Burgerlijke Stand Tan Leidei iir - eene afkeuring, dio toch moet galdett alR in naam der algemeene rechtsovertuiging uitge sproken, on vindt het naar hetgeen het van de zaak weet, wat nog Keer gebrekkig kan zyn de afkeuring te zwak of te scherp, dan revolteert zijn gevoel. Toch z\j het zich wel bewust, dat het ge vaar der eenzijdigheid hierbij zeer groot is en daardoor groot ook hot gevaar van door een onjuist oordeel het gezag te ondermijnen eener rechterlijke macht, die onder don indruk harer verantwoordelijkheid haren plicht niet alleen meende to doen, maar ook werkelijk deed." Mogen deze laatste woorden, zoo besluit de R. R. Ctvooral tot nadenken stemmen en terughouden van eene demonstratie, dit w\j niet anders dan ten hoogste lichtvaardig kunnen noomen. Ook het Vaderland heeft in deze quaestie zijne stem doen hooron en het o. a. opge nomen voor het goed recht der beantwoording van de vraag, of vonnissen al dan niet te zwaar zijn. Men heeft, zegt het blad, by een strafvonnis drie vragen te onderscheiden: 1. is het feit bewezen? 2. naar welke wettelijke bepalingen is het foit strafbaar? 3. welke straf moet, met het oog op de persoonlijkheid van den dader, met het oog op de omstandig heden der daad, met het oog op hot met do straf te boroikon doel, worden toegemeten? Nu wordt, wat do beantwoording dor eerst o twee vragen betreft, over het algemeen onze rechterlijke macht ten volle vertrouwd, be halve door de sociaal democratische pers, die het dogma schijnt te hebben, dat elke ver oordeeling van oen sociaal democraat oene onrechtvaardigheid is. Om ton opzichte van deze twee vragen zaakkundige critiek uit te oefenen, is zeer zeker eene speciale kennis noodig, die het groote publiek mist. Maar wat de dorde vraag betreft, daarbij komt het ongetwijfeld op wetenschap en ervaring, maar toch ook op ingeschapen rechtsgevoel aan, en liet is eene fout, dio ten onzent vaak ge pleegd wordt, daarvan aan de rechterlijke macht hot monopolio toe te kennen. Men ver geet to veel, dat de rechters menschen zyn, die zich in meerdere of mindore mate door subjectieve opvattingen, door persoonlijke in drukken, door vooroordeelen laten beheerschen. Door voor deze waarheid het oog to sluiten, wordt do gerechtigheid niet gediend. Ook hot volk hooft zijn rechtsgevoel en als dat rechts gevoel zich door eene reeks van rechterlijke uitspraken geschokt gevoelt, dan gaat het niet aan, eenvoudig, omdat men niet kan be wijzen, dat het volk juist ziet en de rochter- ïyko macht niet juist, te verklaren, dat het volk ongelijk heeft en de rechtoriyke macht gelUk. Do vraag ochtor of de bedoelde vonnissen te zwaar zijn, beantwoordt het Vaderland ontkennend; vooral do lezing van den brief des hoeren Ferf maakte op het Haagsche blad indruk en het waarschuwt er tegen, toch vooral niet door scheove voorstellingen de volksovertuiging, waarop zij, die de rech terlijke uitspraken aan critiek onderwerpen, zich beroepen, op eon dwaalspoor te leiden. Ten slotto zij den heer F. J. L. hier gemeld dat wy het door hem bedoelde niet kunnen opnemen. Voldoende is, dunkt ons, iedereen reeds gebleken dat wjj uit do meest verschil- londe organen artikelen opnemen; het be- doeldo Kerknieuws beweegt zich echter geheel op zuiver kerkelijk terrein on dat torrein hebben we nog nooit be treden in dit ovorzicht, betreden we ook thans niet en zullen we nimmer betreden. By toe zending van andere artikelen biy ven we steeds bereid den heer F. J. L. gaarne genoegen te doen door ze op te nomen. O emeiigd Nieu w Tot aansluiting van Leiden aan het intercommunale verkeer per telephoon hebben zich slechts 17 firma's bereid ver klaard daarvoor oen extra-abonnement van tien gulden te nomen. Zooals het zich nu laat aanzien, zal dus Loiden geïsoleerd blijven. Door den plaatsvervangend dis- tricta-veearls is te Oudshoorn het laatste geval van mond- en klauwzeer als hersteld verklaard; de sergeant-hulpmarechaussee is naar ijn garnizoen teruggekeerd. Van af 21 Octobe 1802 is in dio gemeente inkwartie ring go wees t. Gister amiddag omstreoks t weo uivii bedelaar het kantoor binnen van do firma J. F. Hoffman Zn fiesschen- fabrikanten, Wijnstraat te Rotterdam. Hy trof er niemand aan dan een ruim 70-jarigen kassier Schroeter, wierp zich op dezen en bracht hem, vermoedeiyk met een boksbeugel of ander yzeren voorwerp, vyf gapende wonden toe, vier in het gelaat en óéno op den schedel. Na den kantoorbediende aldus onschadeiyk te hebben gemaakt, verdween de de dief met medeneming van eene portefeuille met gelds waarde. Ondanks alle reeds in 't werk gestelde pogingen, heeft men den misdadiger nog niet gevonden. De door hem ontvreemde portefeuille bevatte een bedrag van /"8000 aan bank papier. Gistormorgen had aldaar een looper dei firma Jos. De Poorter aan het postkantooi drie aangeteekende brioven afgehaald, inhou dendo een bedrag van tachtig marken en wis seis. By de Beurs gekomen, bemerkte de man dat do drie brieven, die hy in den buiten zak van zyne jas gostoken had, verdwemen waren. Tegelykertyd ontdekte een andere kantoorlooper, die ook een aangeteekenden brief had afgehaald, dat hy eveneens zyn brief kwyt was. De diefstal moet gepleegd zyn in den corridor van het postkantoor en men vermoedt door een persoon van ongo- veer 30 jarigen leeftyd van gewoon postuur, tamelyk gezet, met een vol gezicht en aan komenden knevel. De man droeg oone lange donkergrijze overjas met pelerine en een gryzen slappen fantaisiehoed met gleuf. Des middags te 1 uur werden in de bus van het postkantoor de drie enveloppen in elkander gestoken gevonden, inhoudende do brieven en wissels, maar zonder de tachtig mark bankpapier. De groote gebeurtenis van don avond, gisteren in het verkooplokaal „Frascati", te Amsterdam, zoo meldt het „Nbl. v. Ned.", was het afmynen van het perceel Nieuwendyk hoek Gravenstraat op f22,000. Eene rilling liep door de zaal. /"22,000! Dat was nog nooit voorgekomen; als eene merkwaardigheid wordt door alle makelaars verteld dat eens lang geleden, 't behoort al tot de geschie denis een perceel was afgemynd op f20,000. En nu f 22,0001 Mot de koopsom en de opcenten wordt dit een bedrag van circa /"90,000 voor een perceel van nauwelyks G meter govel- breedte aan den Nieuwendyk! Welke waarde moeten dan hebben perceelen als die van Barnasconi, Schade en Oldekott, Bahlmann, Caesar, Sinkel, De Zon, Hugo Wernaer, Bruning Mühren en dergeiyke, die drie-, viermaal zoo breed zyn? Ook op dit gebied gaat de Nieuwendyk de Kal verstraat naar de kroon steken. Zekere Breda, een 28-jarig los werkman te Rotterdam, had gistornamiddag te halfvyf het ongoluk, terwyl hy werkzaam was op hot terrein aan de Wilhelminakade, met het hoofd tusschen de buffers van twee spoorwagens beklemd te raken, mc-t het go volg, dat 's mans hoofd verpletterd word en hy onmiddellyk den geest gaf. Het lyk is door de zorg der politie naar do ouderlyke woning vervoerd. Do officio r van justitie m r. Van Bommel, de rechter commissaris rar. baron Van Lamsweerdo en de subst.-griffier mr. G. Van Hoyst van de rechtbank te 's-Her- togenbosch begaven zich gistoren op uit Os ontvangen draadbericht ten tweeden male naar die plaats, thans vergezeld door ryks politie. Naar men aan de „Ny m. Crt." uit Oosterbeek meldt, zal ook het fraaie „Wolf- heze," te gelyk met den „Oorsprong," door jhr. Van Borssele uit Ede, voor het publiek gesloten worden. BUITENLAND. Frankrijk. De nieuwe voorzitter van den Senaat, de heer Challomel Lacour, heeft gisteren zyn zetel ingenomen en by deze gelegenheid eene rede gehouden, waarin hy allereerst hulde bracht aan de nagedachtenis van zyn voor ganger Jules Ferry. Verder wees hy or op, dat de Senaat, in het bezit van het vertrouwen van het alge meen, zyn gezag ziet toenemen. Het land ziet in den Senaat een bolwerk tegen eene beweging, wolko zich by tusschen- poozen telkens vertoont. Ten slotte gaf hy de verzekering, dat het der vergadering niet aan zyne medewerking zal ontbreken. Daarna werd aan de orde gesteld de wet op de beursbolasting. De beer Boulanger, do algemeene rapporteur, bestreed in zyn rap port hot ontwerp, dat bestemd was om in het belang van de makelaars de „coulisse" af te maken. De Parysohe beurs zou geheel gedes organiseerd worden. Verder verdedigde hy de eorlykheid va.n do 200 voornaamste huizen der coulisse. De vrye markt moet gehandhaafd blyven; men moet haar regelen stellen, zonder haar te vernietigen. De minister van financiën Tlrard verklaarde dat het regeeringRontwerp niet de gevolgen zou hebben, welke de rapporteur Boulanger er van ducht. Namens de regeering verklaarde de minister, zich te verzetten tegen de schei ding van do'beursbelasting en de wet op de middelen. Nochtans werd een voorstel om de posten betreffende de beursbolasting van de middelen wet af te voeren, met byna algemeene stom men aangenomen. De Kamer van Afgevaardigden heeft de thans geheven rechten op minerale oliön en petroleum tot 31 Mei 1893 bestendigd. De vicomte De Montfort hield daarna eene interpellatie over den toestand in Dahomey, over den verkoop van wapenen aan koning Behanzin en over de maatregelen, welke ge nomen zyn tegen de handelshuizen, welke wapenen aan de Dahomeyanen leverden. De minister van koloniën Delcasse ant woordde dat hy van generaal Bodds een zeer geruststellend telegram had ontvangen. Dodds heefr, om de expeditie tot een einde te brengen, gedurende acht maanden 30C0 man en 6 raillioen franken noodig. Uit Whydda namelyk zond generaal Dodds aan den minister van marine een telegram, waarin hy zyne vorige berichten bevestigde. Do vordreven koning Behanzin was moreel en physiek geheel verslagen. Minister Delcasse verklaarde verder in Dahomey een zeer eenvoudig bestuur te willen inrichten en er oen groot aantal kooplieden en planters heen te zenden. Nadat nog éenige opmerkingen gemaakt waren, is de eenvoudige orde van den dag, waarmede de Regeoring zich vereenigd had, mot 315 tegen 184 stemmen aangenomen. De Enquête commissie heeft den hoer Valléo tot algemeen rapporteur gekozen. Do commissie heeft Andrieux gisteren nog maals een verhoor doen ondergaan. Andrieux weigerde andermaal den naam van den goheim- zinnigen X. te doen kennen. Alleen verklaarde hy, dat X. niet tot het corps diplomatique of de familie Carnot be hoort. Hy zeide verder dat hy aan Clu- menceau den naam had medegedeold. Andrieux verklaarde dat hy in staat was Arton binnen acht dagen te doen arrestoeren. Do onquute-commissie hoeft besloten Dela- haye, Andrieux, Carpentier en Chabert opnieuw te hooren. Duitschlnmlt Uit Berlyn wordt aan de „Times" gemeld, dat do ondervoorzitter der commissie tot be stryding der cholora gelooft dat de commissie er in zal slagen het middel te vinden, dat de grootst mogelyke veiligheid verzekert en do ziekte tot een minimum beperkt. De commissie verklaarde zich voor de opheffing van de quarantaine on andere internationale gezond heidsmaatregelen. Groot-BrltannlÖ, D9 zitting van het Lagerhuis is gisteren geëindigd met eene schitterende overwinning van den heer Gladstone. Het Lagerhuis ver wierp met 319 tegen 272 stemmen de motie van den conservatieven leider Balfour, waarin afkeuring werd uitgesproken over do Iersche staatkunde van do heeren Gladstone en Morley. Behalve de heer Balfour sprak ook de bekende Tory-democraat lord Randolph Chur chill op zyne gewone heftige wyze tegen Gladstone's Home Rule plan, maar, hoewel de conservatieven eiken slag, dien de beide lei ders tegen de regeering richtten, door luide toejuichingen kracht trachtten by te zetten, moesten de beide Tory-kampioenen het onderspit delven togen de hoeren Morley en Gladstone. Eerst sprak de minister John Morley en daarna de grand old man. Beiden kwamen krachtig op tegen Balfour's beschuldiging, dat de leiders der liberale party een afkeu renswaardig verbond haddon gesloten met do Iersche afgevaardigden en verklaarden met vollen ernst, dat zij alleen eene andere Iersche politiek hadden gevolgd, omdat zy overtuigd waren van de wenschelykheid, dat voor het eerst in 700 jaren Ierland zou wor den bestuurd overeenkomstig do wenschen van de groote meerderheid dor bevolking. Het spreokt natuurlyk vanzelf, dat deze eerste overwinning voor de heoren Gladstone en Morley een prikkel zal wezen om voort, te gaan op den ingeslagen weg. De organen, der oppositie verhelen hun spyt niet o vel de nederlaag, maar houden natuurlyk vol dat het recht aan hunne zydo is. Daaren tegen betuigen de „Daily News" en de „Daily Chronicle" hunne instemming met de hou ding der meerderheid. De heer Gladstone, dio 's middags de ver gadering der liberale party had geleid, was ook 's avonds reeds om vijf uron by de opening der zitting op zyn post. De talryke menigte, die voor het Lagerhjuis stond, begroette den bejaarden staatsman met luide toejuichingen, toen hy, aan den arm van zyne echtgenoote, in het Lagerhuis verscheen. Natuurlyk heeft de heer Gladstone alle reden tot tevredon- heid over de houding zyner aanhangers, die hem by dezen eersten stryd allen getrouw bleven en hem eene meerderheid van 47 stemmen verschaften. Gladstone ontving gistermiddag ook eene deputatie, welke de Kamer van Koophandel te Belfast on de industriëelen van Ulster ver tegenwoordigde. De deputatie verklaarde dat, naar hare meening, de invoering van Home Rule nadeelig zou zyn voor de welvaart van Ierland. Gladstone antwoordde dat by daarvoor niet beducht was; integendeel zou de invoering van den maatregel do hulpbronnen van Ierland doen toenemen. Hy wees ook, tot staving van zyn gevoelen, op de tevredenheid en de welvaart, welke in Canada heerschen. Daarna ontving Gladstone eene deputatie van Londensche handelaars en bankiers, welke bedenkingen opperde uit een Engelsch oogpunt. De premior erkonde hot gewicht dezer deputatie, maar kon haar gevoelen niet deel en. Hy wist overigens te goed dat de vermogenden in den lande niet met het voor stel zyn ingenomen, doch tevens dat hun gevoelen in stryd is met dat der bevolking in het algemeen. Het Hoogerhuis is tot 18 April uiteen gegaan. Telegrammen* BERN, 28 Maart. Het hoofd van het departe ment van buitenlandscho zaken heeft aan den Zwitserschen gezant te Berlyn getele- grapheerd, dat het bericht van een door de anarchisten beraamden aanslag op het leven van den Duitschen keizer en de keizerin op hunne reis naar Italië geheel verzonnen is ST.-PETERSBURG, 28 Maart. De keizer ïyke familie is hedennamiddag naar de Krim vertrokken. LONDEN, 28 Maart. De London en Rivet Plate Bank te Montevideo, als agent dei obligatiehouders, maakt bekend, te hobber ontvangen 167,090 dollars ale bedrag dei douane-inkomsten. Daarvan werden 149,591 doll, geremitteerd aan de Londensche bankien Glyn Mills, Carrie Co. De overige 17,50( dollars werden te Montevideo gehouden vooi den dien6t aldaar der geconsolideerde Uruguay aansche schuld. KOPENHAGEN, 29 Maart. Hedennacht ii de uitslag bekend geworden der verkiezin| van 7 leden voor den gemeenteraad alhier Gekozen zyn 4 candidaten der radicalen er der linkerzyde, 2 socialisten en één candidaat aio door de rechterzyde en de gematigde der linkorzydo gesteund werd. Vroeger bozett de rechterzyde alle 7 plaatsen. LONDEN, 29 Maart. llblDe „Times verneemt uit Caïro, dat de vyandige gezind heid der inlandsche pers tegen deEngolsche blykt uit de beschuldiging, welke zy opneem dat de Engelscho politie de gevangenen zo pynigen om ze tot bekentenissen te dwinger LEID Eft, 29 ffiaari. HU. MM. de Koningin en de Koningii Regentes brachten hedenmiddag een bezofl aan do Diaconessen inrichting (Bronovostic ting) aan do Laan van Meerdorvcort te 's*Gi venhage. Naar wy vernemen, is de heer J- Dietz, notaris te 's-Gravenbage, benoemd t waarnemend administrateur van de Ned( landsche bezittingen van II K. H. de Verst van Wied en van bet pensioenfonds dern latenschap van wijlens Z. K. H. Prins Fredc-ri vrq 23 Wit en met 2 Maan EEVALLES: A K. Vin Zl-uw geb. BcMl Z E. Vin Hinten -cl., P liol. I f. M Spreo geb. Yormey Z. VS'. A. >i Pn y get I

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6