i^i nantiöel Overzicht. De groote overvloed van gold on de beslui teloosheid van liet publiek om tot eenige geld belegging in vreemde fondsen over to gaan, was oorzaak, dat overvloedige aanbieding van geld op prolongatie bleef aanhouden, doch nog meer dat thans met de matige rente der Nederlandsche Staatsfondsen wordt genoegen genomen en groote vraag naar Hul landsche obligatiön bestond. Merkwaardig ge noeg viel de keuze in het bijzonder op onze 3 pcts.-schuld, welke den ongekenden koers van 100 pet. bereikte, torwyi daarentegen 3'/g-pets.-obligation werden ter markt gebracht. Eene voldoende verklaring daarvoor is niet te vinden; wel werd ter beurzo met een enkel woord geduid op mogelijke conversie der 3'/, pcts.-schuld, doch hieraan behoeft voorlooplg nog niet te worden gedacht. Onder industriëele en spoorwegfondsen ken merkten zich aandeelen N.-Afrikaansche Handels-Ver. door belangrijke koorsslinge ringen, te voorschijn geroepen door geruchten, dat op een minder gunstig dividend zou moe ten worden gerekend. Daartegen wilde men weten dat de Maatsch. tot Exploitatie van S.-spoornogon tot oene uitkeering van 4 pet. dividend over het jaar 1892 zou kunnen overgaan, doch de resultaten der Neder 1. Centraal-spoor geene dividend uitkeoring zouden toelaten. De markt der Tabakswaarden was stil, doch in zeer vaste houding. Voor Spanje is voor het oogenblik eene donkere wolk overgedreven. De termijn der terugbetaling van het voorschot, door de Banque de Paris aan de regoering verstrekt, is met drie maanden verlengd. In den loop dezer maand zal een belang rijk bedrag Portugeesche Tabaks-obli- gatit-n h pari worden uitgeloot. Het blijkt dus dat voorloopig goene vroos behoeft te be staan, dat aan de voorwaarden, waarop deze obligatiön zyu uitgegeven, niet ten volle zou worden voldaan. De Russische markt was doorgaans flink. Goruchton van ovomeming der Rus sische Zuid-Wost-Spoor door de regee ring zijn weor aan do orde, en men wil zelfs weten dat dit in Juni a. s. zou plaats hebben. In hoeverre deze geruchten waar heid bevatten, moet nog worden afgewacht; in ieder geval zou de regeering in den loop van dit jaar daartoe kunnen overgaan. Naar me* verneemt, is uit Londen het bericht ontvangen, dat eene tweede uitkeering ad 10 pet. op de certificaten Zweedseli- Noorweegsche Spoor, waartoe de machti ging door het Engolsche gerechtshof reeds eenigen t yd geleden is verleend, tegen het einde van deze of het begin dor volgende maand zal plaats hebben. In bovengenoemde certificaten werden eenige belangrijke koop orders uitgevoerd, waardoor do koersen niut onbelangrijk verbeterdon. Op het gebied der Zuid-Amerikaanscke fondsen kan worden gemeld dat do geruchte^ welke sedert eenigen tyd werden vernomen omtrent een voorschot door het huis Rothschild aan de Braziliaansche regeering te vor- leenen, thans een duidelijker vorm hebben aangenomen. Te Londen werd nl. hot bericht ontvangen, dat de onderhandelingen met ge noemd bankiershuis hebben geleid tot do afsluiting een< r Braziliaanscho leening, waar voor verschillende spoorweg-bezittingen als onderpand zouden zijn aangewezen. Intus- schen worden Braziliaansche fondsen voort durend voor Engelscbe rekening van de markt genomen. Wat de financien van Dominica betreft, zoo wordt gemeld dat het beheer der douane ontvangsten thans uit handen van het Neaer- landsck In die van het Amerikaansch syndicaat zijn overgegaan, hoewel toch een Nederlander aan het hoofd dor zaken zou verbonden blijven. Der regeering zou nu op rekening hiervan een voorschot van 1.5 mil- lioon worden verstrekt, waarvoor maandelijks een bedrag van 90,000 piasters door bot syndicaat zou worden gestort. Do koersen der obligation Uruguay werden in het begin der week ongunstig geïnfluenceerd door het bericht, in Engelscho bladen verspreid, dat de overmaking van golden voor do aanstaande Mei coupon voor het oogenblik r achterwege gebleven. Dit werd toeges; lire ven aan het feit, dat het land zich in zulk ten geldnood zou bevinden, dat de verplicht ugen voor het binnenland sedert goruimen tyd niet konden orden voldaan. De betaling d- r Februari coupon zou slechts mogelijk zijn gemaakt door gelden te ge bruiken, welke voor binnenlandsche schuld waren bestemd. Daarentegen wijst de laatste opgave der douane-ontvangsten over de maand Januari eene vermeerdering aan van 62,000 dollars. Deze mededeeling was nu weer geschikt, om eene verandering ten goede in den koersloop in het leven te roepen. Preferente aandeelen Peruvian Co. werden tegen lager koersen verhandeld op het bericht, dat de laatste ontvangsten dezer Maatschappij onbevredigend zijn. In de A m e r i k a a n 8 c he spoorweg markt, welke in den laatsten tijd zeer onder don invloed verkeerde van de gedrukte stem ming in den geldhandel in Amerika, kwam eene kleine verbetering. Deze was toe te schrijven aan eeDe vrfl plotselinge daling van den wisselkoers, waardoor men meende dat aan den gouduitvoer voorloopig wel een eindu Zou zijn gekomen. Verder was van zeergun- stigen invloed het bericht, dat do regeering der Ver. Staten zal overgaan tot het sluiten eener leening van 50 millioen dollars in 4 pCts. obligation. De onderhandelingen hier voor worden zoowel in Amerika als in Europa gevoerd, en men stelt zich voor dat door dezen maatregol aan de geldmarkt te N.-York de zoo noodige verlichting zal worden ge geven. In de laatste dagen toch werd aldaar voor beleeningen eene rente van 20 tot 40 pCt. betaald 1 Intusschen zijn de laatste berichten, welke omtrent dit leeningsplan worden vernomen, nog van zeer tegenstrijdigen aard, en wordt het zelfs onzoker of de regeering hiertoe wol zal overgaan. Natuurlijk heeft deze weifelende houding ten gevolge, dat de stemming der Amerikaansche markt er niet beter op wordt. Overigens viel een vry belangrijke handel op te merken in preforente aandeelen Nor folk "Western, op het bekend worden dat de verminderde ontvangsten aan buiten gewone omstandigheden te wijten waren, en vermoedelijk spoedig daarin aanzienlijke ver betering te wachten is. In de verschillende aandeelsoorten was meer handel dan sodert langoren tijd het geval was, voornamelijk in Erie-, Ontario- en Un io n-aandeelen. Eerstgenoemden werden vrij belangrijk voor Londen gekocht. Men verneemt thans dat de Cleveland Akron Columbus-spoorweg onder con- tröle zal komen van de Ohio Southern-Spoor- wegmaatschappij, terwijl eerst de Hocking- Valley-Spoorwegmaatschappij werd beschouwd zich hiervan te willen verzekeren. Men be oordeelt de Ohio-Spoorwegmaatschappij nog zwakker dan de laatste. De Chicago Milwaukee- St.-Paul- Spoorwegmaatschappij kondigde op hare preferente aandeelen eenhalfjaarl.dividend aan van 3!/2 pet. en op de gewone aandeelen 2 pet. Rijnlandsche Bank. Gemengd Nieuw», Van 13 tot en met 18 Maart a. s., des middags, zal te Zooterwoude gelegenheid zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe by den ge meente geneesheer aanmelden Dinsdag, Woens dag, Donderdag en Vrfidag, van 1—2 uren. Te Haarlommermeor is de laatste stal, waarin besmettelyke veeziekte heeft ge- heerscht, thans ook ontsmet. Te Hoofddorp werd gisteren eene hengstenkouring gehouden, waarby 21 drie jarige en daarboven en 11 tweejarige werden aangeboden. Van de driejarige wonnen de premiën van f 250 „Horatius" van de Vereeniging en „Herkules" van M. Verkuyi, te Haarlemmer meer. Van de tweejarige verwierven de pre- miön van 150 een hengst van de vereeni ging Z. Legmeer, een van P. S. Zyimans, een van P. G. Versluys en een van A. C. Nieuwenhuizen, te Haarlemmermeer. Nog werden 7 hengsten in het stamboek ingeschreven. Door het O. M. by de rechtbank te Winschoten is tegen den schipper Klaas Muller en den fabrieksarbeider Harm Thoma, te Sappemeer wegens geweldpleging en poging tot moord op den huzaar Berg3ma, in den morgen van den 2den Januari, by do papierfabriek der firma W. A. Schol ten, te Sappemeer geéischt tegen den eersten beklaagde drie jaren, tegen den tweeden één jaar. Naar het Hb 1." mot leedwezen verneemt, is dr. J. C. Van Scbilfgaarde, ge- - heer aan het Burgerziekonhuis te Araster- j t. en tevens een der eerste chirurgen aldaar, lydende aan bloedvergiftiging, ontstaan door het behandelen van de wonden van een zyner patiënten. De toestand is heden vry bevre digend. Hot „Journal de Lourdes" be spreekt het bericht, als zou door een tot de katholieke kerk bekeerd Nederlander drie millioen voor de kerk boven de grot van Lourdes geschonken zyn. Het blad zegt dat de bisschop van Tarbes bericht heeft ontvangen, dat een te Lourdes bekeerd vreemdeling een millioen zou bestemd hebben voor den bouw van eene parochiale kerk aldaar. Wat betreft do by voeging van sommige bladen, als zou die vreemdeling de tot dusver over Lourdes geschreven werken in alle talen der wereld doen overzetten, daarover is te Lourdes hoegenaamd niets bekend. Te Boston is gisteravond een geweldige brand uitgeboken, welke een groot deel van de handelswyk, bet magazyn van de fabriek van Singers naaimachines en verder een groot hotel en andere groote magazynen vernielde. Twee personen zyn gedood, velen gekwetst. Het Panama-proces. Het getui genverhoor in deze zaak is gisteren begonnen met dat van den deskundige Flony, die zegt, dat voor de werken aan het kanaal 558,000,000 fr. gebruikt werden. Er werden op overdreven wyze onkosten gemaakt. De kosten van publici teit, welke 105,000,000 fr. bedroegen, dienden voornameiyk om de medewerking van zekere personen te verzekeren. Het actief bedraagt op dit oogenblik 200,000,000 fr. Op eene vraag van een der advocaten, zegt get. Sales te kunnen bevestigen, dat Yves Guyot, oud-minister van openbare werken, heefc verklaard dat hy Constans in eene zitting van den Ministerraad heeft hooren zeggenIk heb in myne portefeuille eene lyst van meer dan 100 personen, die in de Panama-zaak gecom promitteerd zyn. Volgens de oorspronkelyke lezing, welke tot het bekende incident aanleiding heeft ge geven, had Guyot gezegd, dat minister Con stans deze jyst in zyn byzyn aan Carnothad gegeven. Getuige Cantagrel, oud lid der Kamer, verklaart dat hem door den beer Souligon, aan wien get. zeker bedrag schuldig is, voor zyne stom geld is geboden, maar dat hy ge weigerd heeft. Bekl. De Lesseps protesteert tegen deze verklaring; noch Souligon, noch een ander was gemachtigd get. voorstellen te doen. Vervolgens wordt overgegaan tot het ver hoor van Stephan, secretaris van den bankier De Reinach. Getuige verklaart dat De Reinach hem in het laatst van 1890 de bekende lyst dicteerde, deze in een briefomslag deed en daarna aan getuige gaf, om haar by Clómenceau te be zorgen. Getuige heoft aan dezen la6t voldaan en den brief aan een bediende van Clemenceau gegeven. Getuige Deschamps erkent sedert de vlucht van Arton met Andrieux in betrekking te hebben gestaan. De Voorzitter geeft thans last getuige Floquet, oud-minister, binnen te roepen. (Be weging). Voorz. tot De Lesseps: Gy hebt gesproken van herhaalde bezoeken, welke gy by den heer Floquet hebt afgelegd. De Lesseps: Ik bevestig zoo stollig mogo- lyk, dat vóór de aanneming der wet, ik op initiatief van Arton naar Floquet ben gegaan, en dat deze, (destyds voorzitter van den ministerraad) my op hoffelyke wyze deed verstaan dat een bedrag van 300,000 fr. voor de verkiezing in het Dep. du Nord nooodig was. Ik deelde Floquet mede wat Arton my gezegd had, waarop Floquet my toevoegdehet i6 een dienst, voor welken ik u zeer erkonteiyk zal zyn. Overigens zal myne houding tegen over oe Maatschappy niet van uw antwoord afhangen. Ik gaf daarop Arton de chèque. Floquet: Ik protesteer zoo krachtig moge- ïyk tegen dit verhaal. Ik vind deze wyze van spreken zeer vernederend. Ik had van de geheime fondsen 1,200,000 fr. tot myne be schikking. De Lesseps is my komen vragen my niet te verzetten tegen do aan-de-orde stelling van het ontwerp op de premieleening. In overeenstemming met de commissie be loofde ik dit. Floquet deelt verder nog enkele feiten mode en zegt dat hy opnieuw zoo zou handelen, als hetzelfdo geval zich weer eens mocht voordoen. Advocaat Boullay: Gy kendet Arton? FloquetIk heb Arton 2 of 3-maal gezien. De Lesseps: Arton kwam toch namens Floquet. Op de vraag of by den inhoud van het telegram van Herz kende, antwoordt Floquet dat hy als oud-minister niet mag antwoorden. (Er ontstond onder het publiek een geweldig rumoer. Dit neemt zoo toe, dat de voorzitter de zaal doet ontruimen). Vervolgens wordt Clómenceau gehoord. De LessepsClémonceau heeft my gezegd, dat hy van de moeilykheden tusschen De Reinach en de Maatschappy had gehoord. Ik deelde hem daarop mede, welke buitensporige eischen Do Reinach stolde, waarop Clómenceau niet verder aandroDg. ClémenceauHerz was nooit commanditair in „La Justice"; hy is aandeelhouder ge weest, maar was dit reeds niet meer op het oogenblik, dat hy de 600,000 fr. kreeg. Ik ontken dat er eenig verband bestaat tusschen het geven van dat geld on myn optreden als politiek persoon. De Lesseps heeft my in Juli 1885 bezocht, na een onderhoud met den minister van finan ciën Sadi Carnot, die hem had medegedeeld dat een deel der Kamer aan het ontwerp vyandig was. De Lesseps: Ik heb nooit aan de eerlyk- heid van getuige getwyfeld, maar ik vreesde den invlooj, welken Herz op hem oefende. By myn binnentreden waren zyne eerste woorden: Myn vriend Herz heeft my over u gesproken. ClémenceauDeze herinneringen van De Lesseps zyn niet getrouw. Jn een brief aan Carnot, welken ik door eene vriendschappelyke onbescheidenheid ken, deelde Do Lesseps hem mede, welke stellige verzekeringon ik had gegeven. Het was dus niet aan Herz, dathy rekenschap gaf van ons onderhoud. Ten aanzien van het tweede punt kan men alle verklaringen van De Lesseps niet aannemen. Ten slotte ontkende Clémenceau de door Stephan bedoelde lyst, welke deze hem zou gebracht hebben, te hebben ontvangen. Heden voortzetting. BUITENLAND. Frankrijk. In de couloirs dor Kamer werd gisteren verzekerd dat Lamargelle heden den minister president Ribot zou interpeileeren over de tus schen Herz en verschillende personen gewis selde telegrammen. Het wordt bevestigd, dat Brisson zyn ont slag heeft genomen als voorzitter der enquête commissie. Men noemt Mau6an als zyn opvolger. Duitsclilaud. De Duitsche legercommissie heeft ook by do tweode lozing het ontwerp der Regeering, alsmede de daarby ingediende amendementen, verworpen. Deze uitslag was te verwachten, maar natuurlyk kan deze ttemming ook nu niet beslissend zyn voor het lot der wet. De commissie heeft na dit besluit hare zittingen weer oene week uitgesteld en zal dan haren vruchteloozen langdurigen arbeid wellicht besluiten. De belangrykste paragraaf II, waarin de kern van het voorstel gelegen was, werd in do commissie van 28 leden met alle tegen 9 stemmen, do overige paragrafen werden met alle tegen 6 stemmen verworpen. Alleen de conservatieven, en by enkele paragrafen ook nation aal-liberalen, stemden voor. De overwinning der tegenstanders van de uitbreiding van het Duitsche leger bewyst, dat de maatschappolyke toestand in Duitsch- land wel zeer gedrukt moet zyn. Uit een militair oogpunt achtte zelfs de vryzinnige afgevaardigdo Hinzo de door Von Caprivi voorgestelde verjonging en versterking nood- zakeiyk. Rusland zal, nu zyn geldelyke toe stand verbeterd, vermoedelyk zyno krygstoe- rustingen, welke blykbaar op een aanval bedoeld zyn, voor!zetten en in die omstandig heden is het verontrustend voor Europa, dat het Duitsche ryk niet tegen het Panslavis- tische monster is opgewassen. Het lot der legerwet zal eerst beslist worden, zoodra hot ontwerp in den Ryks- dag ter sprake komt. Eerst dan zal het blyken, in hoever de Regeering nog genegen is concessies te doen en tot welke concessies hunnerzyds de nationaal liberalen en het centrum bereid zyn. Dat vóór dien tyd tus schen deze partyen en de Regeering nog een vergelyk zal worden getroffen, is wel is waar zeer twyfelachtig, maar toch volstrekt niet onmogelyk.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 6