N\ 10136. Dinsdag 7 Maart A0.1893. Eerste Bind. ge ze <€curant wordt dagelijks, met uitzondering van (gen- en feestdagen, uitgegeven. Peuilleton. OPGERICHT. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 5 raaandoaf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noinroors0.05. Dit nomiuer lie«ta;U uit TWEE Bladen. Leiden, 6 Maart. Zooals uit eerie in dit blad voorkomende ■advertentie blijkt, zal door do Chr. Zang- vereeniging Zingt den Heer" a. s. AVoensdag- avond eeno uitvoering worden gegeven in de zaal in het Noordeinde alhier. De opbrengst er van wordt gestort voor de ziekenverzorging der Leidsche Chr. AVjjkvereeniging (Levendaal). De 1ste luit. A. L. Klerk de Reus, van het 4de reg. inf. te Leiden, wordt den lsten October a. s. voor den tyd vanéén jaar werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf te 's-Gravenhago. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 10 en 5 Hectoliters, waren de hoogste prijzen: f 3S, ƒ4.20 en ƒ2; de laagste: ƒ38, 4 en f 2. Naar men zegt, zou er bij den gemeente raad van Benthuizen sprake zyn, om het middenvlak, het zoogenaamde paardenpadv van den openbaren weg door do kom der gemeente, te bestraten. Eene opmeting daartoe zoude reeds gedaan zijn. Tot opzichter van den Haarlemmermeer- polder is uit een 100-tal sollicitanten benoemd de heer J. De Boot, te Sliedrecht. Beroepen is bij de Herv. gom. to AVitmar- sum, ds. F. C. A. Pantekoek, te Wolvega. Aan de statistiek betreffende het lager onderwys in de gemeente Lisse over 1S92 en betrekking hebbende op kinderen, geboren in de jaren 1881 tot en met 188G, is het volgende ontleend Het aantal kinderen in de gemeente, in die jaren geboren, bedroog 458. Daarvan genoten onderwijs #38 op de openbare en 257 op de R.-K. bijzondere school, samen alzoo 395. Huisonderwijs genoten 2 kinderen, terwijl elders ter school gingen 10 kinderen. Van het onderwijs maakten geen gebruik 57, waar van de grootste oorzaak moet gezocht worden i» den jeugdigen leeftyd der kinderen. Blijkens do door Burg. en AVetbs. van Lisse voorloopig vastgestelde kiezerslijsten, bedraagt het aantal kiezers van leden van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad 261, zynde alzoo evenveel als in het vorige jaar. De heer Van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, mocht Zaterdag ter gelegen beid van zyn dertigjarig jubilé als zoodanig vele blijken van- belangstelling ontvangen, zoo uit de Rogeeringskiingen als van de zijde van ambtgenooton, ambtenaren en particu lieren, die den volksvertegenwoordiger op zijn feestdag een biyk van waardeering wenschten te geven. Naar men mededeelt, schijnt de heer Kos niet genegon te zyn, om het aanbod als directeur van de Haagsche afdeeling der „Maatschappy tot bevordering der toonkunst" aan te nemen. In de gewyzigde bedryfsbelasting zal, naar het „Vad." verneemt, niet voorgesteld worden haar 1 Aug. in te voeren, maar 1 Mei van 't volgend jaar. Pastoor J. W. Brouwers, te Bovenkerk (Nieuwer-Amstel), is plotseling te Maastricht overleden. Pastoor Brouwers hoeft zich in ruimen kring bekend gemaakt als warm Nederlander en verdienstelijk letterkundige. Met nadruk placht hy steeds op te komen voor wat hy waar on goed achtte. Zoo stond hy steeds vooraan in de bres, zoo dikwijls de inlijving van het ste delijk gedeelte van Nieuwer-Amstel by Am sterdam ter sprake kwam, om op te komen voor Nieuwer-Amstel één en onverdeeld. Groot is het getal stukken in dicht en on dicht, dat hy gedurende zyn werkzaam leven heeft doen drukken, en het aantal redevoerin gen, welke hy gehouden heeft. Nog moer zal hy echter in de herinnering bly ven voortleven door zyne hulpvaardigheid en weldadigheid. De audiëntie van don minister van justitie zal op Dinsdag 7 Maart a. s. niet plaats hebben. By koninklijk besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Nieuwe-Pekela L. P. Römelingh, thans directeur van het Rijkstelegraafkantoor on brievengaarder te AYarffum. Benoemd tot notaris binnen het arrond. Tiel, ter standplaats Rumpt, gemeente Deil, C. J. H. Van Kessel, cand.-notaris aldaar. Tot hoogloeraar in de faculteit der letteren en wysbegeerte aan de Ryks-universiteit te Groningen, om onderwys te geven in de Engelsche taal- er. lettorkunde, benoemd dr. K. D. Bülbring, privaat-docent te Heidelberg. Benoemd tot vice-president der arrond.- rechtbank te Amsterdam mr. A. AVichers Hoeth, thans vice-president der arrond.-recht bank te Leeuwarden. Op grond van verkregen rechten, de volgende pensioenen vorleendaan C. P. oi C. P. H. Laraors, wed. K. of C. Van Lent, commies lste kl. by 'sRyks belastingen, ƒ124; J., J. AV. en J. M. Pelt, kinderen uit het liuwelyk van wijlen AV. F. Pelt, laatstelijk bewaarder 2de kl. in de militaire strafgevangenis naby Leiden, aan J. M. Zwarts, thans gehuwd met P. J. Heykoop, ƒ113. Gemengd Nieuws. In de Stadazaal alhier werd gis teravond een „spectacle-concert varió" gegeven door een gezelschap onder directie van de heeren Vleugels en Co., uit Rotterdam. Hoewel deze troep hier ter stede niet algemeen be kend is, waren de groote benedenzaal en het balkon toch vrygoed bezet, terwyl het publiek zich, zy het ook niet voortdurend, dan toch zeer vele malen, vry wel geamuseerd heeft. Aan toejuichingen en terugroepingen ontbrak het althans niet. Daarin deelden o. a. vooral Frl. Foret. met hare Tyroolsche zangen, de jeugdige mej. Emilie met hare Nederlandsche, nationale liederen, waai bij zy de stormachtig begroete driekleur in de hand hieldde heer N. De Haas, die als Hollandsch karakter- komiek voor Leiden enkele nieuwe voor drachten ten beate gaf en nog steeds gewild bleek (al had hy o. i. zyne voordracht over de zouteloozc aardigheid dat een kind gewoonlijk geboren wordt met de nabootsing van zeker kostuum gerust achterwege kunnen laten, omdat mon daardoor allicht by velen noodeioos te veel aanstoot geeft) verder de jonge dame, die o. a. eene aardige voorstelling van den Trompeter von Stekingen gaf en niet onver dienstelijk op den cornet a piston biies; de heer Korinsky, die als athloot inderdaad bui tengewone werkzaamheden verrichtte en later met den heer Dallo frappante parterre- en luchtsprongen uitvoerde; de kleine Elsa Le- vaine, die sierlijke gymnastische oefeningen óók aan het losse rek vertoonde; het gezel schap, dat in Chineesch kostuum met zyne muziek instrumenten veel aandacht trok, enz. Tevens werkte een goed orkest mede om het muzikale gedeelte van menig nommer op te luisteren. Met No. 1S1 is de infanterie- kazerne aan do Morschpoort alhier aangesloten aan het telephoonnet. Op initiatiefvan mr. D. A. Aran Eek is alhier eone sociologische Studenten Vereeni- ging opgericht. In do constitueerende vergadering dier ver eeniging is art. 1 der statuten (doel) als volgt vastgesteld De Leidsche Sociologische S.-V. stelt zich ten doel lo. Onder de Leidsche studenten een ernstig PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Ytn 16 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. Voor Let KlCissoereD buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend. besef te wekken van het verkeerde der maat schappelijke toestanden. 2o. Aangaande de oorzaken van het ver keerde dier toestanden en de middelen om ze te verbeteren, wetonscbappeiyke kennis te verkrygen en te verspreiden." Ongeveer 30 leden traden toe. De Arereeniging zal zich alleen bowegen op oeconomisch terrein, ze zal sprekers van ver schillende richtingen laton optreden, cursus vergaderingen houden en den leden, zoover hare middelen toereikend zyn, doelmatige lectuur verschaffen. By vonnis van de arrond.-recht bank te 's-Gravenhage werden heden ver oordeeld AV. L., kleermaker te Leiden, wegens diefstal van eeno rol stof, tot 3 maanden J. Z., dienstbode te Leiden, wegens diefstal van eenige sieraden ten huize waar zy diende, tot 6 maanden; P. H., koffiehuishouder te 's-Gravenhage, wegens mishandeling (het- verwonden van een persoon door een revolver schot), tot 6 maanden; R. J. v. d. H., te Leiden, wegens mishandeling, tot f 25 boete of 10 dagen hechtenis, en L. T. en J. E. S., arbeiders te Loosduinen, wegens diefstal van brood uit een bakkerswagen, ieder tot 3 maanden. Het mond- en klauwzeer is uit den veestapel van den landbouwer R. Paul. te Benthuizen, geheel geweken en de stal ontsmet. De ziekte h9eft hiermede nu in die gemeente geheel opgehouden te bestaan. Dat z\j van geen kwaadaardigen aard was, blijkt wol daaruit, dat ze aan geen enkel rund het leven gekost heeft. Do winkelvereeniging van Eigen Hulp te 's-Gravenhage keert over 1802 15 pet. uit. Do gezamenlijke kweekers van Aalsmeer hebben het plan gevormd te Amster dam op 26 en 27 April in „De Geelvinck" eene tentoonstelling te houden van bloeiende planten en groenblyvende heesters. Zaterdag behandelde de Rotter- damsche rechtbank de zaak togen den halte chef aan het station Beurs, wion ten laste was gelegd dat by in den namiddag van 9 Novembor 1892 aldaar, toen hy als halte chef aan het station Beurs in dienst was en aldaar te omstreeks 5 uren 36 min. (spoortyd), toen trein No. 75 in de richting naar Venloo- binnenreed, althans ep het punt was om binnen te ryden en op de by het reglemont voorgeschreven wyze (2 slagen op de bel) aan de reizigers het 6ein was gegeven om in dien trein in te stappen, waartoe zy zich 12.) Zeker, ja! Het zal dezen keer voor goed z(jn, geloof ik." „DuivelsI Dat is hard." „Zeg liever: het is vervelend",antwoordde hij, vluchtig gapende, terwyl hy zich in den zadel wierpen dat was al, wat hy ooit toen of later over de zaak zelde; toch reed h(j Sovereign vorstelyk over het barre, win terachtige grasveld en was hy, ten spyt van dat alles, aangeland als winnaar van het Blauwe Lint, hoewel de donkere bezorgdheid 'oor het eerst in zyn leven achter hem aan reed en den wedren tegen hem volhield. Arme Bertie! Niemand zou hem geloofd hsb'oen, zoo hy het had gezegd, maar hy had |sr korten tyd geleden waarlpk en ernstig over nagedacht, of het niet mogelyk en beter 'oor hem zoude zyn om zich te ontdoen van dit leven, dat hij van ganscher harte moede was geworden, en zich een naam te scheppen op eene andere wyze dan door Kussen te verspelen, nieuwe dansen in te voeren, Fran- l'the vrouwen naar de baden te nemen en zichzelven te plunderen. Hy' was het zich gaan afvragen of het, alles wel beschouwd, nog niet te laat zou wezen, en of toen het bevel der gardes te paard gekomen was om zich vry te koo- pen, en daarmede de overrompeling van al zyne schuldeischers opeens, en verdwenen waren voor immer al zyne onbestemde, vor- melooze droomen van de mogelykhoid eener betere toekomst. En, hetzy het een troost was of niet, hy govoeldo dat hy het aan niemand dan aan zichzelven te danken had; want niemand had ooit een schitterender aanvang in den wed ren des levens gehad dan hy, zoo hy slechts rechtdoor gegaan ware of in de beugels was gebleven, toen hy den heuvel afdaalde. Arme Bertie! Gy hebt voorzeker vele zulke levens gekend of wellicht werden zelfs de uwe aldus verspild; levens, die zóó schitte rend aanvingen, dat niemand ze kon even aarden, en die, de Heer sta hen by! - zóó ellendig en zóó armzalig eindigden, dat gjj niet anders nog dan met eene rilling aan hen denkt. Arme Bertie 1 Nimmer leefde daar iemand met zachter gemoed, edelmoediger natuur, vnendelyker goedhartigheid. Hy had de meest uitgebreide talenten en de bevalligste manieren ter wereld; en toch was hy thans geheel tot ondergang gebracht en zyne schande zeer i naby. Hot was niet te verwonderen, dat zyn vader, op hem ziende en bedenkende al wat hy had kunnen zyn en had kunnen volbren gen, in eene vreoselyke bitterheid van harts- tochtelyk leed verviel, on hem, op den mor gen, die het groote militaire feest opvolgde, woorden vol doodelyken toorn toewierp. Fier als zyne kameraden, de Napiérs, van een onberispelyk gedrag als krygsman en oen verheven eergevoel als edelman, hoog moedig en snel tot drift ontstoken, was de oude Sir Lionel ten diepste getroffen door den val van zyn zoon, en zou hem duizend maal liever naar zyn graf hebben gevolgd, dan hem in leven te zien, om die stille demissie uit 's lands dienst te ondergaan de diepste schande, in zyn oog, welke ooit zyn geslacht zou hebben kunnen treffen. „Ik wist dat gij zedelyk verloren waart, maar vóór heden wist ik niet dat gy voor de eer dood waart!" zeide de oude Lion, met zulk een hevigen toom, dat zyne woor den, scherp en onoperwogen, als een wervel wind zyn lippen ontvielen: „Ik wist dat gy ondeugden, dat gy dwaasheden kendet; Ik wist dat gy uw inkomen met luiaards en spelers als gy, in Parljeche schandalen, in gruwzame losbandigheden verspildet, maar ik dacht niet dat gy zoo geheel uw bloed ver loochend hadt, om schande toe te brengen aan uw geslacht, dat nimmer oneer kende voordat gy het bezoedeldot!" Bertie's gelaat werd door een donkeren blos overtogen en daarop doodelyk bleek. De onverschilligheid, waarmede hy achterover in een écarté-stoel rustte, veranderde evenwel niet en met zyne gewone zachte beweging streek hy zyne lange knevels op. „Het is eenmaal geschied. Ik bid u: geef er dien afgrjjseiyken ernst niet aan", sprak hy rustig. „Niets ter wereld is dat waard en het zou my aangenaam wezen, zoo wy de taal van edellieden bleven voeren." „Die taal is goed voor edellieden", gaf de oude man hartstocbteiyk ten antwoord. Hy was tot op het diepste des harten ge troffen en heel zyne ziel kwam in opstand tegen de schande voor zyn naam, welke het gevolg zou wezen van den ondergang zyns erfgenaams. „Wanneer iemand het vergeten heeft dat hy edelman was, is hot te ver geven, zoo men dat eveneens van hem vor- geet! G(j zult niet langer eene eereplaats te vervallen hebben; ik heb en, by God, van dit uur af aan zyt gy niet langer mijn zoon. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1