KERKBOEKEN C. Kooyker, TE HUUR: Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. a. 10127. Vrijdag 254 Februari. A0.1893. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van cgon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Na proefneming M. KOOIT, RUIME KEUZE in alle Protestantsche Gezindten Agentuur gezocht. 148. Haarlemmerstraat 148. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden...7." f 1.10. Franco per poit1.40. Afzonderlijke Nommerst.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1C regela ƒ1.05. Iedere regel meer /"0.17|. Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Gemengd Nieuws Gistermorgen omstreeks vyf uren viel de nachtkar van den postrit LeidenHaarlemAi: sterdam op den Haar- lemschenweg naby de hoofdstad in een diep gat. De kar sloeg om en bleef daar een ge- ruimen tijd liggen, daar er hulp moest ge haald worden by den stalhouder Langeveld, op 't Haarlemmerplein. Het oponthoud, hier door ontstaan, was van dien aard, dat de aansluiting met de brievenposten tusschen Emmerik en Nijmegen werd gemist. In de nabijheid van een der ker ken te Rotterdam staat een man, die, op een paar krukken geleund, de liefdadigheid van de voorbijgangers inroept, niet door vra gend de hand uit te strekken, maar door allen zeer vriendelijk te groeten. Des morgens, vóór de eerste H. Mis aanvangt, komt hy op zyn post, om dien niet te verlaten dan nadat de laatste kerkganger uit de laatste H. Mis het kerkgebouw verlaten heeft; daarna gaat de man naar huis, wai.t zyne dagtaak is vol bracht en een goed daggeld is binnen. Onlangs nam een bewoner in de naby heid van's mans standplaats er den tyd eens van, om te observeeren hoe groot het weekloon wel zou wezen, dat de ledigganger met zyn vriende lijk groeten verdiende. Gedurende eene'week telde hy alle personen, die den man iets gaven, en rekende elke gift op één cent, en aldus rekenende, bereikte hjj het niet onaar dig cijfer van 1800 2000. "Wanneer dus niemand meer dan één cent zou geven wat wel niet het geval zal zijn kan de man op een weekgeld van ongeveer 20 rekenen. Menig werklooze zou zulk een postje den man benijden. Maasb De Rotterdamsche rechtbank deed uitspraak in de vermelde gruwzame mishandeling, te Overschie gepleegd door de huisvrouw van G. B. op hare 12-jarige stief dochter. Volgens den eisch werd de vrouw gestraft met 2 jaar gevangenis. Voor de 4de kamer der arron- dissements-rechtbank te Amsterdam heeft Woensdag terechtgestaan de voormalige zaak waarnemer Hendrik Visser, beklaagd van op 19 Januari de volksmenigte opzettelijk te hebben opgeruid, door te zeggenWerkloozen, wy zijn door een strooibiljet opgeroepen om te 2 uren op den Dam te komen, waar ons geld en brood zal verstrekt worden. Doet men dit niet, dan nemen wy de Beurs." Nadat beklaagde ontkend had deze woorden te hebben gesproken en de verschillende ge tuigen min of meer afwijkende verklaringen hadden gegeven, eischte het Openbaar Minis terie zyne veroordeeling wegens opruiing tot twee jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. D. Simons, achtte de feiten niet bewezen en niet vallend onder de strafwet. Hy concludeerde daarom tot vrijspraak, tevens met ontslag uit de voor- loopige hechtenis. Na overleg in raadkamer beval de rechtbank de onmiddellijke invryheidsstelling van be klaagde en bepaalde de einduitspraak op over acht dagen. 'n Brutaal heer. Pietje wan delde gistermorgen te Amsterdam langs de Nassaukaée. 't Was vrij koud, zyn overjasje was erg dunPietje voelde, dat de wind hem te pakken nam. Daar kwam by, dat 'ie 's ochtends maar heel schraaltjes had ont beten. Alles werkte samen om Pietje onte vreden te maken: waarom moest hy 't nou zoo beroerd hebben, terwyl anderen Warempel, daar stond de voordeur van een bovenhuis open. 't Was heel verleidelijk! Te duivel, dacht Pietje, da's een vriendelijke invitatie I Hij keek eens naar boven. Geen kapers op de kust, dan hig de trap op. Heel kalmpjes wandelde hij opwaarts. „Goeden morgen, juffrouw", riep hy heel vriendelijk de juffrouw van één hoog toe, die even haren neus buiten de deur stak. „Dag, baas!" knikte het vrouwtje Pietje vriendelijk tegen. Pietje wandelde heel rustig naar den zolder. Daar brak hy de deur open en de eerste kist, die hy vond. 'n Prachtige vangst. De kist was gevuld met linnengoed, met ochtendjaponnen, met slaapmutsen en kwijldoekjes, met schortjes en luiers alles deed Pietje zorgvuldig in een grooten zak, en toen daalde hy weer af. De juffrouw van de tweede verdieping eigenares van de kist met kleeren beklaagde Pietje, omdat hy zoo zwaar en zoo moeilijk moest dragen. Ja, verbeeld je, zei Pietje, quasi boos, nou sjouw ik dien zwaren zak al die trappen op, en nou mot ik waarachtig hiernaast wezen. Pietje verdween. De juffrouw moest toevallig boven zijn tableauTel D e 17-j arige Jan Van Deutekom, de tweede van de voor eenigen tyd uit den gevangeniswagen te Amsterdam ontsnapte gevangenen, werd Dinsdag-avond aangehouden en naar het politiebureau op de Noordermarkt gebracht, vanwaar hy gistermorgen weder naar de gevangenis werd geleid. De vorige week is in de fabriek „Electra" aan den Haarlemmerweg te Am sterdam voor achthonderd millioen aan bank biljetten verbrand. Het waren biljetten, die wegens hun toe stand door de bank aan de circulatie waren onttrokken en dus zonder waarde. Door W. Scheepmaker, te Loos* drecht, zyn 2 varkens afgeleverd, die het buitengewoon zware gewicht van 1114 halve kilo's bereikt hadden. In 't Friesche dorp Terhorne zijn binnen enkele dagen 6 personen aan longontsteking overleden. De heer L. C. Dudok de Wit, de bekende voetreiziger en bevorderaar van alles wat sport is, zal, zooals wy vroeger reeds met een paar woorden meldden, dezen zomer in de Vecht bij zyne buitenplaats Slangenvecht, te Breukelen, een zwemwedstryd doen houden, waarvoor hy als pry zen heeft uitgeloofd gouden, zilveren en bronzen medailles, die geslagen worden in de zilverfabriek der firma Begeer, te Utrecht. De datum van een wedstryd is thans be paald op Woensdag 19 Juli, terwyl als leden der regelings commissie zullen optreden de hoeren P. J. Appel, voorz. der zwemvereeniging „Het Y"; W. E. Bredius, ondervoorz. van de „Amst. Zwemclub"; C. A. A. Dudok de Wit, D. Vrydag, allen te Amsterdam, en A. Grootes, voorz. der „Rotterdamsche Zwemclub", te Rotterdam. Terwyl de scheepstimmerman D. L., te Heerenveen, Maandagavond met zyne vrouw by een zyner buren op bezoek was, kwam men hem zeggen, dat de deur zyner woning openstond. Hy begaf zich terstond naar huis en kwam tot de onaangename ont dekking, dat er ingebroken en een op de bed steeplank staand kistje, waarin ruim ƒ150 aan geld, verdwenen was. De justitie doet onderzoek. Maandagavond werd te Hulst de vrouw van Van H. door hare moedor, hare grootmoeder en hare dochter aangevallen en zóó ernstig mishandeld, dat zy bewusteloos neerzeeg en men voor haar leven vreesde. De oorzaak der mishandeling moet gelegen zyn in eene oude veete. De drie lieve verwanten zyn dadelyk in verzekerde bewaring genomen. Te Rome maakt men zich zeer ongerust over de herhaalde ontploffingen. Thans heeft eene bom weder schade aange richt by een buurman van den eersten minister Giolitti. De pers dringt op krachtige maat regelen aan. De politie heeft 20 anarchisten aangehouden, die by de ontploffingen der jongste dagen betrokken zouden zyn. By eene huiszoeking in de woning van den directeur van een humoristisch blad te Rome, dat op de zyde der socialisten is, zouden eenige documenten betreffende de bankschandalen ontdekt zyn, welke het blad dreigde te publiceeren. Volgens telegram uit Sierra Leona is het Engelsche stoomschip „Coanza" aan de westkust van Afrika op de Baiyah- rotsen gestrand en vermoedelyk geheel ver loren. Passagiers en bemanning zyn gered. De „Coanza" vertrok 28 Jan. van Rotterdam. Te Londen zouden gisteren de van bedrog beschuldigde bankiers Barker terechtstaan. Eén der beide broeders heeft zich echter des ochtends van het leven beroofd. De kans dat de werkstaking in Lancashire zou ophouden, is verdwenen. De werklieden hadden verklaard in eene loons verlaging van 2Ya pCt. te berusten, maar de patroons biyven op de verlaging met 5 pCt. aandringen. In eenige deelen van Griekenland, ook op Zante, zyn gisteren weder aardschokken waargenomen. Aan provinciale Duitsche bladen wordt officieus uit Berlyn bericht, dat graaf Caprivi de dame, met wie het „Deutsche Adelsblatt" hem in den echt wilde verbinden, zelfs niet by naam kent. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek, WEEK van 12 18 Febr. Datum. Uur Aantal. Goin. Ens;, Standi: 12 Februari. 13 14 15 16 17 18 5.15 6.15 6.15 5.15 5.15 6.15 - 5.15 - 7.15 7.15 7.15 7.15 7.15 7.15 7.15 16.4 16.2 16.4 16.4 16.2 16.2 16.2 Dit betoekentWanneer men 6 cubio feet 141.6 litere per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, mot 24 gaatjes, wordt een lioht verkregen, dat in sterkte gelgk staat mol 16.4, 16.2 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grain* 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt. Vervolg der Advertentiën. zal iedere Huisvrouw moeten erkennen, dat de Koffie en Thee van „VAUf 1VELEE" in zeer fijnen geur en smaak alle andere soorten overtreft. 0 1137 10 Voor Leiden uitsluitend verkrygbaar by BREESTRAAT 131. VOOR 702 16 voorhanden bij de Firma NIEUWE RIJN No. 16. Allen, die iets te vordc- ren hebben van of ver schuldigd zyn aan de nala tenschap van den Weledelen Heer JOBIAX- NE§ HEX DUIK WIJXSTKOOM, in leven particulier, gewoond hebbende te Leiden, aan de Hooglandsche Kerkgracht nommer20 en aldaar overleden op den 29sten Januari 1893, wordt verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór of op den löden Maart a. s., ten kantore van den Notaris W. F. KAISER, Breestraat nommer 157, te Leiden. 1124 12 Een gevestigd Koopman in Boom- en Veldvruchten vraagt in kennis te komen met 1111Tuinders, om hunne belangen in Commissie op de Haagsche markt waar te nemen. Brieven franco onder letters H O Advert.-Bureau A. HACK, Den Haag. 1145 11 Fijne kalfsleeren banden, zeer geschikt voor Feestgeschenk. Zeer laag tarief voor Bestelgoederen. Onverschillig over welk gedeelte van den Tramweg het vervoer plaats heeft: Per zending van 5 Kilogram of' minder gewicht .40 Cents. Van elke 25 Kilogram of onderdeel daarboven wordt per zending berekend5 Cents. Zendingen tot een gewicht van 200 Kilogram worden als bestelgoed aangenomen. Lichte goederen van grooten omvang, zooals Meubelen en dergelijken, worden berekend naar het dubbele gewicht. 5940 32 II J tegeneen jaarlijkschen huurprijs van 200.f225.—, ƒ25®.-, f36©.—ƒ355.— en ƒ500 Alle huizen zijn van Duinwater en van vele Gerieflijkheden voorzien. Inlichtingen geeft W. KOK, Archi tect, Pieterskerkgr. 16. BOUWGROND op billijke voor waarden TE KOOP. 240 15 A. Le^veiistein, eenig Leverancier der Echte, veel verbeterde NIjVGER- NAAIMACHINES, Wereld beroemd. Allerwegen bekroond. Ook de Hoogste bekro ning behaald te Scheveningen. EENIG ADRES: 5935 12

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5