k 10152. Zaterdag 25 Maai t, A0.1893. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van cZon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden por 3 m&andonf 1.19. Franco per post1.40. ▲feo'ndorlijke Nommen9.00. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meor ƒ0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit noimiier bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 24 Maart Heden is aan de universiteit alhier de lieer W. Van Bemmelen, geboren te Groningen, be vorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld„De isogonen in de XVIde en XVIIde eeuw"; en tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. J. Van Buuren, geboren teBode- grave, na verdediging van een acad. pmefschr., getiteld„Eenige opmerkingen naar aanleiding van de artt. 451 en 1122 Burgerlijk "Wetboek." Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer J. X. Delmaar, terwijl toegelaten zjjn voor het eerste gedeelte van het arts-examen de heeren E. Razoux Kühr en J. Formijne. Naar wij vernemen, zal de bekende zan geres Dina Beumer binnenkort in de Stadszaal alhier een concert komen geven, waarbij dan tevens een onzer stadgenooten zal optreden. De Leidsche afdeeling der Hollandscho Maatschappij van fraaie kunsten en weten schappen hield gisteravond in de achterzaal der Stadszaal wederom eeno vergadering met dames, waarin prof. dr. A. G. Van Hamel, uit Groningen, als spreker optrad. Tot onderwerp zijner causerie had hij go- kozen der. Franschen dichter P. De Ronsard, die leefde in de tweede helft der 16de eeuw. P.onsard, geboren in 1524 op het kasteel de la Poissonnière, bjj Vondóme, van eene Hongaarsche .familie, gestorven 1585, page van den hertog van Orleans (zoon van Frans I), later zaakgelastigde van eenige diplomatieke missiën, in Ierland, Schotland, enz., werd ge noodzaakt dit ambt te laten varen en wjjddo rich aan de letteren. Gedurende vijf jaar ont ving hjj les van Daurat en Turnèbe en besloot met eenige vrienden de Fransche taal te hervormen, haar te verrijken uit de Grieksche en Latjjnscbe talen. Hiervan wenschte hjj gebruik te maken bjj een nieuw genre gedichten of bij tot hiertoe verwaarloosde. Als hoofd der nieuwe school werd hy met eer overladen, inzonderheid door Toulouse's magistraat, door Karei IX, Elizabeth van Engeland en Maria Stuart. Ten slotte werd h(j geesteiyke; oud geworden trok hjj zich terug in een zijner prioraten by Tours. Zyne werken bestaan in oden, hymnen, sonnetten, elegieën, epithalamen of bruilofts gedichten enz. Spr. weas er op hoe het doel van Ronsard was om vooral den Franschen verzenbouw te hervormen. Uit de door spr. gegeven levensschets van dsn dichter bleek hoe diens werken reeds na twintig jaren waren vergeten, niettegenstaande hunne vele schoonheden, welke spr. er van aantoonde, door enkele fragmenten der ge dichten voor te dragen, waarby spr. tevens gelegenheid vond om te herinneren aan het verschil van den rythmus in Fransche en Hollandsche verzen; by de eerste toch ken merkt deze zich door hot aantal lettergrepen en by de onze door den daarop vallenden nadruk. Nadat de heer Van Hamel alzoo over des dichters persoon en geleerdheid had gespro ken, werd door hem ook aangetoond hoe Ronsard, eerst miskend, later weer in eere hersteld en zelfs door verschillende andere, beroemde dichters is bozongen geworden, o. a. door Francois Coppéo. 'Ronsard was en blijft een groot dichter. Na de pauze gaf do heer Van Hamel eenige opmerkingen en mededeelingen over do kunst van voordragen in het algemeen en van do lyrische en dramatische poëzie in het byzon- der, met name van do laatste. Hy ontwikkelde daarby in de eerste plaats de stelling, dat een voordrager moet zyn de tolk van den dichter. Niet alleen de klank, maar ook de gedachte van den dichter moet tot haar recht komen, wat byzonder het geval is by de dramatische voordracht, waarin vooral de Franschen meesters zyn, die boven dien hunne leerlingen reeds vroeg en op eigenaardige wijzo op eene natuurlyke voor dracht toeleggen. De natuurlyke voordracht zeide spr. moet echter niet in eene familiare ontaarden, waartoe soms al heel spoedig gevaar bestaat. Verder betoogde spr. hoe by het voor dragen in niet mindere mate moet gelet worden op de intonatie en do tusschenwerpsels. Als voorbeelden van de zonderlinge uitwer king by het verkeerd gebruik daar'an droeg spr. enkele kleine godichtjes voor, (o. a. het bekende „O Mina, Mina, mynl" van Piet Paaltjens), welke, op verschillende wyze ge declameerd, evenzoovelo malen de hilariteit verwektenzoo ook met enkele Franscho verzen. Breedvoerig stond spr. eveneens stil by de stelling, dat een acteur in diens verbeelding moet zien wat hy voordraagt. Dit toch is een van de voornaamste eischen, welke een tooneelspeler of voordrager moet gesteld wor den, wil hy zooveel mogeiyk teruggeven wat een dichter kan bedoeld hebben, zoodat into natie, imaginalie en reflectie onafscheidelyk met elkaar verbonden moeten zyn. Het was eene aangename, onderhoudende causerie, welke de heer Van Hamel over beide onderwerpen had gehouden en welke door het kleine auditorium (er waren in het geheel nog geen 50 dames en heeren aanwezig) met de grootste aandacht werd gevolgd. Op meesterlyke wyze droog hy daarenboven tot besluit het schoone gedicht van „Eene koningsdochter" voor, waarna een warm en herhaald handgeklap getuigenis van aller dankbaarheid en waardeering voor het gehoorde en genotene aflegde. De examens der leerlingen van bet ge nootschap: „Mathesis Scientiarum Genitrix", in het gebouw der Hoogere Burgerschool op do Pieterskerkgracht, van den wintercursus 1892-1893, zullen plaats hebben als volgt: Maandag-avond 27 Maart: le kl. A. en B. Cyferkunde. van 7u. Ie A. en B. Aardrykskunde 7£8 u. 4e A. en B. Beschr. Meetk. 88J u. 4e A. en B. Natuur-en Scheik. 8J 9 u. Dinsdag-avond 28 Maart: 2e kl. A. en B. Stel- en Meetk. van 7 7J u. 2e A. en B. Taalkunde 7J-S u. 2e A. en B. Geschiedenis. 8 8j u. óe, 6e en voorlgez. kl. Ornamentl. 8{ 9 u. "Woensdag-avond 29 Maart: 3e kl. A. en B. Stel-en Meetk. van 7u. 3e A. en B. Natuurkunde 7J 8 u. 4e A. en B. Werktuigkunde 8-8^ u. 5e en Ge kl. Beschr. Meetkunde en Perspectief8| 9 u. De mondelinge eindexamens zullen "worden afgenomen Maandag 10 en Dinsdag 11 April, des avonds te 8 uren. Tot voorzitter van het bestuur van de Zyllaan en Neyo, te Leiderdorp, is door de ingelanden herkozen de heer J. Buys Jr., te Leiderdorp. Gisteren heeft de kolonel-commandant van de Haagscho dd. schuttery, jbr. Baud, in het lokaal aan de Groote Markt de officieren van do infanterie bataljons der schuttery aan den nieuwbenoemden majoor-commandant der artillerie-compagnieën, den heer Eyssonius de Waal, voorgesteld. Om de reeds vermelde redonen waren de officieren van het corps, waarvan den majoor het bevel is opgedragen, niet verschenen, be halve de jongste 2de luitenant der aitillerie- compagnie. Zwak en toch sterk. 15.) Slichting wist niet, wat hy zeggen zou. Hy schrikte, toen hy Horny herkende, die hem, trots zyn licht tegenstreven, in den arm nam en met zich trok. „Laat ons een weinig met elkaar praten, waarde heor I Op straat gaat dat niet best. Ga mee naar myn huis, het is u immers niet vreemd, en daar gij een weinig van streek schyut, zult gy my wel veroorloven willen, u eene kleine verkwikking aan te bieden." „Ik dank u, meneer Horny 1 Ik ging slechtB een luchtje scheppen en bon heel wol. Ik word thuis verwacht." ,wy zyn reeds vlak by myne deur. Neen, "een, zóó laat ik u niet gaan. Het zou ver keerd van my zyn. Treed binnen, als het e blieft." De makelaar hield den ouden heer vast, <üe zich, al was het ook tegenstrevend, naar binnen liet leiden. Daar zonk hy op een stoel neer en vroeg om een glas water. Horny bood hem wyn aan, maar gaf hem °f zyn aandrang toch oen glas water. Slichting, die zich eene onmacht naby ge voelde, dronk het glas in ééne teug uit. Ver- frischt en gesterkt nam hy de sigaar, hem door Homy aangeboden. Hy kwam in eene behaaglyker stemming. „Ik heb my leelyk door u laten inpakken, meneer Homy", begon hy. „De oude kop loopt my om, als ik aan al de verplichtingen denk, welke ik vervullen moet. Ik weet waariyk niet hoe ik er my zal doorslaan. Niemand heeft geld en die nog wat heeft, houdt het vast." „Wel, een man als u, die groote middelen bezit en een onbepaald crediet, kunnen toch de aangegane verplichtingen geene zor gen baren 1" „Gy hebt goed praten, mynheer Horny! Myne eigen middelen zyn uitgeput en myn crediet zoo ver, dat ik den boog niet sterker mag spannen. Onder ons gezegd: ik bevind my in de grootste verlegenheid en weet niet hoe ik de accepten, welke in de eerste dagea ver vallen, zal inlossen. Weet gy, by uwe veel- zydige connecties, niet een weg, om my, zonder opzien, te helpen? Aan het prolon- geeren der accepten, waarover gy vroeger wel gesproken hebt, is in dezen tyd niet te denken. Ik wil gaarne eene groote provisie betalen en bovendien voor uwe bemoeiing. „Zwyg u daarvan, waarde heer!" ant woordde de makelaar met een zoetsappigen lach. „Het zou my het grootste genoegen zyn, een vriend als u van dienst te wezen, daar zwygt myn persoolyk belang. Maar gy spraakt zooeven zelf reeds van den stand der geldmarkt.Ik behoef daar dus niets by te voegenOmstandigheden veranderen de zaak. Hoe gaarne zou ik u in hetprolon- geeren behulpzaam zyn! Maar nu, dat weet gy als koopman zelf het best! De accep ten zyn in de derde en vierde hand. Dan kan niemand helpen. Geldl Ja, geld is niet te bekomen! Ik weet u waariyk niet te helpen. Hebt gy al uwe bronnen uitgeput, geene vergeten De flauwe hoop, die nog in Slichting sche- morde, stierf wog. Bleek als de dood en met gebroken stem zeide hy „Myne krachten zyn ten einde! Als God geen wonder doet, sta ik voor een afgrond. O, God, waarom heb ik my met die zaak ingelaten! Myn goede, eerlyke naam, de oude, eerlyke firma Joachim Slichting! De menschen zullen met den vinger naar my wyzen en schimp en schande het einde zyn. Horny, gy hebt dat op uw geweten!" „Hoezoo, ik? Ik heb u eene affaire ge proponeerd en gy hebt die als lucratief erkend De examens nuttige handwerken te 's Gravenhage zyn afgeloopen. In 't geheel zyn geëxamineerd 306 adspirantengeslaagd 185; afgewezen 120; teruggetrokken 1. Te 's-Gravenhage is overleden, (in den ouderdom van 58 jaren), de heer P. Van Oort, wiens schetsen uit het koopvaardyleven van zeer veel talent en oorspronkelijkheid ge tuigden. In tegenwoordigheid der weduwe, den zoon, enkele andere familieleden, een groot aantal vrienden en verdere belanghebbenden is gisteren in het huis, waar prof. dr. J. A. Alberdingk Thym eens woonde en werkto, aan den N. Z. Voorburgwal by 't paleis te Amsterdam, een zwart marmeren gedenksteen, in den gevel geplaatst, onthuld. De plechtigheid werd voorafgegaan door eene redevoering van prof. De Ryk van Rolduck, in het gebouw, waartoe het comité (voorzitter mr. "Waterschoot van der Gracht) de intiemste vrienden en vereerders had uitgenoodigd. Pro fessor De Ryk schetste in schoone, boeiende taal wie Thym is geweest voor Nederland en voor zyne taal, maar in het byzonder voor zyn geliefd Amsterdam en de Katholieke Kerk, en bracht hulde aan zyn werken en streven, die nimmer zouden vergeten worden. Op den steen, aangebracht bovon het midden raam der eerste verdieping, leest men in gulden Gothische letteren „Hier woonde in 1867 ent 17 Maart 1889 Dr. Joseph Albert Albebdingk Tiiijm". Eene groote menigte woonde op den Voor burgwal hot wegnemen van het doek, dat dei steen aan het oog verborg, by. Het stoomschip „Jason", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 Maart Suez; de „Koningin Emma", van Amsterdam r.aar Batavia, arriveerde 23 Maart te Port-Saïd; de „Obdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 23 Maart "Wightde „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Maart van Genua; de „Prinses Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Maart van Genua; de „Sarpedon", van Amsterdam naar Java, vertrok 22 Maart van Tangerde „Castor" arriveerde 23 Maart van Amsterdam te Santander; de „Soorabaia", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 22 Maart van Colombo de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, pas- seorde 22 Maart Ouessant. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 28 Maart a. s. niet plaats hebben. By koninklyk besluit is toestemming verleend aan T. Slagter, burgemeester der en zyt er op ingegaan. Het verdere is uwe zaakik wasch myne handen in onschuld. Wat uwe aanduiding over het prolongeeren be treft, zoo ben ik ook niet tot het onmogelyke gehouden. Ik heb uwe firma krachtiger go- acht dan zy na blykt te zyn en uzelf voor een courageuzer koopman. Als ik my daarin vergist heb, spyt het my. Intusschen zou er, als gy den moed verloron hebt en u niet meer weet te helpen, misschien nog wel wat op te vinden zjjn, om u van uwe verplich tingen te ontslaan. Dat zeg ik u echter: het' zal offers, groote oilers moeten koster.. Laat my er een oogenblik over nadenken Slichting viel een steen van het hart. Hy ademde diep op en antwoordde: „Spreek op, meneer Horny! Ik ben tot alles bereid, als het maar niet tot het ultersto behoeft te komen." „Uw ondergang kan ik toch wel niet willen! Gun my eenige minuten, om myne gedachten te verzamelen en u een duidel.jk schriftelyk voorstel te doen." Na eenigen tyd, dien Slichting in pynlyke verwachting doorbracht, keerde Horny terug met een contract in duplo, dat hy aar. Slich ting voorlegde. (Wordt veno'.gd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1