dat liy eene goudo collecte gehad heeft. En nu, myne lievo vrienden, zich tot do weezen koerende, gij kent misschien voor 't grootste gedeelte de macht ran het glas welnu, zorgt steeds deri beker der bedwelming van uwe lippen te weren, wanneer gy eenmaal de wereld hoopt in te gaan, en bedenkt het wel, dat alle liefde en zorg, aan u besteed, dan geheel tevergeofs voor u zouden zyn ge weest, wanneer gy u op dat hellend vlak waagdet. God beware u daarvoor ton allen t\jde! Hierop beval Z.-Hooggel. de 2de collecte, dionende tot dekking der kosten, door de afdeoling alhier gemaakt, onder do volgonde bewoordingen aan. Ik hoop, dat u niet /.ulr vragen: waar kan ik meo af, muur wat kan ik geven? Nu, mijne vrienden, wanneer de zaak, waarover wy dozen avond gesproken hebben, uw hart heeft gekregen, dan hebben wy tegelijkertijd den sleutel van uwe geldkist. Het geld is op zichzelf niets, maar ge kunt op deze wyze uiting geven aan uwe sympathie. Het is de thermometer van uw geloof; wy moeten dus èn uw hart èn uw geld hebben. Het een is onmisbaar, het andere noodzakelijk Crove de Heere, dat ik niet tevergeefs ge sproken heb! Hiermede eindigde Spr. dii hoogst ernstig en met jeugdig vuur uitgo sproken woord en weer liet de Zangvoreeniging zicli hoorenEerst nu het Bondslied van den Ned. Zangersbona en daarna Jesaja 52 7 en 0. Dit laatste speeldo hot Fanfare-corps ook nog alleen, waarna prof. Valeton namens do al- deeling den dank aan allen bracht, die aan liet welslagen van deze samenkomst hadden medegewerkt. II y gedacht in de eerste plaats het gemeentebestuur, dat dit llinko school- gebouw had afgestaan; do kerkvoogden, die voor zitplaat son on verlichting hadden gezoigd, en ook do beide directeuren der Zang en Muziek voreeniging, de hoeren Postma en Marks, eerstgenoemde voor den zang, laatst genoemde, dio geheel buiten de Stichting staat, voor de muziek. Nadat de laatste spreker do vergadering met een krachtig dankgebed had gesloten, woid staande nog aoor allo aanwezigen ge zongen het 4de vers van Goz. 50. Reeds waren do moesten opgesiaan om te vertrekken, toen der vergadering nog werd medegedeeld, dat het Fanfare corps nog ten slotte eene ouverture van J. Baurnan wenschte ten beste te geven, welke met do meest mogelijke aandacht werd aangehoord, waaruit men, evenals uit de andere nommers, kun opmaken, welke grooto vorderingen genoemd corps gedurende pas acht maanden onder leiding van don heer Marks heeft gemaakt, zonder daarmede oen woord van lof to onthouden aan hot geoefende zangkoor van den heer Postma. Van 1S70 tot en met 18,92 zöfoi414 offi cieren van het Nederlandsche leger bij hot Noderl.-Ind. leger of by de Landmacht in West Lndië gedetacheerd geweest. By koninklijk besluit is benoemd tot rechtor in de rechtbank to Rotterdam rar. J. H. Van Meurs, thans subst.-griffior bij de rechtbank te s Hertogenbosch. Aan den gep. lsten luit. O. D. Van Diepen- brugge, van het wapon der cavalerie, de rang verleend Yan ritmeester. Benoemd tot kantonrechter te Gulpen mr. W. H. J. Jansen, thans subst.-griffier by het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Benoemd tot luit.-generaal, b\j hot wapen der Civalerie, de generaal-majoor, adjudant in b. d. van de Koningin, W. K. L. Van Helden, inspec teur van het wapen by het wapen dor genie, do generaal mojoor J. H. Kromhout, inspecteur van het wapen. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau mot de Zwaarden, do tot ritmeester by hot ode reg. huzaren benoemde 1ste luit. ihr. M. W. Boreal, van den groeten staf, ordonnans-officier van H. M. de Koningin. De mot verlof hier te lande aanwezige officier van gezondheid 2de kl. van het leger in Ned. Indió dr. C. G. De Haan, op zyn verzoek, ter zake von lichaamsgebreken, met ingang van 1 April a. s., eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Arnhem mr. C. W. A. baron Van Haersolte, vroeger rechter in de rechtbank te Zwolle, th, x e ditor plaatsvervanger in do rechtbank en advocaat lo Arnhem. :;ien g<l IVieiiiv^. ge.i to 'o-Gravenhage overgebracht de per soon, die ly zyne aanhouding alhier op Woens dag jl. had opgegeven Maaswinkel te heeten, doch later als zyn naam opgaf Andrios Arinksen. Hfj was haveloos gekleed en, gelijk men weet, in het bezit van timmermansgereedschappen, welke bij trachtte te verkoópen en bleken te Voorburg te zyn gestolen. By zyn verhoor gat' hy op kastenmaker te zijn en verklaarde dat de gereedschappen zyii eigendom waron. Het bleek al terstond dat de politie hier met een «luwen bodrieger te doen had, die, om te voorkomen dat zyne iden titeit zoude vastgesteld worden, zich hield van zyn verleden niets te weten, ja zelfs ver klaarde den datum en de plaats zyner gobaorto niet te kennen, evenmin als do namen zyner ouders te kunnen opgeven. Uit de politie-administratie bleek dat hy we gens diefstal reeds meermalen veroordteld was. Verder is nog gebleken, dat hy voor drie veken in deze gemeente twee steekbeitels, '.eer waarschynlyk tot een elders gepleegdon diefstal behoorende, heeft verkocht, die gemerkt yn met de letters T. v. r>. JS\, op grond waarvan de Commissaris van Politie alhier verzoekt, dat de eigenaar of eigenaars zich aan zyn bureel melden. Het O.M. by do arrond.-rechtbai»k lo 's Gravonhage vorderde in de heden ge houden strafzitting voor W. L., kleermaker te Oegstgeest, die zich te Leiden schuldig maakte aan diefstal van eeno rol goed, naar de man zeioe, uit armoede 8 maanden gevangenis straf, en voor J. Z., eene jeugdige dienstbode, die te Leiden in haren dienst bij juffrouw II een paar juweelen oorknoppen, een gouden ring, een paar gouden oorknopjes en eene broche wegnam en die voorwerpen gedeeltelijk verkocht of beleende, om met het geld haren vryer te onderhouden, rv.et wien zy leefde en die het gemakkelykor vond oin niets uit te voeren, 6 maanden. Uitspraak heden ovur S dagen. By vonnis van de arron d.-r e c li t- bank te 's-Gravenhage werden lieden veroor deeld: N. K., arbeider to Katwijk aan Zee, wegens diefstal van klemmen, tot 5 dagen gevangenisstraf; W. T v. T., werkman te Leiden, ter zake van oplichting (het in valscho qualiteit Niouwjaarwonschen) tot 5 dagen - J. Z., metselaar te Voorschoten, wegens mix handeling, tot 7 dagen J. v. d. N., koopman te Noord wijk, wogeris eonvoudige beleêdlging van een ambtenaar in functie, tot f 5 boctw of 5 dagen, en C. J. v. d. W., tapper te Alten, wegens hot verkoopen van sterken drank aan beschonken personen, tot f 10 of 10 dagen. Vrygesprokon werden B. L workman te Leiden, van do hem ton laste gelegde poging tot oplichting, en S. T-. metselaar te Voor schoten, die terechtstond wegens mishan deling. Gedurende oenigen tyd worden door den burgemeester der gemeente Zoeter- woude bewyzen afgegeven aan neringdoende mensehen, om by de ingezetenen dier gemeente te mogen venten. Dit moet dienon om bedelarij tegen te gaan. Het zyn dezulken, die elders in hot Rijk geene vaste nering hebben. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is te 's-Gravenhage een man van middelbaren leeftijd, hoofd van een talrijk gezin (Lage Nieuwstraat), veimoedelyk in benevelden toestand in de Prinsegracht ge raakt. Naar men zegt, zou hy eane wedden schap hebben aangegaan om voor 25 cents de gracht over te zwemmen. Toen het on geluk bemerkt werd, riep raon de hulp in van dr. Van Valkenburg, doch ondanks alle aangewende pogingen konden do levensgeesten niet meer worden opgewekt. Het lyk werd door de zorg dor politie toen vervoerd. Hedenochtend stortte do steiger voor een in aanbouw zynd huis aan de Daendelsstraat, te 's Gravenbage, in, met het treurig gevolg, dat hy in zyn val vier werk lieden, die op den steigor werkten, mede- sleurde. Drie der werklieden moesten in het zieken huis worden opgenomen; één hunner word meer dood dan levend daarbinnen gedragen. Do vierde kwam er betrekkoiyk goed af. De lykjes van de by de ramp op do Geldersche Kade te Amsterdam zoo nood lottig omgekomen drie kinderen zyn er ter- aarde-besteld. Van uit het huls van de groot ouders in de Oude Nieuwstraat 13 worden de drie kiöijts in even zooveel lyk.wagens gedragen. Uf.-t was eett diep schokkend oogen- blik, dat niet naliet op de overtahijko me nigte, welke zich in de nabijheid verdrong, hoofd en menige vrouw brak in snikk-n u:t. Op de kistjes lagen kransen van do buren, van den eigenaar van het verbrande perceel en van de grootouders. Arme grootvader, dio nu met den zoo zwaar beproefden zoon de doodo kindertjes volgde! Juist op den dag van den brand was groot vader jarig geweest en toen waren zyne lie velingen nog versjes bij hem komen opzeggen. Overal langs den langen weg naar het kerkhof „Do liefde" men had namelyk go wenscht langs de woning op de Geldersche Kade te gaan schaarden de menschen zich eerbiedig ter zijde otn vol deernis den droe ven stoet to zien voorbij-rekken. Ec-ru? vrouw uit het volk, waarschijnlijk eeno moedor, boorde men meewarig zachtkens zoggen: rWel te rusten, lieve engelen!" De agenten, die te midden van de groot e menigte menschon langs do rijtuigen tried»} liepen, hadden weinig moeite om den tocht geregeld te doen geschieden; ieder bleef uit zichzelf op den verebchten afstand ..f week gewillig terug, waar dit in de propvolle stralen noodig bleek. Zoo kwam men op het kerkhof, dat, om gedrang te voorkomen, door de politie was afgozet. Slechts een honderdtal menschen kon den treurigen tocht ten einde toe medemaken. Nadat in de kapel de godsdienstige- cere moniën waren volbracht, werden de kistjes in i'éne zelfde groeve nedergolaten. Hartverscheurend was het. de innige droef heid van de familie aan ie zien. De arme vader moest by het heengaan ondersteund worden en de grootvader jammerde om zijne lieve kinderen. Ordelyk als zy gedurende'de plechtigheid voor de hekken van het kerkhof gewacht had, ging de menigte belangstellenden uiteen. Do directie van do eveneens door brand geteisterde broodfabriek „Do Haan", to Amster dam, heeft dadelijk alle maatregelen genomen om te zorgen dat de zaak zoo spoedig mogelijk wordt voortgezet; bereids zyn haar vele ge legenheden aangeboden en is in overwoging genomen, do zakon voort te zotten, en de ongeveer 1G0 mannen, die aan de fabriek werk vonden, aan den gang te houden. Het hoofdgebouw van de broodfabriek, aan de Valkenburgerstraat, dat grootendeels af brandde, was op beurspolis verzekerd voor f 243,000. Nog was do Amsterdnmschü brandweer bezig hare hulp te verleenen by den brand der fabriek „De Haan", welke eerst omstreeks vier uren zoo ver gebluseht was, dat de apuiien, op de „Jan Van dor Hu^djón" na, kouden in rukken, toen van haar to G u. 80 min. eene niouvve taak werd geëischt en wel in perceel 82 der Kleine Wiir.enburgerstraar, waar een ernstige binnenbrand uitgebroken was. Toen de bewoner van de achterkamer, één hoog een man, in die buurt nog onbekend, daar hij or rnet vrouw en kind eerst enkele dagen woonde do petroleum-hanglamp wilde aansteken, brak de hanger, waardoor de lamp viel. De petroleum vloeide over den grond; dadelyk vatten de gordynen vlam en hoewel de man nog trachtte iets over de vlammen te werpen, baatte hem dit niet: in een oogenblik stond alles in lichterlaaie. Do brandweer wist met twoo Veeht-kranen met drte slangen in een kwartier hot vuur to bedwingen, wat niet wegnam dat de beide bovenverdiepingen en zoWer geheel waren uitgebrand en het benedenhuis natuurlyk veel waterschade leed. Do eerste verdieping vóór was bewoond door «en los werkman met vrouw un vier kin dor»}n, wolk geain, als zajnde niet ver/.ckeul. bij de ramp altet* heeft verloren.Ö^iio tweede verdieping woonde eene oude 70 jarige viouw "Wessels, wier man uit de stad was »;n die intijds door haren buurman H. B- Meyer, die door den versukkel.deo rook met nog twee mannen tiaar boven was gegaan* werd gore By genoemden Meyer werden ook uo man, vrouw en vi<&r kinderen, bovengenoemd, lief derijk in huis genomen en van, kleeren voor zien, daar xjj zoo goed als ongekleed de woning hadden verlaten. In bet benedenhuis woonde de wed. Duinker, eeno 75-jarige vrouw, met moeder en zcon. De oude vrouw, die slecht ter been is, inoest de woning worden uitgedragen en werd met hare dochter liefderyk opgenomen in de wening van den manufacturior Verwoort, aan dn over zijde dor st-aat. Tv.ee zw.u o binnonbraudon zyn .nog van gisteravond te vermelden. Ruim te acht. uren ontstond door het om- 1 vall m oenerpetroleumlamp brand op de tweede brande broodfabriek „Do Haan Joj.enbree straat 58. Het geheele achterhuis m^c inboedel is vernield, ferwjjl de benedenverdiepingen waterschade Jeaen. Tegen halftien liep het gerucht, dat in de woning van den coiffeur Coini, Damstraat 8, waaruit rookwolken sloegen, zich nog men schen bevonden, die door den brand verhinderd waren het huis te verlaten. Do onmiddellyk toegesnelde spuitgasten, met den sectie-com mandant Yan der Brugge en den brandmeester Sickesz aan het hoofd, wisten, hoewel niet zonder gevaar, door den dikken rook te drin gen. Hot bleek hun, dat de vrees ongegrond was geweest. Niemand vertoefde meer in de woning. Door het vlugge handelen der brand weer bleef do brand beperkt tut de keuken. In den nacht van Zaterdag op Zondag was er brand in een schip, liggende aan de Ooster- dukkade. Zondagmiddag gaf do brandweer nog met één straal water op de rookende pttinhoopeu dor broodfabriek „De Haan" in de Valkenbur gerstraat Gisteren liep in Amsterdam het gerucht, dat het gesticht Meeronberg in brand zou staan; sommigen beweerden zelfs dat het in don nacht van Zaterdag op Zondag geheel zou zijn afgebrand. Belanghebbenden kunnen gerustgesteld worden: het gerucht is volkomen ongegrond. In de Czaar.Peterstraat te Amster dam is een loodgieter van een dak gevallen, waarop hy werkzaam was. De man werd voor dood naar 't ziekenhuis gebracht. De „Nederlandse he Spectato r" bracht de „allernieuwste gemak spellingm beeld. De geëthorifieerde figuur van wylen prof. De Vries staat te midden van zijne boekonnaast Het Woordenboek en vóór hem heffen kleine wezentjes, in wier lichaarcs- trekkèn, min of meer gelukkig, letters zijn waar to nemen, smeekend de handen naar hem op: „Og, hoogleraar, zo goer, hep u ons goholpe en nu wille ze ons u woordenboek weer uitgoje" Een boer word Zaterdagavond te Rotterdam het slachtoffer van eenige kwartjesvinders, die hem in korten tyd in een bierhuis in de Aert-Van-Nesstraut een bedrag van f 90 met kaartspel afwonnen. Na het verlaten van dat huis namen zy' hem mede, doch verlieten hem in do Baan, zoodat hy het spoor bjjstor was. Bij de politie deed hy van een en ander aangifte. Verloden week waren twee j:onge kloeke Franschen, de heeren Terront on Corre, bezig rond te rijden in de machinogalery van liet Champs de Mars te Parijs. Vrijdag avond nl. om tien uren hebben zjj hunne wielen beste gen. Vijf en twintig hondetdtnaal moesten z$ denzelfden weg van 400 M. afleggen, zonder af te stijgen Terront heeft gister-, Zondag-middag om 4 uren hot eerst do duizend kilometers afgelegd. Zijn mededinger Corre had toen afgelegd 985 kilometers. Hy» wilde toen nog doorrijden, maar dit werd hem belet. Beide rijders wer den in triomf rondgedragen. Geduror.de den geheelen nacht was eene talrijke menigte belangstellenden, die een frank voor ©ene plaats betaalden, b(j den wedstrijd aanwezig. Terront was rog zees- frisch, maar (torre was vermoeid. De beide kampioenen gebruikten het voedsel,, dat hunne vrienden hun toereikten, al'rijdende. Corre verorberde een biefstuk, maai» Terront gaf de voorkeur aan een kippeboutje. Corre bad het ongeluk eenmaal 'te valten, maar overigens is de wedstrijd zonder erostige ongelukken afgeloopen. Geveilde perceeleo. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 25 Februari 1S93, ten overslaan van:. lo. Mr. J. A. F. Coeboïgh, notaris to Leiden Het hors. Levendaal No.. 189, kooper de heer J. W. Bink, voor f 1445; het bute, Binnenvest gracht No. 1, bil de Maro, kooper de heer I. liosdoiff qq., vow ƒ575; het huis, Binnenvestgracbt No. 12, r^bij do Narmstraat, kooper de heer J. Stoute, voor f 910; het perceel warnloesland. in de Waard, onder Leiderdorp, groot 1 hectare, 27 aren, 77 cent.» kooper de heer J. W. P. Licht qq., voor f 5575, 2o. "VV. F. Kaiser, notaris te Leiden: De buitenplaats, genaamd „Het Huis ter Wegen", onder Sasrenheim, samen groot 4—29—15 h-vLirc-n, kooper de heer TY. Koster qq te Leimuitten, voor 14,760: hef huis. Geere- gracht. No. 4, kooper de heer J. G. Mathol, voor f 1285. i.. JenlinU jtu. 2:' e A. j li 1'-Wilde jd. 23 j.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2