N°. 10138 Dondei'dajt O Maart. A0.1893. $eze igourant wordt dagelijks, mei uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. 1 Beiden, S Maart. Feuilleton. OPGERICHT. PRIJS DEZER COURANT: foor Loiclea p^r tfcA*ni®a.f Ï.10. ïraDCO per poel 1.40. A/tiondtrLgk* Hommers9.65. PRIJS DER ADTERTENTI&N Tsa 1refslfl fl-05- Soder® regel owr fOAl^ Grootcr* letter» biat pU&tsrmmU. Voor fcn>i tooAsso^roa btaitaa de eiud wordt f0.05 b®roke>od. pit woinnur bestaat uit TWEE Bladen. i Men schryft ons uit Schiermonnikoog, dd. |6 Maart: „Heden werd hier op plechtige wyzo het I stoffelijk overschot van don heer N. J. Van den Worm, rustend scheepsgezagvoerder en I oud-burgemeester dezer gemeente, aan eene slepende ziekte te Davos overleden, tor aarde besteld. Van de vuurtorens, van een aantal parti culiere woningen, benovens van de tor reede liggende schepen, waren de vlaggen halfstoks gehoschen. Het fanfarecorps der jeugdige stuurlieden, dat eenige kerkelijke liederen ten gehoore bracht, opende den stoet, waarbij zich, behalve enkele familiebetrekkingen, de leerlingen der Zeevaartkundige School en nagenoeg de geheele mannelijke bevolking van het eiland hadden aangesloten. De met kransen belegde lykkist werd volgens oud scheepsgè&ruik driemalen rond het kerkhof gedragen eer zij in de groeve werd noderge- laten. De eigenaar van het eiland, de heer mr. J. E. Banck, was overgekomen om zijn ouden vriend en yverigen medearbeider, die aan de ontwikkeling van het eiland zulk een belangrijk aandeel heeft gehad, de laatste hulde te bewijzen. Hij herdacht moor in het bijzonder de verdiensten van den oud-burge meester, wiens werkzaamheid in deze ge meente sporen heeft achtergelaten, welke niet zoo spoedig zullen zijn uitgewischt. Het nieuwe schoolgebouw voor openbaar lager onderwijs, de Zeevaartkundige School, die tot eene der bloeiendste inrichtingen van dien aard in ons land behoort, welke een groot aantal bekwame zeelieden voor de groote en kleine vaart heeft opgeleverd, waren op zijn initiatief verrezen. Het plantsoen en de belommerde wegen, die in den zomer het verblijf voor de bewoners en badgasten alhier zoo aangenaam maken, benevens een aantal verbeteringen, van belangrijken aard, waron door den overledene tot stand gebracht. De heer Van den Worm had zich vooral de sym pathie der zeevarende bevolking weten te verwerven en van verschillende buitenlandsche regeoringen stoffelijke huldeblijken ontvangen voor zyne yvorige pogingen tot redding van schipbreukelingen. Er heorschte tijdens de toespraak van den heer Mr. Banck eene indrukwekkende stilte, welke slechts door het geluid van de branding op de kust verstoord werd. De beer Van den Worm ,laat twee zonen achter, beiden officieren by do Koninklijke Nederlandsche Marine, van wie de oudste deel uitmaakt van het eskader, dat de kust van Atjeh geblokkeerd houdt, terwijl de andore, onlangs van een verblijf in Indiö teruggekeerd, tijdelijk op het wachtschip te Hellevootsluis dienst doet. De laatste was by de plechtighoid tegenwoordig en dankte met enkele woorden voor do eer, aan den overledene bewezen." Aan het bovenstaande kunnen wij nog het volgende toevoegen: De overledene was hier ter stede (Leiden) meer in het bijzonder bekend als oud-gezag- voorder van het fregatschip „De stad Leyden", welke betrekking by later met die van burge meester verwisselde. Hy was van moeders- zyde met het geslacht van Van der Werff verwant en werd als zoodanig bij de ont hulling van het gedenkteeken van Leidens ontzet door den feestredenaar (prof. dr. M. De Vrjes) destijds herdacht. Hy was in het bezit van den gouden gedenkpenning, door de stad Leiden aan haren burgemeester als her innering aan het beleg vereerd, welke penning door hom in bruikleen aan het Stedelyk Museum werd afgestaan. De verkiezing voor één lid van den ge meenteraad te Oudshoorn, tor voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer C. Pannevis Sr., zal plaats hebben 28 Maart a. s. Behoudens goedkeuring van de Regeering zullen op de lyn Utrecht's-Gravenhage twee halten worden opgericht en wel eene tusschon de stations ZoetermeerZegwaard en Zeven huizenMoerkapelle en eene tusschen de stations Voorburg en ZoetermeerZegwaard. De balten zullen de namen dragen van Noot dorp-Leidschendam en Bleiswyk-Krtiisweg. Zy zullen zoo mogelyk 1 Mei geopend worden. De luitenant ter zee der 2de klasse D. A. P. Koning, uit Oost-Indiü in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Te Breda is in den ouderdom van byna 79 jaren overleden de heer A. A. Van de Kasteele, oud directeur van het gewezon Kon. Kabinet van zeldzaamheden te 's-Gravenhage. De heer Cremer, afgevaardigde van Amsterdam, die geruimen tyd wegens gezond heidsredenon in het buitenland heeft door gebracht, was gisteren weder in de vergadering van de Tweede Kamer tegenwoordig. Jbr. mr. J. W. G. Boreel, die thans be noemd is tot burgemeester van Haarlem, heeft besloten die betrekking niet te vereenigen met het lidmaatschap der Tweede Kamer. Zooals men weet, heeft de heer Boreel zitting voor Beverwijk. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrydag 10 Maart a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses Mario", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 Maart te Genua; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, ^rrireerde 7 Maart te Padang. By koninkiyk besluit is aan den opzichter by de magazijnen bij 's Ryks werf te Willems oord J. Dekkers, do zilveren eere medaille der orde van Oranje-Nassau verleend. De met verlof hier te lande aanwezige kapi tein der inf. van het leger in Nederlandsch- Indië G. H. Slot, op zyn verzoek, met ingang van 1 Mei 1893, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Benoemd tot notaris binnen het arrondisse. ment Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, mr. E. Baak, J. J. Smith, J. Ph. Yan Lottom, J. M. A. Hoogvliet, M. J. Yan der Maaden, en N. J. H. Van Hasselt, allen candidaat- notari6 aldaar. Aan den ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accynzen P. R. Van Visvliet, te Middelburg, op zyn verzoek, eervol ontslag uit 's llyks dienst verleend, behoudens aan spraak op pensioen. P. Lucieer, ontvanger der dir. belast, en accynzen te Tubbergen c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te 's-Grayen polder c. a. O emengd Nieuws. Men schryft uit Ai' sterdam aan het „Utr. Dbl.": Zooals bekend is, bestaan hier onder de studenten twee corpsen, „het Amsterdamsch Studentencorps" en „do Amsterdamsche Stu- dentenbond." Sinds jaren bestaat daartus- schon groote animositeit, welke zich het meest openbaart tusschen de leden der sociëteiten N. S. A. (A. S. C.) en S. A. L. V. E. van den A. S.-B. De laatsten worden door de eersten in den regel „varkens" ge noemd, welken naam zy, zooals vroeger de geuzen, zich hebben laten welgevallen. Hoewol nu de verhouding tusschen bond en corps officieel in den laatsten tyd voel beter is dan vroeger, kan dit niet gezegd worden van beide sociëteiten oftewel „kroe gen", welke in elkanders nabyheid zyn ge legen. Zaterdag-nacht zaten do leden van „Salve" nog gezellig byeon, toen zy voor de deur op het Beursplelntje een hevig rumoer hoorden. De kastelein ging naar beneden en vroeg aan een achttal heeren, die voor de deur stonden, of zy soms wenschten geïntrodu ceerd te worden. Dat willen de heeren niet bij die „varkens"luidde het antwoord, waarop de kastelein de deur sloot. Onmiddellyk daarop werden de ruiten van de vensters, die onder het bereik der heeren waren, met stokken ingeslagen; zelfs werden deze tegen de bovenvensters geworpen, zoodat eenige ruiten het moesten ontgelden. De politie, meenende eerst dat do „soossialen" aan het werk waren, snelde toe. Onderwyl werden uit het venster boven de deur een paar emmers water op de heeren geworpen, maar dit scheen hun yver slechts aan te wakkeren. Eenige leden van „Salve" begaven zich toen naar buitenslag zou worden geleverd, maar onze politie agenten trachtten als vrede-stich- ters op te treden. Dit was echter niet naai den zin van een der leden van het bestuur van „Salve", die aan de agenten een drietal der „betoogers" aanwees, ten einde ze te arres teeren. Deze antwoordde met het bekende: „ik doe het niet,ik doe het lekker niet", uit „do Doofpot",, waarop de aanklager den agent droigde, met vermelding van zyn nummer, by de bevoegde autoriteiten eene aanklacht in te dienen. Dit hielp: de drie heeren werden naar het politiebureel aan de Hai gebracht, waar proces verbaal werd opgemaakt. Wy vernemen dat door het collegium van. den A. S.-B. eene officiëele aanklacht by den Academischen Senaat zal worden ingediend over de herhaalde aanvallen en baldadigheden, waaraan het vereenigingslokaal van den bond ten doel staat. By hot verhoor bleek toch, dat twee der gearresteerden behoorden tot het „Amster damsche Studentencorps", de ander was een adelborst. Ook is geconstateerd dat de overige betoogers de vlucht hebben genomen in de studentensociëteit N. I. A. By de gisteren te Rotterdam ge houden koffieveiling werd alles verkocht. Java goed ordinair (taxatie 55 cents) ging tot 541/, cent, met levendigen en toeneraenden kooplust. In de „Obdam", van de Ned.-Am. St.-My., welke op Sandy-Hook een oogenblik j aan den grond heeft gezeten, bevonden zbh de schilderyen, welke te Chicago de Neder landsche kunst zullen vertegenwoordigen. 6.) „Om God6 wil, pas op!" fluisterde de man, die het naast by hem stond, en wiens stem, ook al was hy een veteraan, die het warmste des oorlogs sinds Bull's Run had doorstaan, thans beefde en by die woorden schor klonk. De ander glimlachte oen weinig het was een korte, zachte, kwijnende lach. „Stil wat, myn beste", fluisterde hy in antwoord. „Daar is niets in, waarvoor men behoeft te vreezeneen Franschman deed het vóór my, dat weet gij. Alleen zoo ik doodgeschoten of gevangen werd en men alarm sloeg, moet gy zorgdragen om vooruit te dringen en uw weg te banen in het eerste oogenblik van den schrikdat is al." Daarop lei hij zich, zonder verder te spre ken, in zyne volle lengte op den grond neder, een koord rond zyn enkel gebonden, opdat z|j zyn voortgang zonden kunnen berekenen en bet vaatje buskruit in groen doek gewik keld. om het zonder gedruisch over den grond te laten rollen. En, langzaam voorlkruipende, het tonnetje met zij:; hoofd voort duwende, terwijl hy het met de handen bestuurde, was hy weldra door de duisternis aan hun oog onttrokken. Door het touw en naarmate bet tusschen hunne handen weggleed, konden zy zeggen dat hy voortschreeddat was al. Een millioen togen één kans bestond er, dat zijn leven de poging dier roekelooze en vermetele onderneming zou betaleneen enkel schot en hy zou als eene zwarte en vorm- looze massa in de lucht worden geworpen, ééno vonk op dat rollende voorwerp, dat hy voor zich uitduwde, en de ontploffing zou hem in den zwygenden nacht opwaarts slin geren, verminkt, verkoold en levenloos. Toch waren zyne zenuwen geen oogenblik te meer gespannen, of sloeg zyn hart geen enkelen slag sneller, terwyl hy daar zonder het minsto gedruisch voortkroop in de zwarte schaduw, welke de heining van de brug van zich afwierp, met den stap van den schildwacht vlak boven zyn oor en een aantal vuurmon den gereed om op hem los te branden uit de bedekte aardwallen, zoo de zwakste klank zyner nadering of de flauwste straal van maanlicht op zyn voortkruipend lichaam de vtreenigden met zijne tegenwoordigheid be kend gemaakt had. Hy had gedurende de laatste vyf jaren bijna óagelyks den dood onder de oogen ge zien het had de macht niet, om een enkele zyner polsslagen te versnellen of te vertra gen, waar hij daar langzaam voortging langs den zwarten, ruwen, oneffen grond, en even koelbloedig en zonder vrees naar den door tocht aan de brug voortkroop, als hy door heg gen en doornen waro gekropen te huis na het neerschieten van een hert op het moeras. Hy hoorde het signaal cn den tred van den schildwacht aan den tegenovergesteld en oever; hy zag het witte sterrenlicht stralen op de bajonetten hunner geweren, waar zy op en neder traden door de stilte, welke slechts afgebroken werd door den val en den stroom der snelvlietende wateren be neden hem. Door de schaduwen verholen, sleepte hy zichzelven in langzame en pyDiyke beweging voort, uitgestrekt als hy lag op den grond, zich voorttrekkende door de pogingen zyner ledematen, en dat zóó voorzichtig, dat, ook al ware het licht op hem gevallen, hy slechts ternauwernood had kunnen opgemerkt wor den door zyn voortbewegen, of van den grond, waarop hy rustte, ware onderscheiden ge worden. Achthonderd levens hingen af van zyne koelbloedigheid; zoo hij ontdekt werd, waren zy verloren. En zonder haasten, zonder opwinding kroop hy verder onder de borstwering, totdat hij het midden van de brug bereikte, het vaatje dicht onder de barricades plaatste, het deksel oplichtende, en den terugweg ondernam op dezelfde moeilyke, langzame wyzc, totdat by de Virginische krygslieden bereikte, waar zy byeengeschaard stonden onder do hellende rotsen. Een diep, gesmoord gemurmel, dat de rangen ontvlood, maar aan welks onder drukte vreugde men niet openiyk lucht durfde gevon, verwelkomde hem en den onversaag- den moed van zyne daad; man na man drong zich voorwaarts om te smeeken zyne plaats in te nemen, zyn gevaar to deolen; maar hy stond het aan niemand af en her vatte nog driemalen dien doodelyken tocht, totdat er genoegzaam kruit als zijn doel be hoefde, gelegen was onder der federalen ver sterkingen op de brug. Twee uren verliepen er onder dien lang- zamen en vreeseiyken tocht; toen, voor hot laatst, wikkelde hy slangsgewyzo een sau- cisson rond zyn lichaam en met dat harnas van buskruit om zich heen gerold, ondernam hy nog eenmaal zyne reis op dezelfde wijze, in den warmen, donkeren nacht. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1