10137. Woensdaj» 8 Maart. A°, 1893. gjsze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ^on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. OPGERICHT. PIIIJ5 DEZER COT7RANT: ïoo r Jj«iddr psr 8 mmndoö.f 1.10. ?r«cco per p-?Sr.....1.40. ifaoadariyv® Moraaérs0.05. PRIJS DER ADTERTENTEÊH: 1—6 regel» fl.GC. Ieder» regoï Ei»*r f3.l7J. QrocUr» letter» duj pltetanumU. Toor b«t coeroe*r*n bolton de triad wordt ƒ0.OS k»rokm& Dit üoiumer bestaat uit TWEE j Bladen. Leiden, Maart. Do Loidsche afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond hield gister avond in een der lokalen van het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ecne openbare vergadering, waartoe ook niet- leden vrijen toegang hadden. De opkomst was vry talrijk, want de zaal was geheel gevuld. Als spreker trad in deze samenkomst op mr. H. Ph. Do Kantor, lid der Tweede Kamer, die in eene doorwrochte rede de door do tegenwoordige Regeering ingediende kieswet behandelde. Breedvoerig ging spr. die wet in hare ver schillende deolon na en do slotsom van zijn betoog was dat hy zich plaatsende op het standpunt der liberalen zich over 't algemeen met het ontwerp kon veroenigen, ofschoon hij, gelijk hy tevens met voorbeelden aantoonde, togen enkelo bepalingen wel bezwaren had. Hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren dat het moeilyk, zoo niet onmogelijk is, oonig menschenwerk te leveren, waarbij zich ieder volkomen kan nederleggen. Er was gelegenheid tot debat gegevon, waaraan werd deelgenomen door den socialist Helsdingen, die zich daartoe uit Rotterdam naar deze vergadering had begeven. Door hem werd tegen het ontwerp, tegen het gespro- kone, tegen do Regeering en tegen do maat schappij heel wat in het midden gebracht, waarop hy van repliek godiend werd. Bovendien vroeg een der bestuursleden den inleider naar aanleiding van het behandelde onderwerp nog eonigo inlichtingen, welke werden verstrekt. Met een woord van dank tot den spreker werd de vergadering gesloten. Door wyien den heer A. E. Roest van Limburg, te Rotterdam, is o. a. gelegatoerd, vrij van successieaan de Vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten be trekkingen van verongelukte visschers der ree- dorden te Katwyk aan Zee en Noord wijk aan Zee, gevestigd te Leiden, de som van f 200. Men meldt uit Den Haag: Gisteravond had de aangekondigde soiree musicale ten hove plaats. Als solisten traden op de heeren Josef Salmon (violoncel), Henry Tibbe (piano), Johan Smit (viool), benevens mojuffrouw A. Reddingius. 4) „Verkleumd? "Wat kon by bedoelen? Het vriest mot", dacht Lady Ida, waar zy, een weinig ongerust, een weinig teleurge steld en eenigszins bevreesd, waarom wist zyzelve meteoor een onbestemd voorgevoel, alleen in hare serre-warmte achterbleef tus- schen hare witte en roode bloemen; terwijl Bertie Winton in den konden, grauwen win termorgen naar buiten trad uit het oude Northamptonshire kasteel, dat hem niet weder zou zien, terwjjl hem waarschijnlijk geen ander einde overbleef dan dar, wat hem juist voorspeld was een kogel in een speelhol. „Facilis descensus Avemi", en hy bevond zich op don bodem van den afgrond. Welnu, de afdaling was zeer gemakkelijk geweest. Bertie klemde zyr.e tanden vast op elkan der en liet do golven zich sluiten boven zyn hoofd en hom aan ieders oog onttrokken. Hy wist dat een man, die daarbeneden rust, mets meer met de wereld gemeen heeft dan om rustig vergetelheid aan te nemen. Hoewel er geeno luide bijvalsbetuigingen werden betoond, was toch de algemeene in druk, dat vooral de zang- en collo-nummors uiterst verdienstelijk werden voorgedragen. Hot programma, waarvan wy slechts be hoeven te noemen de „Phantaisie sur un thème," do Carafa van F. Ferwair, „Ballade" van Ghopin, de Faust-fantaisio van Sarasate en do sopraan-aria uit Haydn's „Schöpfung", was in tegenstelling met andero sooitgelyke concerten zeer populair en viel algemeen in den smaak. H. M. do Koningin-Regentes be tuigde dan ook na afloop van de uitvoering hare hooge ingenomenheid persoonlijk aan elk der vier artist en. Na de acht solo nummers, begon de circu latie onder de tonen der kapel van do huza ren onder Waasdijk, waarbij een aantal damos en heeren aan H. M. werden voorge steld en deze zich met een groot aantal der aanwezenden alleraangenaamst onderhiold. Hare Majesteit was gekleed in het zwart, met laag uitgesneden hals, en getooid met den bekenden fonkelenden diadeem en juweelen halssnoer. Onder de aanwezigen behoorden het groot ste gedeelte tot het corps diplomatique, ue ministers en tal van militaire en civiele autoriteiten en officieron. Opvallend was het betrekkelijk groot aan tal jonge dames, dat tegenwoordig was. In eene der zijzalen was gelegenheid tot hot gebruiken van ververschingen, waarvan waarschijnlijk als gevolg van de groote warmte in de zalen druk werd gebruik gemaakt. Het was halfeen des nachts, vóór dat de talryk genoodigden begonnen te ver trekken. Heden (7 Maart) is het 30 jaren geleden, dat de gepens. luit.-generaal van het Oost- Indische leger K. Van der Heijden, comman dant van het Kon. koloniaal militair Invaliden huis op Bronbeek, als kapitein der infanterie, wegens zyn moedig gedrag by de krijgsver richtingen in do Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, werd benoemd tot ridder van de derde klasse van de Militaire Willemsorde. Het ridderkruis der 4de klasse dier orde verwierf hy reeds den llden Dec. 1849, als sergeant-majoor, wegens zyn gedrag by de tweede Balisc-he expeditie in 1848. Voor de twintig vacante plaatsen, om na vergelykend examen te worden toegelaten als kweekoling aan de Rijks Kweekschool voor Onderwyzors te Haarlem, moeten zich 85 candidaten hebben aangemeld. Omtrent wylen pastoor J W. Brouwers, Het was een warme zomernacht in Secessia. De lucht was zeer zwaar, geen wind bewoog de dichte bosschen, welke do heuvelen en groote velden van vertreden koren, dat ter- neergetrapt was door de hoeven der cava lerie en den overtocht der divisie infanterie, kroonden. Het gele koren golfde over de aarde, waar de doode halmen als boekweit in den oogst- tyd waren gevallen, en de ryst groeide slechts te ryker en te sneller, nu zy in het stof gc-zaaid was, waar duizend geslachte lovens neerlagen, zonder graf of grafschrift. Donker vielen de schaduwen van de lage bergketen, welke dreigend in het maanlicht verrees, en de starren rezen op in zuidelyken glans, even kalm en schitterend stralende, alsof haar licht niet nederdaalde op graven, opgestapeld met dooden, op brandende haard steden, overvolle ziekententen, giffige wateren, welke d izenden levens kostten, in doodelijken wedyver met kogels en kiuit; en bataljons soldalen, die, op hunne armen rustende, lagen te slapen op korenvelden en bij moe- rasnevclon, in vyanrielyke kampen en voor belegerde steden, waar broeders tegen broe ders streden en Virginia door bloed werd gedrenkt. Geen ander geluid werd er vernomen dan die zoo plotseling is overleden, wordt in do katholieke bladen nog het volgendo vermeld. Hy was in 1831 te Margrathen, in Limburg, geboren, werd na uitstekend volbraGhte studiën reeds in 1854 hoogleeraar aan het bisschop pelijk college to Roermond. Zyn naam weid in 1861 algemeen bekend door zyn welspre kend optreden op het Taal- en Letterkundig Congres to Antwerpen. De Koning-Groot hertog benoemde hem toen tot ridder van de Eikekroon. De hoofdredacteur van „De Tyd", mgr. Smits, wist hem twee jaren daarna aan dat blad te verbinden. Ongeveer 9 jaren duurde zyne journalisten loopbaan, en te geiyk was Brouwers rector van het St.-Bernardus gesticht te Amsterdam. In 1871 nam hy afscheid van „Do Tyd" en werd tot pastoor te Bovenkerk benoemd (Nieuwer-Amstel). Ook daar is hy aan zijne journalistiek getrouw gebleven, vooral sedert 1880, toen „De Amstelbode" in het leven trad, waarin hy week aan week schroef. Zyn overlyden was zeer onverwacht. De vorige week was hy schynbaar gezond naar Maastricht vertrokken, om tegenwoordig te zyn bij de begrafenis van zyn vriend, den deken mgr. Rutten. Hy voelde zich echter niet al te wel, althans te Maastricht heeft hy nog een paar geneesheeren geraadpleegd en de begrafenis niet bygewoond. Men vond hem dood in z\jn stoel, blykbaar onder het gebed gestorven. Het stoffölyk overschot zou heden (Dinsdag) aan het station Weesporpoórt te Amsterdam aankomen, waar het door het parochiaal kerk bestuur zou worden ontvangen. Achter den lykwagen zouden zich in verschillende koetsen tal van geestelyken, corporation en belang stellenden aansluiten, om het ïyk langs Stad houderskade, Yendelstraat en Amstelveen- schen Weg naar Bovenkerk to vergezellen. Daar zullon dan de plechtige lijkdienst en Woensdag te 10 uren de teraardebestelling plaats hebben. De regeling van een en ander hebben de hoeren dr. P. H. J. Cuypers en P. J. Raaymakors welwillend op zich genomen. Het stoomschip „Afrikander", van Am sterdam via Londen naar Kaapstad, vertrok 4 Maart van Dartmouth; de „Merapi", van Rotterdam n?.ar Java, arriveerde 5 Maart te Southampton; de „Spaarndam", van Rotter dam naar Nieuw York, vertrok 5 Maart van Boulogne-sur-Mer en passeerde des namiddags Wight; de „Veer.dam" vertrok 4 Maart van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Antenor" vertrok 5 Maart van Batavia naar Amsterdam do „Bundasrath", van Oost Afrika naar Rot- ïiu en dan het werda van een verwijderden schildwacht, den zwakken klank van een signaal op den horen, het geruisch van een stroom tusschen de bergen of de eentonige daling en verheffing m(jlon ver in don omtrek van den lykzang der negers„Old Joe", nog te droeviger, wanneer gy hem by nacht op vangt van uit de verte weergalmende tot op de stille plek, waar gy neerzit by een wacht vuur, of alleen voortrijdt langs een afgrond; droeviger somwijlen dan menig grootscher requiem. Het was dicht bij middernacht en alles was doodstilwant men bevond zich in het hart van het zuiden en aan don aanvang van eene gevaarlyko onderneming, welke ontwor pen was door een vermetel brein en door eene stoutmoedige hand zou worden uitge voerd. Hot was in den nauwen doortocht van een dal, dat opgesloten lag tusschen rotsachtige, stcilo wanden, ergens tusschen Maryland en Georgia doch waar is niet bekend, want hy, die dez9 zaak verrichtte, wilde niet dat zij zou blinkon boven de mil- lioenen van andere moedige feiten, welke de reusachtige geschiedenis van don grooten oorlog gekord beeft en begraven. Achthonderd man cavalerie der geconfede- rc-erden, waaronder enkelen van het Stuart- terdam of Vlissingen en Hamburg, arriveerde 5 Maart te Napels; de „Salak", van Batavia r:aar Rotterdam, passeerde 4 Maart Ouessant. By koninkiyk besluit is aan H. Van Baerle, op zyn verzoek, oervol ontslag ver leend uit zyne betrekking van opzichtor, met rang van eersten klerk by liet Dep. van Financiën, behoudens aanspraak op pensioen. Aan mr. A. F. X. Luyben, op zyn verzoek, met 16 Maart a. 8., eervol ontslag verleend als raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, mot dankbetuiging voor de diensten, door hem in verschillende rechterlijke betrek kingen bewezen. Met 16 Maart a. s.: lo. de kapt.-luit. ter zee H. Bornelot Moens, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van 2700 'sjaars, 2o. bevorderd: tot kapt.-luit. ter zee do luit. ter zee 1ste kl. D. J. Boom, en tot luit. ter zee 1ste kl. do luit. ter zee 2de kl. E. E. Dullemond, Het Leldsche Tooneel. Daar was ereis een arme vader en die had twee dochters; de eene was heel mooi en heette Lolo en de vader hield heel veel van haar; en de andere was lang niet zoo mooi en heette Hedwig en de vader hield lang niet zoo veel van haar. En toen Lolo mot een ryken man ging trouwen, ging de vader en ook de moeder by haar inwonen; maar Lolo was slecht voor haren man en toen de vader haar hierover berispte, joeg zy hem en ook hare moeder de deur uit en toen moesten zy gaan by de ar.dere dochter, Hedwig, die met een armen man getrouwd was, en deze ontving hen heel lief en heel vriendelyk. Maar toen kwam eene fee och, Hemel, neen, do tee kwam niet; het sprookje was al ten einde, maar toch, zelfs zonder die fee, hoeft Adolf L'Arronge van dit vertelseltje oen tooneelstuk weten te fabriceeren, oen tooneelstuk van vier verschrikkeiyk lange, langdradige acten. Het was dan ook criant vervelend. Gelukkig dat Willem Van Zuylen mee- j speelde. Met zijne weergalooze vis comica wist deze ten minste aan dit onmogelyk ge heel een aardig, humoristisch relief te geven. De ver waandheid, de hooghartigheid van don geponsionneerden brievenbesteller Frits Klemm werd karakteristiek getypeerd. Zyne mimiek, zyne grime waren volkomen in harmonie met deze door hem gegeven schets. Als altyd heeft Van Zuylen ook ditmaal regiment, waren in dezen ellendigen door tocht gedreven, torwyl do gesloten massa van oen leger der federalen hun op do hielen zat, slechts door een vyftiental mjjlen van hen verwijderd, en de weg voor hen uit do gebrekkige doortocht was tusschen de heu velen, waardoor toch alleen de versterkingen van Lee konden worden bereikt, die zeiven achter eene diepe, snelvlietende, sc-hoon niet breede rivier lagen, die terugtocht werd bemoeiltkt door eene sterk bewaakte en versperde brug en op den tegenovergestelden oever door een troep federalen, ter sterkte van een paar duizend man, welbedekt in loopgraven en aarden verschansingen, welke door behendigo mineurs en onvermoeide werk lieden waren opgeworpen. Het was eon ern stig gevaar, zoo doodeiyk, als ooit Secessia had aanschouwd, hier in den warmen, stillen middernacht, met de kolonnes der federale divisies op acht uren afetands van hen en zich uitstrekkende om heel het land te om klemmen in de omhelzing hunner groote vleugelen; terwyl daar vóór ben uit, zwart en vormloos, in do diepe schaduw der rotsen daarboven, zich do barricades op de brug verhie ven, waarachter 2000 vuurmonden gereed ston den om los te branden bfi het eerste alarm van de voorposten der federalen. W. verv.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1