GROOT VERDRIET IS DIKWIJLS 'T U VAN VELEN GEWEEST IN 'T VERLEDEN. bij het Centraalstation gemakkelijker voor de Zaanlandors dan voor vele Amsterdammers boreikbaar zal maken. Met de tram maakt het zeker slechts een paar minuten verschil, maar de honderden beursbezoekers kunnen nfet allen op hetzelfde oogonblik van de tram ge bruik maken I De plek is zeker voer velen zeer ongeschikt. Het is zeer gowenscht dat de handel spoedig zijn govoelen over bet plan laat hooron. Het stoomschip „Merapi", van Rotterdam naar Java. vertrok 23 Maart van Suez: de „Prinses Amalia", v. Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Maart te Genua; de „Prinses "Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 23 Maart te Genua; de „Reichstag", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 22 Maart te Mozambique; de „Vesta" vertrok 22 Maart van Cuxhaven naar Amster dam. Gemengd Nlenvrs. Op don 22sten Februari jl. ter gelegenheid van do verkiezing voor een lid van don gemeenteraad te Rynsburg, hadden aldaar ongeregeldheden plaats. Daar men vreesde dat by Ds. R. de glasruiten zouden worden in geworpen, werd het huis bewaakt en in den avond van bovongonoemden datum kwam hot tot eene kloppartij, waarby J. v. M. arbeider te Rynsburg, zekeren P. v. K. aldaar, met een mes een steek onder hot linkeroog toebracht, welke nogal ernstige gevolgen had. Deswege bad J. v. M. zich heden voor de nrronds.- rechtbank te 's Gravonhago verantwoorden. De bekl. ontkende mot oen mes gestoken to bobben, hy had zelfs geen mes by zich gohad. Door verschillende getuigen a charge werd echter verklaard, dat zy den bekl. den steek haddon zien toebrengen en bovendien was nog door bekl. gezogd „dat do geheole rom mel van zyne tegonparty wol op mocht passen, want dat ze anders wel eens leelyk konden wegkomen." De verschillende getuigen a décharge licht ten do zaak oonigszins anders too en ver klaarden dat P. v. K. zich ongeroepen mot de vechtparty die zich slechts bepaalde tot eene klopparty tusschen een paar opge schoten jongens had bomoeid. Geen hunner had gezien dat boklaagdo met een mes had gestoken. Het O. M., waargenomen door mr. Pleyte, achtte de ten laste gelegde mishandeling wettig en overtuigend bewezen en vorderde de veroordeeling van don bekl. tot 2 maanden gevangenisstraf. Het O. M. by de arr. rechtbank te 's-Gravon- liage vorderde heden voor J. S., oud 38 jaar, koopman te Rynsburg, die by gelegenheid van de opstootjes den gemeente-veld wachter zeer beleedigende woorden toevoegde, 7 dagen. Voor J. R., oud 20 jaar, arbeider te Rynsburg, die met eene dakpan van een kippenhok eene glasruit inwiorp, 14 dagen gevangenisstraf. Voor G. De B., 21 jaar, landbouwer te Rynsburg, die in boschonken toestand den boel van zyne stiefmoeder stuksloeg en zich hevig tegen den gemeente-veldwachter ver zotte, 1 maand gevangenisstraf. Voor P. W. M., te Ter-Aar, oie te Langeraar eon kruiwagen van P. Van K. ontvreemdde, by veistek, 45 dagen gevangenisstraf. By vonnis van do arrond. -recht- bank te 'a-Gravenhago werd heden veroor deeld Th. J. v. T., schipper te Sassenheim, wegens eenvoudige beloediging, tot f 5 booto. Vrygosprokeu werd H. D., stoker to Stomp- wyk, van den hem ton lasto gologden diefstal. Omstreeks kwart over twaalven hedennacht ontdekto men te Rotterdam oens- klaps een fel uitslaanden brand in het be nedenhuis van pand No. 39 aan do Zomer hofstraat, waarin de kapper K. I. P. Thiel zyn bedryf uitoefende. Dank zy de spoedige en krachtdadige hulp der brandweer, was do brand te één uur goheel gebluscbt. Do kapper Thiel is tegen brandschado ver zekerd. Hy wist aan de achterzyde uit zyn brandenden winkel te ontsnappen. Vóór de brand ontstond, prykte in dien winkel het opschrift„alles moot weg," en alles is nu wog, want de geheele winkel met een daar achter gelegen alkoof is met al de daarin zich bevindende pruiken, enz. totaal uitgebrand. Te Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt tegen een geneeskundige, die, of schoon hy herhaaldelyk by een zieke gercepen werd, niet daarheen is gegaan. Do zieke is denzolfden dag overleden. Do kantonrechter te Haarlom hoeft uitspraak gedaan in de zaak van Albertus V., schilder to Heemstede, die op 15 Maart II. terechtstond ter zake dat hy J. L. tegen diens wil mot eene schaar den baard geheel of godeeltelyk heeft afgeknipt. Hy werd wegens „straatschendery" veroordeeld tot eene booto van f 3, subs. 2 dagon hechtenis en in do kosten. Do derde Kamer dor Amster- damsche rechtbank, heden uitspraak doende tegen Willem Sligting, beklaagd van opruiing der werkloozen op 21 Jan. jl., veroordeelde beklaagde tot eene gevangenisstraf van zes maanden en do kosten van hot geding. Do eisch was één jaar gevangenisstraf mot do koston. Te Tangor rnoeton zes gemas kerde personen, die zich voor Spanjaarden uitgaven, do woning van den Franschen tolk- leerling binnengedrongen zyn Zy stopten der dienstbode een bal in den mond, losten op eon Moorschen knecht revolverschoten en kwetsten hem. De Spaansche consul heeft een onder zoek ingesteld. Men seint uit Londen, dat by den gisteren gehouden universiteitswedstryd Oxford met ééne bootslengto won. (HM.) Hot Panama-proces van omkoo- ping. „Do oud-minister Baïhaut is omgekocht door Charles De Lesseps door bomiddeling van Blondin." Dit is de quintessence der uit spraak van do jury in het tweede Panama proces. Don hoer Do Lessops werd oeno lichte straf (1 jaar gevangenis) opgelegd, doch de oud- rainistor is, zooals men weet, veroordeold tot verlies van alle burgerlijke rechten, van kies recht, stemrecht, verkiesbaarheid, enz. Hy wordt geschrapt van het Legioen van Eer, verliest hot recht als getuige of jurylid op te treden en zitting te nemen in een familie raad. Bovondion kroog hy 5 jaren gevangenis straf. In do laatste zitting der jury maakten alleen Chs. Do Lesseps en Sans Leroy van do ge legenheid tot zelfverdediging gebruik. De Lesseps verzekerde dat hy voor geone daad bij het bestuur der Panama onderneming be hoefde te blozen en zich na een nauwgezet gewetensonderzoek niets te verwyten had. Sans Leroy sprak kort en met diep geroerde stem, der jurybez werend, dat hy onschuldig was. Te 4'/4 uur deelde de voorzitter der jury de beslissing mede. De vrygesprokonen ver lieten de bank der beschuldigden en de ver oordeelden worden binnengebracht: Chs. De Lesseps volkomen zichzolven mees'er, Baïhaut schynbaar wezenloos, Blondin verpletterd. Daarop eischte do advocaat van den liqui- datour der P. maatschappy de teruggave zelfs der aan Gobron, Béral en andere vrygespro- kenen verstrekte sommen, ontvangen van syndicaten, die het vonnis dor 1ste kamor van het hof van appèl fictief verklaard heeft. Twee andere advocaten namen het woord uit naam van do obligatiehouders, doch me. Barboux antwoorddo treurig dat zyn cliënt Chs. Do Lesseps geene schadeloosstolling kan gevenzyn geheelo vermogen is door het vonnis der 1ste kamer van het hof vervallen. Hy kan maar ééns veroordeeld worden. Aatonin Proust (vrygesproken), verklaarde dat hy de 13,000 fr.die hij van een volgens de rechtbank fictief syndicaat ontving, aan eene openbare instelling zou geven. 's Avonds te halfacht sprak in de zitting van het hof de voorzitter Pilet Desjardins by plechtige stilte het vonnis uit. Do beslissing der jury ten opzichte van Baïhaut, (zonder verzachtende omstandig heden) van Do Lesseps en Blondin is mot algemeene stemmen genomen. Fontane was door zyne vryspraak zeer ont roerd; met tranen in do oogen drukte hy zyn vrienden de hand. Baïhaut was zeer koel en scheen de leedbetuigingen van zyne vreuw en dochters onverschillig op te nemen. De Lesseps zag bleek en kalm, zyne echt- genoote wierp zich schreiende aan zjjne borst on viel in zwym. De Lesseps zei alleen: „Ik ben biy dat die arme Fontane is vryge sproken." Blondin kon zich, lichameiyk en geesteiyk uitgeput, nauwelyks op de been houden. Baïhaut is tot 750,000 fr. boete en 375,000 fr. schadevergoeding veroordeeld, doch bezit volgens de „Figaro" by het „Crédit Lyonnais" een millioen aan 6tukken aan toonder en 200,000 fr. aan effecten op naam. Gemeenteraad ran Leiden. Zitting van hedennamiddag te 2 uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Juta, Do Sturler, Dekhuyzen, Zillesen, Drucker, Du Rieu, Verhey van Wyk, Fockoma Andreae, Van der Breggen, Van Reenen, Le Poole, Verstor van Wulvor- horst, Van Hoeken, Cock, Tieleman, Koetser, De Vries, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser, Was on Driesson. Afwezig met kennisgeving de heeren Siegen- boek van Heukelom, Van Lidth de Jeude, en Zaayer. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. waron ingekomen: Eene missive van Ged, Staten van Zuid- Holland houdende modedeeling dat over 1893 eon bedrag van f 40,216.78 by wijze van voorschot zal worden uitgekeerd als subsidie in do kosten van het lager onderwys. Missive van de weduwe F. H. Key hou dende dankbetuiging voor do gunstige be schikking, ten haren opzichte genomen door do toekenning van eene toelage van f500. Missive van Ged. Staten ton geleide van de beschikkingen op do ingediende reclames tegen aanslagen in de plaatseiyke directe belasting, dienst 1892. Een verzoek van J. M. P. De Graaf, H. Heykoop, mr. E. C. Büchner, A. Vromesteyn on K. Van Ees om bruggen, dammen cf planken te mogon behouden over do sloot langs den Lagen Ryndyk vóór hunne eigen dommen. Een verzoek van dr. H. Van Gelder om eervol ontslag als leoraar in do klassieke talen aan hot Gymnasium tegen 1 Juni a. 8. Verzoeken van verschillende onderwijzers uit omliggende gemeenten om geheele of ge- deeltolyko vrystelling van betaling van school geld voor het bezoeken van de gemeontelyke kweekschool voor onderwyzers. Een verzoek van C. Spaanderman om de huur van hot door hem bewoond huisjo in het Elizabethshof niet to vorhoogen. Aan do orde kwamen de volgende punten 1°. Benoeming van een tweeden onderwijzer aao de Jongonsechool 2do klasae (50). 2°. 8taat van af- en overschrijving op de begrooting der Bank van lecning, dionet 1892 (44). 3°. Verzoek vaD Regenton van het Hópital Wallon, omtrent het leggen van oene boat- of aephalt- beatratiDg lange de gevels van het gebouw aan hot Raponburg en de Langebrng (45). 4° Verzoek van mcj. M. Weetorhoff, om ontslag als 8«adsvroedvrouw (47). 5°. Voorstel betrekkelijk het verleenen van oeno Janrlijkeche toelage aan eenige eervol ontslagen Ktsdo-werklieden (48). 6°. Verzoek van J. Nienwonhuizon, om eene stoep to leggen voor perceel No. 11, Bakkerateeg bij den Vliet (49). 7°. Idem van den directeur dor Nederlandecbe Albnminefabriek, om een steiger to plaatsen aae den Rijosburgorsingel (52). 8°. Idem vaD mej G. M. C. Van Baaten, om terug betaling van schoolgeld, lager ouderwijs (53». 9°. Staat van af en overschrijving op do begroo- ting van de Kamer van Koophandel on Fabrio- kon, dienst 1892 (54). 10°. Voorstel tot wijz ging van het raadsbesluit van 29 Augustus 1892, betrekkelijk de overbronging van goldon nit bet vermoedolijk batig saldo van den dienst 1891 op den post voor Onvoorziene Uitgaven, dienst 1892 (55). 11°. Voorstel tot hot doen rooien en verkoopen van fM n boom op bet Plantsoen en een op de Doelengr&cht (5G). 12°. Idem omtront het aaDgaan van eene verzeke ring van bet glaswerk der gemoento-gebouwen (28 en 41). 13°. Verzoek v.in II. Frai.lt, bnisvrouw van P. A. Foltzer, om oeno brug to leggoD ovor do Zoeter- woudaobe Singolaloot en oeno w&lbeechoeling to maken (57). j4°. Voorstel betrekkelijk de verzekering van werk lieden tegen ongelukken (73 van 1890; 134 van 1891; 73. 163 en 211 van 1892 en 42 van 1893). Punt 1 werd benoemd de heer H. T. Van Urk, thans derde onderwyzer aan dezelfde school, met 22 stemmen Eén biljet was blanco. Zonder stemming werd goedgekeurd punt 2, afwijzend beschikt op punt 3, eervol ont slag verleend punt 4 en goedgekeurd punt 5. Behalvo aan de reeds genoemde eervol ont slagen 8tads-werklieden zal nog eenejaariyk- sche toelage van f 75 worden verleend aan H. Fransen, oud 51 jaren, met 10 dienstjaren. Daarna werd op voorstel van den Voorzit ter overgegaan tot eene zitting met gesloten deuren. Na anderhalf uur werd de openbare zitting heropend, toen dadelyk punt 6 aan de orde kwam, dat zonder hoofdelyke stemming werd goedgekeurd, evenals punt 7. Op punt S werd op golyke wyzeafwyzend beschikt. (De heor Van Hamol was inmiddels ook ter vergadering gekomen.] Verder worden goedgekeurd de punten 9, 10 en 11. Omtrent het voorstel van B. en Ws. punt 12 tot het aangaan van eene verzekering van het glaswerk der gemeente-gebouwen by de Stichtscho Glasvorzekering-maatschappy tegen f 445 voor één jaar, werd thans nadat in de vorige zitting een bezwaarschrift daar tegen was ingekomen van den aannemer van het onderhoud der schoolgebouwen en nadat toen tevens besloten was de voorwaarden van aanbesteding dienaangaande voor raadsleden tor inzage te leggen, deelde heer Verster van Wul verhorst nu me; dat hy met het voorstel van Burg, e Weths. niet kon medegaan omdat hy t inziet een brevet van onvermogen van politie, als zou zy niet tegen de balddadighede kunnen waken. Spr. zou wel willen aanradc om een zeker bedrag disponibel te stelle ten einde de agenten eene extra-belooning t< te kennen als zy een overtreder op heeterdas betrapten. De heer Du Rieu wyst er op dat hem g< bleken is dat het vooral kleine kleuters zj; die in het Begynhof van de Universiteit Bibliotheek de ruiten ingooien. Hy herinnen aan het Engelsche stelsel om do ouders aa: sprakelyk te stellen als hunne kinderen bah dadigheden pleegden. Het voorstel van B. en Ws. om tot verz, kering over te gaan, werd verworpen ms 14 tegen 10 stemmen. Vóór stemden do heeren Do Vries, D Sturler, Dekhuyzen, Verhey van Wijk, Wa Briessen, Juta, Cock, Zaalberg en Hasselbacl Punt 13 werd goedgekeurd en punt 1 wegens het gevorderd uur, tot oene volgont vergadering aangehouden. Ofschoon niet op de agenda staande, wei daarna overgegaan tot de benoeming van commissaris voorzitter voor de Loidscho Dun water-Maatschappy, welke benoemiDg volgen de statuten door den gemeenteraad moi geschieden. Uitgebracht werden op de hoeren Verhe Van Wyk 13, Zilleson 4, Drucker 3, Dekhu; zon 2, Siegenbeek Van Heukelom en Coc ieder 1 stem, zoodat gekozen is de heer H! F. Verhey Van Wyk, die de benoemin aannam. Niemand moer hot woord verlangend werd de vergadering gesloten. RKCLANIKN. Eene slechte gezondheid heeft lion by hu dageiykschen arbeid geplaagd en jonge e sterke mannen en vrouwen kunnen zich o welslagen beroemen. Wanneer zulke lydei zich onmiddeliyk een flescbje van Scquah Prairie-Flower" willen aanschaffen envolgei aanwyzing gebruiken, zullen zy een o spoedig en wonderbare beterschap ondervinden en i staat zyn 't leven opnieuw to beginnen en d; op hechter grondslag. Sequah's geneesmiddels staan verre boven alle andere gepatenteerd middelen, daar zy altyd bevrediging geve en in die gevallen, waarvoor z;j aanbevola worden, steeds verlichting of genezing brengei namelyk by rheumatiek, slechte spysvertennj leverziekte en nierongesteldheden. Verkrygbaar by A. J. GROEN P.Jzn., Haal lemmerstraat 70, en Ed. DE RUITER, Hoogi woerd 88. 1755 BUITENLAND. Frankiijlc. By do begrafenis van Jules Ferry wa reeds te elf uren eene ontelbare menigte o do been. Rondom het paleis Luxembourj zag het zwart van do menschen, die de h grafenis wilden zien. De toegang tot de praal kamer was streng verboden. Zelfs de joci nalisten konden niet binnenkomen. Don geheelen ochtend stroomde het kran« naar het Luxembourg. Al dezo huldebiyka werden naar de rouwkamer gebracht, wal zich later de offlcieele wereld vereenigde. Te halftweo ving de plechtigheid aan rei eene rede, door den minister-prosident Rib-1 namens de regeering uitgesproken. Ribot herdacht allereerst wat Ferry mdei parlementairen stryd dor jongste 20 jara was, en hoe hy als minister zeldzame boa danigheden ten toon spreidde. Verder wees Ribot op de loopbaan van de overledene, en merkte daarby op, hoe ee: verrassiüg, welke Ferry overviel, op een g* geven oogenblik ongerustheid in de barie der republikeinen deed ontstaan. Ferry viel, maar in zyne afzondering w hy de achting en den eerbied zyDer tegen standers. Daarna sprak Barboux, de onder-voorzit:* van den Senaat, Casimir Périer, de voorzittc van de Kamer, de minister van onderw:; Dupuy namens de universiteit van Parys, o heer Méline namens het depaitement cc

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2