ADVERTENT IËN. Doezastraat 29. H>ienstt>ocle Gevraagd Koffie!!! Koffie!!! Eerste soort KOFFIE, BUITENLAND. Fj'uulfrjjh. De vier republikoinscho groepen uit den Senaat kwamen gistcron bijeen voor de ver kiezing van een candidaat, als voorzitter van den Senaat. By de eerste stemming werden van de 155 stemmen 70 uitgebracht op Jules Ferry, 44 op Magnin, 25 op Challemel Lacour, enz. By do tweede stemming werden uitgebracht 151 stemmen, waarvan 87 op Jules Ferry, 53 op Magnin, de overige verdeeld. Onder voorbehoud wordt gemeld, dat Magnin z\jne candidatuur heeft ingetrokken. Op deze voorloopige vergadering ontbraken even wol 100 ropublikeinsche afgo vaardigdon, zoodat deze verkiezing nog niet als beslissend kan worden beschouwd. De heer Jules Ferry is 60 jaren oud. Sedert zyne niet-herkiezing als lid dor Kamer by de vorige verkiezingen, trad Ferry gehoel op den achtergrond. Zoowel de radicalen als do Bonapartisten en Royalisten zyn fel gebeten op dezen staatsman, de eersten wegens zyne koloniale politiek, de laatsten wegens zijne staatkunde in kerk en school. Beide groepen vormen echter de minderheid in don Senaat en zullen waarschijnlijk niet opgewassen zjjn tegen de gematigden, indien dezen ten minste eendrachtig hunne stemmen op Ferry uitbrongen. Morgen, Viydag, zal de Sonaat eene beslissing nemen. Het scheidsgerecht te Parijs in zake de Bêhringvisscherijen houdt heden zyne eerste zitting. Daarop zullen waarschijnlijk de bijeen komsten eene maand vordaagd worden. Men meldt dat Eiffel ziek is. Ciómenceau ontkent dat hij voornemens is zich niet weder candidaat te stellen. Dnitachlaud. De Ryksdag heeft zonder debat bij de dorde lezing hot wetsontwerp betroffende do invoering in Duitschland van den eonheidstyd aange nomen. De Borlynsche justitie hoeft weder eenige huiszoekingen gedaan. De onlangs aangehouden Russische studen ten zyn in vrijheid gesteld, maar moeten het land verlaten. Italië. In do gisteren door de Kamer gehouden zitting gaf de minister-president Giolitli eenige inlichtingen op do vraag omtrent hot onderhoud van Crispi met den directeur van „Fanfulla". De afgovaardigdo Costa verklaarde dat de mededeelingen van den minister van buiten- landscho zaken bewijzen, hoe woinig Italië in don vreemde wordt geëerbiedigd. De nu door Giolitti verstrekte inlichtingen toonen aan, op welk een laag peil ook de binnenland- sche politiek van Italië staat. Cavazzi verklaarde niet te begrijpen hoe de wil van de regeering, om licht te versproi- den, is overeen te brengen met do langzaam heid, welke wordt gotoond bij het onderzoek van het administratief beheer. De minister van financiën kwam nadrukke lijk op tegen de woorden van Costa. Na uitvoerige inlichtingen van Giolitti on verschillende andere redevoeringen, welke echter geen bijzonder belang aanboden, werd het incident gesloten verklaard, zonder dat eene enkele motie was voorgesteld. Het „Bolletino della Finanza" verzekert dat do geneesheeren elke gedachte aan zelf moord bjj Do Zc-rbi uitsluiten. Het gerucht loopt nl. te Rome, dat Do Zerbi zichzelven om het levon heeft gebracht. Bloemenkransen en andere bewijzen van deelneming worden der familie van alle kanten toegezonden. Paus Leo is licht verkoudon. De ont vangst van de pelgrims uit Hongarije, Argen tinië en Uruguay is daarom uitgesteld; niettemin ontving de Paos gisteren den Franschcn gezant, die de gelukwenschen van president Gamot overbracht. De president betuigt in zyn brief aan den Paus dezen zyne hoogachting en biedt hem zyne gelukwenschen aan met de beste wen- schen voor het welzijn van Z. H. en de Kerk. De Paus antwoordde don Franschen ge zant, dat de woorden van Carnot by de jongste installatie der kardinaals hem zeer getroffen hadden. Z. H. vroeg belangstellend nair de gezondheid van Carnot en gaf nog maals zyne sympathie jegens Frankrijk te kennen. Zwibierland. De Fransche gezant Arago heeft aan zijne rogooring medegedeeld, dat de Bondsregeo- ring zeer pijnlijk getroffen en verontwaardigd is over de beleediging, Carnot aargedaan by den carnavalsoptocht to Bazel. Do Bondsraad is bereid, do daad te straffen met alle rechts middelen, waarover hy beschikt, om aan Frankrtyk volkomen voldoening to geven. De schuldige is een jeugdig werkman, zyde-verver van beroep en Hasler geheeten. Hy was het, die by den optocht in de Panama-groep prosident Carnot voorstelde, met het grootkruis van het Lsgioen van Eor aan een breed lint op de borst. Achter dezen pseudo-Camot volgden Arton, Baïhaut, Sans-Leroy, Blondin en eenige andere ge compromitteerde Panama personen, allen met toepassolyke kenteekenen en van opschriften voorziene borden. Deze groep werd voorafge gaan door twee gondarmen to paard. De Bondsraad heeft den procureur Scherb naar Bazel gezondon, ten einde Hasler te verhooron en de zaak te onderzoeken. Uit het verhoor van do 17-jarige jonge- liodon, die tot het incident aanleiding gaven, blykt, dat zyzelven weinig of geon begrip hadden van do rol, wolke zy vervuldon, en nog minder van het ernstige der zaak. Het departement van politie deed den kantonalen Raad een rapport over hot ge beurde toekomen. De Raad van Bazel besloot, door tusschon- komst van den Bondsraad, zijn leedwezen over het gebeurde te betuigen. De BüMdsraad was gisteren te Bern by een. Er werd besloten dat, als Frankrijk eene regelmatige klacht indient, hot Bondsgerechts- hof zal worden byeengeroepen, in welk go- val zoowel de persoon, die Carnot voor- stolde, als do leiders van den optocht ver volgd zullen worden. Hot wordt beslist tegengesproken, dat de plaatselyke overheid het programma van den optocht had goedgekeurd. C» i'Ou(-Brltatiiilë. Het door de „Now-York Horald" uit Bogota ontvangen bericht, als zou Engeland aan Co lumbia hulp hobbon toegezegd, ingeval de rechten van Columbia op do landengte van Panama door Frankryk in gevaar mochten gebracht worden (zio ons vorig nommer), kun nen uit do beste bron, als volkomen onge grond, worden tegengesproken. Te Stockport werd gisteren ccno ver kiezing voor oen lid van het Lagerhuis ge- houdon, tor vervanging van den consorvatiof Jennings, dezer dagen overleden. Gekozen werd de conservatief "Whiteley, met 5264 stemmen. Hume, do candidaat der regocrings- party, verkreeg 4799 stemmen. Do te Londen opgevoodo dochter dor vroegere koningin van Hawaï vertrekt heden naar Nieuw-York. Portngfll. Het nieuwe Portugeescho kabinet is aldus samengesteld: voorzitter en buitenlandsche zaken Hintzo Rlboiro; binnenlandsche zaken Franco Castollo Branco; justitie Antonio Azo- vedo; oorlog kolonel Pimontel Pinto; finan ciën Augusto Fuschini; marine kapitein ter zee Nodes Forreira; openbare werken Bernar dino Machado. Gisteravond werd een kabinetsraad gehouden. Heden zal het programma van het nieuwe kabinet in do Cortes bekend gemaakt worden. Bulgarjje, Men bericht uit Sofia dat do grooto Sobranjo op 1 Maart (oude styl) zal worden byoengo- roepen, ten einde de wyzigingen in do grond wet to bekrachtigen. Tevens zal de regeering eene verhooging van de eUiele lyat on een jaargeld voor de aanstaande vorstin vragen. In Bulgarye is het plan gevormd f 2,500,000 byeen te brengen voor eene hoogeschool te Sofia als herinnering aan Bulgaryo's nieuwe vorstin, nu prins Ferdinand gaat trouwen. Zuid-Afrlka. In het laatst der vorige maand is een ge rechtelijk onderzoek voor den specialen land drost te Johannesburg gehouden, dat een blik geeft in sommigo toestanden aldaar. In dit geval gold het de troük of gevangenis. Uit hot verhoor blykt, dat in de gevange nis op groore schaal drank werd ingevoerd en aldaar groote feesten werden gehouden, waarby de alcoholische vochten ruimschoots werden gebruikt. De gevangenis bewaarders deden hieraan voor het meerendoel mede en men kon dus zich voorstellen welk eene ver standhouding er ontstaan was tusschen do dienaren van de H. Hermandad en de ver oordeelden. Zeer dikwerf gingen ze samen uit in clo stad en men kon dan ook menig maal een bewaker mot oen veroordeelde ge- moedeiyk samen in eene herberg zien, alwaar meestal de veroordeelde den bewaker vrybield. Zeer eigenaardig is het by zulk een ver hoor, dat veroordeelden, die levenslang of 20 jaren gevangenisstraf voor den boeg hebben en zich dus aan zware vergrypen hebben schuldig gemaakt, in de getuigenbank zitten. Voor den rechter is zulk een onderzoek zeer moeilyk. In hot algemeen wordt hier door getuigen ontzettend gelogen, en hetispynlijk om aan te hooren wat zy dikwerf durven vorklaren, na den eed te hebben afgelegd: de waarheid en niets dan de waarheid te zullen zoggen. De rechters houden dan ook hier mede rekening en gelooven geregeld een ge deelte van do getuigenissen niet. In de thans aanhangige zaak wordt het zooveel moeilyker, waarheid van leugen te onderscheiden, omdat er zoovele getuigen zyn, zoowel by de be klaagden (de bewakers) als by de gevangenen, die zeer groot belang hebben by het ontdui ken en het bedekken der waarheid. Vroeger ging het in do gevangenissen nog geheel anders toe. Toen werd byv. aan ge vangenen vergund, een goheelen dag uit te gaan, indien zy beloofden 'b avonds weer present te zyn. AVaren zy na hun bepaalden tyd niet aanwezig, dan ging een bewaker or op uit en vond meestal zyn man in de eene of andero herberg, waarna zy gomoedelyk samen verder gingen. By zulke gelegenheden kwamen de bewakers ook niet zeidon behoor- lyk aangeschoten thuis. Die tyden zyn voorby do toestand is wel sinds verbeterd, doch uit zulke zaken als die in de afgeloopen maand blykt dan toch, dat er nog zeer veel te ver boteren valt, en dat in het speciale geval te Johannesburg schoon schip moet gemaak worden. Telegrammen. PARIJS, 23 Februari. De „Figaro" heeft een vriend van Jules Ferry ondervraagd. Deze hechtte groot gewicht aan zyno verkiezing als voorzitter van den Senaat. De radicale bladen, vooral de „Lanterne," zyn verontwaardigd. WASHINGTON, 23 Februari. Het ministerie- Cleveland is thans volledig. Ricard Olney van Boston wordt attorney-general, Hillary Herbert krygt marine. LONDEN, 23 Februari. (A. E.) UitkBorlyn wordt gemeld dat het thans na do ontvangst van de doputatio der agrariërs door den keizer duideiyk is, dat de Duitsche regeering liever zich tevreden stelt met het leiden der agrarische beweging, dan te beproeven haar te onder drukken. CHICAGO, 23 Februari. Alle wissolwach- ters op don Chicago Western Indiana Railway hebben het werk opgezegd. Zy vragen loor.sverhooging. Het vervoer van koopwaren is gestaakt. PARIJS, 23 Februari. De „Figaro" houdt vol, dat een by zonder onderzoek is ingesteld tegen de personen, die by de Panama-zaak betrokken zyn. LONDEN, 23 Februari. De werklieden der katoenspinnory in Lancashire hebben hot voor stel, dat door do patroons gedaan werd, (zie ons 2do blad), aangenomen en zullon morgen eene vergadering te Manchester houden. LONDEN, 23 Februari. De „Standard" ver neemt uit Bangkok, dat wegens beleediging van den Franschen resident, de Fransche regeering aan Siam voldoouing gevraagd heeft. De „Daily Telegraph" deelt mede dat de garanten van den Baring-boedel in de ver lenging van den duur der garantie met één jaar toestemmen. BERLIJN, 22 Februari. (H. C.) Heden heeft de keizer in tegenwoordigheid des ministers van landbouw eene deputatie ontvangen van de centrale landbouwvereenigingen der oostelijke provinciën, welke Z. M. de wenschen van den landbouwstand tot bevordering van den landbouw kwam konbaar maken. De keizer zeide, gaarne het zyne te willen doen om de moeiiykheden, waaronder de landbouw vooral in de oostelyke provinciën leed, te verhelpen; doch or zou geruime tyd noodig zyn, vervolgde hy, om het beoogde doel nader te komen, en daartoe was met name het behoud van den vrede noodzakeiyk, waarvoor eene versterking van 's lands weer- baarhoid kon "bydragen. De kenbaar gemaakte voorstellen en wenschen zouden worden onder zocht en zoovoel mogeiyk in aanmerking ko men. Hut zou den keizer verheugen, zoo do bloei van den landbouw kon worden bevorderd, want, zeide hy, de landbouw lag hem als steunpilaar van het Koningschap na aan het hart. LEIDEN, 23 Februari. Thora ometor standgisteravond om 8 uren 4° C. 39.2 Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren O*5 C. 32° F.; 's middags in 12 uren 0.5° C. 32 .93 F.'s namiddag? turen 0" C. 32° F. Naar men ons uit Rynsburg meldt, is het aldaar ton gevolge van do plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad niet geheel rustig en hebben de dorpsgenooten zich mitsdien in twee par ly en verdeeld. Dinsdag en Woonsdag-aTond was het tot laat in den nacht zeer rumoerig, worden hier en daar ruilen ingegooid en violen er ook klappen, zoodat heden personen en eigendom men niet meer veilig zouden zyn. De borichtgevor acht het hoog noodig dat de hoogero macht spoedig tusschenbeide komt, omdat anders de gevolgen niet te over zien zouden zyn. De minister van marine, de heer Jansen, veroenigt heden een 15-tal vlag- en hoofd officieren dor zeemacht, werkzaam aan het departement of to 's-Gravenhage met verlof, aan een gastmaal in hot „Hótel des Indes", aldaar. ALFEN. B o v a 11 e E. Uithol Rob. Kranenburg Z. J. Van Klaveren geb. Van der Helm, Z. 8. Van Mujjou geb. Zuidam D. J. Wiegman geb. Vau Zwiotea D. G. J. Kwakemank geb. Van Leeuwen D. J. A. Van Polt Lecbnor geb. Delbacre D. M. Deu Hollander geb. Brunt, D. Overleden: W. J. Van 't Woo t, d 3 j. G. Pe B'fttken. echtg. van C. Van 8chalkwyk, 47 j. M. Verlooij, w «lnr. van M. Vau Emelt, 77 j. H. C. Van Wi« kei. d. 7 m. AARLANDERVEEN. Bevallen: B. Rombouta geb. Boer D. J. Ovorte geb. Deters, D. J. Ver- krido geb. IJdo, Z. Overleden: M. N. De Jong, d. 3 m. C. Van Poo'poeat, echtg. Tan B. 8prokk< r!efi, 34 j BODEGRAVE. Bo vallen: O. Wolewgk gob. Bto'.wyk, Z. A. Verlaan geb. V n 8oe»'., Z. Ovorlodon: A. De Bruin, echtg. van G. Van d(n Hen rel, 06 j. Delft, 33 Febrnaii. Granen mot voldoende aan bieding; de handel blijft nog etil ea prijzen gingen me< rendeelu iota lager. Witto Tarwo ft.75 a ƒ7.10, Roode ƒ5.40 a ƒ6.40, Rogge 4.75 a ƒ5. ZomorgorBt 3.75 a ƒ4. Chovalier- 4.75 a 5.20. Haver 2.75 a ƒ3.60. Blauwe Erwten ƒ6.25 a 6.90. Bruinoboom-n ƒ6.— a 8.25, Paarden boon en ƒ.4.10 a ƒ5.60. Dnivenbooneu ƒ6. a ƒ6.40. Wintor-Koolzaad ƒ3.50 a 9.25. Zomer- Koolzaad a 9.—Kanariezaad 16.a 17. Hennepzaad f 6.75 a 7.95, allee per HL. Gotrouwd R. F. G. POURCHEZ, Luitenant Kwartiermeester Q.-I. L., en G. C. SLOT. Leiden, 23 Februari 1893. 1142 6 De Heer en Mevrouw POURCHEZ Slot betuigen hunnen welgemeendon dank voor de veelvuldige blijken van belangstelling, vóór on by hun huwelijk ondervonden. U51 4 De Heer en Mevrouw SLOT en de Heer en Mevrouw POURCHEZ betuigon hunnen hartelyken dank voor de vele blijken van be langstelling, die zy vóór en by het huwelyk hunner kinderen hebben ondervonden. 1152 5 Ondergetoekende bedankt de Kiezers har- teiyk voor het vertrouwen, in hem gesteld hy hoopt zyne beste krachten aan te wen den tot heit dor Gemeenten Rynsburg. 1165 5 H. HOGEWONING Cz. Wie goedkoop en accuraat zpne Uurwesken wil laton maken, die brenge ze: jr. J. VAN LEEPWEV. Voor hot juiste gaan een jaar garantie. 1159 6 Er wordt 1 Mei ge iraagdeene nette als Melit-nllcen on van goedo gotuigen voorzien. Brieven aan hot Bureel van dit Blad onder No. 1160. 5 een gemeubileerd Slaapkamertje, tegen matigen prys. B vi ie ven met pry sopgaaf franco onder letter H, by de Boekh. MENSING en VISSER, Den Haag. 1144 6 SO Cts. per 5 ona. By 2 fi Minder. J. v. d. WAALS At., 1163 7 Kalvermarkt No. 2.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3