CJ o m c ii g- <1 Niou ws Pieter Beenakker, 51 jaar, lood; gietersknecht, was hedenmorgen in de goot van het dak van het gebeuw 's-Gravenstein alleen werkzaam en is door een ongeluk naar beneden gestort, na vruchteloos te hebben getracht de goot to grijpen. Nadat de heer Winkler Prins, arts, den man had onderzocht, werd hy por brancard naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Plet schijnt dat een der armen en een der beenen van den onge lukkige vrij ernstig gekwetst zyn en dat ook het hoofd bezeerd is. Dc baronesse Yon F., zuster van een staatsdienaar in het Duitsche Rjjk, wior aanhouding (zie ons Tweede Blad) door do Haagsche politie op verzoek van do Duitsche justitie heeft plaats gehad, was op 1 Febr. jl. met hare boide zonen, officieren in het Duitsche leger, te 'sGrarenhage reeds aan gekomen. Zij vestigde zich eerst eenigen tijd te Scheve- ningen, van waar do dame wederom naar Den Haag vertrok en toen intrek nam bij particulieren. Zooals gemeld is, wordt hare uitlevering gevraagd wegODs oplichting. Hare handeling zou hierin hebben bestaan, dat zy getracht heeft oene hypotheek ten bedrage van 280,000 mark te sluiten op landgoederen, welke zU voorgaf tot eeno waarde van 800,000 mark te bezitten. Het bedrog werd nog intyds ontdekt, zoo- cat het geld haar niet werd uitbetaald, en toen nam deze vrouw, van eene der adeliykste families in Duitschlar.d, de vlucht naar Neder land. Naar aanleiding van de gister avond te Amsterdam plaats gehad hebbende poging tot moord (zie ons 2de Blad), kon men hedenochtend voor het café „Stadt Barmen" een groepje menschen zien, die, den blik niet afgowend van genoemd perceel, met allen ernst de zaak bespraken, welke bepaald van gewicht was. Het perceel had iots geheimzinnigs: de deur was vast gesloten een gordfjn hing in wanorde voor de ruit; de ruit zelve zag er onoogiyk uit, met modder bespat, daarachter vertoonde zich eone vaas met kunstbloemon. Omtrent het voorgevallene zelf wordt verder gemeld dat, toen het in het café, na de be stelling van bier en sigaren, op betalen aan kwam, do mannen volgens de eene lezing geen geld hadden, volgens eene andore do kasteleines zulk een buitensporigen prjjs voor het bier eischte, dat de mannen weigerden zóóveel te betalen. De kastelein is zekero Junge en diens vrouw Anna Dietrich. Na het knallen der schoten viel een der bezoekers, oen opperman, genaamd J. Elterzeel, ernstig gewond aan het hoofd, neder. Volgens ingewonnen inlichtingen was hy hedenochtend nog in leven, doch zyn toestand vrij ernstig. Men zegt dat de vrouw van den kastelein uit zelfverdediging gehandeld heeft, omdat de mannen haar te Ijjf wildenook wordt beweerd dat z\\ reeds meermalen was bedreigd on, daarom steeds eeno geladen revolver binnen hilar bereik had. Een jongmensch, woonachtig in de Reguliersdwarsstraat te Amsterdam, heeft, toen zyne ouders naar de kerk waren, do linnenkast opongobroken en het daarin aanwezige gold, bedragende de som van f200, alsmede eonige gouden voorworpen, ontvreemd. De leden van de afdeeling Niouw- o'.ia van den Sociaal-Domocratischen Bond hebben zoo wordt medegedeeld besloten, ingeval van brand eenvoudig toe te zien en niet meer de behulpzame hand te bieden. In eon sparronbosch naby do uitspanning „London" in de gemoento Zeist is gisteren hot lyk gevonden van een net gekleed persoon, dio door middel van een revolverschot van het leven was beroofd. Het word herkend te zyn als dat van zekeren E., horlogemaker uit Baarn. De overledone, die weduwnaar was, laat •drie kleine kinderen na. Hetlyk van den landbouwer Te H., uit Gaandoren, die sodert ruim een jaar spoorloos verdwonen was, is gevonden in de zoogenaamde Huttebeek by de (jzergietery „Vulkaansoord" in de gomeente Wisch. Bewogen mot het lot van het lnofd der school to Juboega (Fr.) die door de Heereveensche rechtbank wegens mishandeling eu beloediging dor politie tot 2 maanden ge vangenisstraf werd voroordeeld, hebben onder wijzers in het arrondissement Hoeren veen per adres aan H. M. do Koningin-Regentes hunne instomming betuigd, met 't adres van inge zetenen van Jubbega (Fr.) om gratie aan hun ambtgenoot te verleenen. Ook de afdeeling Hecrenveen van 't Nederlandsch Onderwijzers genootschap heett een dergelijk verzoek aan H. M. opgezonden. Omtrent een moord, Vrijdag jl. te Zundert, by Breda, gepleegd, vomoemt men de volgende byzonderheden Sedert eenigen tyd leefden de echtelieden J. te Zundert in onmin, zóó zelfs, dat de jeugdige vrouw de echtelijke woning had verlaten en naar het ouderlyke huis was teruggekeerd. Vrydag-avond kwam J. ten huize van zun schoonvader G. v. d. B., om zyne vrouw to spre ken; dit werd geweigerd, waarna J. «en paar ruiten induwde. Hierop werd v. d. B. zoo woedend, dat hij een schot op J. loste en hom in het been boven de knie trof, waaraan by spoedig bezweek. Naar het zich laat aanzien, zullen we ditmaal oen vroeg voorjaar hebben. De komst van ooievaar en kievit en de lief- lyko zang van den nachtegaal kondigen reeds de lente aan. Vooral het zingen der nachte galen moot als byzonder vroeg beschouwd worden. Gewooniyk toch laat dit diertje zich eerst in de tweede helft van Maart hooren. De „N. Apeld. Crt." vermeldt het volgende: De wed. '.Bulkley, die eerst in hooger beroep gekomen is van hot vonnis dor rechtbank te Zutfen, maar later dit appèl teruggetrokken heeft, trachtte dezer dagen langs anderen weg in hot bezit van hot kinderziekenhuis te geraken. Zy had z. g. vier nieuwe regenten be noemd en dezen zouden heden in „Mary'' vergaderen. Zy konden echter onvorrichter zake heengaan, daar zij niet in het gebouw werden toegelaten. BUITENLAND. Fraukrljk. Een zeer talryk publiek was gistoren te Parys naar het Palais Bourbon gestroomd, om de Kamerzitting by te wonen, en kon slechts voor een deel plaats vinden op de tribunes, welke spoedig overvol waren. De zitting werd te 2 uren geopend. Deprès vroeg verlof den minister-president te interpelleeren over de Panama-zaak. Ca- vaignac heeft hetzelfde verzoek ingediend. De minister-prosident Ribot deelde mede, dat de minister van justitie in de zitting van het gerechtshof moest verschynen, zoodat men met de behandeling der interpellatie-Deprès op zyn terugkeer zou moeten wachten (Rumoer.) Deprès vroeg onmiddellyke behandeling. Eenige leden: „Tot morgen!" Cavaignac: „Laten wy op de terugkomst van Bourgeois wachten 1" De Kamer verwierp het uitstel tot Dinsdag on besloot met groote meerderheid de inter pellatie tot 4 uren te verdagen. De zitting werd daarop geschorst. In do couloirs dor Kamer heerschto groote spanning. Men verzekerde d«t do rechterzyde aan het debat zou deelnomen. Ribot was plotseling ongosteld geworden. Deze ongestoldhoid had echter niets te beteeke- nen. De minister zondorde zich een poosje af, in het byzondore vertrok, dat voor do ministers bestemd is. maar kon na de heropening der zitting weer aan de beraadslagingen deel nemen. Ernstiger is do toestand van don heer Bris- son. Ton gevolgo van de operatie, welke hy onlangs onderging, moot de nu afgetreden voorzitter der enquête-commissie, op bevel van den geneesheer, zyne kamer houden en volkomen rustig blyven. Te ruim vier uren werd de openbare zit ting hervat. De afgevaardigde Deprès ontwikkelde hierop zyne intorpellatie en vroeg of het waar is of niet, dat Soinoury eene opdracht had ont vangen. Zoo neen, waarom is by dan niet ontslagen? De minister van justitio Bourgeois besteeg alsnu het spreekgestoelte. Nauwelijks had de minister eenige woorden gesproken, of do rechterzyde maakte een geweldig rumoer, waartegen do lodon der linkerzyde protesteerden. Do Boulangisten riepen: „Laat oen beschuldigde spreken!" Verscheidene afgevaardigden werden door den voorzitter Casimir Périor tot de orde geroepen. Do heer Bourgeois kon toon zyne redo voortzetten. De minister verklaarde het voor onwaar, dat de rogeering beloften zou hebben gedaan aan mevrouw Cottu. In dit opzicht zeide de minister mag geen twyfel blyven bestaan, zelfs niet by de vijanden der republiok. Daarom had hy er de voorkeur aan gegeven af te treden als minister en zyn getuigenis af te leggen als gewoon af gevaardigde. De heer Bourgeois verklaarde dat hy het als eene schandelyke daad zou beschouwen, indien het hoofd der rechterlyke macht ge poogd had gebruik te maken van den invloed van mevrouw Cottu. De minister verzekerde dat hy nooit aan iemand ooit het recht heeft gegeven uit zyn naam te spreken. Wat er is voorgevallen, is hem onbekend. De zitting werd intusschon steeds onstui miger en de voorzitter moest telkens afge vaardigden tot de orde roepen. De minister-president Ribot neemt liet woord en verdedigt de eer der regeoring. Wanneer Soinoury onwaarheid heeft gespro ken, zal hy gestraft worden; wat mevrouw Cottu betreft zeide do heer Ribot deze dame heeft bij den prefect van politie hetzelfde beproefd als by den heer Soinoury. Do Boulangist Millovoye roept uit, dat c'e heeren Clémenceau en Floquet ook op de bank der beschuldigden voor het hof van Assises behoordon te zitten. Millevoyo wordt hiervoor tot de ordo ge roepen en mot de censuur gestraft. Do heer Ribot doet een beroep op de eens gezindheid der republikeinen en betuigt zyn leedwezen over het ontslag van den heer Bourgeois. De heer Cavaignac zegt, dat de eer der rogeering wordt gecompromitteerd door het feit, dat Soinoury behoort tot de ambtenaren van het ministerie van binnenlandsche zaken. De heer Pourquéry beweert, dat het inci- dont-Cottu opzettelyk is uitgelokt door den heer Barboux, den advocaat van De Lesseps. Graaf De Mun betoogt, dat de heer Ribot zijn plicht niet heoft gedaan. Do heer Ribot antwoordt den heer Cavai gnac en zegt dat de Kamer moet kiezen tusschen de politiek van den heer Cavaignac en die van de tegenwoordige regeering, welke zich kenmerkt door loyauteit en eerlykheid. De minister wraakt de manoeuvres van de tegenstanders der republiek, die alleen om de republiek te treffen de Panama-campagne ondernamen. Ten slotte verzocht de minister-president de Kamer dringend, af te zien van de be handeling van aangelegenheden, welke het land ontzenuwen, en zich liever te wyden aan de oplossing van belangrijke sociale vraagstukken. Do regoering ontving vyf moties tot slui ting der discussies. De heer Ribot vereenigde zich met de motie van den hoer Rivet, welke aldus luidt: „De Kamer, vast besloten om het recht den vryen loop te laten en vol ledig licht te brengen in de Panama zaak, stelt zich tevreden met do verklaringen der regeering en gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd in twee gedeelten in stemming gebracht. Het eerste gedeelte werd aangenomen door het opsteken der handen, het tweede na hoofdelyke stemming, en wel met 297 tegen 228 stemmen. De zitting van gisteren was zóó woelig zelfs, dat de voorzitter zich op een gegeven oogenblik zyn hoed liet brengen en dit hoofd- doksel eene plaats gaf aan zyne linkerhand, eene laatste waarschuwing voor de vergadering dat de zitting kans liep te worden opgehoven en naast deze algomeene waarschuwing wer den verschillende leden afzonderlyk tot de orde geroepenJolibois, Barrès, C'hautemps, Doroulède en Millevoye, beiden met eene ver melding in het proces-verbaal, terwyl op laatstgenoemde, gelyk gemeld, zolfs de censuur werd toegepast, over welke straf de voorzitter do Kamer by opsteken der handen liet be slissen. Hot reglement van orde schrijft echter eene stemming voor by zitten en op staan, en zoo moest de Kamer voor eene tweede maal geraadpleegd worden. Met links tegon rechts en de Boulangisten werd de censuur toegestaan. De groote vraag was tot nog toe of met Bourgeois ook de overige ministers zouden heengaan. De Matin" achtte de heeren Ribot en Bourgeois te eng met elkaar verbonden, dan dat de minister van justitie zou kunnen vallen, zonder tevens den minister president mede te sleepen. Anderen echter stelden alleen don lieer Bourgeois voor Soinoury's handeling verantwoordeiyk en betoogden, dat do heer Ribot zich dit geval niet behoefde aan to trekken. De uitslag der bovenvermelde Kamer-zitting stelde de laat6ten in het golykimmers, met eene meerderheid van G9 stemmen, werd den heer Ribot weer een votum van vertrouwen verleend. Voorloopig zal de heer Develle, de minister van buitenlandscbe zaken, de por tefeuille van justitio ad interim overnemen. Als opvolger van den hoer Bourgeois als minister van justitie werd genoemd de heer Cavaignac, maar deze onderstelling is niet zeer waarscbynlyk, daar Cavaignac bezwaarlyk met den heer Ribot in één ministerie zitting kan nemen. De chef van den openbaren veiligheids dienst Soinoury is terstond bezweken onder den algemeen en storm van verontwaardiging in de pers en heeft onmiddellyk zyn ontslag genomen, voordat het hem werd gegeven. Wellicht komt de heer Bourgeois nog op zyn verzotk terug, na de uitdrukkelyke verkla ringen, welke de agent Goliard en zyn chef Soinoury voor de rechters aflegde, dat de minister van justitie volkomen onbekend is geweest met het incident-Cottu. Op uitnoodiging van Oostenryk heeft de Fransche rogeering toch nog besloten een vertegenwoordiger naar de gezondheids-con- ferenfi9 te Dresdon te zonden. Duitsclilaud, De „Freis. Zeitung" meldt dat het han delsverdrag van Duitsehland met Rusland als mislukt kan worden beschouwd, daar de minister van financiën Miquel in het Pruisische staatsministerie tegenovor Von Caprivi hoeft doorgedreven, dat aan Rusland onaanneme- lyke voorwaarden op agrarisch gebied werden gesteld. Op grond van betrouwbare inlichtingen wordt aan het „Hbl." uit Beriyn medege deeld, dat dit bericht niet geheel jirst is. Wel heeft Miquel in de byeenkomst van het Pruisische ministerie verlangd, dat de hooge invoerrechten op rogge en haver togen- over Rusland gehandhaafd zouden blyven, maar hy is er niet in geslaagd, dezen eisch te doen aannemen. De zaak verwekt groot opzien, daar zy als een politieke zet tegenover de positie van Von Capriyi moet worden beschouwd. Italië. Door eonige zyner vrienden ondervraagd heeft de oud-minister Crispi verklaard, dat het oogenblik is gekomen, om het ministerie nadrukkelyk te bestryden. Alle Sicilianen, zeide hy, moeten zich tot dat doel aaneen sluiten. Hy voor zich streefde er echter niet naar, om weder aan het gezag te komen. O root-LSritauiiic. De conservatieven en unionisten in Enge land, die op alle wyzen de behandeling der Home-Rule-wet poogden te vertragen, hebben hun zin gekregen. De heeren Gladstone en Morley hebben zich genoodzaakt gezien de behandeling dor wet welke op 16 Maart bepaald was, uit te stellen. In de gisteren door hot Lagerhuis gehou den zitting naraeiyk deelde sir W. Harcouit, by afwezigheid van Gladstone die ongesteld is omdat hy aan het begin van influenza ly'dt en dus zyne kamer moet houden, mede dat wegens de vortraging in de behandeling der suppletoire kredieten, de Regeering zeer tegen haren zin, besloten had, de tweede lezing van het Horae-Rule-ontworp tot na de Paaschvacantie te verdagen. Eerst in de eerste helft van April zal dus het ontwerp ter sprake komen. De tegen standers winnen derhalve nog eone maand voor de beweging tegen het ontwerp, welke zy in Ierland en Engeland op hot getouw willen zetton. Sir Harcourt zeide vei der dat het niet in de bedoeling der regeering ligt, de vorwerping te vragen van het voorstel betreffende do kanaaltunnel. Sir Edw. Grey, onder-secretaris voor buiten- landsche zaken, deelde het volgende mede: De regeering ontving in Februari 1892 be richt dat de spoorweg in Opper-Egypte in aanleg was tot aan Girgeh on over byna één jaar zou gereed zyn. Ten opzichte van de verdere uitbreiding der lyn is nog niets bepaald. Door Thomas W. Russoll werd voorgesteld het supplementaire krediet voor tydelyke commissies met 2170 pd. st. te verminderen. Het doel van dit voorstel was te protesteeren togen het gebrek aan onpartydiglieid in de samenstelling en in hot rapport van de com missie, belast met het onderzoek naar de uitgezette Iersche pachters. Het voorstel is,

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2