ADVERTENTIËB. Vogezen, en nog vele anderen. Alle sprekers brachten hulde aan de groote hoedanigheden van Ferry als staatsman, van zyn stand vastig karakter en zyne onwrikbare vader landsliefde. Do plechtigheid werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van de Académie, de diplo matie, den generaion staf van het leger, door de ministers, de stedelijke overheidspersonen en vele andere hoogwaardigheidsbekleders. Na afloop der plechtigheid in het Luxem bourg begaf do lijkstoet zich langs de boule vards naar het Ooster-station. Te 3 uren zette do stoet zich in beweging. Vlak achter de lijkkoets ging een vertegen woordiger van president Carnot, verder de familie en andere officiüelo personen, die bij de plechtigheid in hot Luxembourg tegen woordig waren geweest. Langs den geheelen weg van den stoet was eene dichte menigte geschaard, die eerbiedig het hoofd ontblootte, toen de lijkwagen voor bijging. Aan het station werd de kist in een fraai ingorichton lijkwagen geplaatst, waarmede het lijk naar Saint-Dié zou worden vervoerd. X> uitschl n ml, Gisteren kwam in den Ryksdag weer do be schuldiging aan de orde, welke de anti-semiet Ahlwardt den vorigen dig heeft ingebracht. Ahlwardt had namelijk beweerd, dat bij de oprichting van het ryks-invalidenfonds in het geheim door de rogoering was onder handeld met Joodsche bankiers en noemde zelfs den minister van financiën Miquel als een der politieke mannon, die daarbij de hand in het spel zouden gehad hebben. De liberale leider Eugen Richter sommeerde Ahlwardt om zflno beschuldiging te bewijzen en deze beloofde den volgenden dag de stukken te zullen medebrengen. Eene groote menigte verdrong zich nu gisteren om het gebouw van den Rijksdag, toen de zitting geopend werd. Bijna alle loden waren verschenen, do tribunes waren overvol. Aan de regeeringstafel zaten de rijkskanselier Von Caprivi en do minister van financiën Miquel. De voorzitter zeide, dat uit het stenogram van Dinsdag bleek, dat Ahlwardt beweerd heeft, dat aan alle zijden van den Rijksdag vrienden der Joden zaten, die bereid zjjn het land te verraden. Hij riep hem daarvoor nu nog tot de orde. Ahlwardt nam hot woord niet. Richter vroeg by de vaststelling der werk zaamheden of Ahlwardt nu zijne bewyzen wilde toonen, waarop deze antwoordde, dat de door hem bedoelde stukken twee centenaars wogen, maar dat hy ze niet alle in zijn bezit had. Hij had slechts een gedeelte mede kunnen brengen het volle bewijs voor zijne beweringen zou hy eerst na Paschen kunnen leveren. Hierop ontstond een groot rumoer aan alle zijdon en riopen de liberale afgevaardigden: „Neen, alle stukken moeten terstond inge leverd worden", terwijl Ahlwardt aan allerlei bespotting blootstond. De leiders der partijen stelden alien voor terstond de zitting voor et?n uur to schorsen en de stukken door oene commissie te doen onderzoeken; waartegen Ahlwardt opkwam, doch waartoe toch be sloten werd. Bjj heropening van den Ryksdag verklaarde graaf Von Ballestrem uit naam van het bureau, dat Ahlwardts documenten door alle leden der commissie onderzocht waren en dat Ahlwardt, toen men hem ontbood, niet die punten in de stukken wi6t aan te wyzen, welke zyne beweringen van den vorigen dag moesten bewyzen. Graaf Ballestrem verklaarde in zyne con clusie, dat de taak van het bureau met het onderzoek van do door Ahlwardt overgelegde documenten afgeloopea is en dat Ahlwardt voor zyne beschuldigingen geen spoor van bewyzen aangevoerd heeft. Ahlwardts be schuldiging tegon afgevaardigden van Ryks dag en Landdag zoowel als tegen de regeering is onbewezen gebleven en de overgelegde stukken zyu volstrekt ongeschikt om zyne bekeringen te staven. De Ryksaag is eenpa rig van oordeel, dat een afgevaardigde derge lijke beschuldigingen alleen mag uitspreken, als hy de bewijzen dadelyk by de hand heeft. (Levendige byval.) De kenschetsing van Ahlwardts ongehoord, weergaloos optreden door den rapporteur graaf Ballestrem en de leiders van alle partyen, met uitzondering van do sociaal-democraten, die zwegen, was de scherpste parlementaire terechtstelling, welke ooit voltrokken is. Niettemin nam Ahlwardt telkens weder het woord en herhaalde zijne beschuldigingen, waarby hy beweerde dat men hem onrecht deed door hem geen tyd te laten, zijn ge heelen voorraad „bewyzen" byeen te brengen. Een lang en opgewonden debat over het anti-semietisme, dat volgde, en waarin Stöcker en Liebermann en ook herhaaldelyk Ahlwardt met do vrijzinnigen redetwistten en de oude strydvragen te berde brachten, verzwakte den indruk dor zedelijke vernietiging van Ahlwardt. Rickert en Richter beschuldigden Stöcker, als „een Ahlwardt van hooger orde", het eerst het anti semietisme te hebben aange stookt. Stöcker antwoordtRickert de Buitsch- vryzinnige chef van den generalen staf van den Jodenbeschermingstroep zou zyne joodsche beschermelingen den grootsten dienst be wyzen, indien hy zich in hot private loven terugtrok, want overal waar hy spreekt stem men de christelijke kiezers terstond anti- semietisch. Een helder gelach klonk nu van de rechter- zyde. Rickert roept het oen en ander tegen Stöcker, dat niet to verstaan is hot was een algemeen lawaai, Eugen Richter gaf nog do opmerking ten beste, dat Stöcker en Ahl wardt hand in hand gaan. President Levetzow zwaaide hevig met de klok en riepMeneer Richter, ik roep u tot de orde, uwe opmerking is beleedigend Richter viel hem in de redo: Hoe zoo? Jawel, ging Levetzow op ironischon toon voort, uwo opmerking is zoowel beleedigend voor den heer Stöcker als voor den heer Ahlwardt. Dat gaf eene ongemeene vroolykheid! Tusschen Richter, Rickert, Stöcker en eenige anti-semieten als Zimmermann en Lie bermann duurt het twisten en schetteren nog eenigen tyd voort. Beide laatstgenoemden verklaarden daarby nadrukkelyk, dat zy van wat Ahlwardt Dinsdag heeft gedaan van te voren niets hebben geweten. En zy hebben het evenmin gebillykt. Ten slotte vatte prof. Ballestrem nog een maal het oordeel van hot bureau samen. „Ahlwardt zoide de onder-voorzitter kon in zoover als veroordeeld beschouwd worden, omdat het was gebleken, dat de beschuldigingen, welke hy tegen de afgevaar digden en do regeoring had ingebracht, onge grond zyn. De stukken welke Ahlwardt had overgelegd, waren niet voldoende om zyne beschuldiging te slaven, zoodat men kon aan nemen, dat Ahlwardt de bewyzen ontbraken om zyne insinuaties te handhaven." De rost der begrooting word zonder debat aangenomen. Daarmede was do 3de lezing daarvan afgoloopen en ging de Ryksdag om halfzeven met Paaschreces tot 13 April uiteon. Dan zullen nog eenige wotsontworpen van minder belang behandeld worden. Later is nog bekend geworden, dat de door het bureau onderzochte stukken van Alhlwardt niets bovatten, dat betrekking heeft op het Ryksinvalidenfonds. Zy bestaan uit quitanties over betalingen en in 1872 door de „Berliner Discontogesollschaft" met de Rumoensche spoorwegen gesloten leeningen. Het „Discontogesollschaft" kwam destyds tu8scbenbeide om deze onderneming van Strousborg en het in Rumenië geleende kapi taal te redden. Do stukken zyn óf uit liet Rumeensche ministerie, óf van do „Disconto- gesellschaft" gestolen. Over het Invalidenfonds hooft Ahlwardt niets medegedeeld, dan een reeds lang bekend pamflet, door Rudolf Mayer in 1877 uitgegeven. Tydens de zitting van gisteren bleven onophoudeiyic honderden, later duizenden menschen voor het Ryksgobouw byeen. Toen Ahlwardt het gebouw verliet, maakte de dichte menigte hem het voortgaan moeilyk; hy was het voorwerp zoowel van enthusiaste toejuichingen als van gefluit en gesis. De politie moest baan voor hem maken. Al die menschen hadden vyf uur lang op het einde der zitting gewacht. Het rumoer op do straat was even groot als vroeger by buitengewone Bismarck-zittingen. Italië. Het programma der feestelykheden te Rome by gelegenheid van het bezoek van den keizer en de keizerin van Duitschland, i3 thans vast gesteld. Het keizeriyk paar zal den 20sten April te Rome aankomen en den 27sten April naar Napels vertrekken. De gasten zullen den 30sten April Spezzia bezoeken en het déjeuner gebruiken aan boord van do „Savoja". Aartshertog Roinier van Oostenryk zal keizer Frans Jozef vertegenwoordigen op het zilverenbruiloftsi'eest van den koning van Italië. O f o o t-B r 1 tn iii V. De tweede leziDg van het wetsontwerp voor de verplichte inschryving van clubs en het ontwerp, waarby machtiging verleend wordt aan de plaatselyke overheid om voorschotten te geven aan werklieden, die hunne woningen willen koopen (welke voorschotten in 35 jaren kunnen worden terugbetaald) zyn gisteren door het Lagerhuis aangenomen. Beide ont werpen werden door de regeoring gesteund. Eergisteren (Dinsdag) is een groot aantal Engolsche reeders by het Engelsche parlement opgekomen tegen de toepassing der ontworpen wet betreffende de verantwoordelykheid der werkgevers op den zeedienst, voornameiyk op grond dat de eigenaars der schepen geen toe zicht over hunne werklieden kunnen oefenen, terwyl daarentegen dezen vele geldeiyke en andere voorrechten boven landarbeiders ge- nioton. Rusland. De toestand van den burgemeester van Moskou, Alexojeff, op wien eon moordaanslag werd gepleegd, is hoopeloos. Een der kogels, waarmede de moordenaar hem trof, veroor zaakte eene doodelyke wond. De heer Alexejeff was sedert 8 jaren burgemeester der stad en genoot de algemeene achting. De aanleiding tot den moord is nog niet bekend. De dader, een zekere Andryanoff, die onlangs uit St. Petersburg was verbannen, houdt zich krankzinnig, maar in z(jn zak vond do politie een papier met het opschrift „Het lot heeft u aangewezen." De moord werd gepleegd in het stadhuis, waar de heer Alexejeff zich bevond, ten einde denieuw-ge- kozen leden van den gemeenteraad te beëedigen. Telegrammen. NIEUW-YORK, 22 Maart. De heer Pierpont Morgan verklaart, dat het gerucht, als zoude hy belast zyn met onderhandelingen over eene gouvernementsleening, zonder eenigon grond is. Zyne reis naar Europa geschiedt alleen om redenen van gezondheid. PARIJS, 22 Maart. De „Figaro" zegt dat het Fransche ministerie waarschynlyk zal vallen. Men gelooft dat de interpellatie-Millevoye onmiddellyk behandeld zal wordenhet gerucht loopt dat Hubbard voornemens is de ontbin ding voor te stellen. MADRID, 22 Maart. De minister-president Sagasta bevestigde het bericht, dat de minister van marine zyn ontslag heeft genomen en verklaarde tevens, dat de crisis morgen zal geëindigd z\jn. STOKHOLM, 22 Maart. Op oene inter pellatie over de zienswyze van de regeering omtrent het algemeen stemrecht, verklaarde in do heden gehouden zitting van den Zweed- schen Ryksdag do staatsminister Boström, dat de regeering zoo nauwgezet mogelyk zal onderzoeken, of de vraag naar uitbreiding van het kiesrecht vereenigbaar is met de waar borgen, welke noodzakelyk zijn. Dozo vraag is nog lang niet genoeg tot klaarheid gekomen. De inteipellant verklaarde het te betreuren, dat de regeering deze zaak niet reeds in deze zitting had aangepakt. CAIRO, 23 Maart. De conversie dor leening voor de domeinen zal plaats hebben tegen een koers van 981/k. LONDEN, 23 Maart. De „Daily News" en de „Standard" vernemen uit Madrid, dat het handelsverdrag, waardoor eene Iberische han delsunie tot stand komt, goteekend is. Portugal stelt daarby zyne grenzen open voor den vryen invoer van alle landbouwproducten uit Spanje en zyne koloniën; Spanje verlaagt zyn minimum-tarief voor Portugal en verbindt zich anderen mogendheden nooit gelyke voor rechten te verleenen. LEIDEN, 23 Maart. Voor het gerechtshof in Den Haag ver scheen heden als appellant een jongotjo van elf jaar, een veelbelovend kereltje. Verleden jaar heeft hy terechtgestaan voor dit hof wegens diefstal van babbelaars. Het hof oordeelde toen dat hot beter was hem by zyne moeder te laten dan hem op te zenden naar een rijksopvoedingsgesticht. Sedert dien schynt hy weer aan zyne groot moeder ter opvoeding te zyn toevertrouwd en zou hy nu weer geld uit eene toonbanklade en pepermunts hebben gestolen, nadat hy een raam opengeschoven had om in huis te komen. De grootmoeder verscheen nu voor het Hof, (de vorige maal kwam de moeder) om te verzoeken dat haar kleinzoon niet zou worden geplaatst in een gesticht, gelyk de rechtbank te Zieriksee had bevolen. Het lequisitoir luidde tot bevestiging. Uitspraak over 14 dagen. Voor de rechtbank te 's Gravenhage liaddon zich heden te verantwoorden J. I. E., opperman, en T. G., koopman te Leiden, be klaagd van diefstal van yzer uit de hallast- bakken van de Schryversbrug te Leiden, op 3 Maart 11. De eerste beklaagde zeide dat groote armoede hem tot het feit gebracht had. Beide bekl. bekenden. Het ontvreemde yzer werd geschat op ongeveer 440 K. G. De officier van justitie eischte drie maanden gevangenisstraf. Het O. M. by de Haagsche rechtbank requireerdo h9den voor P. J. v. D., 18 jaren, schipper te Loiden, f 15 boete of 10 dagen hechtenis, wogens mishandeling van een sergeant der infanterie. TWEEDE KAMER.. Zitting van lieden. (Per telegraaf.) Over hot ontwerp om overtredingen der Spoorwegwet, begaan door niet-roizigers (o. a. op het perron komen zonder kaartjes) te straffen, werd van gedachten gewisseld. De heer De Kanter wilde de macht der spoorwegbesturen tegenover het publiek niet uitbreiden ten behoeve van enkele gevallen en besprak daarby de willekeurige en ver schillende toepassing van het perron-kaartjes- stelsel. Maar de heer Havelaar meende, dat de Regeering de middelen heeft tegen machts misbruik der spoorwegbesturen te waken, omdat zy de reglementen vaststelt. Z.i. zyn maatregelen als het perron-kaartenstelsel op vele stations voor de exploitatie en veiligheid noodzakelyk. Nadat de minister Lely had kenbaar ge maakt dat geene machtsuitbreiding der spoor wegbesturen, doch alleen het strafbaar stellen van sommige overtredingen het doel van deze voordracht was, waarmede do perronkaartjes, in zake waarvan ook de minister tegen wil lekeur ie, in geen verband staan, betoogde de minister van justitie de onontbeerlykheid van den maatregel voor de veiligheid en het verkeer. By repliek verlangde mr. De Kanter rege ling van dit onderwerp bij de wet in plaats van door de Regeering in overleg met de spoorwegmaatscbappyen. Het ontwerp werd mot 52 tegen 9 stemmen aan gen omen. Daarna werd behandeld hot ontwerp, be- oogende om schepen alleen reeds wegens gevaar voor besmetting buiten gemeenschap mot den wal of in observatie to houden. Achtte do heer Boreel de maatregelen niet voldoende tot bezwering van besmetting, de minister van binnenlandsche zaken verwachtte eene goodo werking van hot voorschrift, indien de militaire en maritieme macht met beleid optreedt. Ook dit ontwerp werd aangenomen. By het ontwerp tot aanvulling der ziektenwet mot meerdere waarborgen voor navolging van de adviezen van het geneesk. Staats toezicht door de burgemeesters, protesteerde de heer Van de Velde ter loops tegon besten diging van den vaccine dwang, waarvan af schaffing oen hartewensch des volks is. Hy zag overigens in deze aanvulling een aanran ding der bevoegdheid van de burgemeesters tegenover do machtsuitbreiding van de medi sche ambtenaren, wier maatregelen vooral voor noodlydende gemeenten zeer kostbaar zullen zyn. De heer Van de Velde bestreed voorts uitvoe rig wyziging der Ziektewet, terwyl de heer Royaards inlichtingen vroeg omtrent do kosten. De minister van binnenlandsche zaken be oogt met dit ontwerp geene verandering in de organieke bepalingen omtrent de gezond heidszorg en alleen in overleg met het Staats toezicht eene regeling van hotgeen direct ge regeld kan worden. Delft, 23 Maart. Granen. Tarwo in ietê beter© stemming zonder pryavorhooging, de overige artikelen lusteloos en tot lagere prijztu abjedaan. Witte T&rwo 5.40 a f 7.Boode f5.a f 6.20, Bogge f 4.50 a f5.Zornergerst f 3.a f5.55 Chevalier- ƒ4.60 n f5.—Haver ƒ2.60 a ƒ3.70. Blauwe Erwten ƒ6.20 a ƒ6.75. Bruincboonen ƒ6.— a 7.75, Paardenboooon ƒ5.a ƒ5.40. Duivenboonen 6. a 6.60. Winter-Kcolzaad ƒ8.50 a 9.35. Zomer- Koolzaad ƒ8.60 a 9.50. Kanarie-zaad 14.50 16.75, Hennepzaad ƒ6.75 a ƒ7.60, allo» per HL. Ondertrouwd GERARDUS MIRCK ek 1600 7 ELISABETH SEGAAR. Amsterdam, oq xfanrtiqot Leiden, Rjjnsburgor Singel 34, j Eenige en algemeene kennisgeving.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3