De dag van Jezus' Opstan ding volgens den Bijbel. Finale Uitverkoop, P. J. KEULS Co., Wijnkoopers. D£ NIEUWE GR0SSIERDERU J. J. POLLMANN, De Graciense, Pry's per kwartaal fU?l2. N». 10152. Zaterdag 25 Maart. A°. 1893. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 24 Maart. Burgerlijke Stand. WIJNKOOPEHIJ en KANTOOR: BURGSTEEG No. G. is gevestigd: BURGSTEEG No. 3. Openbare Vergadering in „Het Nut." MAANDAG 27 MAART, 's avonds 8 uren. Spreker: Gr. VELTHUYSEN Sr. Gelegenheid tot gedachtenwisseling. ENTREE TIEN CENTS. wegens belangrijke verandering en uitbreiding der zaak. Alle voorhanden artikelen in Glas, Porselein, Aarde werk, Tafelserviezen, Theeserviezen, Waschstellen, Messen, Lepels en Vorken, Albums, enz., kortom de geheele voorraad goederen, wordt verre beneden Fabrieksprijzen UITVERKOCHT. Bijzonder wordt de attentie gevestigd op den grooten voorraad Hanglampen, Ganglantaarns, Tafellampen, die buitengewoon goedkoop worden van de hand gedaan. De Winkel is geopend van des morgens halfacht tot des avonds 10 uren. 125o 50 Nieuwe Ftijn 20, bij de Korenbeurs. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.."..."..'.".... f 1.10. Franco per post7.Ti..7... 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: V.n 1—6 regel. ƒ1.05. Ieder, regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de atad wordt ƒ0.05 berekend. Uit Oude-Wetering wordt ons gemeld: Woensdag arand werd door de Christelijke Zangvereeniging „Halleluja" in het gebouw der Christelijke School hare tweede jaarlgk- sche uitvoering gegeven. De heer Kimmel sprak als tjjdelyk voor zitter een kort en hartelijk woord ter inlei ding, waarin hy de geschiedenis en het ont wikkelingsproces dezer Tereeniging schetste en haar vergeleek met een tweejarig kind, van hetwelk nog niet veel pbysieke of intel lectueels kracht kon verwacht worden. Even- zoo raadde hjj het vrjj talrijk auditorium aan, de verwachting over hetgeen zou worden ten gehoore gebracht met te sterk te spannen, ten einde tegen teleurstellingen gevrijwaard te zyin, al moest hy erkennen, dat het niet aan den opvoeder lag, indien het publiek zich mocht te beklagen hebben over onvoldoende ontwikkeling van dit kind in de kunst. Nadat, uit trouw aan het beginsel, een gebed uitge sproken was om 's Hemels zegen over de Yereeniging en over dezen feestavond af te smeeken, nam do directeur, de hoer H. C. Van Griethuizen, uit Alfen, den dirigeerstok in de (linker-)hand, en werd onder zjjne be kwame leiding het programma van een twin tigtal nummers met succes afgewerkt. Deze nummors, meest alle van godsdien- stigen aard, mogen, om hunne kortheid en eenvoudigheid van tekst en toonzetting, als zeer verstandig gekozen worden genoemd, omdat rekening is gehouden met de krachten van het koor, dat overigens goede elomenten bevat. Zy worden meest allo zóó uitgevoerd, dat do (misschien bescheiden) verwachting van hot publiek niet alleen werd bevredigd, maar zelfs vaak overtroffen. Een paar duetten van M. Van Tussenbroek: „Sneeuwvlok ken" en „Gij, vriendelijke zonne" werden door de dames Jansz (sopraan) en Kimmel (alt) heel lief voorgedragen. De heer Griethuizen accompagneerde. En de dames Van Greuningen en Kimmel hebben met hare vierhandige piano- nummers „La muette de Porlici" en „Zampa" een zeer goed figuur gemaakt. Eén ding was jammerde acustiek in deze geïmproviseerde zaal was niet zeer gunstig, waarschijnlijk door dat door de boven- on zypaneelen der weg- genomon schotten de geluidsgolven gebroken werden. Jammer was 't ook, dat aan de koor-, even als aan de solo-nummers, zoo bitter weinig applaus werd geschonken. Dit toch behoort er bij, wanneer ten minste, zooals hier, iets goeds wordt aangeboden. Eene welgemeende toe juiching immers verhoogt de inspanning en den moed der executanten, zonder dat nu juist de verkregen indruk wordt vernietigd, zooals de anti-applausmannen willen beweren. De totaal-indruk dezer uitvoering van „Halleluja" is dan, dat de heer Van Griethuizen eer heeft ingelegd met zyn werk, en dat het koor, op den ingeslagen weg voortgaande, weldra een hoogen trap van ontwikkeling zal bereikt hebben. Moge het door ruimen steun, stoffe- lyken en zedeljjken, voortdurend de sympathie der inwoners ondervinden, opdat zyzelven by eene volgende uitvoering op stukken van eenigszins zwaarder muzikaal gehalte kunnen vergast worden De heer A. Voogt, onderwijzer aan do Chr. school te Alfen aan don R(jn, is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. school te Batavia. H. M. de Koningin-Regentes 'bracht gistermiddag, vergezeld van baronesse Van Ittersum en jhr. Van Suchtelen van de Haere, ordonnans officier van H. M., eon langdurig be zoek aan de Teeken-Academie te's Gravonhage. H. M. werd daarbij rondgeleid door den president van den raad van bestuur, den heer Godon, en den directeur, den heer Van Delden. De Regentes bezichtigde achtereenvolgens de boetseerkasten, de schildersateliers naar stil levens en levend model en do beeldenzaal. In de schilderklassen, alwaar de leerlingen bezig waren met schilderen, verwijlde de Regentes eenige oogenblikken. Vooral de kunstnijverheid juichte H. M. toe, nu deze tak van nijverheid, na lang in Holland ge slapen te hebben, weder ontwaakt is. Al de leerlingen waren in de verschillende afdeelingen aan het werk. Bjj haar vertrek beloofde H. M. na eenigen t(jd met do jeugdige Koningin hot bezoek te zullen herhalen. Den leerlingen werd het verder gedeelte van den dag vrijaf gegeven. By beschikking van den minister van binnenl. zaken zyn benoemd tot leden der commission, die gedurende het jaar 1893 belast zullen zyn met het afnemon dor examens van apothekersbediende, van de commissie, wolke zitting zal houden te Utrecht C. Guldensteeden Egeling, apotheker te ZeistP. Denys, apotheker te Utrecht; van de commissie, welke zitting zal houden te Kampen, E. Post Stheeman, apotheker te MeppelW. Postma, apotheker to Steenwjjk; en tot plaatsverv. leden dier commission: van de comm. te Utrecht, dr. F. C. E. Van Embden, apotheker, en K. Verlaan, mil. apoth. 1ste kl., beiden te Utrecht; van de comm. to Kampen, R. Meulenhoff, apoth. te Zwolle; J. S. Ryken, apoth. te Kampen. Gemengd Nieuws. De rechtbank te Heerenveen veroordeelde P. Buisman en J. Buisman ieder tot 1 jaar, v. d. Werf tot 3 maanden gevan genisstraf, wegens mishandeling van den bur gemeester van Kuinre. B. De Leeuw, te Akkrum, tot 3 jaar, wegens mishandeling van zyn broeder Atze (dolksteek). Een Londenscho socialist, die zich vooral in de laatste maanden op de openbare byeenkomsten der werkloozen ver maard maakte door zyn hoorders gedurig op het hart te drukken, dat zy geene huishuur moesten betalen, had zich dezer dagen voor den strafrechter te verantwoorden, omdat hy iemand, die in een huisje van hem woonde en niet betalen wilde, had mishandeld. Op een avond ging hy naar den wanbetaler en zeide „Waarom betaal je me niet?" „Wat!" zei de man, „vertel je niet altyd aan de men- schen, dat huur diefstal is? En daarenboven heb je mo slecht behandeld, door de huur op te zeggen, en daarom wil ik je niets betalen." Toen werd de eigenaar-socialist boos en sloeg met een eind telephoondraad zyn schuldenaar zóó op het hoofd, dat deze bewusteloos neer viel, en toen hy weer bykwam, vier diepe wonden aan het hoofd had. Aldus in het kort het verhaal voor den rechter. Daarna bleek dat de beschuldigde reeds eenmaal gevangenisstraf had ondergaan voor aanran ding der politie by een opstootje op Trafalgar Square. Het slot van de zaak was, dat Frederick Oldland tot twee maanden dwang arbeid werd veroordeeld en, weggeleid wor dende, uitriep: „ik bon een martelaar, ik ben een martelaar! Dit is alleen maar, omdat ilc voor do zaak van het socialisme strijd." Over Newfoundland heeft eer gisteren een sneeuwstorm gewoed, welke bo- schrevon wordt als do ergste in de twaalf jaren. De sneeuw ligt drio voet hoog en alle spoorwegen zyn versperd. By Salmonier aan de St.-Mary's baai verdronken vyf visschers door het omslaan van hunne schuit. Volgens berichten uitSydney zy'n den 6den dezer groote verwoestingen op de Nieuwe Hobriden en in Nieuw-Caledoniê aan gericht door een wervelstorm. Dorpen en plantages worden vernield, schepen op het strand geworpen, enz. Drie dagen achtereon stormde het en er viel eene ontzaglyke hoe veelheid regen. Do helft van Nieuw-Caledoniê liep onder, te Fchio alleen kwamen tién menschen om. De kolonisten zyn voor drie vierden te gronde gericht. De schade wordt op 3 millioen fr. geraamd. In het noorden verstrooide de storm 10,000 ton nikjcel, die ter inscheping gereed stonden. In hetbo.sc.hvanCourillon, by Seraing, is een pot met. 50 dynamietpatronen gevonden^ ALKEMADE. Geboren: Alexander Johannea Jacobua, Z. van Gerrit Turk on Cornelia De Jong. Aaltje, D. van Jacobus Alberts Van Nieuwkoop en Catharina Hulsbos. - Alida, D. van Martlnua Hoogen- boom en Al da Keyzor. Franoiacus Johannea Joaephua Hubertna Yau Wichen, Z. van Franciacua Hubertua Yan WicheD, Burgemeester, en Maria Geer- truida Nuyona. Hermanns, Z. van Pietor Hijzelen- doorn en van Jobaona Lamois. Eraemue Johannes, Z. van Erasmus Akerboom (overleden) en Catharka Maria Yan Rijn Johannes Jacobua, Z. van Cornelia Abrend Oppelaar en Johanna Los. O verleden: Louisa Yan der Meer, 19 m., D. van Theodorua en Cornelia Van Schie. Alida M-lman, 52 J ecktg. van Antoniua Boers. Cornelia Jozef Compier, 2 j., Z. van Cornelia en van Maria Van Schie. Petrus Martinus Van den Kerkhof, 17 m., Z. van Bartholomeus en van Antje Zoetemelk. Gehuwd: Wouter De Graaf jro. 25 J., van Leider dorp, en Neeltjo Catharina Lob, Jd. 23 jr., van Alkemade. ALFEN. Overleden: J. M. Marbua, jm. 8 m. (I o Helder). Gehuwd: J. Woeber en O. F. 8. Stapper. AARLANDEItVEEN. Bevallen: M. Van Dolder geb. Broekhuizen, D. J. De Leeuw geb. Hakker, Z. Ovorlodon: W. Yerruyt, echtgen. van J. Van Zwieten, 45 j. BODEGRAVE. Bevallen: L. De Vet geb. Bauer, D. D. Verboom geb. Droat, Z. O. Roekel geb. Van der Zaan, Z. J. Rodenburg geb. Den Hertog D. BOSKOOP. Bevallen: C. M. Hofman geb* Merka, D. Q. Hooftman geb. Kraan, D. A- Geers geb. Vau don Broek, Z. M. O. Ottolander geb. Van der Lee, Z. Gehuwd: A. Van Vliet, 64 j. en Ohr. Vuyk, 39 j. LEIDERDORP. Bevallen: M. Ohaudron geb. Marseille, Z. J. De Ruiter geb. Do Ruiter, D. O. E. Vau Ooaterboud geb. Van der Pot, Z. C. M. VromcBteyn ge Van der Zon, D. J. Spek geb. Benningeliof, lovenlooze D. J. J. Van Zonne veld geb. Veilbrief, D. Overleden: O. Biuggink, woJnr. van S. Tipol, 83 j. J. P. Vromoateyn, jd. ld. W. M. E. Koeken, jd. 20 j. Gehuwd: H. J. C. Crot, wednr. van M. J; Eornbach, 53 j. en C. A. Hoos, 60 j. NIEUWKOOP. Ovorledon: P. Rylaarédam» jm. 21 m. A. Van Schaik, ochtg. van O. Blom, 72 j- OUDSHOORN. Bevallen: N. Verdonk geb. Bak" huizoo, Z. Overleden: W. v. Beyeren, jm. 1 j. REEUWIJK. Bevallen: A. Bunnik gob. Nobel, Z. C. Hoogeveen gob. Tamso, D. G. Hofman gob. Van der Wolf, D. A. Klerk geb. Voiwey, levenl. D. Overleden: 8. Korebergon, 9 m. P. Slinger, 6 j. WOUBRUGGE. Bevallen: O. M. Zwetsloot geb. Hoogeveen, Z. 1475 22 Dagclyks geopend ran 's morgens 8 tot 's avonds 11 nren. ONDERWERP: MET op dea eersten dag der weck (bondag) stond Christus op uit het graf. 1776 32

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5