Yan Nispen tot Sevenaer 828, Terwindt 415 en Bellaard 368. Er moet herstemming plaats hebben tus- schen de hoeren jhr. Van Nispen en Terwindt. Aan Burgemeester en "Wethouders der go- moonto Rotterdam is door den heor C. SythoflT, gepatenteerd als directeur der Naamlooze Yennootschap „Rotterdamsch Nieuwsblad" te dier stede, een adres gelicht, waarin hy to kennen geeft dat naar zyno meening het choleragovaar genoomde stad dezen zomer weder zal bedreigen en wol van do zyde der rivier; van de lijders toch, dio in 1892 aldaar door do cholera bezocht werden, kon mot voldoende zekerheid goconstateord worden, dat zy Maas water hadden gedronken. Waar dus, zogt adressant, or.zo bodem nog onbesmet is, daar ligt de aangowezen weg, om zich tegen een overval dier vorradcriyko ziekte te wapenen, in hot nemon van voorzorgsmaatregelen tegen het gebruik van Maaswater, zelfs al is dit gedeeltelijk gezuiverd. Adressant neemt daarom de vrijheid B. en Ws. mede te deelen, dat naar z\jne overtuiging hot mogelijk is do drinkwaterleiding van do gcmconto Rotterdam te voeden met zuiver welwater. Hy verzoekt hun hom in staat te stellen zijno woorden met daden te bevestigen, door in of naby de gemeente eene open ruimto van dertig vierkante meters gedurende vier weken to zyner beschikking te geven en hem too to staan daar geheel op zyne kosten eene proefboring te doen geschieden, om hot bo- wys te leveren, dat zuiver water zich bovindt in don bodem van Rotterdam, waar ook een deskundigo dit mocht willen putten. De meer dan bekwame spoed, welke voor deze proefneming gewenscht is, ontneemt .adressant do gelogenheid tevens eenige stuk ken over to loggen tor bovestiging van zyn vermoedenmocht de proefboring, onder nomen zonder officiéél tydverlies,degewenschte uitkomst leveren, dan nog is or tyd do gomoentelyke drinkwaterleiding onafhankelyk van het Maaswater te maken, voordat het cholera-spook in het warme jaargetydo rond waart. Het vertrouwen bestaat dat het diep wel water zuivor zal zyn mot eenigo sporen yzer; by Zuid-Woator storm mot eon weinig zwavel en kryt. Het voorloopige plan is eene twee- duirasbuis in don grond to dryven, welke oone vermoedeiyke watoropbrengst van vier duizend liter por uur zal gevenproeven hebben aangoduid, dat in ieder vlak van twee vierkante moters eene leiding mot die op brengst te slaan is; na do proefboring ter bepaling van watergehalto en diepte zal iedere nieuwe wel by aanleg van minstens 24 stuks, door eon particulier deskundige geslagen, niet moer dan driehonderd gulden per 6tuk behoeven te kosten. De geheele aanleg levert dus geen finantièel bezwaar op voor de ge meente. Het materiöol voor de proefboring ligt -gereed, zoodat eone spoedige beslissing van do zjjde van B. en Ws. hoogst aangenaam zal wezen. Adrossant doet deze belangloozo aanbieding aan do gemeente, overtuigd van het groote belang, dat daarin steekt voor de volksge zondheid, voor die duizenden gomeentenaron, die om de kosten al hun verbruikswater niot kunnen koken, mede voor het onbereken baar voordeel voor den handel, welke geene bolemmoring zal ondervinden, wanneer het blykt mogeiyk te wezen de haven van Rot terdam niet alleen vry van ys, doch ook onbesmet van cholera to houden. In hoeverre hot plan van den adressant to vorwozenlyken is, zullen slechts technici kunnen beoordeelen. Met het oog op het mogelyke choleru-gevaar mag men echter vorwaohten, dat de betrokken autoriteiten hot adres ten spoedigste zullen in behandeling nemen. Naar men vernoemt, is do commandant van de „Prins Alexander," do heer Yan der Woude, die Zaterdag 11 dezer naar Indië vortrok, aan boord van dien stoomer plotseling oveilodon. Het schip bevond zich in de Golf van Biscaye. Naar het „Hbl." verneemt, is do beer Brondgeest, echtgenoot van mevrouw Theo Frenkel-Bouwmeostor, en sodert eonigon tyd onder den naam Van Amstol deel uitmakende van het Rotterdamsche tooneolgezolsshap van Do Vos en Van Korlaar, togeu 1 October a. s. by liet „Nod. Toonoel" geëngagoord. Do min. van marine broDgt ter konnis van belanghebbenden dat in dit jaar by hot j Kon. Instituut voor do Manno te Willemsoord, na vergelijkend examen, twintig jongelingen j kunneu worden geplaatst als adelborst voor den zeedienst, alsmede dat in dit jaar vier jongelieden kunnen geplaatst worden als adspirant-administrateur by de Kon. Nederl. zeomacht. Nadere byzonderheden bovat do Sts.-Crt. Men meldt uit Luik: Voor eone over- vulde zaal, bestaande uit de beste kringen van de stad, trad gisteravond het „a Cap- pella Koor" van Daniël De Lango op. Ver schillende autoriteiten op muzikaal gebied, vertegenwoordigers uit de letterkundige werold, zelfs eenige leden van de hoogere aristocratie, opzettelijk uit Brussel daartoe overgekomen, waren aanwezig. Toon het koor op het podium verschoon, werd hot door hot auditorium goestdriftig toegejuicht. De geheele avond was één reus achtig succes. Daniel De Lango kroeg vóór cn na do pauze siorlyke kransen met de nationale kleuren. Verschillende nuramors oioeston gobisseord worden. Aan 't slot kwam er aan de toejuichingen geen einde. Het stoomschip „Aröjoeno", van Rot terdam naar Java, passeerde 22 Febr. Port- Sal'd; de „Seraarang", van Rotterdam naar Java, passeerde 22 Febr. Aden; do „Spaarn- dara", van Nieuw-York naar Rotterdam, ver trok 22 Febr. van Boulogne-sur Mer. By koninklyk besluit is aan mr. J. J. De Reus, op het daartoo door hem gedaan verzoek, met 1 Maart a. s., eervol ontslag verleend als president der rechtbank te Dor drecht, met dankbetuiging voor de door hom in rechterlyke betrekkingen bewezen diensten. Aan den 2den luit. D. Zeper, van het 7do reg. inf., op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dionst verleend. Met 1 April a. s., benoemd tot directeur van het postkantoor te Raalto, C. W. C. Van Rietschoten, thans klork der posteryen lsto kl. Met Ingang van 15 Maart a. s. benoemd tot officier van justitie by do rechtbank te Amsterdam mr. B. Ort, thans officier van justitio by de rechtbank te Winschoten. Gemengd Nleuws. Als men dezer dagen den winkel van den heer H. F. Hoosemans, op de Bree- straat tegenover het Stadhuis, passoert, wordt de aandacht getrokken door fraaie nabootsin gen op aardewerk van schilderstukken, meestal van erkende meesters. Do naam, waaronder dit artikel in den handel wordt gebracht, is „Faïonce de Rozen burg". Do bewerkingen er van kunnen meostal, zonder uitzondering, ware kunststuk jes wordon genoemd, vervat in fraaie lysten, waardoor zo eeno plaats in salons alleszins waardig goacht kunnen worden. Hot succes, dat er mode ondervonden wordt, is dan ook zeldzaam groot. Do heer Hoosemans heeft thans weder eone uitgebreide collectie van die schildoryon ont vangen, naar doeken van Nederlandsche man nen van naam, als Apol, Bosboom, Vroiyk, Mauvo, Maris, enz., enz. Met belangstelling zal men ook die vorza- meling gaan bezichtigen, om er misschien wel tevens eene keuze uit te doon. De hoer Hoosemans is natuurlyk steeds bereid de gowenschto inlichtingen to^ geven. Naar wy vernemen, heeft mejuf frouw M. Wosterhoff, verloskundige alhier, hare benoeming naar Friesland aangenomen en zal zy hare functiön aldaar aanvaarden op 1 April a. s. Voor do arrond.-rechfeb-ank te 's Gravenbage hadden zich heden, te verant woorden J. L. en A. G., arbeiders uit Leidon. Volgens hunne verklaring door broodsgobrek en n\1 pende ellende gedroven, gingen zy in den avond van den 19den Jan. jl. naar oen meelpakhuis aan het Utrechtseho Voer alhier, wisten zich door verbroking toegang tot dat pakhuis te verschaffen en ontvreemdden daaï 7 baaltjes bloem, waarvan zy oen gedeelte voor f 6 verkochten aan zekeren Gl., te Leiden, die, aldus zeiden de beklaagden, hen eigenlyk tot den diefstal had aangezet, daar hy zich bereid had verklaard wat beklaagden hem brachten to willen koopen en zoo nauw niet to zullen zien. Bovendien hadden de armo drommels geen cent voor de verkochto waar ontvangen, hoewel Gl do bloem toch voor zyne varkens had gebruikt. Borouwvol bekenden do beide mannon hunno schuld, verzekerende dat alleen nypende armoede hen tot den diefstal gebracht had. Subst. officier mr. Pleyte, wyzende op het hoogst ernstige van dozen diefstal, al wilde hy don nood, waarin do gezinnen van be klaagden verkeerden, eenigszloe in aanmerking nemen bracht huldo aan de Leidsche re cherche voor hare activiteit. Zich voorbe houdende om ook tegen Gl. oono strafvervol ging in te stellon, vorderde ZEA. voor ieder der beklaagden 1 jaar gevangenisstraf. Daarna hadden zich te verantwoorden Tii. v. d. H., te Leiderdorp, en A. v. d. Z to Zooterwoude, die in den laton avond van den 29sten December a. p. den dienstdoenden veldwachter Van der Stel op eeno allerge meenste wyze uitscholden on nog n-ishan dolde.i op den koop toe. Dat de kwajongens nogal beestachtig hadden huisgehouden, bleek wol uit de verklaring van den 70 jarigen nachtwacht van Zoeterwoudo, dat hy in zijne 26 dienstjaren als nachtwacht nog nooit zulk een toonoel had bygewoond. Het O. M. nam do zaak ook zeer ernstig op en vorderde roor ieder der beklaagden •iiie maanden gevangenisstraf. In den avond van den 2den Januari jl. kwam H. A., te Leiden, in de Papegaaipoort alhier, om, volgens zyn zeggen, eeno boodschap to brengen aan zyn zoon, dien hy niet thuis vond. Daarom klopto hy aan by zekeren P. J. V., die in genoemde poort met eeno vrouw woonde, om daar zyne bood schap achter te laton. Volgens bekl. had A. zich toen minder wolvoeglyk tegenover de vrouw, met wio hy leefde, gedragen; daarom was hy kwaad gowordon, had A. de deur uitgegooid en volgens de getuigen hem later met eene tang op hot hoofd geslagen. De vrouw in quaestie verklaarde dat er niets onbehoorlyks was voorgevallen. Het O. M by do Haagsche rechtbank vor derde heden do veroordeeling van P. J. V., tot eene maand gevangenisstraf. Voor J. B„ sjouwer te Leidon, die op den 16den Januari jl. aldaar oen Rijksveldwachter mishandelde en beleodigde. die hem nog wel in zyne dronkenschap op de been hield, vorderde hot O. M. by de Haagsche rechtbank heden 7 dagen en voor A. v. T., te Alfen, die aldaar op 19 Januari jl. J. M. met een paar schaatsen op het hoofd sloeg, zoodat de man drie bloedende wonden kreeg, 13 dagen zyn bed- moest houden en nog niet in staat is om zyn arbeid to ver richten, 6 maanden gevangenisstraf, terwyi voor B. D huisvrouw van G. v. d. R., die to Noordwyk aan Zoo op- 13 Januari jl. hare buurvrouw, de wed. II., met een bezemsteel afranselde, by eene quaestie over het schrobben, zoodat de vrouw in elkaar zakte en eeno hoofdwond door den heelmeester gehecht moest wordon, 8 dagen gevangenisstraf word gevorderd, hetgeen beklaagde „niet mooi" vond, geiyk zy. gulweg zeide. Uitspraak in alle zaken heden over 8 dagen. By vonnis van do arr q-rd. rechtbank te 's-Gravenhage werd heden veroordeeld Ph. S. 't V., arbeider te Nieuwveen, die aldaar, zonder eenige aanleiding, eene oude vrouw ernstig mishandelde, zoodat awaar lichamelyk letsol ontstond, tot 9 maan4en gev.-straf. Ontslagen van rechtsvervolging werd de- Scheveningache schipper M. V., op grond dab de hem tien laste gelegde vernieling van de vlschnettea van een Engelsch vaartuig door de omsta^dighedon, waarin de beide schepen verkeerden, noodzakeiyk was. Den 6den Maart zal voor de arrond.:?0chtbank te 's-Gravenhage behandeld worden de zaak van den marskramen, die op 1 Januari in de gemeente Ter-Aar eene vrouw, die met hem- reisde, zou hebben ver moord; 25 getuigen zyn gedagvaard. Eene verme-gende dame, dezer dagen te 's-Gravenhage overleden, beeft hare woning vermaakt aan de liefdezusters van den 3. Carolus Baromeus, die thans gevestigd zyn in het perceel Lage Wostoinde, hoek Assendelftstraat. Het huis, dat op een der fraaiste punten van de residentie gelegen is, zal voor het verbiyf der zusters in orde worden gebracht. Men deelt mede dat do kosten dier restauratie ten laste der erfge namen van de liefdadige dame komen. In hot niouwe gesticht zullen geeno ziekon worden opgenomen; bodoelde zusters toch verplegen de zieken aan hunno eigen woniDgen. Langs telegrap li ischon weg is gisternamiddag, namens do Regeering uit Den Haag, by de politic te Rotterdam de aanhouding verzocht van den door het Panama schandaal bekend geworden Arton. Men meent met zekerheid te weten, dat hy uit die go- moente met een der stoomschepen, langs welken weg ook, zal trachten te ontkomen. Een chef van hot departement van justitie begaf zich, tot het geven van nadcro inlich tingen, naar Rotterdam. Mejuffrouw Alikot, de onge lukkige moeder, die Dinsdag avond by den noodlottigen brand op do Gelderscho kade te Amsterdam hare drie kinderen verloor en die zelve zoer ernstige kneuzingen bekwam by den val van hot dak, ligf nog zeer be denkelijk in het gasthuis. De geneesheeren hobben geconstatoord dat hare wervolkolom en een paar ribben zyn gebroken. Do zieke is zeur onrustig, nadat zy het bewuslzyngo deeltelyk heeft teruggekregen. De doctoren geven echter nog niet de hoop op, haar in 't leven te houdon. liet is ovonwel een ongun stig teeken, dat zy in het geheel niet naar hare kinderen vraagt. Gisteravond te 11 uren was haar toostand niot verergerd. Alikot vertoeft by zyno schoonouders in ie Oude Nieuwstraat. De staat van versuffing, waarin hy langen tyd vorkeerde na het ver nemen van het onheil, is geweken. Thans is le man vry kalm. HU heeft de lijkjes niet gozien. Hy kwam gisternacht aan lietpolitie- buroel aan do Oudebrugsteeg om zo lo zien, en toen men hem hiervan trachtte af te brengen, omdat dit gezicht hem te zeer zou aangrypen, jammerde en smeekte hy om dan ten minste zyn jongen te mogen zion. Gelukkig kon men hem met zachten drang overtuigen, dat hot beter was om dit niet te doen. De lykjes zullen, na aan de Oudebrug go- kist te zün, naar een der familieleden worden gebracht, om van daar op hot kerkhof „De Liefde" te worden teraardobesield. Het jongste kind, 't meisje; dat gevonden werd in de goot van 't brandende huis, en dat overnachtte ten huizo van den schoenmaker Kienhuis, is oveneens overgebracht naar 't huis van hare grootmoeder, 't Meisje is weer geheel hersteld, maar het roept herhaaldelyk om moeder. Eone groote schare- menschen stond go- durende don geheolen dag naar de verwoes tingen van don brand te-kijken. Voor het huis liggen do overblyfselen der verbrande voorwer pen opgehoopt. Het hui'9-we-rdt door de politie bewaakt. Ieder is innig begaan met den vador, die, van den arbeid torugkeerend-, drio zynor liove k&ïderen dood en zyne vrouw en het Yierde kind zwaar gewond vond. Moge dit niouwo en hartverscheurende bo- wys van het gevaar der petroleumlampen er toch toe bydragen om ieder, die petroleum gebruikt, indachtig te maken op den plicht om- eenige voorzorgen te nemen. Want men ie- dit niet alleen verplicht voor eigen gezin, maar ook voor zyne buren. De beste wyze om brandende petroleum te blussehen is er zand ovorheen tö werpen. Het zee-zand is daartoe heb beste. Indien men schoorsteen-ern&monten met zand vult en in de kast oeni vaatje met zand gereed beeft staan, dan heeft men dadeiyk het bltrsehmiddel bjj de band als eene lamp omvalt. Laat do dood van die- arme kinderen nu toch dit gevolg hebben, dab zy, die petroleum, brandesi, hunne verantwoordelykheid govoe- len ec hun plicht vervullen door steeds wat zand by de hand te hebben. Te Rotterdam Is-o.pgericht oen.» vereeniging tot behoudi der Rotterdamsche kersnis. Een groet aantal belangstellenden zy» reeds als lid toegetreden. Voer do vacatu-ro van hoofd der sehool 2de soort Acbber-Klarenburg te Utrecht, hobben zich 111 sollicitanten aangemeld. De lyken der beide knaapjes, die voor ruim 3; weken by het spiering- visschen in zee verüwaaldon, zyn giateron te Blokzyi, op eene ysschots liggend, voor de haven aangedreven. De arbeiders van de stoomkaiton- fabriek „Union", te Oudo-Pekela, hebben opnieuw het werk gestaakt. Ook by hetltaliaanacheleger is aangenomen dat de sabel der cavalerie- officioren aan den ryzadel zal vastgemaakt worden. Uit S t.-P e t e r 8 b u r g wordt aan do „Times" gemeld, dat de statistieke opgaven toonen hoe de cholera, in weerwil van de heerschondo koude in Rusland, weder too- neemt. Een zware sneeuwstorm woedt in de midden- en oostolyke staten van Noord- Amerika. De aankomst van de treinen is veel vertraagd. Op eenigo plaatsen zyn de treinen ingesneeuwd. Blanche Deschamps, het dertien- j nig meisje, dat te Chasselay een kameraadje vermoord en bestolen had, is door het Hof van Grenoble tot tien jaar opsluiting in een ver beterhuis veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2