DAGBLA ft» 10155 A. 1893. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. "Woensdag; 20 Maart. PRU8 DEZER COURANT Voor Deiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Kommen....0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Tan 1C regele ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Qrootere lettere neer pleetemimte. Voor het kiceeeeeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Dit nommer bestaal uit TWEE Blade». Leiden, 28 Maart. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. Salomonson, geb. te Stad Almeloo, bevor derd tot doctor in do rechtswetenschap, na verdediging van een academisch proefschrift, get.: „Initiatief in zake wetgeving." De heer H. D. Hellema, cand. te Leiden, hoeft zich thans beroepbaar ge3teld by do Ned.-Herv. Kerk. 's Rijks Ethnographisch Museum te Leiden heeft van den hc-er J. S. F. Van Hoog straten. lsten luit. by het 1ste reg. huzaren te Zuticn, ten geschenke ontvangen zeven voorworpen van de Niasser bevolking in de Padangeche Bovenlanden, 'West-Sumatra. Aan den schenker is de dank der Regee ring betuigd. Zaterdag a. s., 1 April, gaat in den Parkschouwburg te Amsterdam de eerste voorstelling van „Leidens ontzet", oorspronke lijke N-jderlandsche opera in vijf bedrijven, tekst van E. v. d. Ven, muziek van C. v. d. Linden on mise-en-scène van J. G. De Groot. In deze opera zullen do hoofdrollen worden vervuld door de dames C. Dirckxv. d. Weghe en M. v. Ophemert—Schwencko endeheeren D. Pauwels, Jos. M. Orelio, H. Engelen, A. v. Gheluwe en A. v. d. Hoeck. Nog in de laatste dagen heeft men aan hot Stedelijk Museum in de Lakenhal en bij enkele particuliere personen te Leiden bezoeken gebracht om gegevens wat het historisch karakter van het decoratief betreft. -- De christelijke zangvereeniging van Bent huizen zal aan den avond van den 2den Paaschdag, in het korkgebouw van do Ned.- Hervormden, eeno openbare uitvoering geven. Op verzoek van de directie dier vereeDiging zal de heer J. H. Houbolt, hoofd der openbare school, evenals in vorige jaren, de leiding dier vergadering weder op zich nemen. Door den minister van justitie is bij de Tweede Kamer een gewijzigd ontwerp van wet ingediend op het faillissomont en de sur séance van betaling. Daarin zijn opgenomen al de wijzigingen, omschreven in het schriftelijk antwoord op het verslag der Commissie van Voorbereiding voor gemeld wetsontwerp, en tevens die, welke in dat verslag vermeld z(jn, ten gevolge van de door den minister met de commissie gehouden conferentiên, met uit zondering alléén van de vervanging van het j woord „gefailleerde" door „schuldenaar" in deu laatsten regel van het eerste lid van art. 1 63, welke vervanging in dat lid niet raad- zaam is, omdat zij tot onduidelijkheid aan- i leiding zou geven. Bovendien zijn in het gewijzigd ontwerp nog eenige veranderingen aangebracht, uit sluitend van vormelijken aard, welke nood zakelijk waren geworden door de veranderde indeeling, eene kleine verbetering van redactie bevatten of strekken om het verband of de overeenstemming tusschen de verschillende bepalingen van hot ontwerp na de daarin gebrachte wijzigingen te herstellen. De Haagsche kroniekschrijver van de „N. Gron. Ct." meldt: Zijn de reisplannen van de Koninginnen voor dit jaar nog niet vastgesteld, dat HH. MM. zich naar het buitenland begeven is reeds zeker en vermoedelijk zal 't wel neer komen op eene herhaliog van do luchtkuur, die het vorig jaar zulke goede uitkomsten heeft opgeleverd. Hoogstwaarschijnlijk zal er van een bezoek aan eonige provinciën dit jaar wel niet komen, maar In dat geval kan men er zeker van z|jn, dat uitstel geen afstel iswant het blijft het voornemen van de Kouingln- Regentes om met de jonge Koningin, nog vóór haar optreden als regeerend vorstin, al de provinciën des rjjks te bezoeken. De heer A. H. Van der Hoeven, emeritus predikant te Laag-Keppel, heeft Zondag zyn negentigsten verjaardag gevierd. De krasse grijsaard trad bij deze gelegenheid voor zijne vroegere gemeente, aan wier hoofd hjj van 1837 tot 1871 stond, nogmaals op. Aan blijken van belangstelling heeft het hem niet ontbroken. Te St.-Blasien overleed op 50-jarigen leeftijd do majoor der inf. op non-activitoit G. Van Tienhoven, ridder dor Mil. Willemsorde. Men schrijft uit Den Haag aan de „Tel." Er bestaat alweer eens eene minder goede vorstandhouding tusschen het hof en den minister van oorlog. Dientengevolge zijn er bezwaren om do artillerie-promotie, waarbij nota bene de mi nister tot kolonel bevorderd wordt, uit te vaardigen. Volgens sommigen zou de minister, die zooveel hoofdofficieren heeft doen pensionnee- ren, omdat ze niet voor bevordering geschikt waren, daar ze zoo lang op bureaux hadden gezeten en niet bij den troep waren geweest, om dezelfde redenen niet voor bevor dering in aanmerking komen. De ministèren zjjne collega's zjjn van een tegenovergesteld gevoelen. 't Resultaat is echter, dat weer velen in hunne bevordering gedupeerd worden. Dat is het ergste in deze „altejGeschichte", die steeds nieuw blijft. Door den minister van koloniën zjjn de heeren H. A. Boymans, A. J. Velthuisen, F. E. V. A. Goossens, L. A. Schuld, J. G. Den Exter van den Brink, H. J. Bessem, J. P. Van der Kleyn, F. H. H. Moquette, W. G. Schouten, J. H. Stophuys, A. De Geus, J. Schotsman, D. A. Vermeulen, A. F. W. Loep, J. F. Janse, K. J. Janse, J. N. Rusting, H. Niehaus en A. J. Tiel gesteld ter beschik king van den gouv.-gen. van Ned. Indié om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Do minister van binnenlandscho zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die de bewijzen wenschen te leveren dat z|j tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen genoegzaam voorbereid zjjn om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878 (Stsbl. No. 222), zal zitting houdon op Maandag 15 Mei a. s. en volgende dagon, te Arnhem. De gewone audiëntie van den minister van financiën op Donderdag 30 Maart en die van den minister van marine op Vrijdag 31 Maart zullen niet plaats hebben. Bij koninklijk besluit zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter der commissie, door welke dit jaar de eind-examens by de Konink lijke Milit, Academie zullen worden afgenomen do kolonel G. F. W. Borel, gouverneur der Koninklijke Militaire Academie; b. tot leden dier commissie: do kolonel der artillerie C. L. W. Moorrees, 1ste officier by voormelde inrichting; do heer dr. W. Kapteyn, hoog leeraar aan do Ryks-universiteit te Utrecht; de luit.-kolonel J. N. Roelants, van het 6de reg. inf.; de luit.-kolonel J. A. Ort, van het lste reg. huzarende luit.-kolonel F. R. Froger, van het lste rog. veld-art.de majoor J. J. Staal, van het wapon der genie van het Ned.-Ind. leger, thans met verlof in Neder land; de kapt. H. J. Van den Broek, van het corps genietroepen; de kapts. P. A. Van Buuren, N. C. Grotendorst, C. J. Snyders en I. Bueno de Mesquita, alsmede de ritmeester H. A. H. Smeding, allon hoofden van onder wijs by de Kon. Mil. Academie; de hoogl. dr. L. Aronstein; de lste luit. G. Nypels, van i het wapen der inf. van het Ned.-Ind. leger, en de lector R. Van Eek, allen leeraren by moorgenoemde Academie; c. tot secretaris dier commissie: de lste luit. der artillerie W. Verhoy, adjud. van den gouverneur der Koninkl. Militaire Academie. Gemengd Nieuws. Het kan wellicht vaneenig be lang zyn, de algemeeno aandacht te vestigen op een tak van oud-Nederlandsche volks- nyverheid, welke onder den druk der tyds- omstandigheden dreigt onder te gaan, de zoogenaamde Russchen-mattery. De russchenmat moet wel onderscheiden worden van de grove biezenmat, welke onder tapyten wordt gebruikt. De ochte russchenmat wordt vervaardigd uit eene byzondere soort van bies, welke veel fijner, sterker en blanker is dan de gewone soort, waardoor het fabrikaat de vloerkleeden en tapyten geheel kan vervangen. Deze soort matteu was by ons voorgeslacht byzonder in trek en wordt nog heden ten dage, vooral in de westelyke helft van onB land, in de kleine steden en dorpen veel vuldig gebruikt voor vloerbedekking en kamer versiering. Ieder, die eene overoude volksindustrio van echt Nederlandschen stam wil steunen en tevens zich voorzien van eene even ge zonde als goedkoope vloerbedekking, neme de moeite de achterstaande advertentie over deze goedkoope matten te lezen. Van 69 April zal de 's-Graven- haagsche Tuinbouwvereeniging in het Gobouw voor Kunsten en Wetenschappen aan den Zwartenweg hare 15de voorjaarstentoonstel ling van planten, bol- en knolgewassen, bouquetten, enz. houden. Als pryzen zyn uitgeloofd gouden, verguld-zilveren en zilveren medailles. Te Haarlemmermeer bij Halfweg is afgebrand de landbouwerswoning van en bewoond door H. Ackerman. Door den gun- stigen wind bleven de schuren behouden. Van den inboedel werd niets gered. Alles is ver zekerd; oorzaak onbekend. De „Arnh. Ct." verneemt dat mr. G. IV. baron Van Dedem ook tegon den heer Van Gortel, uitgever van de „N. Wagon. Ct.", eene vordering heeft ingosteld voor de recht bank te Arnhem, strekkende tot betaling eener schadevergoeding van f 25,000. Men zegt dat mr. G. H. Van Bolhuis, te Utrecht, voor den gedaagden oud-wethouder als advocaat zal optreden. Gevaarlijk spel. 3.) De bankier verklaarde my, dat 6r inderdaad eene hausso-beweging aan de beurs heerschte, welke nog steeds toenam en waarvan hot einde niot te voorzien was. Wie thans daaraan deelnam, had kans, groote winst te maken, maar het was onvoorzichtig, zeide hij, Rus sische papieren op directe levering te koopen, daar men, als er oenige storing in de hausse beweging kwam, de papieren dan moeilyk weer van de hand kon doen. Daarentegen was het een prachtige tyd om te speculeeron a Ia hausse. Hy bood my papieren der Rus sische staatsschuld aan, die toen op 63 pro cent stonden, en verklaarde my dat zy tegen het einde der maand minstens 20 pet. hooger zouden staan. Natuurlyk kon men alleen dim goede zaken maken, als men zooveel mogeiyk van deze papieren kocht, d. w. z. niet op onmiddellyke levering, maar per ultimo, en hy stelde my voor, 50,000 roebel per ultimo, d- i. slechts nominaal, te koopen. Steeg de koers, dan moest de verkooper den laatsten der maand het verschil betalen; daalde daar entegen het effect, dan kwam het verschil voor myne rekening. De papieren zeiven be hoefde geen van beiden werkelyk te be zitten. Het was als het ware eene wedden schap. Als ik dus 50,000 roebel kocht en by den bankier zooveel geld deponeerde, dat het eventueele verschil gedekt was, dan kon ik gemakkolyk 10,000 roebel verdienen, als de koers slechts tet ultimo steeg. Dat schoen my zóó duideiyk toe, dat ik myzelven wys maakte, dat myn zwager verstandig genoeg zou zyn, myne handelwyze goed te keuren en dat ik er op rekenen kon, dat hy de winst met my zou deelen. Ik gevoelde zelf iots van de emotie van den speler, die geld waagt, en ik verklaarde den bankier, dat ik hem door het bankiers huis in myne woonplaats 30,000 mark zou doen uitbetalen. Des avonds nog kreeg ik bericht, dat voor 50,000 roebel Russische staatsleening voor my gekocht was, helaas niet meer tot den koers van 63, maar reeds tegen 66 procent, daar de effecten voortdu rend stegen. De bankier deelde my nog mede, dat deze koersverheffing alleen bewees, hoe gunstig de strooming eener hausse was. Hy verze kerde my nogmaals dat ik myn geld goed belegd had en naar menschelyke berekening eene aanzienlyke winst zou maken. Meen niet, waarde vriend, dat ik wydloopig wil worden, maar ik moet u schetsen, hoe myn gemoedstoestand was, toen ik de nu volgende dagen de fondsenlyst nazag. De Rus sische leening steeg voortdurend en wel bin nen korten tyd tot 73 procent. Er waren oogenblikken, dat ikmy feliciteerde met myne eigen scherpzinnigheid en loosheid. Wat zou myn zwagor bly zyn, als ik binnen korten tyd misschien zyn vermogen verdubbelde en, om het nogmaals te zeggen, ik was vast overtuigd dat hy my de helft der winst zou afstaan, welke ik door myne scherpzinnigheid gemaakt had. Ik ben niet begeerig, maar ieder mensch is het aangenaam, een klein kapitaaltje te bezitten en dat zou ik nu bekomen. Ik wil het bekennen, ik bedroog my als een kleine jongen, ik rekende voortdurend hoeveel wel tegen ultimo gewonnen zou zyn en die stem ming was het, welke my bewoog, gevolg te geven aan den raad van myn bankier, die my op zekeren dag schreef: „De gelegenheid is zóó buitengewoon gun stig, dat ik u in overweging geef, nog voor 50,000 roebel staatsrekening te koopen. Ik kan u die tegen den koers van 72 aanbieden, ofschoon de koers vandaag waarscbynlyk 74 zal zijn. Verzoek draad-antwoord." Ik bedacht my niet lang, ik telegrafeerde en den volgenden dag ontving ik uit de hoofdstad de mededeeling, dat ik nu voor 100,000 roebel staatsleening had. Dikwyis bekroop my een gevoel van angst het kwam my voor, dat ik Iemand was, die zich in een stroom had gewaagd, zonder te kunnon zwemmen. Maar ik stelde my even dikwyis gerust en dacht er steeds aan, dat de bankier my gezegd had, dat het niet te gelooven was, hoeveel particulieren, hoeveel ambtenaren, geestelyken, dokters, advocaten aan de beurs speelden, zoodra zy eenig geld hadden, omdat juist aan de beurs zoo ge- makkeiyk geld te verdienen was. Ik wil u, waarde vriend, ook bekennen, dat zeer zonderlinge gedachten by my opkwamen. Nu en dan zeide ik by myzelven, dat myn zwager eigenlyk in het geheel geen recht had op de winst, welke ik met hot geld maakte; als ik hem den interest betaalde voor den tyd, gedurende welken ik het geld gebruikte, kon hy eigenlyk tevreden zyn en de winst behoorde my, want zy was alleen aan myne verstandige speculaties toe te schryven. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1