$eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- sn (Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 15 Februari. Feuilleton. GEEN VERTROUWEN. jLfuiitieruag 10 j^ eoriian. A°. 1893. LEI DSC. H jfjpA&BLAD. PRIJB DEZER COURANT: foor Leiden per S meendenf 1.10. «franco per post1.40. AXsonderlgke Noramor»0.06. Het Armenconcert van „Sempre Crescendo" zal dit jaar plaats hebben op den 28sten Februari a. s. Het belooft ons veel schoons: in de eerste plaats goede orkest-werken, „les Erinnyes" van Massenet, de bevallige ouverture van „la Dame Blanche" en cone eerste uitvoering te Leiden van eenige „Norwe- gische Tunze", door Edv. Grieg gecomponeerd voor piano quatre mains, door Mann ge arrangeerd voor orkest. Als solisten zullen optreden Karei Toxtor, een jong en talentvol pianist uit Den Haag, en wel met het vyfde concert van Beethoven, en Henri Bosnians, de beroemde Amsterdamsche violoncellist. Beleefdheid en dankbaarheid tegenover „Sempre Crescendo", dat zoo dikwijls onze gastheer is medeleden met de armen onzer stad en zucht naar edel kunstgenot mogen ons eene stamp volle zaal doen verwachten. Ter plaatsing op de kiezerslijsten voor dit jaar hebben zich alhier aangegeven 90 lodgers. Hun aantal op de nog loopendo kiezerslijst bedraagt ©veneens 90. Met 141 van de 147 uitgebrachte stem men is tot praeses van het collegium van het Leidsche Studentencorps gekozen de heer G. J. Yerburgt. Hier ter stede is na eene kortstondige ongesteldheid op 76 jarigen leeftijd overleden de hoer Frederik Yan Ketwich, gepension- neerd lnilenant-kolonel van het Oost-Indische leger. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indiö (met uitslui ting van Atjeh en Padang), door middel van het stoomschip „Batavia", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de bneven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen om 7.30 (7.50 stadstijd) bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Men meldt ons uit HillegomMaandag avond j. 1. had alhier in de zaal van den heer Koning een concert plaats met medewerking van de zangeres mej. Jacoba Smit, met den hoogst weiwillenden steun o. a. van den heer Willem Yan Iperen, violist, beiden uit Lelden, en met medowerking van den heer Andró Jan Yan Waveron (zang), alhier. Het was inderdaad een avond van waar kunstgenot, dat een onvergetelyken indruk heeft nagelaten, 't Een en 't ander vormden dan ook een schoon geheel. De optredenden 19.) Overdag kan ik deze galerij niet betreden ik kon verdenking opwekken, wanneer later de som gomist wordt. Ik moet dus wachten", zeide zij sidderend, „tot het nacht is, en dan door do kamer van mijn echtgenoot gaan. Verwacht mfj dus na middernacht hier in het Park, maar kom er vóór tien uren in en houd u op eene eenzame plek verborgen; want om tien uren worden op de verschil lende deuren, welke naar het veld voeren, grendels geschoven grendels tegen dieven", zeide z(j vol onbeschrijflijke bitterheid en be- dekto haar gelaat. Kielsky zweeghij, de beschaafde salon held, de gewetenlooze verleider, de listige avonturier, hij verstomde voor de vreesel(jke ellende, welke hij moedwilig bewerkt had. Maar Marie vermande zich en maakte zich gereed te gaan. „Vaarwel!" zeide Kielsky aarzelend en dit maal zonder haar de hand te reiken. Zij groette licht met het hoofd. rGod vergeve het u!" zeide zy met bever.de stem en langzaam verdween zij in brachten herhaaldelijk de talrijke toehoorders als 't ware in verrukking. Geen wonder! Zelden zag men een pro gramma met meer zorg en oordeel samenge steld en de uitvoering daarvan bevredigde uitermate de hoog gespannen verwachtingen. 't Welverdiend applaus is voor de execu tanten dan ook een bewijs der warme sym pathie van 't Hillegomsche publiek. In 't bijzonder zij hier gewezen op de talentvolle vertolking van de „Cavatine" uit de opera „lo Barbier de Seville" door mej. Smit, na welker voordracht haar stormachtige toejuichingen ten deel vielen. Dat de heer Yan Iperen in de „Romance" van Viouxtemps zich een meester toonde over z(jn instrument, zal niemand, die den kunstenaar meer hoorde, bevreemden. Ook een woord van dank aan den heer Van Waveren, die zich dien avond deed ken nen als een vordienstelyk dilettant zanger! Ook aan hem onze erkentelijke hulde! Het „Wilhelmus" in de oudo toonzetting, door mej. Smit tot slot gezongen, deed onze vaderlandsche harten hooger kloppen! De zaal was goed bezet. Het is zeker, dat, mocht genoemde heer Van Waveren nog eens een dergelijk concert organiseeren, er in de zaal ge.ne plaats onbezet zal blijven. Menig ingezetene van Hillegom beklaagt zich nu reeds, dat h(j zichzelven het kunstgenot van Maandag-avond heeft ontzegd door stil thuis te blijven. Men schrijft ons uit Warmond: Maan dagavond gaf do muziek- en tooneelvereeni- ging „Harmonie van Warmond" hare laatste uitvoering in dit seizoen. Het muzikale gedeelte werd op voortreffe lijke wijze ten gehooro gebracht. Wij brengen onzen hartelijken dank daarvoor aan de leden voor de uitvoering en aan hunnen ijverigen en bekwamen directeur, den heer J. Oostelaar, voor zijne leiding. Ka do pauze werd opgevoerd het tooneel- spel in drie bedrijven: „Een oud soldaat", daarna „de Harmonie van Voorhout", repe titie houdende voor het aanstaand vijfen twintigjarig muziekfeest te Warmond, komi sche scène in twee bedrijven, en ten slotte eene pantomime, voorstellende „Un bal masqué et paré." Behalve dit alles werden wij nog verrast door een komisch duet met zang. Dat alles in den smaak van het zeer talrijk opgekomen publiek scheen te vallen, getuigden de luide bijvalsbetuigingen, welke den execu tanten herhaaldelijk ten deel vielen. Wij kunnen dan ook niet nalaten bij het eindigen onzer uitvoeringen een woord van hartelijken dank te betuigen, niet alleen aan de leden dezer muziekvereeniging, voor hunne steeds betoonde medewerking, maar ook aan het bestuur dier Vereeniging, dat steeds er hoogen pry's op stelt, het den leden zoo ge noeglijk mogelijk te maken; wy gelooven dan ook de tolk te kunnon zijn van alle aanwe zigen, door den wensch uit te spreken, dat deze vereeniging steeds in bloei moge toe nemen, en door allen een tot weerziens toe te roepen. By de te Wassenaar vanwege het gemeentebestuur gehouden aanbesteding van het graven van eene haven met toevoerkanaal en bykomende werken waren de minste insohryvers: Bostek No. 1 D. Van Tilburg te Leiden ƒ6 140. Bestek No. 2 perceel 1 G. Sterk Bz. to Heukelum ƒ14,987; perceel 2 D. C. Brons te Sliedrecht ƒ5800; perceel 3 C. De Ruiter te Zoeterwoude 6425; massa 1, 2, 3, C. De Ruiter ƒ28,25x). De gewone contributie aan het Indisch Militair Weduwen en Weezenfonds, voor het jaar 1893, is vastgesteld op zes ten honderd. Het onderscheidingsteeken voor belang rijke krijgsbedrijven met de gesp „Atjeh 18731S90" is toegekend aan den kapitein C. R. Van Steenes, van het lsto regiment vesting artillerie. By de Landbouwschool te Wageningen worden, met ingang van 1 Maart a. s., ge detacheerd de eerste luitenants-kwartiermees ters C. F. Frevel, van het 3de, S Groenveld, van het 4de, alsmede I. Van der Werff, van het 7de regiment infanterie, benevens D. A. L. Van Andel, van het 2de regiment veld artillerie. Heden hielden te 's Hago de Staatscom missie voor de administratieve rechtspraak en de Staatscommissie voor het samenstellen van een verslag omtrent de gehouden arbeids- enquéte eene bijeenkomst. De geheelo verzameling, bevattende schilderyen, aquarellen, houtskool-teekeningen, door wyien den Haagsehen schilder Jan Willem Van Borselen zelf vervaardigd, zoomede andere door hem nagelaten kunststukken, bracht gisteren 19,657.50 op. Het bericht, door „De Telegraaf" het eerst medegedeeld, dat de Haagsche kunst schilder Van Deventer zou zyn overleden, wordt tegengesproken. Z\jn toestand is echter ernstig. De heer Kater, voorzitter van „Patri monium", is ernstig ongesteld. In het noorden PRIJB DER ADVERTENT LÊN Ta 1—6 re go i« 1.06. Ied«re regel m %vr 0.17$ GrocUro letten dut pljetenmnU. Toot bei toOAeseena troiUn de rUd wordt ƒ0.06 bereheeA zou hy als spreker optreden. De meetings zyn daarom uitgesteld. Het stoomschip „Maasdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, vertrok 15 Febr. van Boulogne sur-Mer; de „Rotterdam" arriveerde 14 Febr. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Admiraal", van de Oostkust van Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 13 Febr. te Lissabonde „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Febr. Dungoness. By koninkiyk besluit is aan J. M. Van Woerden, op zyn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van hoofdcommies by het departement van financién, behoudens aanspraak op pensioen. ,,9empre Crescendo" la Den Haag. De groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen was gisteravond voor een groot gedeelte gevuld met de élite van hot Haagsche publiek, dat, blykens do luide toejuichingen, die het byoa na elk nom- mer van bet programma hooren deed, zeer met de uitvoering was ingenomen; daarvoor was dan ook wel redenover het algemeen was „Sempre" zeer gelukkig; hot is hier de plaats niet om een gedetailleerd verslag te gevennog veel minder eene critiek van dit concertslechts wenschen wy melding te maken van het feit, dat alle solisten succes hadden, het meest de heer Leonides Van Praag, die door een daverend applaus weri- gedwongen tot het geven van eene toegift maar ook de viool-solo van den heer Leon J. Jacobson viel zeer in den smaak, en de heeren De GraefF en Feith, bestuursleden van „Sempre," werden zeer toegejuicht na ket spelen van de moeilyke „Variations pour deux pianos sur un tbómo do „Beethoven", van Camille St.-Saöns. Wy zouden ten slotte gaarne melding maken van de huldebetoonen, die vanwege de Vereeniging „Armenzorg" aan „Sempre" zyn gebracht, hetzy in den vorm van kransen aan het orkest of den directeur of zelfs maar een enkel woord van dankbetuiging, maar dit alles heeft ten eenenmale ontbrokenMen zou hieraan niet zeggen dat men in „de stad der ótiquette*by uitnemendheid" waszoomin als aan het feit, dat weer verscheidene toe hoorders, juist uit de hoogste kringen en dan liefst dames, het noodig vonden weg te loopen vóór het einde van het concert. Wan neer zal men toch eens de onwellevendheid daarvan (om geen sterker woord te gebrui ken!) inzien? Mr. E. Hy nam hare beide handen in de zy'ne en kuste haar teeder. „Vergeef', smeekte hy, „en geloof my, het was geen twyfel aan u, het was twyfel aan myne eigen waarde, die ons geluk soms verduisterde. Wanneer ik u zag, zoo jong, zoo schoon, zoo goed, zoo vol geest en lief- lykheid, geprezen en gevleid door de menigte, geliefd en bewonderd door de edelsten en besten, was het toen niet natuurlyk, dat ik my afvroeg: „En zyt gy, gy alleen dan onder allen waardig door haar bemind te worden?" De rust van het bezit, de verzekering uwer liefde geven myn gevoelens voor u eene ge heel andere wending dan de schitterende, zich dagelyks vernieuwende huldeblyken uwer vereerders en bewonderaars. En de vrouw, zelfs de beste, is niet onverschillig voor do teedere en eerbiedige oplettendheden van beduidende mannen, is niet onverschillig voor de ontwa kende neiging van een goed, groothart." „O, Alexander, ik weet dat niet!" nep de jonge vrouw innig uit, „ik weet slechts, dat ik u liefheb, onvergankeiyk en boven alles, en dat de huldeblyken van zoovelen my ora uwentwil verbiyden, omdat zy my de zeker heid geven, dat ik uwer niet onwaardig ben. Wordt vervolgd.) de donkere boomgroepen van het Park. In dat gedeelte van bet slot, hetwelk Paula met haren gemaal en haai* kind be woonde, heerschte eene vroolyke en rustige bedryvigheid, zooals het innerlyiko, onge stoorde geluk het om zich heen spreidt. Het waren hooge, koele kamers op de benedenste verdieping, welke zij bewoonden, en een breed terras, met prachtige oranjeboomen bezet, strekte zich onder do vensters van hunne woon- en slaapkamer uit; uit beide vertrekken voerden booge glazen deuren naar buiten. Dit gedeelte van het slot vormde den meest vooruitspringenden hoek, want het terras, door een lagen muur omgeven, hing byna geheel over den afgrond en schonk een vry uitzicht op het lieflyke dal in de diepte, terwijl zywaarts eene breede trap naar be neden voerde in de schaduwryke lanen van het park. Maar nu waren do deuren gesloten en de jaloezieén neergelaten, om de heete Juli-zon te weren, en Paula rustte behaaglyk in het halfdonkere, koele vertrek en ver maakte zich met het heldere lachen on het kinderiyk gesnap van haren lieveling. Het boek was reeds lang uit hare hand gegleden en zy speelde met het kind en hield het m de hoogte, ver van zich af, dat het niet de donkere lokken zou verwarren, die de knaap, van vreugde stralend, trachtte te grypen. Het was een lieflyk beeld, deze jonge, van geluk stralende moeder en het frissche kindje; en Alexander, die zachtjes do deur was binnengetreden, dacht dat zeker ook; want nadat hy haar lang vol verrukking aanschouwd had, zeido hy eindeiyk innig: „O, Paula, wat zyt gy schoon! Gy en het kind, wat maakt gy my gelukkig!" Zy richtte zich op. „Werkeiyk?" vroeg zy met een half twij felachtig, half schalksch glimlachje. „Paula", riep hy zacht verwytend uit, „twyfelt gy daar dan aan?" „Neen riep zy snel, „niet hier; hier hebt gy my omgeven met vrede en vertrouwen en ik ben weder zorgloos als vroeger. Maar in de groote wereld, Alexander, daar heeft het gebrek aan vertrouwen, dat gy somtyds toondet, my verontrusthet was toch een twyfel aan myne eigenwaarde en twyfel is de dood der liefde, zegt men." Hy zag haar verschrikt aan. „Nu, zóó erg is het niet", zeide zy lachend, ,,gy weet het immers, myne liefde voor u is onsterflyk. Maar, geliefde, de twyfel is het, welke donkere schaduwen op de liefde werpt en haren scbyn verduisterd."

Leidsch Dagblad | 1893 | | pagina 5