WILHELM SCHEDEL en Co., Histillateurs fe Leiden. Overgenomen uit het Maandblad van de Académie Nationale te Parijs. m m m*mm mm Vertaling. 62ste Jaargang, .5«li 1892. VAN DE DOCTOREN en in 't bijzonder zij, die bun studie maken van de microben, hebben kort geleden ontdekt, dal zekere zelfstandigheden van planlaardigen oorsprong even krachtige antiseptische eigenschappen bezitten als verschillende chemische producten die men tol dusver gebruikte om de wereld der oneindig kleine wezens te bestrij den. Zoo is onwederlegbaar gebleken dat hel gebruik van de essence van thvm ol van zijn derivaten dezelfde krachtige werking heelt bij een anli-sepdsch verband als phcnolzuur, boor/uur, sublimaat en al de andere minerale producten die men voor de asepsis gebruikt; levens dat zij verre de voorkeur verdient, daar zij veel gemakkelijker en veel aangenamer is voor de personen die operceren en voor lien die de operatie ondergaan. Een en ander zal er loc leiden om de kruiden in de medicijnen in cere te herstellen, iets wal zeker geen kwaad kan, nu ze door de olficiêele wetenschap wat al te veel op zij gezet zijn. In zijne onderzoekingen omtrent de antiseptische werking van zekere planten heelt I)r. Chamberlaml, werkzaam aan het Laboratorium van Pasteur, reeds bekend door de uilvinding van filters met porseleinen bougies, een hoogst belangrijke ontdekking gedaan. Hij heeft namelijk geconstateerd dat alle kiemen van onverschillig welke ziekte door den invloed van de kaneel gedood worden. De vluchtige bcstanddcelcn allen, waarvan de tegenwoordigheid in de lucht door den kaneelgcur wordt aangegeven, zijn voldoende om in eenige uren alle ziektekiemen te dooden. Naar de meening van Dr. Clinmberland is bel antiseptisch vermogen van de kaneel minstens gelijk te stellen met dat van liet sublimaat. Maar de kancel heelt boven bel kwiksamcnstcl dit grooto voordeel dat zij volstrekt onschadelijk is voor de levende weelsels en zij dus zonder ccnig gevaar in bel spijskanaal kan ingevoerd worden. Het natuurlijk gevolg van de ontdekking van Dr. Chamberland, een gevolg dat deze geleerde zeil heelt aangegeven, is hel gebruik van aftreksels ol andere bereidingen van kaneel als drank, '1 zij om te genezen, T zij om ziekten te voorkomen iu alle gevallen van epidemische ziekten, als typheuse koortsen of Cholera, waarbij hel spijsverteringskanaal in 'l bijzonder wordt aangegrepen. De mcdedeeling van de ontdekking van Dr. Chamberlaml, voorkomende in hel Handelsblad van 10 Januari, trok bijzonder de aandacht van den Heer WILHELM SCHUDEL, Distillateur te Leiden en bracht hem er toe de vervaardiging van cene speciale likeur met Ceyloukanecl als basis te beproeven. Hel is bekend dat de kancel, die in den handel voorkomt, de schors van den kancelboom is, een boom van de familie der iaurinceön, waarvan de incest gezochte soort inhccmsch is op het eiland Ceylon, waarom hij dan ook in de botanie den naam draagt van cinnamoinuin Zcylanicum. Deze boom die ongecullivccrd een hoogte van 8 a 10 meter bereikt, blijft in gekwecklcn staal veel kleiner en wordt menig, uldig aangeplant op Ceylon en in andere tropische gewesten, waarheen hij overgebracht is. De schors van den kanalboom is een van de geurige specerijen, die ten allen tijde zeer gezocht was; ook is het meer dan waarschijnlijk dat de ontdekking van Dr. Chamberland het gebruik er van zeer zal doen toenemen. Nadat de Heer SCHUDEL geslaagd was in de bereiding van zijne likeur, lieell hij ons eenige flacons toegezonden. Zij is sterk aromatisch van smaak, waarbij natuurlijk de kaneel domineert. In t eerst is deze smaak wellicht ccnigszins eigenaardig, maar men gewent er gemakkelijk aan en vindt dien spoedig aangenaam. Andere aromatische kruiden, groolendecls ontleend aan de Alpenilora en gekozen met liet oog op het microbcnverdelgend vermogen van deze likeur, geven haar verschillende krachtige eigenschappen, die allen de werking van de maag bevorderen en des te merkwaardiger zijn, omdat zij vereenigd zijn m een smakelijke likeur, in plaats van in een samenstelling van den apotheker. Holland is vanouds het land der degelijke likeuren. De Heer SCHUDEL lieell natuurlijk den nalionalen roem willen hand haven en is volkomen geslaagd met aan zijne nieuwe likeur dal fijne, zachte en mollige te geven, dal alle producten van de goede Hollandschc distilleerderijen kenmerkt. Zoo is deze likeur, zonder nog te lellen op hare heilzame werking, op zichzelf reeds een hoogst aangename drank, die zeker naast de beste aan dessert mag geplaatst worden. Maar in 't belang van de openbare gezond heid dient vooral gewezen op de heilzame werking van de kancellikeur en doel men goed hieraan zooveel mogelijk bekendheid te geven. Daaiom ïckenen wij het ons lot een plicht de aandacht van alle leden van de Academie IVationalc te vestigen op de kancellikeur van den Heer WILHELM SCUUOEL. 1072 108 I er wijl wij hem gelukwenschen met de gelukkige gedachte, die hem lol de vervaardiging van zijn nieuw produel hecll geleid, om de ontdekking van Dr. Chamberland praclisch nuttig te maken, willen wij zijne kaneellikeur aanbevelen aan allen die het behoud hunner gezondheid op prijs stellen en tevens in I bijzonder de aandacht van ons Comité des Recompenses er op vestigen. Lktubk, ter Pgekdrukkerd van A. Ar ölJTiiul-'F.

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 4