BK 10132 Donderdag S2 NXsiart. A°. 1893. (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. GEEN VERTROUWEN. PEUS DEZER COURANT: Toor Loid«ft por S is*&z<ieo. Fnuac* por post A/ocmdoriyko Nommert. 1 UO. 1.46. 9.05. Tweede Blad. Oflioiëele Kouui«tfevingen. Vergadering ran den Gemeenteraad van Lel den, ep Donderdag 1 Maart, doe namiddags t« 2 uren. Aan de orde /.il nog wordou gesteld Het verzoek van D. F. E. G. Van It-erson, om restitutie van l otauld echoolgeld, lager onderwijs (33). Leiden, 1 Maart. Ten aanzien van het aan den gemeenteraad overgelegd nader rapport van de Commissie voor d« tluishoudelyko Verordeningen omtrent verzekering van werklieden tegen onge lukken. geven B. en Ws. den Raad in over weging tot de behandeling van de zaak over te gaai;. Na ryp beraad is liet hun voorgekomen dat lit.c niet wenschelyk is om ter zake in nadere beschouwingen to treden, met het oog op hei groot verschil tusschen de zienswijze van d« Commissie en van hun College, be paaldelijk wat betreft do verzekering van de werklieden bij het verrichten van werk voor o gem ante in de werkplaatsen dor aannemers. Wat do orde van behandeling betreft, ver oorlooft de Commissie zich het volgende op merken. In da Raadszitting van verleden jaar 31 Maart is na zeer ampele algemeene beraad slagingen het toenmalig stelsel van B. en Ws. verworpen en dat van de Commissie aangenomen. Zij meent or aanspraak of» te hebben, dat thans de vorm, waarin zij haar stelsel heeft neergel .gd, allereerst in behandeling worde genomen, in. a. w. dat do Raad thans overga tot do beraadslaging over do artikelen van het ontwerp der Commissie. Eerst wannoor dit mocht worden verworpen, mag h. i. het ontwerp van B. on Ws. aan |e orde komen. Dit thans op den voorgrond to schuiven, nadat over haar ontwerp de algemeone be schouw ingon reeds zyn gevoerd, zou in strijd zijn met alle parlementaire regelon on voegt zjj or by mot de parlementaire welvoeg lijkheid. - Er bestaat golegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-IndiO (met uitslui ting van Atjeh en Padang), door middel van het stoomschip „Merapi", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantoro alhier moeten ie brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen om 1.30 (7.60 stadstyd) bezorgd zyn. Do wijze van verzending behoort duidelijk op hot adres vermeld te worden. Daar een groot aantal onzer schilders hunne beste werken naar Chicago gezonden hebben, zal de tentoonstelling te Münchon het dit jaar zonder Nederlandsche afdeeling moeten doen. De gewone inzenders hebben gemeend liever niet dan minder goed voor den dag te moeten komen en hunne boste krachten voor een volgend jaar to moeten bewaren. Om dezolfde reden en ook omdat de hangende quaesties tusschen de Münchener artisten nog niet tot cone oplossing gekomen zyn, heeft de heer De Haas zich dan ook voor dit jaar niot belast mot zijne gewone taak van commissaris voor Nederland te Münchon. Voor do in de Hobbema-straat te 's-Gra- venhago to bouwen nieuwe R.-K. kerk, welker fundamenten reeds zjjn gelegd, had heden op plechtige wijze, daartoe gemachtigd door Z. D. H. den bisschop van Haarlem, de eerste steen-legging plaats door den hoog- eorw. heer J. Th. Heyligers, kanunnik en deken van 's-Gravenhage, die vervolgens, omringd door tal van geestelijken uit de residentie, de fundamenten wijdde. De ingemetselde steen is fraai gebeiteld. Vele belangstellenden, w. o. jhr. Van de Poll, adjudant van H. M. de Koningin, en diens echtgenoote, alsmedo de Tweede-Kamer-leden Bevers en Kolkman, en de architect Van Lieiland, woonden de plechtigheid bij, evenals de voorafgegane gebruikelijke kerkelijke cere- moniön. Van de omheining van het bouwterrein, zoowel als op dat terrein zelf, wapporde de nationale driekleur met den pauselijken wimpel. De minister van binnen), zaken heeft goodgevonden het houden van tentoonstel ling van herkauwende dieren en varkens in de gemeente Alkmaar, gedurende do maand Maart 1803, te verbieden. (Sis. Crt.j Een veertigtal sollicitanten zijn er reeds voor do betrekking van dirigent bij dc nieuwe Arnhemsche Orkestvereeniging. Van do 40 zijn 28 buitenlanders. Hot stoomschip „Bundesrath", van de Oostkust van Afrika naar Hamburg via Rot terdam, is 28 Febr. Suez gepasseerd; de „Castor" vertrok 28 Febr. van Bonicarlo naar Amsterdam; de „Kafoer" arriveerde» 2GFobr. van Hamburg en Amsterdam via Zanzibar te Durban; de „Prinses Marie", van Batavia ndar Amsterdam, arriveerde 1 Maart te Suez; de „Saturnus" vertrok 27 Febr. van Gibraltar naar Amsterdam. By koninklijk besluit is aan den hoofd commies bij hel agentschap van het Ministerie van Financien te Amsterdam D. Van Leeuwen de persoonlijke titel van referendaris verleend. Gemengd Nieuws. Een met flesschen bier beladen wagen eener bottelarij werd hedenmorgen over de Haarlemmerstraat vervoerd, doch kon de plaats van bestemming, eene der stoombooten van do „Volharding", aan de Haven, niet bereiken. Op zeker oogonblik namolijk zeide een der wielen van hot voertuig „krak", de wagen kantoldo en de flesschen bleken tegen do plotselinge aanraking met de harde keien niet bestand te zijn. Zo braken en het kostelijke, voor den dorstigen mensch bestemde vocht, vloeide over de straat. Door menig oog werd het in zijn loop naar goot en kolk meewarig nagestaard. Het mond - en klauwzeer is uit den veestapel van den landbouwer H. I. Peters, to Benthuizen, geheel geweken. Do stal is ontsmet. Eene S2-jarige vrouw is in hare woning in de Pastoorswarande te 's-Graven hage dood te bed govonden. Zij is overleden ten gevolge van ziekte. Do uitslag van den grooten bil- jart-wodstrijd in het café van mejuffrouw wed. H. Vermeulen, te Woerden, is geweest, dat de prijs van ƒ100 is behaald door den heer H. M. Hulst, te Bilt (prov. Utrecht), en do premie van f 25 door den heer C. P. Backer, te Gouda. Ontvangen is by den burgemeester van Amsterdam ten behoeve der algomeene armen dier gemeente, van A. M. 3000. Do burgemeester to Rotterdam maakt bekend, dat in de vorige week daar door roodvonk zyn aangetast 12 personen en 4 overleden. To Utrecht heeft het ruim 1-jarig dochtertje van den spoorwegarbeider v. E. op noodlottige wijze het leven verloren. k Terwijl de oudors namelijk aan tafel zaten en hui avondmaal gebruikten, zat het kind op den grond met vaders blikken drinkflesch, welke met een koperen dop gesloten was, to spelen en had zich daarmede reeds goruimen tijd vermaakt, toen de moeder opeens met schrik bemerkte, dat de dop van do flesch was geraakt, en het kind dien in den mond had gestokoD. Hoewel terstond al het mogelijke werd ge daan om don dop weder uit het mondje to PRIJS DER ADVBRTENTTÊN: Tun 1—6 rogoli f 1.05. Iodore regel meer f 0.17J. Groots re lettere naar plaatsruimte. Toor bel incasseeren bulten de stad wordt f0.05 berekend. verwijderen, mocht men hierin echter niet slagen, zoodat mon zich ijlings met de kleine naar liet ziekenhuis spoedde. Daar werd wel is waar de dop, dio inmiddels in de keel was gedrongen, aanstonds verwij derd, doch te laat, daar het kindje reeds bleek te zjjn bezweken. Men meldt uit Steenwyk aan de „N.R.C.": Gistermiddag ontstond in het huis van don heer J. Keizer, manufacturier in de Oosterstraat alhier, plotseling een hevige brand. Binnen weinige oogenblikken sloegen de vlammen uit de ramen van het goedgevulde magazijn en een paar uur later was hot perceel, woning-, winkel en magazijn, geheel uitgebrand. Van do belendende perceelen verbrandde van het eene een gedeelte van het dak. De brandweer, pas opnieuw georganiseerd, wist verdere uit breiding der vlammen to voorkomen. Het een on ander was behoorlijk verzekerd. De brand schijnt ontstaan te zijn in een bovenvertrek, by het drogen van goed. Gisterochtend heeft men onder Rozen daal in een kleinen waterloop de lijken ge vonden van oen beer en eene dame, ieder onge veer 20 jaren oud. Beiden waren net gekleed. Een reismandje, parapluie en demi-saison vond men naast de sloot liggen. Men vermoedt dat zij zich gister nacht hebben verdronken. Sporon van geweld en blood op de gezichten doen aan eene worsteling of vreeselyktn dood strijd gelooven. Allerlei geruchten, waarvan echter geen enkel geloofwaardig is, doen de rondte. Door de politie wordt omtrent deze geheim zinnige zaak een onderzoek ingesteld. In een brief, welke bij onderzoek in een der zakken gevonden werd, stond de mooe- deeling, dat zij uit Brussel kwamen, gevolgd door het verzoek lmnno lijken to Esschen tor aarde te bestellen. De drenkelingen zijn naar de gemeentelijke begraafplaats overgebracht. Het 2-jarig kind van den land- bouwor Th. D., te Broekhuizen (L), is by ongeluk, nabij de woning in een mestpoei geraakt en daaruit levenloos opgehaald. Aan do hoogoschool te Würzburg wordt een cholera-cursus geopend voor prakti- zoerende geneesheeron. Aan andoro Duitsche universiteiten zal dit voorbeeld navolging vinden. Uit Odessa kreeg de „Daily News" slechte I berichten over do vorderingen der cholera. Do correspondent noemt de officióelo cjjfers zeer onbetrouwbaar. 46.) Na weinige oogenblikken trad de geeste lijke binnen, een nog Hink, zestigjarig man, met bjjna sneeuwwit haar, maar heldere, verstandige oogen, wolke u vriendelijk en vertrouwelijk tegen straalden. Zjjne zuster volgde hem, eene oude juffrouw, goedhartig en huismoederlijk, en nieuwsgierig,zooals het schoen, door het onverwacht bezoek. „Wees welkom in mijn liuis", zeide do predikant en bood Alexander, die hem tege- moettrad, hartelijk de hand. „Mijn neef heeft mü reeds van uw ongeval onderricht en hoe gaarne ik mijn rijtuig ook ter uwer beschik king stel, moet ik u toch voor dezen avond den raad geven, het u by my zoo gemakkelijk mogelijk te maken, in plaats van u op nieuw aan het weder en de duisternis bloot stollen." „Ik dank u van ganscher harte, mynheer, en ik neem de vriendelijke uitnoodiging gaarne aar». Ik dring mij niet alleen in uw huis", ze:j Vlexarider, en de opgewondenheid straalde -oor al zijne woorden, hoe hy ook beproefde zich meester te blijven, .ik dting mij ook in uw vertrouwen; de vrede mijner toekomst, het geluk van twee wezens hangt daarvan af, of gij het my wilt schenkea De predikant keek vreemd opdaarop was hy niet verdacht; doch by boog beleefd. „Wat in mijne macht staat, om u van dienst te z\jn, zal geschieden, mynheer!" „Margaretha, zorg dat dadolyk licht in mijne studeerkamer gebracht wordt, en gij, 0.scar, laat het goed van mynheer van de heiberg hier brengen!" „Wilt gy my nu volgen", verzocht hy Alexander, nadat hy zich van al de dekens en mantels ontlast had, en de baron volgde hem in de studeerkamer, waar zich reeds licht en een warm vuur bevonden. De predikant ging zitten en noodigde met een wenk van de hand zijn gast uit, tegen over hom plaats te nemen. „Ik heb", begon Alexander met trillend ongeduld, „in de kamer van uw neef het port et zyner moeder gezien; ik herkende liet by den eersten blikhet is de gravin Schiet* tendorf. O! vrees niets, mynheer", ging hy ongeduldig voort, toen by zag hoe de predi kant verschrikt en onaangenaam getroffen opstond, „de gravin was my dierbaar, zooals zjj het misschien ook u was; zeg mij, maar, om (rodswil, wees oprecht, bet geluk en de tevredenheid van mijn vrouw en kind, de j rust on do toekomst van mijn eigon hart hangen daarvan af, wie was do vader van den knaap?" „Mijnheer", zeide de waardige man ver legen, „ik hoor wel is waar op welk recht gy u beroept, waar gy my vragen voorlegt, welke bet verleden ei» do betrekkingen van drie personen betreffengy zegt dat uw ver- dor lot van myne uitspraak afhangt. Maar ik ken u niet, zelfs niet uw naam!" „Vergeef my", riep Alexander, „o! dit folterend ongeduld doet my alles vergeten. Ik ben baron Schlettendorf en myne echtge noote is de stiefdochter van Marie. De ver zekering, dat wij allen de edele vrouw be mind en geëerd hebben als eene ware moeder de treurige omstandigheid, dat de dierbare ons reeds maanden geleden door den dood ontnomen werd en dus elk mogelyk onaan genaam gevolg van uwe raededeelingen krach teloos is, geven u misschien den moed my uw vertrouwen te schenken. Neem myn eere woord, dat Marie's geheim bij my wèl bewaard is. Maar erbarm u nu ook over deze marte lende onzekerheid, de vader was „Een Pool", zeide de predikant, „en heette Kielskv." „Ha, gerë'J, eindelijk licht!" riep jubelend de jonge man en drukte den geestelijke stormachtig aan het hart, dat dreigde te barsten van geluk. „Myne vrouw, myno lieve, arme vrouw, ik heb u weer, en myn kind, hot is het myne! O, hart, hart, wees nu sterk en draag het onuitsprekeiyke, onmetelyke geluk!" Hij kon zich niet inhoudon, zich niet meestej* worden, en hot duurde een goruimen tyd vóór hy den met gespannen aandacht luisterenden predikant verhalen kon hoe ellendig hy door do vermeende schuld zyner vrouw geweest was. De waardige oude heer was een deelne mend toehoorder; hij begreep de smart en- het geluk van den stormachtig opgewonden man vóór hom en het gelukte eindelyk aan zyne rustige woorden het evenwicht in Alexanders aandoeningen weer een weinig te herstellen. „God zegene uwe komst!" zeide hy ge roerd, „en Hy, die u den weg naar dit kleine dorpje liet vinden, om het licht der waarheid- te ontdekken, zal u ook den weg naar het zwaar beproefd en gekrenkt hart uwer gade wyzen." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5