eene uitbundige hilaritoit telkens en tolkens in bet leven vreten te roepen; z\jneverscho ning alleen was voldoende om cene drastische uitwerking teweeg te brengen. Qaarne vergeven w\j hem dan ook de niet bopaald geringe charge, waaraan hy zich schuldig maakte. De heer Alex Faassen als Max Von Bo- jatzki gaf mede eene by uitstek goede tee- kening van den vieux-roué, van den bejaarden don Ju an. De rollen der beide dochters Lolo (eigenlyk Charlotte gohoeten) en Hedwig waren toe vertrouwd 3an mevrouw Van Korlaar en me;. Sophio Bas. Hot waren zeer goedo contrastenhet Licht- zinnigo, hot verlangen naar woelde en r(jkdom, do zucht om te schitteren, en daartegenover het ernstige, het eenvoudige, het geluk zoeken in don schoot der familie, werden door deze beide actrices zeer goed vertolkt. Do rol van don heer Van Amstol als de koopman Emil Nouman had niet het minsto raison d'étre; dat was eigeniyk geene rol. In de eerste acte geeft Lolo hem het woord terug, omdat zyn vader al zyn geld heeft verloron, omdat hy nu niet meer is oen schit terende party; verder niots meor: by verdwynt van het toonool, klaarblykolyk om er niet meer op terug te keeren. In de vierde acte echter verschijnt hy weer opeens, geheel onverwacht, als eon spring poppo'je uit een doosjo, on dat nog wel keurig gerokt en druk zyn cour makend aan eene andere schoone. Wat er in dien tyd met hem gebeurd is, wordt aan het oordeel van den toeschouwer overgelaten. De auteur hoeft godurende die vier lange acten geen tyd gehad om zich vordor met hom bezig te houden. Mevrouw Van Westerhoven, als Auguste, Klomm's vrouw, do heer Jos. Van Biene, als de boekbinder Peiger, verdienen oen oprecht woord van waardeering; slecht daarentegen noem ik hot optreden van den heer Van Warmelo als Von Stein; styf en houterig gaf by den verleider weer; 't verwekto bopaald verwondering dat Lolo juist aan zulk een wezen de voorkeur had geschonken; boven dien heeft de acteur een onsympathiek orgaan on is last not least de Hollandsche taal niet moester; tusschen de s en de z schynt hy het onderscheid niet te kennen; zoo voegde hy byv. Lolo toe: gy zyt een zirene. De totaal indruk: een vervelend stuk, hoofd - zakeiyk gered door Willem Van Zuylen. Leiden, 7 Maart 1893. Mr. L. II. Gemengd Nieuws. De bezwaren, welke verhinderden dat Leiden tolephonisch word aangesloten aan het intercommunale verkeer, zyn uit don weg geruimd. Do minister van Waterstaat heefc aan de heeren Ribbink, Van Bork Co. mode- gedeeld, dat Leiden op zekere voorwaarden kan wordon aangesloten aan dit verkeer. De voorwaarden voor de abonné's zullen zyneen jaariyksch oxtra abonnement van f 10 en voor elke 3 minuten sprokons f 0.50. Komt doze verbinding tot stand, dan zullen de abonné's te Leiden kunnen spreken met de navolgende gemeenten: Amsterdam, Haarlem, Don Haag, Schiedam, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Baarn, HHversum, Zaandam, Zand- voort, Maassluis, Dordrecht, Bussura, Gronin- gon en Vlaardingen. In 't café „Die Porte von Clove" had gisteravond de voortzetting van den schaakwedstryd plaats. Jhr. JE. Van Foroost won 2 partyen van den heer H. B. Van Rhyn, welke laatste toen tegen den heer J. W. Vy- zelaar moest spelen. Beido lsto partijen wer den door den heer Vyzelaar gewonnen. De heer M. A. Van Rhyn speelde oono simultaan-party tegen 12 schakers (er waren niet meer liefhebbers), waarvan de heer J. Flee Jr. er eene won en de heer Ridderhof 1 remise speelde. De overige werden door den heer Van Rhyn gewonnen. De wedstryd, welke zeer interessant was, werd andermaal door vele toeschouwers ge volgd en zal Maandagavond a. s. te 5 uren worden voortgezet. Uit den Ouden Singel alhi er is hedenmorgen door een baggerman opgehaald het lyk van oene dame, die herkend is In do hand hield ze eene parapluie. Een knaap, die hedenmorgen over don Witten Singel gewandeld had, bood, naar ons medegedeeld word, aan een handje te heipon by bet kappon van oen geveldon boom,r,aby de Doozabrug, met het gevolg dat hy te water goraakte en druipnat naar zyno woning aan de Langegracht moest gebracht worden. Op don internationalen corps- kegelwedstryd, gehouden op de Kegelbanen in den Sportbar, Warmoosstraat te Amsterdam, op Zondag 5 Maart, werden de pryzen bo- haald als volgt: lste prys „Door oefening sterk", te Leiden 2de prys „Mercurius", te Nymegen3do prys „Argus", te Amsterdam; 4deprys „Eenheid", van idem; 5de prys „Harmonie", te Alkmaar, resp. met 225, 216, 209, 208 en 203 punten. „Uitspanning door Inspanning", van Leiden, behaalde 165 punten. Men schry ft ons: Gisteren was het 40 jaar geleden, dat D. C. Van Leeuwen als zandhaas te Katwyk aan den Ryn op de zandory „Westerbaen" werd aangesteld. Wat hy in die jaren gewerkt en vernietigd heeft, is by na ongeloof baar. Wat toen bosch en duin was, was voor hem niet to machtig en te hoog verheven, of hy wist die mot zyne wilskracht to ver nederen, ja, zelfs het zoogenaamde „Paaseh- duin" (die naam is oorspronkelyk var« het zoogenaamde Paaschvier9n op dat duin), een der verhevenste duinen in zyn tyd. Op dat duin werden dan tafeltjes en stoelen gebracht en werden daar dan versnaperingen verkocht, welke door monigen jeugdigon Leidonaar, badgast of dorpeling geconsumeerd werden; wie niet op dat Paaschdnin was geweest, was niet to Katwyk gewoest. Menigoen zal zich die geliefkoosde plaats nog wel herinneren, maar nu is ze to zoek on. En dat grootsche word door dien yvorigen, vol geestdrift zyndon Van Leeuwen to niet gedaan, en dat laat zich biykon, als men spreekt dat nu roods 15 morgen best land geschikt voor qo bloembollencultuur, aard appelen- of groententeelt is ontgonnen. En nog moet men zien met hoeveel yver by des zomers in het gestreepte boezeroen en des winters in een blauwen hemdrok aan don arbeid is. Mogen hem nog jaren levons en krachton gegevon worden Te Hazerswoude is een moord aanslag gepleegd door Roelof Kruit op zyno ruim 80 jarige moeder, de wed. D. Kruit. Toen hy nog jongeling was, had er roods menig onaangenaam tooneel tusschen hem en zyno moeder plaats, zoodat de politie het oenmaal noodzakoiyk keurde, ten einde orger to voorkomen, hem in het huis van bewaring (de toreD) op to sluiten. Lator ge huwd, word hy politio-agent te Rotterdam, waar hy na eonigen diensttyd wegens wan ordelijk gedrag on misbruik van sterken drank uit zyne betrekking ontzet werd. Als stads werker to R. zotte hy zyn ongorogeld leven voort, tot voor oenige weken zyno vrouw, na korto ongesteldheid, kwam to sterven. Sedert dien tyd schynt hy in voortdurenden roes ver keerd te hebben. Nadat hy verl. Maandag morgen een goed doel van zyn huisraad te R. voort spotprys verkocht had, kwam hy dienzelfden avond te Hazerswoudo by zyne moeder aan. Ongaarne zag do moedor haren zoon komen en verzocht hem den volgenden dag v/oer te vortrekken. H(j bloof, en sedort had er weder menig huiselyk tooneel plaats. Des middags bozig zyndo een brief te schry von, naar men zegt naar R., om zijn nog overge schoten huisraad te ontbieden, waartegen zyne moeder zich schynt verzet te hebben, neemt hy een hakmes van den haard en hakt daar- modo zyne moedor op aangezicht on hoofd, zoodat enkele belangryko verwondingen ont staan en de vrouw erg gekorven word, hoewel de wonden niet levensgevaarlyk blyken te zyn. Door den ryksvoldwachter weggevoerd, was de booswicht zeer gedwee en wen6chte zyn moeder by het heengaan nog beterschap toe. Door Dr. P. Wyn werd de zwaargewonde vrouw verbonden; naar men zegt werd door genoomden geneeskundige tevons het corpus delicti, het mot bloed en haar bevlekte hak mes, in bewaring gonomen, waarna het ver volgens naar de Justitie werd opgozonden. De officier van justitie bonevens twoe heeren van het gerecht on de burgemeester hielden zitting ten raadhuize, om getuigen in loco te hooren. De misdadiger, die des nachts aan den Ryndyk in bewaring is gehouden, werd zwaar geboeid naar hot gerecht geleid. Ook de zwaar gekwetste vrouw werd door het gerecht bezocht. (Rb.) Aan den Noordwal, to 's Gravon- hage, geraakten gistermiddag paard en wagen van eeu boterboer te water, naar men zegt, doordat een moi^e het paard, dat stilstond, naar den waterkant stuurde. Do boor sprong nog bytyds uit het voertuigje. Dit werd daarna spoedig op het droge gebracht, terwyi hot paard met behulp van een bootje naar de sloot van de Saksen-Weimarlaan werd getrok ken on daar op den kant gehaald. Het dier kwam er met een bebloeden poot af. Eenige potjes boter en boterpotjes gingen verloren. Te Scheveningon is het treurig bericht aangebracht, dat de matroos Arie Pronk, varende op de bomschuit „Holland VI", in den vroegen morgen by hot ophalen van een zeil over boord sloeg ten NW. van Noord- wyk en jammeriyk omkwam. Haken werden door de equipage den dren- koling toegestoken, stukken hout hem toege worpen, maar allo pogingen, om hem te redden, bleven vruchteloos. De ongelukkige was negentien jaren oud. Zyn vader kwam kort geledon op dezelfde wyze om. Door den cycloon in de Vereenigde Staten werden te Greenville 40 huizen vor- woest. Drie personen werden gedood en vele anderen gekwetst. De telegraafpalen wordon omgeworpen en de vaartuigen van hunne ankers losgeslagen. De bewoners van Wood- btirry vorlieton in grooten angst hunne woningen en verborgen zich in greppels, welke zy op de vlakte hadden gegraven. Brandon te Brussel. Te Brussel zijn van Zaterdag nacht tot Zondag-ochtend drie ernstige branden gebluscht. Eerst werd de stoom-zagery der firma Van Humble in de „Rue des fabriques" vernield, waardoor eene schade word veroorzaakt van 180,000 fr.daarna ontstond in dezelfde buuit brand in eer.e looiery in de „Rue Notre Dame du Sommeil", waardoor tevens groote schade werd aangericht in het aangrenzende depót van den bierbrouwer Grauwels, en in den ochtend verbrandde een meubelmakers atelier in de voorstad Molenbeek. De familie Van Humble kon slechts met mooite gered worden, Vrydag-avond was do gemeente St.-Jans- Molenbeek ook reeds in opschudding gebracht door oen allorhevigsten brand, welke ontstaan was op Quenastkaai, in een groot jnagazyn van hooi en stroo, naby de nieuwe bakkery. Het gebouw was 12 moter hoog en 9 breed. Eeno onmeteiyko kolom vuur en rook, wolko duizenden vonken uitbraakte, steeg in do hoogte en bedreigde het gehcole blok, waarvan het brandend gebouw het middelpunt uit maakte. Groot waa dus het gevaar en hard en doel matig moest or gowerkt worden, om het vuur binnen zyno grenzen te beperken. Ook daagde van alle kanten spoedig hulp op. Do reeds sterke politiemacht en gendarmerie waren verplicht nog 120 manschappen vanhetkara- bmiers-regimont ter plaatse te roepon. Gehoel het gebouw werd met zyn inhoud vernield. Onder dozen zyn 30,000 kilo's hooi; 20,000 kilo's stroo; 50,000 kilo's graan en zaad, meel en andere koopwaren, alsook 43,000 leege zakken. Tevens is er voor 3000 fr. waar don en eene hoeveelheid juweelen, kleeren, meubelen, enz., verloren gegaan. Twoe paarden zyn in het vuur omgekomen. Do schade, om trent 150,000 fr., is door verzekering gedekt. BUITENLAND, Frunhrjjk. In de Kamer van Afgevaardigden kondigde do heer Millevoye gisteren cone interpellatie aan over het openbaar maken van het verhoor van De Lesseps en do verklaringen van Floquet, Clémenceau en De Freycinet voor de commissie van enquête. De minister van justitie Bourgeois wilde de interpellatie verdagon, tot het hof van assises zyn vonnis zal hebben geveld in het proces wegens omkoopory. Millevoyo drong er op aan, dat hem dadolyk gelegenheid werd gegeven tot het houden zyner interpellatie, want twee ministers hebben zich met de zaken der Panama-maat- schappy ingelaten. Do heer Floquet: Vraag maar dadeiyk, dat ik in staat van boschuldlging gesteld worde. De heer MillevoyeDat doe ik ook! Ten slotto werd, overeenkomstig den wensch van den minister van justitie, de interpellatie verdaagd. Aan de orde kwam de beraadslaging over de perswet. De heer Julien stelde voor, aan artikel 49 eene bepaling toe te voegen, waarin de voorloopige uitvoering geregeld wordt. Yerder gispte hy het ontwerp. De minister van justitie Bourgeois ver klaarde dat or overeenstemming heerscht tusschen de regeering en de commissie. Het amendemont-Julien werd mot 281 tegen 245 stemmen aangenomen en het wets ontwerp in zyn gehoel met 266 tegen 22 stemmen. Het verzoek van Andrieux, om eone ver volging te mogen instellen tegen Emmanue Arène, werd afgewezen. Vervolgens kwam aan de orde het ontwerp waarby strafbepalingen worden ingevoerd o het beleedigen van hoofden van vreemdo staten en buitenlandsche geeanten. De minister van buitenlandsche zake: Devello zeide dat de taak der Regeorint rnoeilyk zou worden, indien de Kamer he ontwerp verwierp. Tot nu toe zyn er geer.i moeilykheden ontstaan uit de feiten, waar tegen de wet gericht ist maar bet zou we eens anders kunnen wordondo betaalde per zou de Regeering in groote ongelegenheii kunnen brengen. De afgevaardigden Millerand, Millevoye es Pelletan hielden redevoeringen tegen hel ontwerp, dat niettemin werd aangenomen. In den Senaat was aan de orde de boraad slaging over het voorstel-Monis, betreffende het strafbaar stellen van valsche getuigenis. De heer Monis beweerde dat zyn voorstel door de commissie verminkt was en trok het daarom in. Trarieux nam het echter weer over. De rapporteur Guórin verdedigde do wjjzi gingen, welke de commissie in het ontwerp heeft gemaakt. Artikel 1 werd goedgekeurd en hot ont werp in zyn geheel met 200 tr-gen 61 stem men aangenomen. De minister van marine heeft bericht ontvangen van den kapitein van een oorlogs- vaartuig in den Indischen Oceaan, dat het adviesjacht „La Bourdonnais" schipbreuk heeft goleden, waarby van do bemanning 28 personen zyn omgekomen. Duitschlund. Do Ryksdag bracht gisteren de tweede lezing van de begrooting van posteryen ten einde. In den loop der beraadslagingen hielden de conservatieve afgevaardigde Schulenburg on do nationaal-liberaal Marquardsen eene lof rede op den minister der poster;;en Stephan; zy verdodigdon hem tegen do aanvallen van Bobel en roemden zyne onvergankelyko ver diensten in zake het postwezen. Heden komt de begrooting van marine aan de orde. By de verkiezing in het district Liegnitï voor den Ryksdag heeft de Duitsch-vrijzinnige candidaat Jungfer met ongeveer 5000 stemmen meerderheid de overwinning behaald op don bekenden anti-semiot Hertwig; do sociaal democraten stemden voor een deel op den Duitsch-vryzinnige, maar ook schynen velen hunner op Hertwig te hebben gestemd. Volgens de „Post" heeft Von Bismarck de laatste dagen aan bloodaderontstoking ge leden. Nu is hy echter a! beterende, zoodat z(jn lyfarts Schweninger hem weder heeft kunnen verlaten. Italia. Ter gelegenheid der verkiezingen had te Ferra di Paleo eene botsing plaats tusschen do politie en het volk. Tweo personen vonden daarby den dood, onderscheidenen worden ge wond en 20 ia hechtenis genomen. Volgens de „Opiniono" heeft de minister van buitenlandsche zaken Brin op vertrou- welyke wyze aan de regeoring dor Vereenigde Staten gevraagd, een congres programma te maken nog voerdat de Brusselscho munt- conferentie weder byeenkomt. Het officieuze orgaan „Diritto" verheugt zich in do aangekondigde komst te Rome van den keizer en de keizerin van Duitschland. Volgens do „Figaro" zal echter koningin Vic toria niet naar Rome gaan, hoowol do Itali aanscho regeering dit zeer zou wenscheD. Sedert Rome de hoofdstad van Italië is, heeft nog geen enkel souverein, behalve de Duit- sche keizer, koning Humbert bezocht. Beljfie. De socialisten te Brussel hielden gisteravond eene botooging tegen den verplichten krygs- dienst. Een stoet van 500 personen, met muziek en roode vlaggen, trok door de stad. Verder droeg men borden met opschriften: „Weg met de bloedwet!" „Door de begrooting van oorlog wordt 60 millioen aan de armen ontstolen!" De politie liet den optocht ongehinderd naar liet vergaderlokaal der socialisten trekken. De regeering van den onafhankelyken Congo staat heeft van Delcommuno per tele gram bericht ontvangen, dat by Lukuga hoeft

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2