DAGBLAD. No. 10150 Donderdag 33 Maart. A». 1893. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad Leiden, 22 Maart. Feuilleton. Zwak en toch sterk. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor I-eiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlpko Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEÈN Van 1—6 regel* ƒ1.05. Iedere regel meer Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het inoasseeren buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. Na overleg met de commissie van fabri cage geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging aan H. Frank, huisvrouw van P. A. Feltzer, vergunning te verleenen tot hot leggen van eene brug over de Zoeterwoudsche Singel- sloot, naar de twee in aanbouw zynde huizen, gelegen onder de gemeente Zoeterwoude op het terrein Sectie A, gedeeltelijk nummer 174, alsmede tot het plaatsen van eene walbe- schoeiing in de Singélsloot, onder voorwaarde dat het werk worde uitgevoerd overeenkom stig aanwijzing en onder toezicht van den gemeente-architect, dat alle beschadiging aan weg of berm door adressante worde vergoed en dat door adressante worde betaald eene jaarljjksche recognitie van een gulden, over eenkomstig art. 3. No. 35 van het tarief, alles behoudens, voor zooveel noodig, toestemming van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland en van Gedeputeerde Staten. Wat betreft het plaatsen van eene schoeiing in de sloot, loopende langs den zijgevel der woonhuizen, zal adressante zich moeten wen den tot het gemeentebestuur van Zoeterwoude. De commissie van financiën deelt den gemeenteraad mede dat zü geene bedenkingen heeft tegen de voordracht van B. en Ws. van 13 Maart jl. tot wijziging van het Raadsbe sluit van 23 Augustus 1892, waarbij uit het vermoedelijk batig slot van den dienst 1891 gelden voor de oprichting van de Gehoorzaal en voor de uitbreiding en vernieuwing van de Stedelijke Gasfabriek zyn overgebracht, in dien zin, dat in de plaats van de zinsnede „ƒ25110 voor uitbreiding en vernieuwing van de Stedelijke Gasfabriek" gelezen wordt: „ƒ25110 voor de oprichting van de Gehoorzaal.' Zt) adviseert derhalve het bij de voordracht overgelegd concept-besluit tot wijziging van het bovenaangehaald Raadsbesluit vast te stellen. Professor dr. H. P. Wijsman, te Leiden, zal te Haarlem op 24 Maart a. s een cur sus houden over „levensmiddelen", terwijl mejuffrouw W. Drucker op 29 Maart zal spreken over den invloed der mythen op ons dagelijksch leven. Beide lezingen worden uitgeschreven door „Volksbelang". Bij koninklijk besluit zijn met 1 April a. s. benoemdtot substituut-officier van justitie bij do rechtbank te Rotterdam mr. H. J. K. Dijckmeester, thans subst.-officier van just, bij de rechtbank te Alkmaar; tot subst -officier van justitie by de rechtbank te Alkmaar mr. H. J. Van Lulofs Umbgrove, thans ambtenaar van het openbaarministerie bi) de kantongerechten in het arrondissement 's-Gravenhage voor de kantons Lelden en Alfen, ter standplaats Lelden; tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten voor de kantons Leiden en Alfen, ter standplaats Leiden, mr. R. B. Ledeboer, advocaat en procureur te Amsterdam, tovens beëedigd klerk ter griffie van de arrond.- rechtbank aldaar. De verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Rijnsburg, in plaats van wijlen den heer D. Van Delft, zal plaats hebben den llden April, en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 25 April. De vrijzinnige kiesvereeniging te Ouds hoorn is op haar genomon besluit om geen candidaat te stellen voor den gemeenteraad teruggekomen, en hoeft nu tot candidaat ge proclameerd den heer P. A. Wemink. De aanleiding hiervan is te vinden in het be sluit vandeanti-revolutionnaire kiesvereeniging, wat betreft het stellen van den heer A. Verduyn tot candidaat. Tot lid van den gemeenteraad is te Ryn- saterwoude gekozen de heer J. W. De Bru(jn. Naar men nader verneemt, hebben de demissionnaire officieren der Haagsche artil lerie-schutterij verzocht van alle diensten te worden ontheven in afwachting van de be schikking op hun verzoek om ontslag. Dit verzoek is gisteren ingewilligd. Overi gens is er nog van geene enkele zijde eene poging gedaan om de officieren van hun verzoek om ontslag terug te brengen. De heeren L. Den Besten, te Rotterdam, secretaris der stoombootmaatschappij „Maas- nymph," is benoemd tot ridder 4de kl. der orde van de Zon en den Leeuw van Perzië. De Koningin-Regentes heeft opnieuw 200 geschonken aan het stichtingsfonds voor een nieuw Protestantsch Ziekenhuis te Nijmegen. Bij de herstemming voor een lid van den Haagschen gemeenteraad, gisteren ge houden, zijn ingekomen 3978 stemmen. Daar van waren van onwaarde 24 stemmen, zoodat 3964 geldige stemmen z(jn uitgebracht. Hier van verkreeg mr. M. J. C. M. Kolkman, can didaat der anti-liberale kiesvereenigingen, 2301 stemmen, en de heer P. C. Hutjser, candidaat der liberale kiesvereenigingen, 1653 stemmen, zoodat de heer Kolkman gekozen is. Uit Den Haag vernoemt de „Arnh. Ct.", dat daar als opvolger van den heer Hofstede genoemd worden, behalve de heeren Havelaar en Van der Feltz, de heeren mr. A. Kerdyk en mr. W. Vissering, secretaris van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, is door mr. G. W. baron Van Dedem, kantonrechter te Wageningen, eene vordering ingesteld voor de rechtbank te Arnhem tegen een der oud wethouders van Wageningen, strekkende tot betaling eener schadevergoeding van ƒ25,000 en aanplakking van het vonnis der rechtbank en zulks tot betering van eer, wegens door den gedaagde ingezonden en geplaatste be- leedigende stukken in de „Nieuwe Wagening- sche Courant." Mr. Th. Heemskerk, te Amsterdam, zal als advocaat voor den eischer optreden. Men had de opmerking gemaakt, zoo verhaalt de Haagsche correspondent der „N. Gr. Ct.," dat het optreden van de huzaren- muziek in 't Paleis en vroeger van die der jagers en der schutterijen vreomd was, waar men hior toch de Kon. militaire kapel hoeft. Ik vernam nu, dat de Koningin-Regentes order had gegeven beurtelings alle muziek corpsen ten Hove te laten optreden, omdat zjj het personeel van al die kapellen op z(jne beurt wilde bevoordeelen met eene goed be taalde uitvoeringal was die dan ook muzikaal niet zoo schitterend, de gasten zouden io 't Paleis alles wel voor lief nemen meende H. M., die daardoor toonde het hoffdhige publiek zeer goed te kennen. Ook de artisten, die bij de verschillende soirées als solisten optraden, hebben alle reden gehad tevreden te zijn. De Koningin-Regentes liet elk hunner eene enveloppe met ƒ300 aanbieden ter ver goeding van hunne onkosten. Laat mij omtrent deze HofsoinSes er nog bijvoegen, dat de jonge Koningin ze geen van allen bijwoonde, maar steeds met hare Moeder bij de repetition tegenwoordig was. Te Zwolle is overleden de heer P. C. D. Ledeboer, sedert 1886 giffier der arr.-rechtbank aldaar. Aangenomen is het beroep bij de herv. gom. te Kubaard, door ds. W. E. Noordinck, te Zegveld. Geslaagd is te Utrecht: voor het theor. apothekers examen mej. Th. C. E. Olivier. Op het door het gemeentebestuur van Hoorn tot Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes gericht verzoek, om op 30 Mei a. s., bij gelegenheid van de onthulling van het te Hoorn op te richten standbeeld van Jan Pieterszoon Coen tegenwoordig te willen zjjn, kwam heden bjj den gemeente raad een afwijzende beschikking in, daar HH. MM. zich voorstellen dien tijd buitenslands te vertoeven. (D.) De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 23 Maart niet plaats hebben. Het stoomschip „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 21 Maart van Port- Saidde „Conrad" vertrok 22 Maart van Ba tavia naar Amsterdamde „Etna", van Stettin naar Amsterdam, is 19 Maart Elseneur ge passeerd; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar de Oostkust van Afrika, vertrok 21 Maart van Suez; de „Mars", van Stettin naar Amsterdam, is 20 Maart Else neur gepasseerd; de „Merapi", van Rotter dam naar Java, vertrok 22 Maart van Port- Said; de „Minerva" vertrok 21 Maart van Pa lermo naar Algiers; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Maart Padang; de „Sydney", met de mails van Japan, China en Indib naar Marseille, is 19 Maart van Colombo vertrokken en wordt 6 April te Marseille verwacht. Bij koninklijk besluit is R. L. Th. Waan- ders, to Oldenzaal, met 1 April 1893, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Oot- marsum. Benoemd tot kantonrechter te Enschedee mr. R. P. Cloveringa Az., thans kantonrechter te Bols ward. Benoemd tot president der rechtbank te Dordrecht mr. W. Gorter, thans raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Met 1 April a. s. benoemdtot subst.-griffler b(j de arrond.-rechtbank te 's-Hertogenbosch mr. P. H. Smits, thans griffier by het kan tongerecht te Goor; tot griffier by het kan tongerecht te Goor mr. L. J. Biydensteiü, ad vocaat en procureur te Amsterdam; tot substituut-griffier by het gerechtshof te 's-Her togenbosch mr. J. F. Ingen Housz, thans griffier by het kantongerecht te Zevenbergen tot griffier by het kantongerecht te Zeven bergen jhr. mr. A. Th. J. Schade van Westrum, advocaat en procureur te Arnhem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de rechtb. aldaar. lo. voor den tyd van vyf jaren gedetacheerd by het leger in Indié, do 1ste luitenant W. Van Oppen, van het instructie-bataljon; 2o. het kon. besluit van 14 Februari, waarby is bepaald dat in den loop van het jaar 1893 by het leger in Indiö o. a. zal worden ge detacheerd de 1ste luit. O. W. Gobius, van het 5de reg. inf., voor zooveel dien officier betreft, op diens verzoek ingetrokken en buiten werking gesteld. 12.) De soep is te vure en moet gegeten wor den. Wy staan er voor en moeten er door. Het helpt nu alles niets, God moet my hel pen-. Myne vrouw zal ongenadig zyn en willen dat ik opbiecht. Wat moet ik dan zeggen? Het beste is, dat ik' my zooveel mogeiyk aan de waarheid houd en zeg, dat zaken, waarover ik niet spreken mag, my ophielden. Dan zal zy my niét verder vragen." Hy kwam thuis en bevond dat hy in zyn oordeel ovor zyne vrouw gelyk had gehad. Zy ontving hem met een stortvloed van woorden, te grooter, wyl Doortje, in wier tegenwoordigheid zy zich anders inhield, reeds naar bed was. Zy wilde weten waarom hy zoolang was uitgebleven, maar stond daar niet verder op, toen haar man ernstig sprak over affaires, welke geheim moesten bly ven. Zyn slaapdronk weigerde zy hem, zeggende: „Gij hebt reeds genoeg gehad, man! Gy gloeit als een strijkbout. Wacht je voor zaken by wyn, vader; daar komt niets goeds van." Meneer Sllchting sliep spoedig in, maar zyn slaap was onrustig. Het lag als een berg op hemhy had wel willen schreien van angst. Hy stond laat op en voelde zich niet lekker. Na het ontbyt stak hy zyne gewone pyp aan, welke hem echter niet smaakte. Daarop ging hy naar het kantoor, waar Jensen reeds lang aan het werk was. Hy reikte hem het contract over en zeide: „Jensen, lees dit en houd het voor u. Ook Levi mag er niets van weten. Zorg de noo- dige zolderruimte te huren en doe het zóó, dat niets uitlekt. Overigens zullen wy het beste hopen en op God vertrouwen." Slichting trilde inwendig. Het scheen hem toe, alsof hy zich by zyn bediende moest verontschuldigen. By nader inzien was hy toch overtuigd dat hy zich gisteren ongehoord had laten overrompelen, ja, dat hy in zekeren zin kop of koning speelde. Jensen las het contract en verbleekte, toen hy den omvang der onderneming overwoog, waarmee zyn patroon zich had ingelaten. Nog meer verschrikte hem de naam van Horny, wiens schranderheid algemeen bekend was, maar die ook reeds den val van menig koop man op zyn geweten had. Mij erkende echter dat de uitzichten voor de speculatie, waarmee de oude heer zich had ingelaten, niet ongunstig waren. „Wat zegt gy, Jensen?" vroeg Slichting. „Ik béh geheel verrast, meneer.Nu, u zult er wel uit maken, wat er uit te maken 's. God moge zyn zegen er toe geven! Ove rigens, dat u buiten Levi om met Homy. „Dat is myne zaak, Jensen", zei Slichting zeer kortaf. „Doe wat ik u opdroeg en be moei je verder met niets." Adam Jensen ging, om de bevelen van zyn patroon uit te voeren. Op straat schudde by het hoofd en zeide in diepe gedachten: „Als dat maar goed aflooptDe oude neemt te veel hooi op zyn vork. En dan met dien kerel, met Horny! Dat hy zulk een man in de handen moest vallenThans heet het oppassen, dat hy hem niet verder dry ft! Hij moet uit de klauwen van Homy los 1" Zyne vrees, dat Slichting zich verder met Homy zou inlaten, bleek ongegrond. De oude had er genoeg van en bleef ontoegankelyk voor alle aanbiedingen, zelfs voor die van Levi. Dat was voor dezen onbegrypelyk. >e eenige verklaring, welke hy er voor vond, was, dat Slichting de koude koorts moest hebben. Hy had het in zooverre niet mis, als de zorgen voor de afwikkeling der groote zaak en hoe aan zyne verplichtingen te voldoen, den ouden heer meermalen in koortsigen toestand brachten. „Wat ter wereld scheelt den oude toch?" vroeg Levi, toen hy een veertien daag later eens alleen met Jensen op het kantoor was. „Hy is dezelfde niet meer van vroeger: zyne gemoedelykheid Is naar den drommel. Wil hy toch op geene zaak, hoe goed ook, ingaan." „Gy zult het vroeg genoeg vernemen,, meneer Levi! My is de mond gebonden, ik mag niet uit de school klappen." „Maak my niet bezorgd, meneer Jensen 1 Als ik niet wist, dat de chef gezond was van lichaam en de firma solide als vanouds, zou men immers achterdocht moeten krygen. Heeft de oude zich met zaken ingelaten, die het licht niet mogen zien?" „Vraag my niets, meneer Levi, waar ik niet antwoorden mag." „Dan weet ik er genoeg van, meneer Jensen. Waarom laat hy zich met anderen in, die hem niet ten goede raden? Ik wil wedden dat Horny er achter zit. Dat heet een Chris ten, maar God vergeve my, dat ik het zeg het is een ware duivel. Nu', dan mag meneer Slichting eten, wat hy gekookt heeft. Anderen zullen geen lust hebben zich den mond aan de soep te branden." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5