N4, 10127, Vrijdag 24 Februari. A°. 1893. Een nieuw kwartaal F'onilleton. CEEN VERTROUWEN. PRIJS DEZER COURANT: Vcc-r Loiden p«r 3 m«udec...;ƒ1.10. Fr&aeo per post1.40. AfroodorlgV» NommeraD.QK. Jgsst1 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- m feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENTIÈN: Ta» 1—-8 regels ƒ1.06. Iedere regol meer/"0.17J. Qrootere letter» outr pUetamiict». Toer het ioeeeeeere» buiten de ftud wordt ƒ0.06 beieicad. Dit nonunui' beslaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. van het Leidsch Dagblad begint met 1 Maart a. s. Zij, die zich nu reeds abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Offloiëel© Kenniejfovingen. Bargemcceter en Wethouders van Loiden Gezien het adres van M. D. SPEYER, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van eeue slachterij in het perceel flooglandeche Kerk- giacht No. 6, Gelet op do artt. G en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiok dat ge noemd verzoek met do bijlagen op de Secretarie dezer gemeente tor visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag 9 Maart aanst., 's v rnrraiddags te elf oruu, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegovon om bezwaren tegen dat vorzo» k in to brengen. Burgemee'.ter en Wethouders voomo<md, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Ffcbr. 1893. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 Februari. Door het Leidsch Studentencorps is tot quaestor collegii gekozen de heer J. Dirkzwager. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Maasdam," van Rot terdam vertrekkende. Ten postkanlore alhier moeten de brieven, enz. uiterlyk Vrijdag avond om 10.10 (stadstyd 10.30) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adros vermeld te worden. De Martha Stichting te Aifen aan den Rijn Voor onverzorgde kinderen verzoekt ons mede te deeien dat de heer G. J. De Reus, wegens andere werkzaamheden, niet langer als agent kan werkzaam zijn en dus geeno giften meer voor deze instelling inzamolt. Zoolang nog geen plaatsvervanger is aan gesteld, verzoekt het bestuur alle bijdragen, die men voor dit goede doel wenscht af te zondoren, rechtstreeks in te zenden en niets aan vreemden af te geven, daar reeds ten vorigen jaro misbruik is gemaakt van den naam van den afgetreden agent. In de 11. gehouden Raadsvergadering der gemeente Alkemade is besloten: lo om de kosten voor besmettel|)ko veeziekte voor rekening der gemeente te nemen en de voor radige goederen in mindering daarvan te ver- koopen; 2o. eeno brug in het openbaar voet pad by do wed. C. v. d. Zvvet, te Roelof- Arendsveen, te doen vervallen en de doorvaart te dempen3o. aan B. en "Weths. op te dragen het verdere onderzoek in zake het bij den Raad van Stato aanhangig geschil omtrent de woonplaats der arme krankzinnige A. J. Vujjk4o. den nieuw te benoemen veldwachter evenals wylen zyn voorganger I. Van de Panne 50 'sjaars al3 vergoeding voor huishuur toe te kennen; 5o. geen deel t9 nemen aan de te Leiderdorp op touw gezette adresbe weging aan het Gemeentebestuur van Leiden, in zake de Spanjaardsbrug, in verband met do politie-verordening van Leiderdorp, daarin dezo gemeente geene klachten te dier zake vernomen zijn; 6o. om de jaarwedde der onderwijzeres te Rypwelerir.g, die eeno ver hooging van f 50 had aangevraagd, op het bedrag van 500 te bestendigen7o. om den adressant J. C. Van Staveren, te Ryn- saterwoudo rnedo te doelen, dat er voor- loopig goone termen bestaan, gunstig to beschikken op zyn verzoek om geldelijke toe zeggingen in verband met öventueele overbrug- ging der Oude-Wetering; 8o. do brugteOud- Ade naar den „Zwarten weg" niet voor gemeenterekening over te nemen, als zynde daarby alleen particuliere belangen botrokken j 9o. om voor kennisgoving aan te nemen een j togenadres van don heer dr. J. Kimmel, te Oude-Wetering, in zako eene verhooging der jaarwoddo van den gemeente-geneesheer te Rijpwetering, alsmede een schrijven van dr. N. J. Rooswinckel aldaar; lOo. op een adres om verhooging der jaarwedde van den ge meente-geneesheer te Rijpwetering van f 500 op 1000 of 800 afwyzend te beschikken, aangezien dr. Rooswinckel nog maar 4 maan den in de gemeente fungeert, hoewel naar het oordeel van sommige leden het verlaDgen naar verhooging by Z.WeledelZeerge). zeer dringend is; na afloop van het jaar kon men dan in overwoging nemen, of hy alsdan voor eene gratificatie of traktemontsverhooging in aanmerking zou kunnen komen. In de vergadering van de Holl. Maatscb. van Landbouw, afd. AlfenOudshoorn Aar- landerveen, is de lieer P. A Wernink, te Oudshoom, verkozen tot secretaris, in de plaats van den heer A. A. Yan Pelt Lechner, die, wegens zyne benoeming tot burgemeester van Zevonhuizen, voor die betrekking moest bedanken. Door de afd. Bodegrave en Omstreken d9r Hollandsche Maatschappy van Landbouw is voorgedragen voor het lidmaatschap van hot hoofdbestuur de beer A. N. J. M. baron Van Brienen van de Grooto Lindt, te Was senaar. Boskoop zal spoedig in 't bezit zyn van twee bewaarscholen. liet plan bestaat om naast de nieuw te bouwen Christelijke school eene bewaarschool te stichten. B\j de te Hazerswoude gehouden her stemming tusschen de heeren A. De Bruyn Jz. en H. P. Straathof, is eerstgenoemde tot lid van den gemeenteraad verkozen. Gisteravond woonde do Koningin-Regentes het Diligentia-concert in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage by. Het orkest van Kes, onder leiding van Richard Hol, opende het concert met de uit stekende uitvoering der eerste suite van Mosskowsky. Als solisten traden op mevrouw Julia Uzielli, zangeres uit Frankfort, die vooral met hare liederen veel succes had, en Cesar Thomson, de violist uit Luik, dio zeer werd toegejuicht, maar te kampen had met de hitte in de zaal. Henri Vollmar accompagneerde verschillende nummers. De Koningin-Regentes kwam na het 2de nummer en vertrok vóór het slotnummer. Het publiek rees op by de komst en het vertrek. De heer Yan Kerkwijk, die dezer dagen dertig jaren lang onafgebroken lid der Tweede Kamer is, biedt den 7den Maart den leden der Kamer in het „Hotel den Ouden Doelen" to 's-Hage een diner aan. In den a. s. zomer zullen proeven ge nomen worden by de najaars oefeningen met gecomprimeerde koffie in den vorm van tabletten. Door de liquid&touron dor „Zuid-Holland- sche Leerhoeve voor Zuivelbereiding", do heeren J. B. Van Morlen, D. F. K. Harden- berg on B. C. Van Merlen, en den rechtsge leerden raadsman mr. H. Ph. De Kanter, is een schry ven openbaar gemaakt aan de heeren C. J. Van don Oudermeulen c. s., ondertoeke- naars van de brochure, waarin „het rapport over de liquidatie der Zuid-Hollandsche Leer hoeve voor Zuivelbereiding" zooals de liquidateuron zeggen heet te zyn „toe gelicht met het oog op feiten en waarheid". In dat schryven wenschen de genoomde heeren oen protest te doen liooren tegen do onwaarheid, dio in dat rapport verkondigd wordt. Gisteravond heeft de heer Thayer, gezant der Vereenigde Staten van Noord Amerika te 's Gravenhago, een luisterryk diner gegeven. Met den gastheer zaten aan mo7r. do baro nesse Van Hardenbroek, grootmeesteresse van H. M.de gezanten Legrand, van Frankryk; Yon Walterskirchen, van Oostenryksir Rumbold, van Groot Britanniabaron Du Tour van Bellinchavo; jhr. Van Karnebeok, oud-minister; baron Taots van Amerongen van Natewisch, hofmaarschalk; de lieor Van der Oudermeulen; jhr. Van der Staal van Piershil, minister-resident; baron Brantsen van de Zijp, deze allen met hunne echtgenooten, en verder nog de heeren Sendal, zaakgelastigde van Portugal; Fenton, oud-Engelsch gozant- schapsraad, en Struve, gezant van Rusland. Het was een feestmaal ter herinnering aan den dag van Washingtons geboorte. Mr. A. R. X. Luybon, raadsheer in het gerechtshof te 'sHertogenbosch, heeft thans zyn eervol ontslag aangevraagd. Reeds vroeger werd vermeld dat daartoe het plan bestond. By de behandeling van hoofdstuk V der Staatsbegrooting van 1893 werd in de Tweede Kamer gewezen op de onvoldoende vervoer middelen in verscheidene gemeenten voor het transport van zieken, gewonden, drenkelingen, enz., en de wensch uitgesproken, dat daarbij meer gebruik zou worden gemaakt van de raderbrancards, zooals die by het leger in gebruik zyn, hetgeen, naar men meende, in sommige gemeenten reeds plaats vindt. Naar aanleiding hiervan heeft de minister van bin- nenlandsche zaken den Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën ver zocht, naar do aanwezigheid en don staat van bovenbedoelde vervoermiddelen in dogemeen ten liunnor provincie een onderzoek in te stellen en verbetering daarvan, is dio noodigT zooveel mogelyk te bevorderen, en wyders bekend te worden gemaakt met de uitkomsten van dit onderzoek en met hetgeen naar aan- leidiug hiervan door hen zal z^n verricht. Dc afdeeling voor de Wis- en Natuur kundige Wetenschappen dor Koninklyke Academie van Wetenschappen houdt Zaterdag- 25 dezor eene gewone vergadering in het Trippenhuis, te Amsterdam. Alsdan zal de hoer Webor spreken „over den oorsprong der haren by de zoogdieren," terwyl de heer Lorentz „den invloed van de beweging der aarde op de voortplanting van het licht in dubbelbrekende lichamen" zal behandelen. By de verkiezing voor een lid van do Prov. Staten van Gelderland in het district Zevenaar werden uitgebracht 1820 stemmen; van onwaarde 25. Hiervan verkregen jhr. 34.) Vóór alle dingen stel ik u verantwoor- delyk dat gy u in geenerlei wyze er mede bemoeit, dat niemand iets van do zaak ver neemt, vóór het beslist is; ook daarop ver lang ik uw woord." Alexander sloeg toe. „Myn tegenparty is Kielsky", zeido Schlettendorf. „Ha!" riep de jonge man opbruisend, „dus hy is toch hier? Maar dat is mijne zaak, mijne eer, myn stryd! Nu weet ik alles en ik duld niet, vader, dat gy u tot ver dediger van onzen naam opwerpt." „Zyt gy krankzinnig", riep dograaf toornig uit, „dat gij my een woord wilt doen breken, welks klank nog nauwelyks weggestorven is?" „Mijn Hemel, maar gy weet niet riep do baron buit.-n zichzelven. „Ik wil ook niets wetenviel de graaf hem ongeduldig in de rede. Wat ik ook nog verneem, niets kan myn te luit verandeien. Het is or r.u waariyk den tyd niet toe, Alexan der, my neg boozer te maken on het laatste uur, dat my misschien nog overblyft, behoort Paula." Hy ging en Alexander bleef achter. De jonge man was in een onbeschryflyken toe stand. Wrok over de trouweloosheid zyner gade, dorst naar wraak, angst voor den graaf, do trots van den man en do bitterheid dor verraden liefde kampten in zyne borst. O, dat woord, dat woord, dat hem bond als mot onverbreokbare ketens, terwyl de ver rader zegevierend tegenover hem stondAls een knaap moest hy toozien boe een ander zyne eer beproefde schoon to wasschen, gedoemd tot nietsdoen, tot dulden, tot verdragen I Het was te veel voor het fel bewogen hart van den jongen man, te veel, het ook slechts eenigo uren lang te dragen, en uren moesten verloopon vóór de stryd beslist was, vóór hem ook slechts de minste uitkomst of genoegdoening gegeven werd. Hy ging naar beneden in het Park en liep in de schaduwrijke lanen op en neder; by kon geene rust vindenhoe zou by kunnen zwygen tegenover de trouwelooze, die zoo onuitsprekelyk veel leed over de haren ge bracht had! Langzamerhand was ook de lijd van don graaf vervlogen. Hy ging naar boven, haalde zyn hoed on sloeg toen den weg door het Park in. Vergeefs zag hy naar Alexander omhy was niet te vinden en de graaf wilde ook zyn tegenparty niet laten wachten. By kwam juist ter rechter tyd. De opperhout vester was or reeds; dadelyk daarna kwam Kielsky, ten laatste dokter Wagner. De beide mannen groei ton elkander zwy- gend; maar 's graven kalmte week, toen hy tegenover den doodelyk gehate stond. Hy werd doodsbleek, toorn en verachting fonkelden in zyne oogen en zyne lippen tril den van innerlyke aandoening. Kielsky verloor geen oogenblik zyne be daardheid hy neuriede zacht een liedje en sloeg met den zakdoek het stof van zyne laarzen af. De plaats was goed gekozenomsloten door reusachtige eiken en bedekt door kort, zacht gras, lag zo verwyderd van het ge- druisch van den arbeid en der menschen. Slechts enkele tonen van het vroolyk gezang der veldarbeiders voeren nu en dan zacht tot lien over, anders hoorde men niets dan het kweelen dor vogeltjes, die tusschen de lakken der boomen vlogen. Het was als een geheim plekje voor de liefde, diö in de zalige afzondering fluisteren wil, ver van de onder zoekende blikken der wereld. Het was zoo schoon, dit plokje aarde; zoo verlokkend schitterde de zon door de groene bladeren, zoo blauw was de hemel, dat het was alsof de natuur zelve beproeven wilde do beide tegenstanders terug te houden van hun bloedig voornemen Maar welk verlokkend gewaad zy ook aan gelegd had, geen der beide mannen schonk haar één dankbaren blik, geene berouwvolle gedachte kwam den een, geene vergeving den ander in het hart en haastig trokken de lichte wolkjes verder, als wilden zy geene getuigen zyn van wat daar beneden gebeurde. De opperhoutvester reikte ieder een ver zegeld, met den poststempel „Heidelberg" voorzien pakket pistolen toe, waarin zich tevens kogels bevonden. De passen waren afgemeten, do lyn ge trokken. Kielsky, zoowel als Schlettendorf, laadden; maar de hand van den laatste sid derde van opwinding en ongeduld. „Ik bid u, Schlettendorf, rustig I" fluis terde Haldern; „zóó zal het niet gaan." De tegenstanders stolden zich gereed. De opperhoutvester zag naar rechts, naar links, alles klaar; hy gaf het teeken tot aantreden. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 1