boord van de stoomboot „Lake Superior" verscheidene choleragevallen w«*ren voorgekomen. To St.-PettT5burgr kwamen verscheidene gevallen van cholera voor, en in de laatste 14 dagen in eene gemeente van GaliCië 3 ge vallen met doodeiyken afloop. De epidemie komt uit Podolië, waar de ziekte hevig woedt. De opstand in Honduras. Een bericht uit Panama aan de „Herald" meldt, dat het leger der regeering van Honduras met het leger der opstandelingen by Ta tumbla is slaags geraakt. Van de regeerings- troepen werden 100, van de opstandelingen 50 man gedood. De troepen der regeering namen den terugtocht aan, de opstandelingen trokken op tegen Tegucigalpa. Een telegram uit Villach (Karin- thiö), dd. 30 Maart, meldt dat het dorp Blei- berg in brand staat. Bleiberg is een groot vlek met ruim 4000 inwoners in Ulyziè, 2 uren ten westen van Villach, met de aanzienlykste loodmynen van Europa, welke jaarlyks 40,000 centonaars voortreffeiyk metaal leveren. RECLAMES. Dat allen, die de wetten der gezondheid verwaarloozen, zich herinneren, dat zy zich ieder oogenblik blootstellen aan een aanval van ziekte. Het gestel behoort versterkt te worden door 't gebruik van „Seqüah's Prairie- flower", hetwelk een natuurlyk, veilig en doeltreffend geneesmiddel is togen rheumatiek, heupjicht, nierziekte, pynen in den rug en waterzucht. D» uitwerking van dit genees middel in verband met „Sequah-olie", voor uitwendig gebruik toegepast, is merkwaardig en heeft zich over de geheele wereld een goeden naam verworven. Verkrygbaar by A. J. GROEN P.Jzn., Haar lemmerstraat 70, en Ed. DE RUITER, Hooge- woerd 88. 1935 23 BUITENLAND. Frankrijk. In de couloirs der Kamer heerschte gis teren onder de leden zekere ontevredenheid tegenover den Senaat, wegens de verwerping door dat staatslichaam van de beursbelasting. Er is sprake van eene kredietwet voor April, van verlenging der zitting tot afdoening der Staatsbegrooting en van het indienen eener voordracht, waar by de gewone zitting der Algemeene Raden wordt verdaagd. Do geruchten, volgens welke de heer Tirard als minister van financiën zou aftreden, wor den van grond ontbloot genoemd. In do Kamerzitting zelve werd, na eene interpellatie van Millerand over de houding van do groote spoorwogmaatschappy'en tegen over de syndicale arbeiders, eene door don minister Viette aanvaarde motie van orde aangenomen. De Senaat zette de behandeling van de begrooting voort. De minister van financiën Tirard vestigde de aandacht op het besluit van den Senaat betreffende de beursbelasting en deed uit komen, dat, ten gevolge van de wyzigingen, welke in de begrooting zyn gebracht, een tekort is ontstaan van 40,0CO,000 franken. Op eene vraag van Buffet antwoordde de minister van financiën Tirard, dat de tyd om tegen de opdryving der uitgaven op te komen, is aangebroken. De volgende conversie zal alleon dienen ter bepaling der schulden tot hervatting van de aflossingen. De bogrooting is in zyn geheel met 233 tegen 111 stem men goedgekeurd. In eene gisteravond gehouden vergadering der begrootings-commissie hoorde de com missie do ministers Ribot en Tirard, die de noodzakelyklieid betoogden met deir-Senaat tot overeenstemming te komen. De commissie nam met 10 tegen 7 stemmen eene motie van Lockroy aan, waarin de rechten dor Kamer op finantiëel gebied worden ge handhaafd, en de begrooting zooals deze door de Kamer is goedgekeurd, in haar geheel naar den Senaat wordt teruggezonden. Poimcarré nam zyn ontslag als algemeen rapportour, waarop Lockroy in zyne plaats werd benoemd. In de enquête-commissie is, in verband met het beweren van Andrieux, dat hy zich sterk maakte Arton binnen acht dagen aan te houden, zoo men een agent van politie tot zyne beschikking stelde de minister president Ribot ondervraagd. Hy verklaarde, dat hij den commissaris van politic Clément onder de bevelen van Andrieux had gesteld. De werkstaking in de staats!ucifers- fabrieken te Pantin is geëindigd, doordat de direclie op alle punten heeft toegegeven. Do Kamer hoeft een krediet van een half millioen toegestaan voor aankoopen uit de eerlang onder den hamer komende ver zameling kunstwerken en zeldzaamheden van Spitzer. Duitschlaud, Te Beriyn wordt verzekerd, dat van het Centrum nieuwe bemiddelende voorstellen in zake de legerwet zullen uitgaan. Aan den anderen kant wordt er op gewezen, dat volgens het reglement, nadat de wet door de commissie in 2de lezing verworpen is, geene derde lezing zal volgen. Italië. Uit Rome wordt aan de „Pol. Corr." gemeld, dat de Oostenryksche aartshertog Reinier den 203ten of 21sten April aldaar verwacht wordt en in het gebouw der Oostenryksche ambas sade zyn intrek zal nemen. Indien dit bericht wordt bevestigd, zal dus voor het eerst sinds 1870 een R.-K. prins een officiéél bezoek aan Rome brengen. De besliste weigering van den Paus, om Katho lieke prinsen, die door hun bezoek aan liet Italiaansche hof Rome als Italië's hoofdstad erkennen, op hot Vatikaan te ontvangen, heeft tot dusver allen van een bezoek aan Rome teruggehouden. De „Opinione" vraagt, welke wel de houding van den Senaat, die geweigerd heeft de enveloppe te openen, waarin zich de uit gestelde wissels bevinden, zal zyn, nu in de bankschandalen ook een Senator gemoeid is. Groot-BritanniS. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting was aan de orde de tweede lezing der wet tot herstel van de uitgedreven Iersche pachters. By deze lezing vroeg sir Thomas Lea de verwerping der wet. De minister Morley aanvaardde namens de Regeering het beginsel dor wet, maar kantte zich tegen eenige byzondere punten. Hy zou de tweede lezing steunen en beloofde na de tA-eede lezing van het Home-Rule- ontwerp zyn best te zullen doen, om do wet te doen tot stand komen. Do verdere beraadslaging werd verdaagd. Oostenryk-Hong.-Moaa reliie. De Hongaarsche minister-president Weckerlë heeft eenige dagen te Weenen vertoefd en eenige conferenties gehad met keizer Frans Jozef. Als zeker wordt "nu gemeld dat de minister 's keizers toestemming heeft ver kregen om na Paschen het reeds lang aan gekondigde ontwerp tot invoering van het burgerlyk huwelyk in to dienen. De officieuze „Presse" en het katholieke „Vaterland" verklaren, dat het programma van Weckerlë weinig kans van slagen heeft, en dat de bezwaren, welke daaraan in den weg staan, niet overwonnen kunnen worden. Tusschen Oostenryk en Zwitserland is eene overeenkomst gesloten tot verbetering van de vaart op den Boven-Ryn. De geza- menlyko kosten worden geraamd op 16y2 millioen fr. en het werk zal voltooid worden binnen 14 jaren. Telegraaamen. "WASHINGTON, 29 Maart. President Cleve land gaf aan verscheidene leden van het Congres zyn voornemen te kennen in Sep tember of October eene buitengewone zitting van het congres byeen te roopen, om over eene hervorming van het tarief van invoerrechten te beraadslagen. CHICAGO, 29 Maart. De tarwemarkt was heden zeer geagiteerd; de prijzen daalden plotseling 7 dollar-cents, door de verkoopen van een groot syndicaat van haussiers. Later is eene prysverbetering van 3'/4pCt. ingetreden. LONDEN, 29 Maart. De brand aan boord van het stoomschip „Alvah," van Antwerpen naar Brazilië, te Plymouth binnengeloopen, is gebluscht. Het schip is onder de brug uitgebrand. BARCELONA, 29 Maart. Eene betooging der studenten gaf aanleiding tot eene botsing, by welke 69 personen werden gekwetst. ROME, 30 Maart. In diplomatieke kringon gelooft men, dat do keizer van Duitschland naar Rome komt om in verband met het Drievoudig Verbond de legerwet te bespreken. LONDEN, 30 Maart. De mynbouwmaat- schappy „Tharsis" heeft een dividend van 15 pCt. uitgekeerd. WEENEN, 30 Maart. De Oostenryksche minister van oorlog zal eerstdaags opnieuw goud aankoopen. De levering is heden opge dragen aan de groep Rothschild, die daartoe tot een bedrag van 40,000,000 fl. Oosten ryksche rente van 4 pet. en een koers van 97 pet. heeft ontvangen. LONDEN, 30 Maart. Do „Times" ver neemt uit Philadelphia, dat 150 landverhuizers- uit Hamburg, die te Halifax aangekomen zijnt door de Amerikaanscho overheid aangehouden werden op de grens by Detroit (Michigan), omdat ze niet van certificaten van ontsmet ting voorzien" waren. WEENEN, 30 Maart. Men hoopt dat aarts hertog Reinier van Oostenrijk door den Paus ontvangen zal worden. ROME, 30 Maart. Men zegt hier dat do Paus aartshertog Reinier niet zal ontvangen. LEIDEN, 30 Maart. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 8° C. 46.4° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 4.5° C. 40.1° F.; '8 middags om 12 uren 15° C. 59° F.; 's namiddags 4 uren 14.5° C. 58 1° F. Heeft men hier ter stede in de nu loo- pende week meermalen kunnen hooren mee deelen dat een der hier gevestigde slagers te recht, of ten onrechte werd beschuldigd van vleesch te leveren, dat niet op den naam versch aanspraak kon maken, werd dit zelfs door strooibiljetten den volke aangekondigd, waarvoor de dader zich wel ter verantwoor ding zal zien geroepen, werd zelfs in een bekend koffiehuis eene rumoerige vergadering gehouden, waartoe allen waren opgeroepen, die iets ten nadeele konden bybrengen, het doet ons daarom genoegen juist nu te kunnen meedeelen, dat by den Raad het navolgende schryven van B. en Ws. is ingekomen: „Reeds by herhaling is in den Gemeente' raad aangedrongen op voorzieningen tegen verkoop van schadelyke levensmiddelen, welk onderwerp ten deele is geregeld by het Straf wetboek, met name in de artikelen 174 en 175. Wy deelen do meening, dat naast deze artikelen te Leiden, evenals in vele andere gemeenton, plaats is voor politieverordeningen, die vooral moeten beoogon praoventief te werken. Met betrekking tot de verschillende soorten van levensmiddelen is eene onderscheiden regeling noodig. Uit dien hoofde zyn door de Commissie voor de Huishoudelyke Verordeningen in over leg met de Commissie voor do Strafverorde ningen, na raadpleging van den Gemeente- veearts en van andere deskundigen, drie verordeningen ontworpen, waarin het toezicht op den handel in vleesch, v i s c h en ooft wordt geregeld. Dit is het meest drin gend noodig en staat dan ook in andere ver ordeningen, het onderwerp betreffende, op den voorgrond. Bedoelde ontwerpen worden met eene Toe lichting den Raad aangeboden. Mochten deze de goedkeuring van den Raad erlangen, dan zullen nadere voorstellen worden ingediend tot vaststelling van een keurloon en van eene regeling van de keuring door keurmeesters, met eene ontwerp-instructie voor dezo be ambten en beschikbaarstelling van de gelden, benoodigd voor de keuring. Tevens kan dan nader overwogen worden of hei mogelyk en wenscheiyk is, de regeling ook tot andere voedingsmiddelen uit te strekken." Wy komen hierop nader terug. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, dd. 9 Maart 1893, be treffende het nemen van maatregelen tot af wending der cholera, doen plaatsen in het Provinciaal Blad van Zuid-Holland, en onder verwyzing naar de aanschrijving, vervat in het Provinciaal Blad No. 52 van 1892, de gemeentebesturen en de burgemeesters in dit gewest uitgenoodigd, de daarin vervatte wen ken te behartigen en voor eene nauwgezette, snelle en krachtige toepassing der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134), waar noodig, zorg te dragen. Do commandant van het koloniaal werf depot zal, met vergunning van den minister van oorlog, de voornaamste garnizoensplaatsen bezoeken, om met de garnizoenscommandanten te overleggen wat in het belang der werving voor het Indisch leger zal kunnen worden verricht. De graaf Yon Rantzau, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Duitsch land' te 's Gravenhage, en gravin Ton Rantzau, zyné echtgenoote, zyn gisteren naar Han nover vertrokken, ten einde tegenwoordig te zyn by de viering van den verjaardag van

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2