De vijfde Beethoven-Soiree VAN n. VAN CiRO.VlVtEW Deze avond heeft ons van allen, die wij hebben bijgewoond, het best bevallen en wel hoofdzakelijk doordat de sonaten, welke dit maal werden uitgevoerd, zoo bijzonder in onzen smaak vielen. Bovenaan, zeer ver bovenaan staat o. i. do z. g. „Appassionata"; deze boeit ons van de eerste noot tot de laat ste, voortdurend even sterk. Wy kunnen dit niet anders verklaren dan door aan te nemen dat deze 6onato meer dan eenige andere één geheel is en niet drie samengevoegde sonaten- gedeelten. Maar ook in de andere sonaten waren zulke heerlijke gedeelten: men denke aan de finale van op. 10 no. 1, het tempo di menuetto in op. 22, het fantastische eerste deel van op. 31 No. 2, en het „arioso dolento" in op. 110. "VVat wij hier opsomden, is reeds voldoende om een avond van genot te verschaffen. De algemeene opinie was daarom wel in overeenstemming met onzen aanhef; nog nooit waren de toejuichingen zoo welgemeend als na do „Appassionata". 't Was dan ook welverdiendWat eene techniekWel dachten we somtijds: „hoe nu, ge hebt ons Beethoven beloofd, en ge geeft ons Yan Groningen", maar nauwelijks kon die gedachte door ons hoofd gaan, of die andere drong zich aan ons op: „hè ja, zoo is 't toch goed godacbt!" Yan Groningen verschaft ons niet óéne groote emotie, even diep altijd en gevoelig, maar wo krjjgen eene serie kleine emotietjes, nu eens van tegenzin, dan weer van vol maakte onderwerping. Deze opmerking is wellicht te scherp gere digeerd, maar men vergete niet, dat wij Van Groningen nu reeds vjjfmaal hóórden, terwijl wij andere solisten in den regel maar éénmaal zien optreden. Onwillekeurig dringt de critische geest dieper door in het wezen, dat herhaal delijk wordt onderworpen aan zijn onderzoek. Er is dan ook hier we wijzen er met nadruk op geen sprake van gewilde gering schatting. We blijven op den voorgrond hou den onze groote bewondering voor hem, die den Sonaten-colossus zóó behecrschen kan. Laten wy ten slotje de lezers opmerkzaam maken, dat de volgende en laatste soiróo plaats heeft Dinsdag a. s., 14 Maart. Moge deze allo vorige overtreffen, ook wat betreft de talrijkheid van de toehoorders; zijn er niet meer dan 80 Beethoven-vereerders in Leiden? Mb. E. G o in e n g <1 IV i it iv g. Vermeldden wij gisteren op verzoek slechts met een paar woorden het treurige feit van het uit 't water halen eener bekende dame, thans kunnen we zonder oonig bez.vaar meer daaromtrent mededeolon. Het feit heeft zich toegedragen als volgt: Om halftweo 's nachts was do zandschippor P. Van Vliet, wonende aan het Levendaal alhier, op de vaart van hier naar Katwijk, toen hjj tegen den kant der Haarlem mertrekvaart, nabij do woning van den landbouwer G., een regenscherm ontdekte, waaraan, bij nadere beschouwing, een briefje, dat, bij eene inmiddels aangestokon lantaarn, te lezen gaf dat eene belooning zou wordon verstrekt aan hem, die de schrj.fstor van het briefjo zou thuisbrengen. Spoedig werd het zoontjo van den schipper op het water een mantel gewaar en dra vond men nu in do Haarlem mertrekvaart het lflk van de bejaarde mevrouw B., wonende aan den Maresingel, nabij die vaart. Het bleek dat alle levensgeesten waren goweken, hoe wel men spoedig geneeskundige hulp had ontboden. De op zoo treurige wijze om het leven gekomeno was in den laatsten tijd niet helder van goest, wellicht het gevolg van achter uitgang van finantiéelen aard. Door do politie alhier is proces- verbaal opgemaakt togen twee personen, die uit de Schrijversbrug buiten de Zijlpoort ijzer hadden ontvreemd, hetwelk tot ballast in die brug diende. Tot de ontdekking der vermissing was men gekomen, doordien de brug bij hot open draaien voor eene passeerendo schuit klemde, hetgeen eenigen tijd te voren niet had plaats gehad. Zoodoende was het mogelyk het uur van den diefstal nauwkeurig vast te stellen en een der verdachten, die bewoerde onschul- dig te z\jn en op den bewusten avond niet j ter plaatse te zijn geweest, tot bokentenis te brengen. Ook is proces-verbaal opgemaakt tegen een varensgezel, die zich Zondag-avond aan den Stationsweg alhier tegen een agent van politie verzette en dezen eenige schoppen en slagen toebracht. Hedenmorgen kwam eene vrouw, die op de begraafplaats aan de voorm. Mare- poort eene teraardebestelling bijwoonde, tot de ontdekking, dat zjj hare portemonnaie met ongeveer f 10 was kwijtgeraakt. Het is echter evengoed mogelijk dat zij deze verloren hoeft als dat het geld haar is ontrold. Door een aantal Leidsche stu denten is per rijtuig gedemonstreerd tegen de oprichting van de „Sociologische Studenten vereniging". Men meldt ons uit Zoetorwoude dat aldaar, in den nacht van Maandag op Dinsdag, van den landbouwer C. Van L., in de buurt Geldtrswoude, gestolen zyn zes eenden. De dief of dievon hebben de dieren blijkbaar doodgeslagen, want op een paar honderd meter van de woning lagen voeren en bloed op het land. Door deZuid-HollandschoIJs- vereeniging in de residentie is in hare jongst gehouden vergadering besloten do volgende winters voor goede ijsbanen van Den Haag langs Voorschoten naar Leiden, Katwijk, Noordwijk en nog andere gemeenten in den omtrek te zorgen, indion ze daartoe de medewerking ondervindt van elders gevestigde vereooigingen of belanghebbenden. Het plan is zelfs ora in verband daarmede aan don bond nog meerdere uitbreiding te geven. Eerstdaags zal door A. Bejjers- bergen, stalhouder te Wassenaar, een omnibus- dienst worden geopend tusschen die gemeente en het station Voorschoten. Zekere v. R., wonende in den Lisserbroekpolder, te Haarlemmermeer, die niet wel bij 't hoofd is en wiens broeder on langs is overleden en te Abenes begraven, beweert dat men zijn broeder levend heeft begraven. Hij ging Maandag met een schop naar het kerkhof en had de kist bijna ont bloot, toon de doodgraver het bemerkte. Met moeite werd hem de schop ontnomen, doch om hem verwijderd te krijgen, is de hulp der politie moeten worden ingeroepen. Omtrent de in ons Tweede Blad vermeldo ramp in de Van-Wou-straat te Am sterdam wordt door het „Hbl." nader mede gedeeld dat de noodlottige brand wel ontstond op het tweede bovenhuis, doch dit was niet bewoond door de familie Ejjlors, maar door de familie J. C. Mulder. Van laatstgenoemd gezin, bestaande uit man, vrouw en 20-jarige dochter, was alleen laatstgenoemde thuis De petroleumlamp viel om, het vuur greep om zich heen en het meisje vluchtte in bij den kruier boneden. Op het derde bovenhuis woonde de wed. C. B. Malssen en dochtertje, bjj wie als commensaal inwoonde de diamant slijper G. Eijlers terwyi op de achterkamer huisden de ruim 65 jarige P. Levering en diens vrouw. Allen lagen reeds te bed, toen de brand uitbarsttejuffrouw Malssen vluchtte met haar kind op straat en later de commensaal mis sende, verbeeldde z\j zich dat deze het Gasthuiskarretje was gevolgd, dat, juffrouw Levering, die onderwijl uit het raam was gesprongen, naar het Binnen Gasthuis had gebracht. Eijlers on de oude Levering hebben, geen uitweg meer ziende, bepaald pogingen gedaan om van den zolder op hot dak te komen, doch zijn daar, doordat die poging mislukte, door den rook gestikt. Juffrouw Levering is kort na hare opneraiDg in het Gasthuis, aldaar overleden. Hare dochter is gehuwd met zokere Malssen, don broeder van de wed. Malssen voornoemd; deze twee menschen zijn huisbewakers bij Gebr. Lopoz Suasso in perceel 65 Sarphatiestr. Men kan zich den toestand denken van het echtpaar Malssen, dat in een enkelen nacht ouders en schoonouders op zoo noodlottige wyze verloor. Alwoer wat nieuws in de Panama zaak! - Volgens ©en telegram uit Weenen, is het der Fransche politie gelukt to Bucha rest een gedeelte van de brieven in beslag te nemen van den voortvluchtigen bankier Arton, den man, die do veelbesproken cheques onder de belanghebbenden uitdeelde. Naar men zich zal herinneren, heeft Arton zich eenigon tijd te Bucharest opgehouden. De Fransche politie agenten troffen hem daar niet meer aan, maar vonden aan het post kantoor wel een aantal brieven aan het adres ran den Engelschen ingenieur, onder wiens naam Arton reisde. Op verzoek van den Franschen gezant te Bucharest nam de i Rumeensche politie deze correspondentie in beslag en verschafte den agent Soudais een afschrift, dat door hom werd medegenomen naar Parijs. De Fransche minister van justitie nam kennis van den inhoud dezer brieven en vond dien zo© belangrijk, dat onmiddellijk per telegram de oorspronkelijke stukken werden ontboden. Do legatie-secretaris, graaf Apchier, vertrok terstond uit Bucharest naar Parfls, ten einde zelf de gewichtige docu menton over t« brengen. Natnnriyk is het niet bekend, wat deze brieven bevatten, raaar toch wordt verzekerd door eenige por sonen, die vara het afschrift hebben kennis genomen, dat de inhoud zeer belangrijk en compromitteerend is voor eenigo hooggeplaat ste personen. Heden vangt in Frankrijk de openbare be handeling aan van het proces over do Panama- omkooperijen. Het hof dor Seine zal, naar men meent, daaraan twaalf zittingen besleden. Partijzucht of eigenbelang doet hopen of vreezen, dat alle knoeierijen nu heldor zullen worden in het licht gesteld. Volgens de „Gaulois" zijn er zeer bijzondere incidenten voorgekomen tijdens het verhoor in het omkoopingsproces. De „Dix Nouvième Siècle" weet mede to doelen, dat de inspecteur Sondais te Parijs is aangekomen en een valies meebracht met papieren, welke Arton voor Franqueville had bestemd. Volgens de inlichtingen der Zwitsorsohe politie zou Arton reeds geruimon tijd in Italiè zyn. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gis teren het wetsontwerp betreffende de maat regelen tot bescherming van de gezondheid en tot verzekering van de veiligheid der werk- liodon in fabrieken en werkplaatsen zonder debat aangenomen. De Senaat heeft geweigerd een voorstel in overweging te nemen, waarvan de strekking is om al de onrechtmatig verkregen sommen weder in de liquidatiekas der Panama maat schappij te doen vloeien. Het bericht van de „Petlte Presse", dat do divisie generaal De Miribel, de chef van den goneralen staf, zijn ontslag zou nemen en door' generaal Boisdeffre zou vervangen worden, is onjuist. Volgens de „Figaro" bevat de correspon dentie van Alton, die te Bucharest in beslag is genomen, niets dan brioven van zijne vrouw en zyn zoon, benevens eenige stukktn betref; fondo de dynamiet-maatschappy. Over de Pa nama-zaak is daarby niets te vinden. Italië. De meeste bladen te Rome kondigen het bezoek van den Duitschen keizer aan zonder verdere commentaren. De „Diritto" echter zegt dat dit bericht met blijdschap zal worden begroet in hef gansche land. Dit tweede be zoek zal nog sterker doen uitkomen de onbeleefdheid van keizer Frans Jozef, die aan koning Humbert nog geen tegenbezoek bracht. De „Opinione" gelooft dat de indruk gunstig zal zijn nu deze betooging na die van de jubileumfeesten komt. Volgens de „Corrieri de Napoli" is het onderzoek der banken ongunstig uitgevallen voor de „Banca Romana" en de „Nationale Bank". De toestand van de „Siciliaansebe Bank" is niet gevaarlijk. De toestand van de bank van Napels zou zeer ongunstig zijn. Do „Riforma" meldt dat bet goedgekeurd verslag van de banken Donderdag in de Kamers zal kunnen rondgedeeld worden. Het verslag noemt geene namen van personen, maar wijst alleen op den toestand der banken. Bij de verkiezingen te Serra di Falco rukten de gendarmen de zaal binnen, waar de stemming gehouden werd, en verjoegen de kiezers met de bajonet. Toen de burgers daar- togen protesteerden, werd door gendarmen herhaaldelijk geschoten, ten gevolge waarvan velen gedood of gewond werden. Groot-Britannic. Het Rogeeringsontwerp tot wijziging van het erfrecht in dien zin, dat voor gevallen, waar de erflater geene beschikkingen heeft go- maakt, onroerend goed met roerend goed wordt gelijk gesteld, is gisteravond door het Hooger- huis na bestrijding door lord Dudley, met 61 tegen E6 stemmen verworpen. Ook is door het Lagerhuis eene motie van Macarthy, om alle buitenlandsch vee aan de I landingsplaats te slachten, ten einde de in- j i voering der longziekte te beletten, met 186 tegen 151 stemmen verworpen. De minister van landbouw, Gardner, bestreed de motie, omdat het tegenwoordig stelsel gunstig werkt en naar de behoeften van het land kan gej wijzigd worden. Aan de „Times1' wordt gemeld dat 9905 mijnwerkers in Northumberland stemden vóór het aannemen van loonsverlaging zooals door do patroons was voorgesteld, en 4875 tegen. Spanje. De republikeinen hebben in groote opgewon denheid hunne overwinning by de verkiezing in de hoofdstad gevierd. Het orgaan van den leider der onverzoenlyken Ruiz Zorilla, „El Pais", wydde een artikel aan Zorilla's verkie zing, waarin zoo heftig werd uitgevaren tegen de koningin-regentes en de monarchie, dat, gelyk men reeds weet, onmiddellyk een gerech telijke vervolging tegen het blad werd ingesteld. Sedert het herstel der monarchie i;i Spanje, heeft Madrid nog nooit een republikein naar de Kamer afgevaardigd, nu echter 6 van de 8 afgevaardigden, die do hoofdstad in do Kamer vertegenwoordigen. In 1891 brachten de repu blikeinen te Madrid 22,000 stemmen uit, nu echter 27,000. In de provincie was de opkomst der kiezers nog slechter dan te Madrid, want in de moeste plattelands districten hieven van de kiezers 70 pCt. thuis. De regeerings-organen zien in de verster king van de republikeinen in de Kamer geen gevaar voor de monarchie, omdat hun aantal betrekkelijk gering is, terwijl daarby de ge matigden onder leiding van Castelar welwil lend gezind zfln jegens de tegenwoordige liberale rogeering. Te Castellon (Catalonië) trokken na afloop der verkiezingen talrijke groepen, onder het aanheffen van den kreet „Leve de Republiek!" door de straten. De gendarmerie joeg de menigte herhaaldelijk uiteen; ook werden van beide zijden geweerschoten gelost. Vele personen zijn in hechtenis genomen. Patrouilles doorkruisen de straten. In Valencia hebben de republikeinen eene volkomen overwinning behaald. De volledige uitslag in de provinciën is echter nog niet bekend. Volgens gerucht zou de minister van marine afgetreden zyn. "Vereenlgde Staten» Volgens een artikel van kolonel Macclure, directeur van „Philadelphia Times" en een vriend van Cleveland, is de toestand van de financiën in de Vereenigde Staten niet schit terend. Het tekort zou 30,000,000 dollars bedragen en om dat te dekken, zouden de uitgaven verminderd of nieuwe belastingen ingevoerd moeten worden. De „Times" verneemt uit Philadelphia, dat de nieuwe minister van financiën, Car lisle, gisteren zyn ambt heeft aanvaard. Er is niets bekend omtrent de plannen betref fende do uitgifte van schatkistbons. Men weet niets van eene nieuwe verzending van goud naar Europa. Uit Nieuw York wordt aan de „Daily News" gemeld, dat er steeds beweerd wordt dat de schatkist in het buitenland onder handelt 'betreffende vijftig millioon dollars aan schatkistbons. Telegrammen. LISSABON, 7 Maart. De gewezen minister president Diaz Ferreira is tot lid der Kamer van Afgevaardigden gekozen, evenals de mi nister van financiën. Het gerechtshof hoeft de verkiezing van Burray tokrachtigd. BUDA-PESTH, 7 Maart. De Hongaarsche Kamer van Afgevaardigden beraadslaagde heden over de begrooting van eeredienst, waarby Fewyvessy voorstelde maatregelen te nemen, om de katholieke autonomie in Hon garije in te voeren. SOFIA, 7 Maart. Bij besluit van den vorst worden de verkiezingen in Bulgarije voor de groote Sobranje, welke belast zal worden met de behandeling der grondwetsherziening, be paald op 18/30 April. ROME, 7 Maart. Op het Vaticaan is men allesbehalve tevreden over het tweede bezoek, dat de Duitsche keizer te Rome zal brengen. LONDEN, 8 Maart. Er waren hier gisteren geruchten in omloop van de mogelijkheid, dat de Egyptische 5 pCts. domein-leening in een 41/* pCts. zou worden geconverteerd; men hoopte dat zoodanige waarde in Frankrijk gunstig zou worden opgenomen. LONDEN, 8 Maart. De „Times" zegt heden m haar City-artikel, dat volgens gerucht de

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2