Legeven tofc de geruchten, dat de voort vluchtige bankier zich daar bevond. Te Medan (Indiö) heeft op den Iguttenbachweg het volgende voorval plaats ?ebad. Vier Chineezen kwamen op een pruike- laakers-drafje met eene doodkist aansollen, ^aarin zich naar hun idee een overleden land- Lnoot bevond. Op een gegeven oogenblik echter commandeorde de doode: halt, en stapte uit Lyn kluis. Zyne dragers waren woedend daar- ■over, want zy waren aangenomen omeenlyk begraven en nu ontliep hun dat buiten- Ikansje. De doode bleef echter by zyn voor- Ineraen om niet begraven te worden en werd |coor de politie in bewaring genomen, terwijl vier dragors naar huis kuierden en de kist linidden op straat lieten staan 1 Deli-Crt BUITENLAND. Frankrijk. In de gisteren door den Senaat gehouden ■zitting: heerschte eene grooto levendigheid door het bericht, dat de voorzitter 77-jarige ILe Royer om redenen van gezondheid z\jn (ontslag heeft genomen. Het bureau van dit staatslichaam heeft zich naar den voorzitter begeven om hem I te bewegen op zijne beslissing terug te komen. I Het antwoord luidde echter dat zijn besluit I wegens zijne hooge leeftijd onherroopeiyk is. Als zijne opvolgers komen in aanmerking e heeren Challemel Lacour, Magnin, Tirard en Jules Ferry. De verkiezing van een president is op Don- derdag bepaald. In de Kamer heeft de minister van finan- I ciön verklaard, dat als do begrooting niet vóór het einde van Maart is afgehandeld, hy, na de reeds toegestane drietwaalfden, nog maals een voorloopig twaalfde deel zal aan- vragen. - De Engelsche „Daily Cronicle" noemt I de aftreding van Le Royer de eerste stap tot ontbinding der Fransche republiek en gelooft, dat dit ontslag wel door dat van den pre- I sidont kon gevolgd worden. - Volgens de „Lanterne" heeft de rechter van instructie Franqueville een nieuw onder- zoek in de Panama-zaak ingesteld. - Volgens de Parjjsche „Autorité" zal Clémenceau zich niet weder candidaat stollen by do verkiezingen. Italië. - In de Italiaansche Kamer heeft de heer Chimini gisteren eenige inlichtingen gegeven over het toezicht, dat hy als minister van landbouw op de Romeinsche Bank uitoefende. De voorzitter Zanardelli deelde den dood ruede van De Zerbi (den afgevaardigde, wiens vervolging door de Kamer was toegestaan) en sprak diep bewogen eenige woorden van lof over don overledene. Ook de minister-president Giolitti sprak eenige woorden van hulde en wees op do groote diensten, welke de overledene aan het land en het parlement had bewezen. Casale verklaarde dat De Zerbi gestorven was door onverdiend leed. (Uitroepen.) Vooral wees spr. op den moed van De Zerbi. Barzilal "waarschuwde tegen overdrijving, waarop een zeer levendig tumult ontstond. Casale werd door het rumoer belet zich te doen verstaan. Boven het geraas uit hoorde men roepen: „Het parlement was in staat van beschuldiging. Er moest een slachtoffer vallen." Nadat het tumult een weinig was bedaard, werden nog andore lofredenen op De Zerbi uitgesproken. Bovio verklaarde te hopen dat de justitie baar onderzoek door dit sterfgeval niet zou opgeven. Met spanning wachtte het publiek, dat alle tribunes geheel vulde, op eene interpellatie betreffende oen interview van Crispi, door de „Fanfulla" openbaar gemaakt. De voorzitter merkte echter op, dat de tyd tot het doen van vragen verstreken was. Daarom ver zocht hy den afgevaardigden, die nog vragen hadden te doen, deze tot morgen uit te stellen, waaraan allen voldeden. Het publiek verliet daarop de tribune. De Paus ontving naar aanleiding van zyn feestdag nog telegrammen met geluk- wenschen van don Russischen minister van binnenlandsche zaken Doumovo, van den vorst van Montenegro en van den Zwitserschen Bondsraad. Op het diner, ter gelegenheid van 's Pausen jubilé gegeven, droeg kardinaal Rampolla de ster van het grootkruis van het Legioen van Eer. Rechts van den gastheer zat de Fransche gezant Lefèvre Behaine, links de Duitsche gezant. Kardinaal Noceili zat tegenover kar dinaal Rampolla, aan zijne rechterzijde de patriarch Azarian, buitongewoon gezant van den sultan van Turkye. Tot de genoodigden behoorde ook graaf De Mun. G Briwmiiïii. Volgens de gisteren door Fowler, den voor zitter van den „Local Government Board", in het Lagerhuis voorgestelde wijziging der kieswet, moet men, om als kiezer te worden ingeschreven, minstens drie maanden in een district hebben gewoond. Deze inschrijving geschiedt door ambtenaren, die worden be noemd door de plaatselijke of gewestelijke besturen. De kosten der inschrijving worden uit de plaatselijke kas bestreden. Stanhope verklaarde zich met het beginsel der voordracht te kunnen vereenigen; tegen de bijzonderheden ontwikkelde hy echter vele bezwaren. De wet werd hierop in eer6te lezing goed gekeurd. De minister van binnenlandsche zaken As- quit stelde daarop de tweede lezing voor van de wet, waarbij de patroon ten opzichte van de werklieden wordt verantwoordelijk gesteld. Deze wet heeft tot grondslag, dat de patroon verantwoordelijk is jegens zijne werklieden voor de gevolgen van ongelukken, door het werk ontstaan. In geval van nalatigheid van de zijde van den werkman kan de patroon zich echter daarop beroepen. De wet is eveneens toepasselijk op matro zen en andere op Engelsche schepen geplaatst personeel. Chamberlain bestreed deze wet en zeide dat geone wet voldoening kan geven, welke den werklieden te gemoet komt voor alle ongelukken, welke hun in den gewonen loop van het werk treffen en welke niet door hun eigen daden of eigen verzuim ontstaan zijn. De beraadslaging is verdaagd. Volgens de „Standard" zullen de radicalen stemmen tegen de instelling van eene Tweede Kamer in Ierland zooals wordt voorgesteld bij het Home-Rule-ontwerp. De „Daily Chronicle1' meldt dat de patroons in do katoen-industrie weigoron hot voorstel der werklieden aan te nomen, nl. de loonen met slechts 21/, pet. te verlagen. Volgens een door zyn geneesheer uitge geven bulletin, is de leider der oppositie in hot Huis der Gemeenten, de oud-minister Balfour, door influenza aangetast en genood zaakt zijn bed te houden. Portogal. In de Kamerzitting van gisteren deelde de minister-president Diaz Ferreira, tevens minister van financien, mede, dat het kabinet zjjn ontslag heeft verzocht. De koning heeft Serpa Pimontel, den leider der „regeneradore8," en Luciano Castro, den leider der vooruitstrevenden, ontboden. Het schijnt echter dat geen van beiden een kabi net zal vormen. Talrijke combinaties worden genoemd. Volgens andere berichton zal HintzRibeiro de opdracht tot vorming van een kabinet zeer waarschijnlijk aanvaarden. Men gelooft zelfs dat hy nogal kans heeft, een kabinet uit de „regeneradores" saam te stellen en eone parlementaire meerderheid te groepeeren. Volgens in de Kamer afgelegde verklaringen hebben onwettige handelingen plaats gehad by de vorming van het syndicaat der alcohol- fabrieken voor do exploitatie van de distil leerderijen en by de belastingen, waarby men de schatkist belangryk benadeelde. De mede gedeelde stukken worden druk besproken. Het schynt dat de ministers het niet eens waren over de maatregelen, welke genomen moesten worden tot verbreking van de over eenkomst tusschen de Regeering en het syn dicaat. In deze voorvallen ligt de naaste oorzaak van de ministeriéele crisis, maar de verwy- derae oorzaak was de zwakheid der Regeering in het Parlement. De koning weigerde aan Ferreira de ont binding van de Cortes op te schorton. Na de verklaring, dat de ministers hun ontslag hebben genomen, is de zitting der Cortes opgeheven. De beraadslaging over de buitenlandsche schuld zal na het optredon van het nieuwe kabinet worden voortgezet. Volgens een gerucht is door Duitschland eene krasse nota over de buitenlandsche schuld gezonden. Telegrammen. NIEUW-YORK, 20 Februari. De eff;cten2 beurs opende heden in zeer opgewonden stem- ming, ten gevolge van belangryko verkoo- I pen van Readings, welk fond6 in tien minu ten 6'/, pCt. daalde. New-Englands vielen daardoor 5T/a P^t. en menige andere soor ten waren flauw. In drie uren werden 1,100,000 aandeelen omgezet. In den namid dag verminderde de opgewondenheid. Trust- companies en banken verkeerden in groote ongelegenheid, omdat z.y niet aan alle eischen konden voldoen. De val der Readings ver oorzaakte eene daling der overige sfeenkool- lynen. Evenwel bestond er geene eigenlyke paniek. Industnëele waarden daalden onge veer 3 pCt. en andere spoorwegen 1 */2 slechts enkele konden zich later horstellen. Northern-Pacific daalden 5 pCt. en onder vonden later eene kleine verbetering. Over het geheel was het slot vaster. BAZEL, 20 Februari. In den Carnavals optocht van gisteren droeg een persoon een bord met een opschrift, dat beleedigend was voor eenige Fransche staatslieden. De Fransche gezant heeft den Zwitserschen Bondsraad hiervan mededeeling gedaan. In de zitting van morgen zal deze zaak behandeld worden. Het blykt nader dat de politie te Bazel den drager van een voor Franschen beleedigend vaandel in den carnaval-stoot op verzoek van den Franschen gezant den stoet deed verlaten. LISSABON, 21 Februari. Decastro, leider der progressisten, heeft verklaard oen minis terie te willen vormen, indien de Kamer ont bonden werd. Pimentel weigerde, op grond dat hy het was, die over de conversie der buitenlandsche schuld onderhandeld heeft. Hy wees echter Hintze Ribeiro aan, die daarop ten paleize ontboden is. LONDEN, 21 Februari. De Rothschild-groep ontving gisteren een tolegram van den presi dent der Argentynscho Republiek, waarin wordt gezegd dat Argentiniö de verplichtingen betreffende de garantie der spoorwegen erkent, maar do rekening niet kan vereffenen, vóór dat de Tokening in quaestio is geregeld. De Bank van Engeland stortte by de Peruvian Corporation 300,000 pd. st. van het bedrag, hetwelk in het credit van Chili by de Bank berustende was. Wanneer de noodige stukken zullen zyn aangekomen, zal de Bank aan de Peruvian Corporation nog voor een bedrag van 630,000 pd. st. 4,/1 pCt. Chileen- sche obligation overhandigen. LONDEN, 21 Februari. De „Times" ver neemt uit Tanger (Marokko) dat een ernstig gevecht op 15 dezer by Wazan geleverd is. De inlanders uit de bergen drongen de stad binnen, plunderden eeoige huizen, doch werden aangevallen, terwyi men alle poorten sloot, zoodat de bergbewoners niet konden ontsnap pen. Toen had een verschrikkeiyke stryd plaats, welke 4 uren duurde en met eene bloedige slachting eindigde. LEIDEN, 21 Februari. Thermometerstand: gisteravond om 8 uren 6.5° C. 41.9° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 5° C. 41° F.; 'smiddags om 12 uren 6.5° C. 43.7° F.'s namiddags 4 uren 5.5° C. 41.9° F. Heden is aan het departement van waterstaat, handel en nyverbeid, te 's-Graven- hage, het landbouw-comitó vergaderd. H. M. de Koningin Regentes zal wellicht morgenavond een kort gedeelte van het „Diligentia"-concert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage bywonen. De Russische gezant by ons Hof, de heer Struvo, bevond zich heden te Leiden om eenige merkwaardigheden van deze stad der weten schap te bezichtigen. De vryzinnige kiesvereeniging „'s-Graven hage" heeft gisteren tot candidaten voorden Haagschen gemeenteraad gekozen de heeren Mr. J. J. Van Geuns, oud-raadslid, met 153; L. E. Asser, ingenieur, met 141; P. Recourt, met 116, en J. F. Huyser, met 56 stemmen; by tweede stemming tegen Mr. J. P. Sprenger van Eyk (28). Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, arriveerde 20 Februari te Padang; de „Prins Willem I" vertrok 21 Februari van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem III" is 18 Februari van Amsterdam te Paramaribo aangekomen. Beursbericht. Amsterdam, 21 Februari. De markt was heden zeer fiauw, vooral voor Portugal en Russische fondsen. Kerkelijke tterichten. Katwyk aan den Ryn: Ger. Kerk, "Woensdag-avond te 7 uren, ds. M. J. Yan der Hoogt. Aarlanderveen: Zondag 5 Maart zal ds. J. H. Willebrands door den consulent ds. Verhoeff, van Bodegrave, als predikant der Ned.-Herv. gemeente te Aarlanderveen beves tigd worden. M»rktb«rleht«m. Bodegmve, 21 Febr. Aangevoerd 42 wagens Kaas, 2491 stuks, wegondo -^r 9881 RG. Prijs lste joori GoutiecUs 27-50 a - zwaardere 2de boort 26.a 26.50; hieronder wagens Derbvkaas, prijs late soort a 2de soort a 9 wagens Edammer Kaa*, prijs lsto soort f 29. a f2de soort f 20.— r. f 27.50, ommissie f-wagen Leidsohe Kaas: fhet sohip- pond. Handel matig. Rotterdam, 20 Februari De aanvoer van Inlandscho Granen was beden weder tamelijk ruim en voor do behoofte meer dan voldoende. De koopers waren dan ook niot haastig en had de markt een traag verloop. Van Nieuwe Inlandsche Witte Tarwe werd het beste gedeelte tot 10 cents en het overige tot 10 a 20 cents lager afgegeven, waartoe toch ten slotte allee opge ruimd is. Canada kwam weinig voor, doch Koode Zomer- dee te meer. VI. en Zoeuwsche, de beate 6.50, f 6.80, tot ƒ7.10 voor de puikste. dito dito middelb. ƒ5.90, ƒ6.10 tot 6.30 Flakk. en Overm., de beate 6.30, 6.60, 6.76 dito dito middelb. 5.70 5.90, 6.10 Mindere en geringe soorten 4.80 „5.10 5.30 N. Canada5.— 5.25 5.50 Voorts werd verkocht per 100 Ko Beste qual. Witte ƒ8.60 tot ƒ8.75 Goede 8.30 8.50 Middelb. „7.75 8.10 Mindere 7.7.50 Boode Zomer7.7.50 Inlandsohe Boode Zomertarwe uit de Polders ais voren aangeboden, doch moeiljjk te plaatsen. Buitenlandsche Tarwe schaars en meestal boven koers gehouden. Eon paar partijen Donau- werden tot vasten prgs naar den Rijn verkocht. Inlandsche Rogge werd maar gedeeltelijk verkocht; prijzon 10 centB lager. Zeeuwsche en VI., n. qnaL, ƒ4.80, ƒ5.10 tot 5.40 Ovorm. en N.-Brab., „4.50, „4.70 „4.90 Geringere soorten4.10 4.40 Buitonlandsche Rogge in betere stemming. Taganrog werd bij party met ƒ143 betaald. Boekweit. Amerikaaneche ƒ170 tot ƒ175 en Fransche 135 tot ƒ105. Boekweitgrutten. Grove Liban 265 a ƒ260 ver krijgbaar. Gerst. Voor do beste Winter- was geregolde vraag en werd die onveranderd verkocht. Zomor- ondorvond weinig attentie en werd 15 cents lager en mindere Chevalier- 10 conté lager afgegeven. VI. on Zeenwscho Winter-van ƒ4.10 tot 4.50 Ovorm. en Flakk. „3.75 4.25 Afw. en mindere soorten 8.40 3.60 VI., Z. en Flakk. Zomer- „3.90 4.10 Mindere qnallteit. 3.25 3.70 Chevalier-„4.10 5.50 Ook werd per 100 Ko. verkookt: iDlandeche Wintor- volg. qual. ƒ6.50 tot ƒ7.25 b Zomer- 6 25 „C.G0 Chevalier 7.25 tot 8.— Buitenlandeohe Gerst mot grooto zaken ia publieke Veiling als hiorondcr vermeld. Haver ruimde vooral in do besto soorten vrg goed op. Buitonlandsoho bleef in verhouding te hoog ge houden. Blanke en wichtige qualiteit van ƒ4.tot 4.40 Zeonwsche on andore inl. Voere. „3.30 „8.75 Liohtore dito dito, „2.75 „3.10 Geringoro soorten2.— 2 50 Voorts word gedaan per 100 Kilo. Goede qualƒ6.90 tot ƒ7.80 Mindere6.60 6.75 Bpelt ƒ3.— tot ƒ3.40. Paardonloonen m de blanke soorten onveranderd; overigens traag. Vlaamsche en ZeouwBcho ƒ5.80, 6.tot 6.25 OvermaaBche 5.50, ƒ5.80 6. Geringere soorion ƒ5.5.40 Duivenboonen 6.40 a ƒ6.80. Bchaponboonen ƒ6.a ƒ6.40. Bruineboonon kwamen ia beste qnalitoit weder weinig voor; het overige giüg maar laDgzaam en meestal iets lagor van de hand. Walcherschovan 8.50 tot 8.75 De beste VI. en Zeeuwsche 8.8.26 Ordinaire dito dito 6.25 7.50 Geringere en wakko 5.6. Wittoboonen kwamen niet druk voor en krachten coulant vorige prgzen op. Walcherschevan 8.25 tot 8.75 VI. en Zeeuwsche do besto 7.75 8.25 dito dito ordinaire 6.50 7.25 Mindoro en geringe soorten „5.60 6. Blauwe Erwten, puike kokers, eobairs; alles werd onveranderd verkocht. Walchorscbe8.tot 8.25 De beste Zeeuwecbo en VL 7.50 7.75 Middelb. qnal. dito en Flakk. 6.75 7.25 Geringere6.6.50 Scbokkkera Diet asugevoerd. Buitenlandscho Voer-Erwten werden wat hooger verkocht; vooral 4e boete soorten meer gezocht. Eerste qoahtou ƒ6.40 a ƒ6.50, gewone 6.30 en minders ƒ6.en lager. Maïs. Bonte Amerikaaneche6.80 a 6.35 Fovan'an5.86 a 6. Koolzaad zonder verandoring. Lijnzaad stli. Hennepzaad 7.75 tot ƒ9.50. Kanariezaad met wat mimer aanbodprgzen onver anderd. Nieuw weid voor de zaai gevraagd. Het beste 17.tot 17.50, middol-qualiteit 16.50 tot 16.50 en geringere soorten 14.tot ƒ16.-. Publieke Veilingen. Circa 2000 Last Hongaarache-, Donau- en Voer- Geret, waarvan 145 Laat vóór do Veiling uit de hand verkocht en 1700 Last verkocht vaD 93.tot 109. per 2000 Kilo, terwijl hot ovorigo werd opgenouden. Circa 30 Last Bonte Voer-Erwteu, verkocht tot ƒ5.55 en 6.50 per 80 Kilo. Circa 15 Last Blauwe Voer-Erwtcn, veikochc tot 5.60 a ƒ5.70 per 80 Kilo. en circa 880 balen diver-e soorten Butenland-cho Bruineboonon, vorkocht van ƒ5.10 tot 6.85 ur 100 Kilo bruto voor netto. Alles a contant en met bijbetaling tan 1 °/t \oor VciliDgskoston. Londen, 20 Febr. Fncsche Boter 112 a 116 eb.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 3