R 10140 ZatertluK 11 Maart. A0.1893. iBeze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van {ffou- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonimer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 10 Maart. Feuilleton. OPGERICHT. PRIJS DEZER COURANT: Leiden per 8 maanden1.10. co per post1.40. üderlrjke Nommeru0.05. F HUB DEB ADVEBTENTtÊN: Tin 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meor 0.37^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor h«t incasscoren buiten de stad wordt ƒ9.05 berokond. Yoor Eerste Blad. Heden werd door do geneeskundige staats commissie alhier tot arts bevorderd do heer A. J. G. Van der Upwich en werden toege laten voor het eerste gedeelte van het arts examen de heeren J. Posthuma en J. J. Kunst. Men schrijft ons heden uit Sassenheim Het departement Sassenheim der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield gisteravond eene buitengewone vergadering met dames. Als spreker vóór de pauze trad op de heer H. Hoog, alhier. Zeer aangenaam hield by zijn gehoor bezig met zyne voordracht van: „Klaas Vermeulen," van W. Otto, en „Twee Herbsrgvertelselkès," van E. Seipgens. Na de pauze werden wy vergast op de schoone voordracht van eenige verzen door mej. W. Beekhuis, van Leiden. Deze dicht regelen, hotzy van eigen hand of van anderen, werden op onverbetorlyke wyzo ten gehoore gebracht. Oprecht gemeend was dan ook de dankzegging en het tot weerziens door den voorzitter in zijn sluitingswoord toegebracht. Het leesseizoen is hiermede gesloten. Men schrijft ons uit "Woubrugge: De zaagvereeniging „Zanglust," te Woubrugge, zal ten besluite van dit winterseizoen a. s. Woensdag, 15 dezer, 's avonds te halfzeven, in do flinke zaal van den heer J. Guldemond, Café „vanouds 't Gemeentehuis" aldaar, onder directie van den heer A. J. Markx, van Oudshoorn, ons wederom op eene uitvoering vergasten. Evenals vorige malen treedt mej. Markx— Westhoft' als accompagnatrice op. Wegens het korte tijdsverloop tusschen de najaarsuitvoering en deze, zal niet de ganscho avond aan den zang worden gewyd, doch zullen de verschillende nummers (het netto programma onderricht ons daarvan reeds) worden afgewisseld door gezonde komische voordrachten, ten beste te geven door den heer Van Staveren, van Leiden, die geheel belangeloos deze medewerking heefc toege zegd. De uitvoering is niet alleen toegankelijk voor donateurs en geïntroduceerden, want ook ditmaal vond het bestuur aanleiding ook anderen tegen betaling eens in de gelegenheid te stellen van iets degelijks te kunnen pro liteeren. Eene goed bezette zaal zal voorzeker hot zegel drukken op den voortdurenden bloei van „Zanglust." Men schryft ons uit Alkemade, dd. 9 Maart: Den Gemeenteraad is eene typische figuur ontvallen in den heer W. Van der Geest, die gisteren, terwyl het lijk zyner pas over leden echtgenoote nog boven aarde stond, in het Lageland, onder Oud-Ade, overleed. Zijn verdwijnen zal, vooral by de raadszittingen, eene groote leegte teweegbrengen. Zijne corpu lentie, zjjn goedmoedig, opgeruimd, steeds glimlachend gelaat, zyne nonchalance in hou ding en spraak, zijne opmerkingen, welke, hoewel niet altijd even diep doordacht, toch steeds van oorspronkelijkheid getuigden, moesten noodzakelijk de aandacht trekken. Van der Geest gevoelde zich geheel thuis in deze vergaderingen, waar hij door zyne onpar tijdigheid en rechtschapenheid nog lang in gezegend aandenken zal blyven. Ook was hij voorzitter van den Rooden polder, gemeenten Woubrugge on Alkemade. Bovendien was hy een voorbeeldig en gelukkig echtgenoot en huisvader. Zaterdag a. s. zal zyn stoffelijk overschot tegèlyk met dat zyner gade op hot R -K. kerkhof te Oud-Ade aan den schoot der aarde worden toevertrouwd. Voor hunne kinderen is het eene treffende en hoogst droevige taak, zoo op eenmaal beide hunne ouders, die immer toonbeelden van gezondheid waren, grafwaarts te brengen. Omtrent het bezoek der Koningin-Regentes aan het R.-K. Weeshuis te 's Gravc.ihago gisternamiddag verneemt men het voigende: H. M. werd ontvangen door den rector van het huis, baron Wittert van Hoogland, en doorliep, begeleid door don rector, den presi dent W. A. Smit en den heer F. P. J. Quant, secretaris van het weeshuis, de verschillende kinderzalon en werkvertrekken. De verpleegden ontvingen de Regentes met het „Wien Neêrlandsck Bloed". Vooral toonde II. M. belangstelling in de vervaardigde handwerkjes. Met bijna alle meisjes onderhield de Regentes zich en her haaldelijk betuigde zy hare ingenomenheid met het vervaardigde werk en de groote orde en voortrefïelyke zindelijkheid, welke in alle vertrekken heerschten. Van eeno doofstomme wees aanvaardde H. M. een in het huis door haar gemaakt fraai borduur- of kantwerk. Ook in de ziekenzaal vertoefde H. M. go- ruimen tijd en sprak zy de verpleegden vriendelijk toe. Na nog de kapel te hebben bezichtigd, vertrok de Regentes te halfvier. Vóór haar vertrok overhandigde H. M. aan den rector eene vry aanzienlijke gift, ten einde do kinderen op versnaperingen te onthalen. De afdeeling oudemannen- en vrouwenhuis word door H. M. niet bezocht, doch by het verlaten van het weeshuis gaf H. M. de ver zekering, in deze afdeeling spoedig te zullen komen. De Nederlandsche Bank heeft op heden de rente van beleening met pCt. verlaagd. De heer A. H. Kooyker, onderwijzer aan de Chr.-Nat. school te Amersfoort, is als zoo danig benoemd aan do Martha-Stichting te Alfen aan den Rijn. Naar de „P. G. Ct." met zekerheid ver neemt, zal de heer R. S. Tjaden Modderman met het einde van den academischen cursus zyn ontslag nemen als hoogleeraar aan de Groningscho universiteit en zich te 's-Graven- hage vostigon. Het blad betreurt hot heen gaan van dezen geleerde, die byna 25 jaar een sieraad uitmaakt van de Groningsche hoogeschool en door zyn veelzijdige ontwikke ling en kunstzin zoovelen aan zich heeft ver plicht. Het begin der a. s. zomerdienstregeling der spoorwegen is niet zooals gewoonlijk op I Juni, maar op 1 Mei a. s. bepaald. De minister van binnenlandsche zaken bood gisteren verschillenden leden van de Tweede Kamer een diner aan. Onjuist is het bericht van ,:De Tol.," dat tot overbrenging van de Hoogere Krijgs school naar Breda zou zijn besloten, waartoe trouwens eene wetswijziging noodig zou zyn. Vad Naar men uit St.-Petersburg verneemt, heeft onze beroemde Amstordamsehe zanger Joh. Messchaort daar Zaterdag-avond jrooten lof ingeoogst. De bijval was buitengewoon. Het concert, waarin hij optrad, was eene monster- uitvoering van vyf verschillende vereenigingen, onder leiding van prof. Czerny. De koren en het orkest waren voortreffelijk. De keizerlijke familie was door sterfgeval verhinderd hot conceit bij te wonen, doch grootvorst en groot vorstin Constantin-Constantinowitch waren tegenwoordig. By koninklyk besluit is benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der land macht, tot off. van gez. 1ste kl., de off. van gez. 2de kl. O. A. Peters, van dat personeel. Met 15 Nov. een pensioen verleend van f 173 aan A. P. Thomson, gewezen commies 2de kl. by 's Rijks belastingen. Goedgekeurd dat de heer J. M. De Kempenaer, i burgemeester van Voorschoten, is benoemd j tot secretaris dier gemeente. De heer L. H. J. Van Douveren, laatstelijk onderwijzer 3de kl. by het openbaar lage.' onderwijs voor Europeanen en met dezen gelykgestolden in Nederl.-Indie, op zyn ver zoek, wegens physieke ongeschiktheid, met 1 April a. s. eervol uit 's lands dienst ont slagen. De heer G. E. V. L. Van Zuylen, gepens. kol. der genie van het leger in Ned.-Indiè, vergunning verleend tot het aannemen van de onderscheidingsteekenen van ridder 3de k). der orde van Militaire Verdiensten, hem door Z. M. den Koning van Spanje en in diens naarn door H. M. de Koningin Regentos ge schonken. LEI»3N ONTZET! De nieuwe opera Lelden Ontzetl woorden van E. Van der Ven, muziek van C. Van der Linden, welke den 18den Maart voor hot eeist in den Parkschouwburg te Amsterdam zal worden opgevoerd, bestaat uit vyf bedrijven (zes tafereelen) en behandelt, zooals ook door den titel wordt aangegeven, het beleg en het ontzet van Leiden. De geschiedkundige bijzon derheden, die er in voorkomen, zyn ontleend aan de bekende werken van Bor, Severinus en Orlers. Ten einde de opera iets moer te doen zyn dan een geschiedkundig overzicht van feiten, die, hoe welbelangryk, toch door hunne somber heid, uit den aard der zaak niet konden boeien, zoodra zy aanschouwelijk werden voorgesteld, heeft de schrijver naar eene intrige gezocht, en zyn aandacht viel daarby al spoedig op de liefdesbetrekkingen, die, volgens genoemde schryvers, Valdez, het Spaansche legerhoofd, tydens het beleg, met eene Haagsche jonkvrouw onderhield, en aan wier invloed op den veld overste hot te w(jten is, dat Leiden het treurig lot van Haarlem niet heeft gedeeld. Hetzeifde stramien kan men terugvinden in de Fransche opera „Le siége de Leyde", woordon van Hipp. Lucas, muziek van Vogel, die in Maart 1847 voor het eerst to "s-Gra- venhage werd opgevoerd. Ook daaruit zyn door den heer Van der Ven enkele gegevens overgenomen, doch deze heeft het onderwerp moer uitgewerkt, er meer dra matisch effect aan gegeven. De rol van de Haagsche jonkvrouw laat de dichter spelen door Elizabeth, do dochter van den burgemeester, door welke afwyking van de geschiedenis hy in staat werd gesteld veel boeiender tooneelen te scheppen. By het begin van het eerste bedrijf is bet in de vierde maand van het beleg. De han deling in de verschillende bediyven heeft 10.) In prachtige houding, in onwrikbare rang orde snelden zy voorwaarts, als een wervel wind, die in zyne wenteling over de velden heengolft. Ter helft van den af te leggen weg werden zy begroet door een ontzettend vuur, dat lynrecht op hen was gemunt; de helft der zadels werd geledigd; de niet lan ger bestuurde paarden stormden gewond, bloedend en ontzet uit de rangendo linie was verbroken. De Virginiörs aarzelden, hielden stil, doch zonder nog terug te deinzen; het was een dier gevaarlijke oogenblikken, waarin aarzeling tevens ondergang is. Bertie zag het gevaar en met een kreet, den mannen gebood hem te volgen, dreef hff zjn paard met de sporen door den kjgeJregen henen, terwyï een schot zyn som brero trof en zyn hoofd ongedekt liet. Het paard recht op het front der federalen Juende, doorrende hy de lucht zooals by r<et in een wedren zou hebben gedaan en v»el in het midden van den vijand en hunne gevelde geweren. En terwijl hun fiere wapenkreet boven het woest gewoel van het vuur weerklonk, volg den hem zyne troepen; man voor man storm den zy los op de linie des vijands, doorklief den de opeengehoopte massa vóór hen, baan den zich een weg tot in hun midden en velden hunne vijanden neder als maaiers het gras. Longstreets werk was door hem volbracht; de linie der federalen was verbroken, om niet opnieuw vereenigd te worden. Maar de overwinning werd tot duren prys gekocht; want toen zyn paard ter neder stortte, doorstoken en onkenbaar door hot gekruiste staal der bajonetten, toen ook be dekten een twaalftal geweren het zuidelijke opperhoofd; hunne kogels brandden los en Bertie Winton waggelde in den zadel en zonk neder onder het gedrang, waar zyne eigen volgers boven hem heensnelden in den storm van don voortgaanden aanval. Op een heuvel ter rechterzijde stond zijn vader door zijne binocle die worsteling gade te slaan. Zelden verwijderde hy den blik van de Virginische cavalerie, waarin, voor zooverre hy wist, een van zyn eigen bloed en naam kon stryden. Héimneringen aan Salamanca en Quatre- Bras, aan Moodkoe en Ferozesbah doorwoel den zyne borst, terwyl het vuur zyner ver vlogen jeugd zfine aderen doortrilde bij den aanval der vijandelijke divisiën, en hy ver hief zich als een oorlogspaard by den reuk van het slagveld, toen de witte rooknevel tot zyne voeten opsteeg en de donder van het musketvuur door het dal weerklonk. Door zyn verrekijker zag hij het bevel brengen aan de ruiters, die in reserve ston den zag hij het prachtige oprukken in het morgenlicht; zag hy den op hen afgezonden vuurregen en aanschouwde by hoe zij onder dien schok waggelden, terugbeel'den, aarzelden en begonnen te deinzen. Do oude krygsman begreep het vreeselyk gevaar van dat ontzettend oogenblik van angst en verwarring; maar toen dezuidelyke kolonel alleen vooruitreed en zyn paard aan spoorde om los te stormen op die ry van staal, die linie van doodelyk vuur, toen ont snapte hem een gil, zoo luide als de wapen kreet der Virginiërs. Want toen de ruiter zich overeind verhief in de beugels en de zon loodrecht neder- straalde op het ontbloote hoofd van den Zui- delyken aanvoerder, herkende deze de fraaie Engelschc gelaatstrekken, die geene zon ver mocht te bronzen, en de glansryke Engelsche haarlokken, welke daar golfden in den war men wind. Weer aanschouwde hy den man, dien hij verloochend had en onterfd; en toen Bertie Winton waggelde en nederzonk, droef zijn vader, ongewapend en slechts toeschouwer als hy was, de sporen in de zyden van zyn paard en nederstortend van den hellenden heuvel, snelde hy ademloos over de opeenge stapelde lyken, door het stroomende bloed henen, tot in het midden van den stryd. Zyn paard onder hem gedood, op éér.e knie temeergeworpen, den rechterarm door etn kogel verlamd en waar het bloed zyne zydo uit de wonde ontgutste, waar zich een tweede kogel ingedrongen had, gevoelde Bertie dat zyn laatste uur was aangebroken-; tenvijl tie woede van den aanval boven zijn hoofd los brak zooals eene groote golf daarheen kan spoelen over het hoofd van een drenkeling en hem overliet te midden van den vijand. En toch, daar neergeknield, terwyl reeds de lucht in zyne oogen tot bloedkleur was ge verfd en zyn blik verduisterd was door het hevige bloedverlies, ja, heel de aarde onder hem scheen te waggelen en te bever, toch streed hy nog wanhopig voort, met zyn 'aard i in de linkerhand geklemd. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1