Een noodlottige brand te Amsterdam. Een vry hevige brand, welke gisteravond een groot deel van een huis aan de G6ldersche K^do iii do hoofdstad verwoestte, behoort door do vele persoonlijke ongelukken tot eene dei' droevigst* gebeurtenissen der laatste jaren. Van het gezin van den smid Alikot, die de derde verdieping van perceel No. 70 be woonde, zijn drie kinderen omgekomen, terwijl do vrouw en het vierde kind deorlljk zijn gekwetst. De brand ontstond even over zessen, door het omvallon eener petroleumlamp in de bin nenkamer van de tweede verdieping, bewoond door het gezin Van den Heul. Op het oogen- blik dat de brand ontstond, was alleen de vrduw met hare twee kinderen thuis. Door het geraas doodeiyk ontsteld, snelde zij, zonder nog te woten wat er gebeurd was, met hare beide kinderen de straat op. De donkere regenlucht boven het oostelijk deel der hoofdstad was weldra vuurrood ge kleurd. Duidelijk kon men aan hot sterker en zwakker worden van den gloed zien, dat hy de weerspiegeling was van een feilen brand. Uit allo buurton snoldon do menschon toe, overal zookend, overal vragend maar slechts weinigen vonden den brand, welke dicht by het centrum dor stad zoo hevig, zoo nood lottig woedde. Zelfs de buren van het brandende gebouw, de bewoners dor Gelderecho Kade, waren zich lartgen tyd niet bewust van het onheil, dat in hunne naaste omgeving plaats had. Een ooggetuige, de flinke schoenmaker L. J. A. Kienhuis, wonende naast perceol 70, waar h t vuur zooveel vernielde, een man, die hielp waar hy kon, deelde aan de „Tel." een uitvoerig verbaal mede, hetgeen wy hier laten volgen, aangevuld met hetgeen ook van andero zyden omtrent deze ramp wordt gemold „Ik zat rustig in mijne werkplaats do courant te lezen, toen ik 't zal tien minuten over zessen zyn geweest werd opgeschrikt door mljno buurvrouw, die opgewonden uit haar bakkerswinkel kwam, schreeuwende„O, God, wai. gobeurt hierbovon?" „Dadelijk snelde ik naar buiten en toon zag ik, dat do tweede en derde verdieping van liet aangrenzende huis in volle vlam stonden. „Mijne dochter, die my was nageloopen, horinnërde my, dat op de tweede verdieping eene vróuw mot twee kinderen en op de derde ne vrouw met vier kindoren alleen thuis waren. „Ik wilde terstond de tiap opgaan, maar de vlammen drovon my terug, „'t Is niet nooöig!" riep een man, die buiten stond onder do talryko nieuwsgierigen, my toe „allen yn gered 1" Helaas, hy had verkeerd gezien. „Omstreeks halfzeven kwam de brandweer op het terroln, gevolgd door den comman dant en don onder commandant. 'tBiusschings- werk ging met groote moeiiykhed' n gepaard, want de kranige wachten konden niet langs de trappen naar boven. „Toch werden zy hierdoor niet afgeschrikt; een paar gasten klauterden door een ruitje in mijne binnenkamor naar het plat der eerste verdieping. Een oogenblik daarna kwam één hunner terug mot een kind, een meisje van anderhalf jaar, dat zy half gestikt, mot eene brandwonde aan het hoofd en met doornatte geschroeide kleortjes, hadden gevonden in de goot. „Met een vriend van my verleende ik het wichtje de eerste hulp. „Intusschon hadden andere brandweerman nen de deur ingetrapt van de aangrenzende bovenhuizen, waarvan goen der bewoners aanwezig was. Met levensgevaar bereikten zy do brandende verdiepingen. Twee hoog was alles vernield, alles verkoold, maar op het bovenste bovenhuis was de verwoesting byna nog grooter. De beide kamers waren door de vlammen geheel verteerd; de tusschen- schotten verdwenen, de inboedel lag als één gloeiende massa op den rookenden grond. „Alleen een paar bedden, eene groote hoe veelheid kapok, smoulde nog. En toen do brandweermannen, voortdurend van buiten bospo'en, zochton nog iots te rodden, vonden zy voor de ramen aan de straat drie lykjes van jonge kinderen, met brandwonden bodekt, de armpjes gestrekt, do handjes toegeknepen, doch mot ongodoerde kleertjes. Da ongeluk kige schepseltjes de middelste had haro rokjos over liet hoofd geslagen, zyn waar- schyntyk gestikt in den rook. Het waren twee meisjes van vyf on zes jaren en een „Siyf, bruin, als ledepoppen, werden do lykjes van broerlje en zusjos in do inmiddels aangebrachte gasthuismanden gelegd en daarna vervoerd naar 't Binnengasthuis. „Mot 't viorde kindje, een meisje van ander half jaar, dat by my was binnengebracht, reed ik eveneens naar 't gasthuis, doch do doctoren vonden haren toestand niet ernstig genoeg om liaar op te nemen. Ik nam't lieve meisje weer meo naar huis en legde hot in 't bedje van myn jongste. Nu slaapt 't rustig, 'i ongelukkige weesje ja, mynheer, want hare moeder zal ook wel gauw sterven. „Luistert u verder: Ia 't benedenhuis woonde een gezin, waar van 't hoofd een bakkerswinkel dryft. De winkel kwam mot wat waterschade vry. „Op de eerste vordieping woonde eene juf frouw, getrouwd met den Chinees Aki, die ter zee vaart. Zy' was uit, en toen zy op de droeve tyding terugkwam, vond zij hare woning ongedeerd, slechts hier en daar den inboedol door het water aangetast. „De tweede verdieping werd bewoond door den koopman in brandstoffen Van der Heul; zyno vrouw was met hare twee kinderen alleen thuis. Te zes uren stootte zy de petroleumlamp om, en toon de vlammen hoog opkropen tegen het behangsel en do gordynen, vluchtte zy terstond met haar kroost, door den schrik vergetende de bovenburen te waarschuwen. „Juffrouw Van der Heul werd opgenomen by hare overburen. „Intusschen was het vuur ontzettend tooge- nomen. De vlammen zochten een uitweg langs de trap en beletten daardoor haar, die boven waren, te ontkomen. „'t Was de vrouw van den smidsknecht Alikot met hare vier kinderen." Een ontzettend tooneel was het, dat door eenige bewoners van den Zeedyk aldaar werd waargenomen. Voor het venster van hot brandende gebouw was de moeder van het gezin verschenen. In haren doodsangst, geheel ingesloten door het vuur, vluchtte de moeder, waar- schyniyk met haar jongste kind, door een der venstors. Buiten gekomen op het dak, redde zij hare lieveling door een toeval, door haar te laton vallen in de goot. De aardappolkooper Monne, die eon perceol op den Zeedyk bewoont en door zyn achter raam den vuurgloed had gezien, was met zyn buurman, don slager Van Berkum, over dions binnenplaats toegesneld; juist kwamen zy daar aan op hot oogenblik, dat de vrouw in hare wanhoop uit een raam der derde verdieping sprong. Zy viel door eene lantaarn op do binnen plaats by de achterburen aan den Zeedyk No. 69. Zeer ernstig gekneusd werd zy opgenomen en naar den apotheker don heer W. H. Van der Meulen, op den hoek der Stormsteeg, gebracht, die de gewonde zeer menschliovend hulp verleende. De ruggestreng van de vrouw bleek gebroken, zy was bewusteloos, en bloedend uit nous en mond, werd zy naar het gasthuis gebracht, waar zy hoogst zorgo- lyk aankwam. Haar toestand wordt als hopeloos beschouwd. Inmiddels was de man en vader, die reeds 12 jaren lang zeer oppassend werkzaam is by den heer Aling, smid op don Korten Nieuwendyk, door een vriond voorzichtig in kennis gesteld van do ramp, welke hem had getroffen. Zyn toestand laat zich niet beschryven. Wezenloos, geheel versuft, ging Alikot eerst naar zyn huis en daarna naar het gasthuis, waar hy schrikbarend kalm zyne storvendo vrouw vond en de lyken van drie zyner vier kinderen. De rampzalige vader zou juist do volgende week gaan verhuizen. De indruk, door doze noodlottige ramp In do buurt gomaakt, is groot. Zooals by meer branden, welke eenige slachtoffers maakten, was ook hier de ver woesting, door het vuur aangericht, niet by- zonder groot. De 2de en 3de verdieping zyn geheel uitgebrand. De 1ste vordieping, be woond door de vrouw van den zeevarenden Chinees, en het benedenhuis hebben, geiyk gemeld, alleen waterschade, welke vry aan- zienlyk is, daar de brandweor met 3 vecht- kranen werkte. Zwart, verkoold stond het overblyfsel van hot huis tusschen de woningen op de Golder- sche Kale. Slechts nu en dan wierpen do kaarsen, waarby de brandweermannen werk ten, een spookachtig schijnsel op de grillig afgebrande spanten. Elk oogenblik viel oon regen van kapok naar benoden, waar een talryko massa nieuws gierigen voor de deur stond, plechtig zwygend, teruggehoudon door een paar agenten. Slechts één brandvragen was overgeblevon. Ia een half uur tyds was een gelukkig gezin geheel verwoest. „Yreeseiyk," zoo riep eeno yrouw uit, „die drie kindertjes in hun angst te zien opspringen tegen do vensters!" BUITENLAND. Fruukrtjli. liet in do Kamer door Doumer uitgebrachte raj port der commissie strekt tot afwyzing van het verzoek om Provost Delaunay te m -gen vervolgen. Deze conclusie werd aan genomen. Bij de voortzetting van de behandeling der pa-Ontwot 6telde Jaluzot (de directeur van het magazyn „Du Printomps") voor de koop lieden, die minder dan 300 franken huur be- tahn, van de belasting vry te stellen. In stryd met het gevoelen van de begroo- lings-commissie werd dit amendement in be handeling genomen. Do minister van financién Tirard diende eeno aanvraag in voor een derde voorloopig twaalfde. De begrootings-commissie heeft zich ver klaard tegen het voorstel van Robert Mitchell tot het heffen van eene belasting van 20 fr. voor eiken in livrei gekleeden bediende. Dit besluit werd genomen op grond van practische bezwaren. Omtrent het Panama kanaal heeft in den ministerraad de minister van buitenlandsche zaken, Develle, gunstige berichten uit Bogota rnedegedeold. Reeds is de concessie tot 28 Maart verlengd. Het gerucht van een nieuw onderzoek in de Panama-zaak wordt tegengesproken. -De Parysche correspondent van het „Hbl." scbryft: Zaterdagavond had, onder eere-voor- zitterschap van den consul goneraal der Neder landen, het jaariyksch foest plaats der mannen- zangvereoniging, ,,1'Union franco-néerlandaise," welke onder directie van den heer M. J. Cahen voortgaat zich, volgens de m6thode Galin- Paris-Chevé, te bekwamen in den zang. Een zeer talryk publiek woonde dit feest, bestaande uit eeu bal in de salons-Bonvalet, by, en ver maakte zich kostelyk tot laat in den nacht. De zestien jarige zoon van den Franschen minister van justitie Bourgeois is Zaterdag avond, niet gelyk gowoonlyk, van het Lycée thuisgekomen. Op verzoek van de ongeruste ouders dood do politie onderzoek, maar na eenige dagen keerde de jongen uit eigen beweging terug. Naar men beweert, was de jonge Bourgeois van school weggeloopen, omdat zyne mede scholieren hem stoeds plaagden met de Panama zaak en hem daardoor het leven ondraagiyk maakten. De gemeenteraad van Marseille heeft, op grond dat aldaar geene epidemie heerschto, besloten, der regoering te verzoeken by de mogendheden op opheffing der quarantaine aan te dringen. „Figaro" komt thans terug op do rede non, welke Le Royer aanle ding gaven om als voorzitter van den Senaat te bedanken, en acht nog steeds twyfel mogeiyk of de aangegeven reden van gezondheid wel de juiste is. Nog den lOden Januari werd Lo Royor herkozen, en eeno maand later, 11 Februari, ontving hy do leden der R?ga*ring aan zyno tafel, zonder dat hij toen ee-jige toespeling op eene inogeiyke aftreding m.uikte. Le Royer zelf is hierover ondervraagd. Zjjn voornemen, om elders rust lo zoeken, stond reeds in Januari vast, maar toen heeft hy er zich door zyne vrienden van doen af brengen. Het is hem echter gebleken, dat hy zyne krachten heeft overschat, waarom hy thans aan zyn voornomen gevolg geeft. Dalt«ehland, De Ryksdag heeft gisteren het handelsver drag met Egypte na korte beraadslaging in eerste en tweede lezing aangenomen. De telegraphische verbinding tusschen Duitschland en Kameron is gereed gekomen. De heer Pender, voorzitter der Afrikaansche Telegraafmaatschappy, zond gisteren een be- groetingstelcgram aan den minister der pos- tcryen Stophan. Dit jaar begint de Loipziger Messe den lOden April. De intornationale cholera-conferentie, welke te Dresden zal worden gehouden, zal den 6den Maart hare werkzaamheden aan vangen. Zwitserland. Blykens nadere byzonderheden betreffende het gebeurde by hot carnaval te Bazel be stond de beleediging, den Franschen aange daan, hierin, dat in don optocht verschillende toespelingen werden gemaakt op de Panama- zaak. Zoo o. a. liep in den optocht een man, die een reusachtig bord op den rug droeg, met het opschrift: „chèque van 500,000 franken." Zelfs wordt beweerd dat ook pre sident Carnot bespotteiyk werd gemaakt. Naar aanleiding van de klacht van den Franschen gezant te Bern, den lieer Arago, zal eene vervolging worden ingesteld tegen hen, die deze misplaatste aardigheden uit voerden. De Zwitserscho strafwet bepaalt eone straf van zes maanden gevangonis en eeno geldboete van ten hoogste 2000 fr. tegen hen, die zich schuldig maken aan be leediging van vreemde mogendheden. liet geval is echter in Frankryk nogal ernstig opgenoraon, vooral nu sedert do ver breking dor handelsbetrekkingen toch reeds eene zekere verkoeling tusschen beide buren is ontstaan. Ia de regeeringskringen te Bern wordt het voorval levendig betreurd. Het geleurde dreigt tot ornstigo vertoogen aanleiding te zullen geven, daar het programma voor den optocht door de overheid was goedgekeurd. De Bondsraad heeft den procureur-gene- laai opgedragen te Bazel een onderzoek in e stellen. Het departement van politie heeft den Franschen consul zyne verontschuldigingen aangeboden. Plet is gebleken dat eenige jeugdige onbe zonnen werklieden de schuldigen zyn. In eene samenkomst met den Franschen gezant Arago verklaarde, luidens later be richt, de Bondsraad volgens art. 42 van het Strafwetboek eeno vervolging te zullen in stellen èn als hot onderzoek aan het licht brengt dat de leiders van den optocht schuldig zyn, ön indien Frankryk Zwitserland op den voot als in bedoeld art. i6 bepaald, wederkeerig golyke behandeling toestaat. De leiders van don optocht zyn verhoord. Italië. In de Italiaansche Kamer had gisteren do interpellatie van Barzilaï plaats, welke Zaterdag door hem was aangekondigd naar aanleiding van het, naar zyn inzien, weinig bevredigende antwoord, dat de minister van buitenlandsche zaken; Brin, had gegeven op zyne vraag be treffende de deelneming van eeno Oostenrijkscho prinsos en twee ministers aan een congres, waar wonschen voor het volledig borstel van den Paus en zyn gezag werden geuit. Op deze interpellatie verklaarde Brin, dat hy niets had te voegen by do Zaterdag door liem afgelegde verklaringen, waarom hy weigerde de interpellatie te beantwoorden. Het incident was hiermede afgeloopon. Yereenlgde Staten. De correspondent van de „Standard" deelt nog eenige byzonderheden mede betreffende de bekende beweging, welke Maandag ter Nieuw-Yorksche beurzo hoerschte. Op dien dag werden 4,000,000 aandeelen verhandeld, van welke 1,000,000 aandeelen in den Philadel phia Reading-spoorweg. Volgens dezen corres pondent kan men zich niet herinneren, dat daar ooit op één dag zoovele sharos ver handeld zyn. Te Philadelphia werden 183,000 shares verhandeld, waarvan 150,000 Readings. In den Kabinetsraad te "Washington zou gisteren zyn besloten do voorgestelde schat- kist-obllgatièn niet uit te geven. Hot dage- lyksch bulletin der schatkist geeft een be schikbaren goudvoorraad aan van 7,228,468 dollars, waarvan heden 3,500,000 dollars naar Europa worden verscheept. Prinses Kilauani, nicht van de onttroonde koningin van Hawaï, Liliuokalani, liceft eene petitie tot het Amerikaansche volk gericht, waarin zy opkomt tegen hare uitsluiting van het recht van troonopvolging in Hawaï. Telegrammen. ROME, 21 Februari. De Paus ontving heden ochtend den patriarch van Azarian, die een brief en geschenken van den sultan aanbood. Daarna werden de pelgrims uit IJsland bij Z. H. toegelaten. In zijn antwoord verklaarde de Paus pyn in de keel te hebben en n ot veel te kunnen spreken. GRATZ, 21 Februari. By eene ontploffing in de myn Skalis zyn 8 personen gedood en 14 gekwetst. CARLSBAD, 21 Februari. In de myn „Rudolph" zyn door eene overstrooming zeven mijnwerkers omgekomen. I

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 2