(gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 29 Maart. Feuilleton. PRUfl DEZBii COTJRAJNT: ▼oor Loiden p«r f budJib. .7..;. .7; f 1.10. Frinoo p*r poet1.40. Atamdcrigk» Harare er»t.OK PRIJS DJ» AD^TCRTENTIÏJit Tu 1—r»(»l» f 1.09. Ieder» reyd xo«r fi.lïf 9rooier» letter» du; pUeUrutoU. Too» h*i kouiMm bvlWa 4» «Wd wordt pi.9t bw»l*»i Wegens den Goeden Vrijdag zal deze courant dien dag niet worden uitge geven. Offioiöele Kennlsgovingen. Inenting legen betaling. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van Leiden Brengen ter algemeer e kennis dat op Donderdag 30 Maart 189 3. des namiddags te t w o e uren, in bet Elisabethsbof aan de Oude Vest. gelegenheid wordt gegeven tot inenting tegen beta ing van f 1 per persoon. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loidon, DE KANT ER, Burgemeester. 29 Maart 1893. E. EIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is met goed ge volg afgelegd hit doctoraal examen in de geneeskunde door den heer C. S. Lechner; het doctoraal examen in de rechten door den heer A. A. Le Jeune; hot theoretisch tand heelkundig examen door de heeren J H. Sandberg en P. J. J. Coeborgh. In het Nutsgebouw wordt morgenavond, Donderdag, gehouden de 190ste vergadering van de Leidsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, waarop o. a. aan de orde zal worden gesteld de bespreking der vakbestedingen, in verband met welk onder werp de werkbasen, die de adressen in deze zaak geteekend hebben, tevens worden uitge- noodigd deze vergadering te bezoeken. 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden ontving van den hoer J. A. F. Esche, jur. student alhier, ten geschenke een van rotan gevlochten paardenhoofdstel van Soemba. Geïnventariseerd als serie 910, No. 1. Aan den sohenker is de dank der Regeering betuigd. Aan do firma Sanders en Co. alhier is de levering gegund van 51,200 K.G. witte zeep, ten dienste der Nederlandsche koloniën. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Oost-Indië (met uitzon dering van Atjeh en Padang), door middel van het stoomschip „Gedé", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantoro alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen om 7.30 (7.50 stadstijd) bezorgd zijn. Do wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Van der Lindens nieuwe opera „Leidens Gevaarlijk spel. 45.) Ik zwoer, mij nooit weer met beursspecu laties in te la'en, als ik gelukkig uit deze klom kwam. Het was des voormiddags tien uren; ik was naar mijn bureau gegaan, maar een naamlooze angst liet mij geen rust. Ik snelde naar het telegraafbureau on seinde mijn ban kier: „Verkoop vandaag in elk geval, tegen den eersten koers." Het was mi) onverschillig, of do koers ook 3 procent daaldo, wat waarschijnlijk vandaag het geval was, maar ik zag van elke winst af, ik wilde er slechts heelhuids afkomen, en het was my, toen ik van het telegraaf kantoor kwam, alsof ik verlicht kon her ademen. Het gelukte my zelfs, weer aan het werk te gaan, ofschoon de onrust my nog niet verliet. Ik ging om één uur naar huis, toen ik op den hoek der straat gy weet het, dicht by hot Regeeringsgebouw, een dag- bladverkooper zag staan, die met luide 6tem riep „Extra tyding extra tyding!" ontzet" zal, na de reeds meermalen aange kondigde eerste opvoering op 1 April a. s. te Amsterdam, in dit seizoen ook nog worden ten gehoore gebracht te Leiden, 's-Graven- hage en Utrecht. Samaty zal in Mei meewerken op een concert te Leiden, onder Manns leiding; o. a. in Massenots „Narcisse". De heer J. J. Impeta, predikant te Alfen aan den Ryn, is beroepen bij de Geref. ge meente te Leeuwarden. Men meldt ons uit Katwyk: Gistermiddag werd Katwyk aan den Ryn omstreeks halféén zeer onverwacht in kennis gesteld dat de Koninklyke familie uit de residentie naar Katwyk-Binnen en terug een rytoer zou maken. Bereids was er vooraf een 2-span paarden in de stallen van het hotel „De Roskam" gebracht. Zoo spoedig was dit niet bekend, of de Nederlandsche driekleur wapperde van de torenspits. Dit werd dadeiyk nagevolgd door de kerk en van verschillende woningen. De schooljeugd kreeg vryaf, zelfs van Katwyk aan Zee en van Valkenburg. Honder den menschen waren op de been, zoowel oud als jong. De komst van onze geliefde Vorstinnen werd dan ook met ongeduld verbeid. Tegen kwartier voor drieën kwamen HH. MM. dan, van langs het strand door Katwyk aan Zee, te Katwyk aan den Ryn aan. Met vreugde werden zy daar ontvangen, een luid hoezee steeg er op, maar niet lang vertoefden HH. MM. aldaar. Vlak voor het hotel „De Roskam" werd het tweespan van het rytuig af- en versche paarden werden voorgespannen. Hot hoofd der gemeente sprak HH. MM. eenigen tyd too. Vooraf was door eene der jonge dames van den heer burgemeester van Katwyk, de veer tienjarige Cornelia De Ridder, een bouquet van prachtige bloemen overhandigd, welke door de jonge Koningin in dank werd aanvaard. Verder schryft men ons uit Valkenburg: Alleen 't doorryden van een hofrytuig en enkele losse geruchten aangaande de komst van onze Koninginnen waren voldoende om de bevolking van ons dorp in geestdrift te brengen. Dra waren vele vlaggen uitgestoken en woei het dundoek van den toren. Geen oud mensch bleef aan 't spinnewiel, al verliepen er ook een paar uren, eer de geliefde Vorstinnen op den terugweg naar de hofstad door Valken burg kwamen. Evenals altyd en overal kreeg ieder den besten indruk van ons lief Vorsten kind en hare Koninklyke Moeder. Ds. C. B. Oorthuys, beroepen predikant Er moest iets gewichtigs voorgevallen zyn. Ik wenkte den man, gaf hem een paar pfen nig en in het volgende oogenblik had ik oen stuk vochtig papier in de hand, waarin de redactie van ons dagblad mededeelde: „Aan de beurs in de hoofdstad was heden het gerucht van een aanslag op den czaar verspreid. De czaar moot gewond zyn, paniek aan de beurs, met name in Russische effecten. Nadere berichten in een tweede extra nummer." Het was in den tyd van de nihilistische aanslagen op czaar Alexander II van Rusland. Hoe ik te moede was, toen ik dat las, kan ik u niet vertellen. Ik bemerkte slechts dat de beenen my den dienst weigerdenik had het gevoel als zou ik eene beroerte krygen. Nog wist ik niet, wat er gebeurd was; ik gevoelde slechts, dat een groot ongeluk my getroffen had. Het was my onmogelyk, in dezen toestand naar huis te gaanik zou niet hebben kunnen eten; het was my ook onmogelyk met iemand te spreken. Ik had behoefte om alleen te zyn, na te denken, te bekomen. Ik deelde myne vrouw per kaart mede, dat ik niet tehuis kwam eten, en deed haar die door een boodschapper toekomen. Op de straat kon ik niet blyven. Overal hoorde men het schreeuwen der dagblad- by de Ned -Herv. gemeente te Katwyk aan Zee, zal Zondag 30 April a. s. in de avond godsdienstoefening in de Groote Kerk to 's-Gravenhage zyne afscheidsrede houden. Op de gesloten kiezerslysten der ge meente Oudshoorn komen voor 206 kiezers voor den gemeenteraad, 207 voor de Provin ciale Staten en 207 voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. By do gisteren gehouden verkiezing voor één lid van den gemeenteraad te Onds- hoorn zyn uitgebracht 127 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer P. A. "Wernink (lib.) 69 stemmen en o. a. de heeren G. Van Egmond (a.-r.) 34, A. Verduyn (a-r.) 12 en C. J. Van Geel (a.-r.) 9 stammen, zoodat gekozen is de heer P. A. Wernink. De begrafenis van den Staatsraad Van Vladeracken zal morgen, Donderdag, plaats hebben op de Algemeone Begraafplaats te 's-Gravenhage. De lyk6toet verlaat te elf uren het sterfhuis: Tollensstraat 117. De heer F. C. Haanebeek, inspecteur van financiën aan het bureel voor het beheer der loodsgelden by het departement van marine, te 's Gravenhage, die onlangs na eene langdurige ziekte zyne werkzaamheden heeft hervat, is gistermiddag in de vestibule van het Stadhuis plotseling overleden, terwyi hy op weg was naar zyn bureel. Na in de bodenkamer van het Stadhuis te zyn binnengedragen, werd de naastby- wonende geneesheer, dr. De Jong, in de Nobelstraat, met het voorval in kennis ge steld. Hy kon echter slechts don dood con- stateeren. De overledene was een zeer nauwgezet hoofdambtenaar, geacht door zyne chefs en allen, die onder hem werkten. Door H. M. de Koningin-Regentes zyn benoemd in de orde van Oranje-Nassau tot officier, de markies De Barbontane, te Parys, president van de Fransche commissie ter Schevoningsche Sporttentoonstelling; graaf De Ribeaucourt, te Brussel, president van de Belgische commissie; Franz Wilhelm, te Weenen, president van de Oostenryksch-Hon- gaarsche commissie; O. Adolph Gjerdrun, te Christiania, president van de Noorweegsche commissie; en tot ridder in dezelfde orde, de graaf Philippe d'Alsace, to Parys, lid van de Fransche com missie, en baron H. De Royes de Dour, te Brussel, commissaris generaal van België, allen by de Sporttentoonstelling te Scheveningen. Omtrent de voorjaarsreis, welke HH. MM. de Koninginnen in Mei a. s. zullen ondernemen, colporteurs; overal, waar men ging of stond, hoorde men van niets anders dan van don nieuwen aanslag op den czaar. Het kwam my in de gedachte, dat van twee tot vier uren niemand op het bureau was en dat ik daar ongestoord kon zyn. Ik sloop als een dief naar hot Regeeringsgebouw, zeide dm verbaasden bediende, die my myne kamer zag binnengaan, dat ik het zeer druk had, en ging by myne schryftafel zitten. Ik weet, dat ik daar wel een halfuur onbeweeglyk zat. Eene verschrikkelyke gedachte kwam by my op: het vormogen van myn zwager was gedeelteiyk verloren misschien geheel. Ik had voor 100,000 roebels gekocht, had den bankier per telegraaf order gegeven in elk geval tegen den eersten koers te verkoopen, hy had waart chynlyk verkocht, toen de paniek uit brak; het verlies moest dus groot zyn. Dit verlies was te dekken, als er gunstiger be richten kwamen, maar dan moest ik den bankier onmiddellyk nieuw geld in depot be talen en dat had ik juist niet. In dit oogen blik zjg ik in, hoe lichtzinnig en onnaden kend ik gehandeld had, maar ik verzeker u, waarde vriend, de uren, welke ik toen door bracht, waren eene voldoende straf voor myne lichtvaardigheid. Het zou misschien in myn toestand het meldt de Haagsche corr. van de „Zutf. Ct.," dat de gezondheid van H. M. wel weinig te wonschen overlaat, maar de doctoren achten toch een tydeiyk verblyf in do hooge berg lucht zeer wenschelyk. De Koninginnen zullen oene groote villa betrekken te Flims, drie uren van Chur, in Grauwbunderland, gelegen, op eene hoogte van circa 1100 meter. In Mei moet het er som6 nog zeer koud kunnen zyn, maar in den regel is dan toch de sneeuw er verdwenen. Flims ligt op 21 kilometers op den weg van Chur naar Anderraatt Göschenen en 10 kilometers van Reichenau, waar Voor- en Achter-Ryn zich vereenigen en zich de post weg naar Thusis en de Via Mala afbuigt. Van Flims naar de Via Mala is een rit van ongeveer drie uron. By Thusis begint ook de voortreffeiyk mooie Schyn-pas. By koninkiyk besluit is aan F. M. J. Van Ghert, gewezen ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accynzen, een pensioen verleend van 2200 'sjaars. Aan den heer W. L. Bosschart, vice consul te Hamburg, de porsoonlyke titel van consul toegekend. Aan den opzichter dur tolegraphie van de 2de kl. J. De Graaff, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst. Benoemd tot lid van don Raad van toezicht op de Rykspostspaarbank, A. L. Van Ogtrop, voorzitter der Vereeniging voor den effecten handel te Amsterdam. M. G. De Bruin, te Zalt-Bommel, benoemd tot leoraar aan 's Ryks veeartsenyschool te Utrecht, met toekenning van eervol ontslag als plaatsvervangend districts-veearts. Benoomd by het personeel der militaire administratie van het leger In Nederlandsch- Indië, tot 2denluit. kwartiermeester,desergeant G. Ferguson, van het 2de reg. inf. Aan G. Van Hoof of Van Hooff, gewezen bewaarder lsto kl. in de strafgevangenis te Arnhem, verleend een pensioen ton laste van den Staat van ƒ385 'sjaars, en zulks op grond van do wet tot regeling van de pensioonen der burgerlyke ambtenaren. lo. aan den luit. tor zee 2de kl. C. M. Van Ryn, op zyn verzoek, vergunning verleend tot het waarnemen van eene particuliere be trekking voo* den tyd van een jaar, ingaande 1 April a. s., onder stilstand van non-activiteits traktement en zonder opklimming in de ranglyst, en 2o. met dien datum bevorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelborst der 1ste kl. A. H. Van Deursen. beste geweest zyn, myn bankier te telegra- pheeren, maar daartoe ontbrak my den moed. Ook kon ik gemakkelyk zekerheid krygen; het avondblad bracht telkens beursdepeches en het moest tegen zes uren verschynen. Als ik aan het bureau zelf een nummer kocht, vernam ik myn noodlot in elk geval nog vroeg genoeg. Ik koesterde aliyd nog eene hoimelyke hoop, evenals een zieko, ofschoon de dokter hem gezegd heeft, dat hy verloren is, dat hy binnen eenige uren moet sterven. Altyd geloofde ik nog aan eene gunstige wending, die nog hulp zou kunnen brengen. Toen het halfzes was, kon ik het niet langer in myn bureau uithouden. Ik vloog naar het dag bladbureau, drong door de daar wachtende colporteurs en kocht my eon nummer. Myn hart sloeg zóó onstuimig, dat ik dacht, dat het zou bersten, toen ik de cou rant opende. Do letters dansten en beefden voor myne oogen, maar ik vermande my en las den eersten koers der Russische staats- leening. Hy stond op 49. Dat was erger dan alles wat ik verwacht had. [Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1