want do vlammen werden daar het eerst zichtbaar, welks, nadat het eerste water met eone handslang der waterleiding gegoven was, dank zy hot optreden der brandweer, in haren voortgang spoedig gestuit werden, niettegen staande den vr\j sterken wind. Een oogenblik, toen do vlammen van do achterzijde naar buiten sloegen, had het ge vaar zelfs een dreigend aanzien. Later kwam van alle kanten uit het perceel niet andors dan oen zware rook. Het vuur scheen echter bedwongen, zoodat men om één uur het gevaar geweken achtto, do hand spuiten konden inrukken en alleen de stoom spuit, welko op het Levendaal stond, nog achterbleef. De eigenaar zelf bowoonde met zyno familie het porceel naast het aangetasto gelegen In den beginne natuurlijk niet wetende, hoe de afloop zou zijn, werd oen en ander in voilignoid gebracht, allereerst zyno ochtge noote, die wegens ongesteldheid niet kon loopon on dus naar de overburen moest ge diagon worden. Huis en inboedel waren verzekerd. "Wegens do vele rook- en waterschade was de affaire heden gesloten en zal ze tydeiyk verplaatst worden. By vonnis van dearrond. - rocht bank te 's-Gravenhage werdon heden veroor deeld: J. L. en A. G., werklieden to Leiden, wegens diefstal van eenige baaltjes bloem uit een pakhuis aldaar, ieder tot 6 maanden; Th. v. d. H. en A. v. d. Z., resp. te Leiderdorp en Hazerswoude, wegens mishandeling en be- leediging van eon ambtenaar, iedor tot 1 maand; J. v. d. E., te Pynakker, wegens diefstal van eeno kat, tot f 3 boete; P. J. V., te Leiden, wegens mishandeling, tot 14 dagen; J. B., sjouwer te Leiden, wegens mishandeling en beleediging van een ambtenaar, tot 7 dagen; A. v. T., te Alfen, wegens mishandeling, tot 4 maaDden; B. D., huisvrouw van G. v. d.R, te Noordwyk aan Zee, wegens mishandeling, tot f 10 booto, en J. S., schipper te Delft, wegens diefstal van een notitieboekje mot geld, tot 3 maanden. Voor de a r r o n d.-r e c h t b a n k te 's-Gravonhago had zich heden te verant woorden W. B., schuitenjager, wonende aan den Loldschendara, beklaagd op den 7don December van hot vorige jaar uit hot pak huis van G. J. M. V., in do Ruime Consciëntie straat, to Loidon, een zak hooi te hebben weggenomen. Do bokl. ontkende den diefstal niet alleen, maar beweerde zelfs niot in den stal of hot pakhuis te zyn geweest, hetgeen echter door eon dor getuigen portinont werd tegengesproken, onder opmerking, dat de bekl. op don bowusten avond oen borreltje ophad en zich dus wel alles niet meer her inneren zou. Ook dit werd door bekl. tegengesproken. Hy had« het hooi gekocht en wist zeer goed wat hy deed. Het O. M. vorderde drie weken gevange nisstraf. Uitspraak heden over acht dagen. Gisteren, Woensdag, inden middag, is op het Brasemormeer naby Oude-Wetoring, onder Rynsaterwoude, gezonken een over dekte roefbak, beladen met teerwater, be stemd naar Amsterdam, welke, met achter zich nog 3 vaartuigen, werd voortgesleept door eene boot van don heer Pannevis. Zyne diepe lading en de hooge golfslag op het meer worden als oorzaken tot dit onhoil beschouwd. Door het onmiddoliyk achtorwaartsch aan houden der boot konden de opvareuden, 2 manspersonon, (hot betrof hot eerste vaartuig) nog intyds worden gered en daarop worden opgenomen. Alloen do voorstoven van het gozonken schip was, buiten de vaartiyn, nog boven den waterspiegel zichtbaar. Eene baldadige hand had gisteren in do rails der tram, welke te 's Gravenhage van hot station in do richting der Anna- Paulowna straat loopt, een rond voorwerp gelogd. De wagen ontspoorde, doch kwam tegen een boom terecht, zoodat de passagiers alleen oen weinig door elkaar werden geschud. De heor S., te 's-Gravonhago, die door do rechtbank aldaar veroordeeld word wagons hot spuiten met bytend vocht naar een jongen, dio bolletje aan zyn huis trok, en na zyno poging tot zelfmoord in het krankzinnigengesticht word opgenomen, is weder daaruit ontslagon. In do Rombrandtstraat te 's-Gra vonhago heeft een man, vader van een talryk gezin, by ongoluk, moonende eeno flesch met bier to hobben, uit eeno flesch met loog ge dronken. Do toestand van den man is zeer bsdcnkelyker bostaat weinig hoop op behoud. In de Lange Kranestraat te 's-Gravenhage is een alleen wonend 70 jarig man dood te bed gevonden, gestikt ten ge volge van kolendamp. Zyn lyk is naar het lykenhuis overgebracht. Do toestand van vrouw Alikot, de moeder van de by den brand op de Gelderscho Kade to Amstordam omgekomen kinderen, gaat zeer vooruit. De dokters heb ben alle hoop de patiënte in het leven te houden. Koningin Wilhelmina heeft by den burge meester naar de arme vrouw laten inforineeren en hem verzocht haar van haren toestand op de hoogte te houden. Door eone onbekende oorzaak ontstond gisteravond te Amsterdam brand in eene bovenwoning Oostenburgerdwarsstraat 15 en 17, tydens de afwezigheid der bewoners. De brandwoer, spoedig ter plaatse aangekomen, heeft de deur moeten openbrekon en slaagde er in met behulp van twee Vocht-kranen 'binnen 10 minuton het vuur to blusscben. Eene achterkamer op de derde verdieping is met den inboedel geheel uitgebrand, terwyi beneden nogal waterschade werd aangericht. Ook is de benedenverdieping van een huisje in de Fredorikstraat, waarin oene water- en vuumering word uitgeoefend, uitgebrand. Sedert eenige dagen is de 14-jarige Petrus Jacobus Kruishaar, verblyf houdende by zyn vader aan boord in de N. Heerengracht, to Amsterdam, spoorloos verdwenen, na zich te dions nadcele flbO te hobben toegeëigend. Namens den vader wordt opsporing van dien knaap verzocht door den Commissaris van Politie in de 2do sectie te Amsterdam. Eon moderne Robinson. Zekere D., een 14 jarige leerling der Hoogere Burger school te Amersfoort, had zooveel van Aimard gelezen, dat hy besloot op do Veluwe ook een avontuurlyk leven te gaan leiden. In alle stilte verliet hy zyn ouderlijk huis to Hilversum en kwam onder Barnoveld aan, waar hy zich op eone afgelogen hoeve aanbood voor kost en inwoning handenarbeid to verrichten. Dit werd afgeslagen en nu zocht, onze avonturier een naburig bosch op, waarin, hy zich eene hut bouwde. Intusschen haddon do doodeiyk ongeruste ouders een en ander over zyno reisplannen van zyno medeleerlingen vernomen, waardoor het hun mogeiyk werd, den zwerveling op te sporen. JBXJITJEJIMJLiA.Bi I>. F raak rjjk. Do minister van buitenlandsche zaken ont ving gisteren eone deputatie van do „koloniale groep" uit do Kamor en gaf haar omtrent Siam de verzekering, dat do zaak van de „Meykong" mot aandacht wordt gevolgd. Reeds was met don ondersecretaris voor koloniën overeengekomen, dat zoo noodig eene mili taire demonstratie zou plaats hebben. De minister deelde, verder do strekking mede van de aan den Franschen gezant te Londen gegeven instructies, en van de met lord Rosoborry gewisselde stukken. Nog deelde hy mede, dat de Fransche consul te Bangkok (die bet volgens berichten van de „Standard" te kwaad heeft gekregen), last had ontvaugen by den koning van Siam ver- toogou in te dienen. Ten slotte drukte de minister de verwach ting uit, dat oene bovredigende oplossing van het geschil aanstaande is. Van andere zyde verneemt men, dat het bericht van de „Times", als zou naar eene scheidsrechtorlyke oplossing gestreofd worden, onwaar is. Duit^eli ltt ml. Te Beriyn had gisteren ton huize van den gouverneur Achenbach het jaarlyksche feest maal plaats ter eere van de byeenkomst van den Landdag der provincie Brandenburg. Keizer Wilhelm, die tolkon jaro dezen maal- tyd bywoont, voorde ook nn het woord en stelde een dronk in, waarin hy er op wees, dat roon tegenwoordig gaarne oen blik ploegt te werpen op hot verleden en dit met het tegenwoordige te vergelyken. Dezo vergolyking valt niet uit ten gunste van den tegenwoor- digen toestand. Wie zooals wy op zulk een heeriyk verleden kunnen terugzien, doet er wèl aan daaruit leering te trekken. „Men mag zich niet aan nutteloozo klachten overgeven, maar moet zich wyden aan op- wokkenden, nuttigen arbeid en verder de voet sporen zyner voorvaderen drukken. „Aan de groote figuur van Keizer Wilhelm I dank ik het onverzettelijk geloof aan de my door God opgelegde roeping, welke ik met onverraoeiden y vor zal trachten na te komen. In deze traditie ben ik grootgebracht en op gevoed. „Ik verheel my niet, dat het my nooit ge lukken zal, allen gelykolyk tevreden en ge lukkig te maken. Maar ik hoop toch een toe stand in hot leven te roepen, met welken allen, die tevreden willen zyn, tevreden kunnen wezen. „Myno hoop is dat het vaderland naar binnen in kracht en naar buiten in achting zal winnen. Wordt het doel van dat streven bereikt, dan mogen wy vryn.oedig verklaren: „Wy, Det achers, vreezen God en anders niemand!"" Italië. De Senaat behandelde gisteren het ont werp van den minister van oorlog betreffende de bevordering in het leger. De Senaat verwierp hot artikel, waarby de leeft yd bepaald werd, op welken de officieren op pensioen moeten gesteld worden. De mi nister van oorlog verdedigde het artikel krachtig en verzocht den Senaat de zitting te schorsen, toon het artikel verworpen werd. Generaal Pelloux zal by de Kamer een nieuw wetsontwerp indienen over den voor rang van het burgeriyk vóór het kerkeiyk huwelyk. G t - !3«*i tan niï*. In eene gisteron te Birmingham door het bestuur dor mynwerkersvereeniging gehouden vergadering is verworpen het voorstel van het uitvoerend comité, om, tot beperking der pro ductie, den arbeid in allo rnynen voor den tyd van vier weken te staken. Evenzeer is het voorstel verworpen, om gedurende zeker tydsverloop slechts vier dagen per week te arbeiden. Koningin Victoria vertoeft weer te Londen. Voor het eerst sedert twee jaren hield de koningin in het Buckingham-Paleis weer eene damesreceptio. Te Belfast had eene door 15,000 personen bygowoonde meeting tegen de Home Rule plaats. Gemeenteraad van Lelden. Zitting van hedennamiddag tc 2 uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren Juta, De Sturler, Dekhuyzen, Zillesen, Drucker, Du Rieu, Zaayer, Verhev van Wyk, Van Lidth de Jeude, Van Hamel, Fockema Andreco, Van der Breggen, Van Reenen, Le Poole, Verster van Wulver- horst, Sicgenbeek van Heukelom, Van Hoeken, Cock, Tieleman, Koetser, Do Vries, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. De Raad is dus voltallig. Door den voorzitter werd medegedeeld dat was ingekomen eene beschikking van de God. Staten dezer provincie van 21/24 Febr. jl., ten geleide van het goedgekeurd Raadsbesluit van 26 Januari jl. tot instelling oenor rechts vordering tegen de Leidsche Duinwatermaat- schappy. De voorzitter meende dat z. i. reeds nu eene beslissing kon worden genomen betreffende de aanwyzing van een rechtsgeleerde om do belangon der gemeente by dat proces te be hartigen, nu nr. Noeb zyn ontslag als stads- consulent heeft gevraagd. Daartoe stonden volgens hem drie wegen open: lo. die bonoeming op to dragen aan den burgemeester; 2o. aan B. en Ws.; 3o. aan den Raad. Het boste kwam hem voor de 5 rechtsge leerde raadsleden uit te noodigen eene voor dracht daarvoor op te maken. In aansluiting hiermede stelde de heer Was voor na behandeling van punt 2 der agonda eene geheime vergadering te houden, waartoe werd besloten. Verder waren ingekomen de volgende stukken Eene missive van dr. J. Offorhaus, meldende dat hy de benoeming tot regent van het Heilige Geest- of Arme Wees-en Kinderhuis aanneemt. Eene missive van mevrouw Oort, geb. De Goeje, dat zy do benoeming tot regentes van hot Heilige Geest-Weeshuis aanneomt. Missive van Ged. Staten van Z.-H. ten ge leide van de ministeriëele beschikking, waarby de Ryksvergoeding in de kosten van het lager onderwys over 1891 is vastgesteld. Missive van mevrouw Henkes, geb. Henkes, houdonde kennisgeving van het ovorlyden van haren echtgenoot den lieer II. Henkes, in léven gepensionneerd gemeente-ontvanger welke mis sive bereids door B. en Ws namens den Raad mot een brief van rouwbekiag is be antwoord. Verzoeken van N. F. Reyst, M. E. Reyst en G. F. Reyst, om den grond van don Burg achter hunne woningen aan den Ouden Ryn Nos. 21, 23 en 25 in gebruik te mogen bly- ven behouden onder de bestaande voorwaarden. Eon verzoek van de firma J. L Hoos Zn. om vergunning tot het leggen van twee brug gen op een perceel, gelegen aan den Lagen Ryndyk No. 2344. Een staat van af- en overschryving op de begrooting dienst 1892 van de Steaelyke Bank-van-Leening. Een verzoek van mej. M. Westorhoif om eervol ontslag uit hare betrekking van stads- /roedvrouw, tegen 1 April a. s. Een adres van den aannemer van het onderhoud van de schoolgebouwen, S. Van Leeuwen, houdende mededeeling zyner grieven tegen het sluiten van eene glas verzekering by de Utrechtsche Maatschappy der open bare gebouwen, welk adres zou worden be handeld by punt 5 der agenda. Een adres van H. W. Hoogeboom in zake den onooglyken toestand aan do Houtmarkt door do vuilnisbelt van de Leidsche Zoutkeet. Eindeiyk werd nog medegedeeld dat op 1 Maart jl. een bedrag van f 20,000 by de Rijnlandsche Bank (F. F. W. Heintz Co.) is opgenomen ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, zoodat thans f 40,000 is opge nomen. Aan de orde kwamen do volgende punten 1°. Eenocmiug van oene derdo onderwijzeres aan de echoot -ldo klasse No. 1. (30) 2°. Verzoek van den heer L. M. De Laat de Kanter, om ontslag als Commissaris der gemeente van do Leidsche Dninwaterma&teck&ppij (34) 3'. Benoeming van een Commissaris der gemeente als voren. (34) 4°. Verzoek van C. II. Kriek c. s., omtront do vuilnis-verzamelplaats aan den Zaidaiugel. (27) 5". Voorstel omtrent hot aangaan van eene ver zekering van glaswerk der gemeen te-gebooweD. (28 en 41) 6°. Verzook van W. Van do i Baad, om oen krnis- pad te makm over den vaartweg aan de Haar- lommertrekvaart. (29) 7". Idem van F. F. W. Heintz, om eene loozicg te maken r.aar den Nieuwt-n Bijn. (30) 8°. Idem van het Bestuur der Practieche Ambachts chool om den gaeaanleg^in het tieuwe gebouw te doen berekenen tegen den koetendeu prjjs. (31) 9*. Idom van het Bestuur van „8cmpre Crescendo", om vrijstelling van de betaliDg van huur voor het gebruik van de Gehoorzaal voor bet Armen- conccrt. (32) 10. Voorstel om aan de weduwe van F. H. Kiy, in levtn boekhouder san do Btedelyk' Gas fabriek, eene toelago te vtrleoncn van ƒ500. (95) 11*. Idem betrekkelijk de vaetetelling van de huur der bulzen in he; Elizaboths-Gaethuis in in de Diendorspoort. (36) 12°. Idem betrekkelijk do mededeo.iug van mr. H. A. Neob, dat hij w nscht vcrvRDgtn te worden ala consulent der gemeente. (37) 13° Idem tot oponourcu verkoop van eenige niet meer bruikbare m&torialou en andere voorwerpen aan do Stadstiramerwerf. (40) 14". Idem om de kazerne aan do Morschpoort voor rekening der gemeente telopboniech aan lo sluiten in verband mot b(j brand te verleeuen hulp. (43) 15°. Het verzoek va* D. F. H. G. Van Itorson, om restitutie van betaald schoolgeld, lager onder was. (33) Punt 1 werd benoemd mej. G. J. Wissen- burgh alhier, mot 25 6temmen. Twee bil jetten waren blanco. Punt 2 werd het gevraagd eervol ontslag zonder hoofdelyke stemming verleend. Daarna werd tot de geheime zitting over gegaan. By horoponing na drie kwartier doelde de Voorzitter mede dat in die zitting was be sloten punt 3 der agenda, benoeming van een commissaris der gemeente als in punt 2 bodoeld, tot eene volgonde vergadering aan te houden. Naar aanleiding van punt 4 voerden de hoeren Kaiser en Siegenbeek van Heukelom het woord, om op den ongescbikten toestand van do vuilnis-verzamelplaats te wyzen terwyi de heer Van Hoeken verder ging en in overweging gaf B. en Ws. uit te noodigen naar een ander terrein uit te zien. De heer De Sturler wees er op, dat weldra eene nieuwe verpachting moot plaats hebben, waarby dan don pachter de verplichting kan worden opgelegd te zorgen voor een ander terrein. De heer Du Rieu gaf er de voorkeur aan dat door de Regeering de plaats werd aangewe zen, welke dan aan den pachter kon worden verhuurd. De Voorzitter beloofde dit punt tor sprake te brengen als het tydstip voor eene nieuwe verpachting is aangebroken. Zonder hoofdelyke stemming werd intus schen, overeenkomstig het voorstel van B. en Ws., besloten aan adressanten te kennen te geven dat geene faecaliön van hot Liemur- stolsel meer naar de vuilnis-verzamelplaats aan den Zuidsingel zullen worden vervoerd. By het punt (5), do Glasverzekering, vroeg

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2